pneu3

Celoročné pneumatiky: aké sú ich výhody a nevýhody?

10. 2. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Prezúvanie auta nie je príliš obľúbenou činnosťou väčšiny vodičov. Niektorí si zimné a letné pneumatiky vedia vymeniť sami. Iní si musia priplatiť a využiť služby autoservisu. Mnohí preto premýšľajú nad tým, že by vyskúšali celoročné pneumatiky. Aké sú ich výhody a nevýhody?

Celoročné pneumatiky nie sú vhodné pre každého  

Celoročné pneumatiky, často označované aj ako univerzálne, nie sú vhodné pre každého vodiča. Ešte predtým, ako sa rozhodnete, či do nich zainvestujete, si musíte odpovedať na jednu kľúčovú otázku. Jazdíte počas zimy po ľade a snehu alebo ste skôr zvyknutí na suché a bezpečné cesty?  

Ak je odpoveďou zima bez snehu a so suchými cestami, univerzálne pneumatiky sú pre vás ako stvorené. Pri jazdení poskytujú dobrú bezpečnosť a pri cestnej kontrole sa vyhnete pokutám.  

V prípade, že bývate v horách a pravidelne jazdíte po snehu či ľade, celoročným pneumatikám sa určite vyhnite. Síce za ne pokutu nedostanete, pretože sú vhodné na všetky ročné obdobia, no rozhodne nie sú tak bezpečné ako klasické zimné.

Materiál pneumatiky rozhoduje  

Dôvodov, prečo sa celoročná pneumatika nikdy nevyrovná tej zimnej, je hneď niekoľko. Tým najdôležitejším je však materiál. Aj napriek modernej dobe a technológiám stále neexistuje materiál, ktorý by bol vhodný na úplne všetky štyri ročné obdobia.  

To znamená jediné. Univerzálna pneumatika nemôže poskytovať excelentné výsledky ako na rozpálenom asfalte v auguste, tak aj na zľadovateľom povrchu v decembri. Z teoretického ani praktického hľadiska to nie je možné. Zatiaľ.

Ak by sme sa zamerali len na zimné pneuamtiky, povinnosť prezuť auto na zimné pneumatiky na Slovensku ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza.

Na čo sú teda vhodné celoročné pneumatiky?  

Zimné pneumatiky sú prispôsobené tak, aby správne reagovali na zasnežený, ľadový alebo štrkový povrch. Letné pneumatiky sa zas dokážu prispôsobiť horúcemu asfaltu. Aké sú silné stránky celoročných pneumatík?  

Nezabúdajte na povinnosť mať uzavreté platné PZP

Povinné zmluvné poistenie je základom, ktorý nesmie chýbať žiadnemu autu. Neuzatvorené PZP so sebou prináša rôzne riziká, ktoré môžu negatívne ovplyvniť nielen vašu osobu, ale aj vašu peňaženku. Vyhnite sa týmto komplikáciám, porovnajte si ceny PZP od viacerých poskytovateľov na jednom mieste. Výber najvýhodnejšieho PZP je len na vás.

Pri kúpe ušetríte  

Veľkou výhodou celoročných pneumatík je to, že pri ich kúpe môžete ušetriť. Netreba však počítať s príliš vysokými čiastkami. Sú lacnejšie len o zopár desiatok eur. Aj napriek tomu sa mnohým táto investícia oplatí. Ďalšie financie, a čas, ušetria v servise. Nebudú ich totižto musieť dvakrát do roka meniť.  

Široký výber  

Trend celoročných pneumatík sa za posledné roky rozšíril. Obľúbili si ho nielen vodiči na Slovensku, ale aj v zahraničí. Pri nákupe sa tak stretnete so širokým výberom od rôznych značiek. Radia sa k nim napríklad Michelin, Nokian Tyres, Goodyear či Pirelli.  

Pred samotnou kúpou je dobré zistiť o pneumatikách viac informácií. Prípadne si prezrite rôzne testy.  

Celoročné pneumatiky: skúsenosti  

Okrem testov či základných informácií si môžete o celoročných pneumatikách prečítať aj recenzie a skúsenosti iných vodičov. Tie sú často omnoho cennejšie. Obľuba tohto typu pneumatík však vo všeobecnosti rastie rýchlym tempom.
Aké sú najlepšie pneumatiky? Tie celoročné spoznáme v Európe podľa drážok, ktoré sú podobné tým, ktoré nájdeme bežne na zimných pneumatikách.

Čo na to poisťovne?  

Dôležitým bodom pri výbere a kúpe celoročných pneumatík je to, ako sa k nim stavajú poisťovne. Väčšina ich používanie nezakazuje, no na druhej strane svojim klientom radí používať klasické zimné pneumatiky. A to najmä vtedy, ak je na cestách sneh alebo ľad.  

Plus, pri dopravnej nehode sa často pozerá práve na túto časť auta. Zbytočný risk sa nemusí vyplatiť. Najmä nie v prípade, ak by ste z poistenia pri havárií nedostali ani cent.  

Na celoročných pneumatikách tak môžete ušetriť, no naskytuje sa otázka, či sa to naozaj oplatí.  

Zhrnutie  

Celoročné pneumatiky sú praktickým riešením pre vodičov, ktorí jazdia najmä v meste alebo po suchých cestách. V prípade, že bývate v horskej oblasti alebo sa pravidelne stretáte so súvislou vrstvou snehu, spravíte lepšie, ak sa im vyhnete. Najlepším riešením pre vás budú klasické zimné pneumatiky. Tie poskytujú omnoho vyššiu bezpečnosť.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.