Aké sú výhody a nevýhody celoročných pneumatík?

Pneumatika

Prezúvanie auta nie je príliš obľúbenou činnosťou väčšiny vodičov. Niektorí si zimné a letné pneumatiky vedia vymeniť sami. Iní si musia priplatiť a využiť služby autoservisu. Mnohí preto premýšľajú nad tým, že by vyskúšali celoročné pneumatiky. Aké sú ich výhody a nevýhody?

Nie sú vhodné pre každého  

Celoročné pneumatiky, často označované aj ako univerzálne, nie sú vhodné pre každého vodiča. Ešte predtým, ako sa rozhodnete, či do nich zainvestujete, si musíte odpovedať na jednu kľúčovú otázku. Jazdíte počas zimy po ľade a snehu alebo ste skôr zvyknutí na suché a bezpečné cesty?  

Ak je odpoveďou zima bez snehu a so suchými cestami, univerzálne pneumatiky sú pre vás ako stvorené. Pri jazdení poskytujú dobrú bezpečnosť a pri cestnej kontrole sa vyhnete pokutám.  

V prípade, že bývate v horách a pravidelne jazdíte po snehu či ľade, celoročným pneumatikám sa určite vyhnite. Síce za ne pokutu nedostanete, pretože sú vhodné na všetky ročné obdobia, no rozhodne nie sú tak bezpečné ako klasické zimné.  

Materiál rozhoduje  

Dôvodov, prečo sa celoročná pneumatika nikdy nevyrovná tej zimnej, je hneď niekoľko. Tým najdôležitejším je však materiál. Aj napriek modernej dobe a technológiám stále neexistuje materiál, ktorý by bol vhodný na úplne všetky štyri ročné obdobia.  

To znamená jediné. Univerzálna pneumatika nemôže poskytovať excelentné výsledky ako na rozpálenom asfalte v auguste, tak aj na zľadovateľom povrchu v decembri. Z teoretického ani praktického hľadiska to nie je možné. Zatiaľ.

Pneumatika

Na čo sú teda vhodné?  

Zimné pneumatiky sú prispôsobené tak, aby správne reagovali na zasnežený, ľadový alebo štrkový povrch. Letné pneumatiky sa zas dokážu prispôsobiť horúcemu asfaltu. Aké sú silné stránky celoročných pneumatík?  

Tento typ pneumatík sa nachádza niekde medzi spomínanými dvomi typmi. Poskytuje zlatú strednú cestu vodičom, ktorých nebaví pravidelná výmena. Taktiež sú vhodné pre tých, ktorí bývajú v suchých oblastiach alebo v mestách, kde je sneh pravidelne odhŕňaný.  

Pri kúpe ušetríte  

Veľkou výhodou celoročných pneumatík je to, že pri ich kúpe môžete ušetriť. Netreba však počítať s príliš vysokými čiastkami. Sú lacnejšie len o zopár desiatok eur. Aj napriek tomu sa mnohým táto investícia oplatí. Ďalšie financie, a čas, ušetria v servise. Nebudú ich totižto musieť dvakrát do roka meniť.  

Široký výber  

Trend celoročných pneumatík sa za posledné roky rozšíril. Obľúbili si ho nielen vodiči na Slovensku, ale aj v zahraničí. Pri nákupe sa tak stretnete so širokým výberom od rôznych značiek. Radia sa k nim napríklad Michelin, Nokian Tyres, Goodyear či Pirelli.  

Pred samotnou kúpou je dobré zistiť o pneumatikách viac informácií. Prípadne si prezrite rôzne testy.  

Celoročné pneumatiky skúsenosti  

Okrem testov či základných informácií si môžete o celoročných pneumatikách prečítať aj recenzie a skúsenosti iných vodičov. Tie sú často omnoho cennejšie. Obľuba tohto typu pneumatík však vo všeobecnosti rastie rýchlym tempom.

Pneumatika

Čo na to poisťovne?  

Dôležitým bodom pri výbere a kúpe celoročných pneumatík je to, ako sa k nim stavajú poisťovne. Väčšina ich používanie nezakazuje, no na druhej strane svojim klientom radí používať klasické zimné pneumatiky. A to najmä vtedy, ak je na cestách sneh alebo ľad.  

Plus, pri dopravnej nehode sa často pozerá práve na túto časť auta. Zbytočný risk sa nemusí vyplatiť. Najmä nie v prípade, ak by ste z poistenia pri havárií nedostali ani cent.  

Na celoročných pneumatikách tak môžete ušetriť, no naskytuje sa otázka, či sa to naozaj oplatí.  

Zhrnutie  

Celoročné pneumatiky sú praktickým riešením pre vodičov, ktorí jazdia najmä v meste alebo po suchých cestách. V prípade, že bývate v horskej oblasti alebo sa pravidelne stretáte so súvislou vrstvou snehu, spravíte lepšie, ak sa im vyhnete. Najlepším riešením pre vás budú klasické zimné pneumatiky. Tie poskytujú omnoho vyššiu bezpečnosť.

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 3