pneu4

Jarné prezúvanie pneumatík: Ako na to?

27. 3. 2024
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Hoci slovenské zákony prezutie zimných pneumatík na letné vyslovene neprikazujú, predsa je vhodné myslieť na jar aj na túto povinnosť. Viete, kedy je ten správny čas na výmenu pneumatík? Závisí to nielen od počasia, ale aj od legislatívnych opatrení. Tie sa, navyše, líšia aj v jednotlivých krajinách. Prečítajte si výber najdôležitejších informácií, ktoré potrebujete vedieť.

Letné pneumatiky: Prečo prezúvať zimné za letné?

Prezúvanie zimných pneumatík na letné je dôležité najmä z bezpečnostného hľadiska. Vedeli ste napríklad, že ak pri vysokých teplotách jazdíte na zimných pneumatikách, môže to spôsobiť predĺženie brzdnej dráhy až o neuveriteľných 20 %?

Ak teda zvažujete, že dojazdíte letnú sezónu na opotrebovaných zimných pneumatikách, rozmyslite si to. Nemusí sa vám to vyplatiť. Letné pneumatiky totiž:

  • dokážu na vozovke lepšie priľnúť a v porovnaní so zimnými pneumatikami ušetríte aj na palive,

  • nemusíte často meniť, pretože sa opotrebúvajú pomalšie ako zimné pneumatiky,

  • umožňujú príjemnejšiu jazdu, pretože nehučia ako zimné pneumatiky.

Pri rozhodovaní o tom, či auto prezujete alebo nie, myslite aj na čas, kedy chodíte autom do práce, resp. školy alebo iné miesta. Ak pred 15. novembrom alebo po 31. marci býva skoro ráno alebo neskoro večer námraza, spravíte dobre, keď zimné pneumatiky na vozidle ešte necháte. Naopak, keď viete, že cez deň býva teplejšie a neplánujete autom chodiť skoro ráno alebo neskoro večer, zimné pneumatiky môžete vymeniť za letné.

Kedy prezuť letné pneumatiky?

Pri rozhodovaní o tom, kedy vymeniť zimné pneumatiky za letné, hrajú dôležitú úlohu najmä dva faktory: legislatíva a počasie. Tie ovplyvňujú aj ideálny dátum pre prezúvanie pneumatík.

Podľa zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke v čase od 15. novembra do 31. marca, ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, môžete vaše osobné auto použiť v cestnej premávke len vtedy, ak je vybavené zimnými pneumatikami.

Uvedené legislatívne podmienky platia na Slovensku, no v zahraničí sa môžu líšiť. Ak sa teda chystáte mimo územia SR, overte si zákony krajiny, do ktorej sa chystáte, ale aj tie, ktorými budete prechádzať.

Dôležitý je však nielen dátum, ale aj samotné počasie. Zimné pneumatiky musíte mať aj mimo tohto obdobia, napríklad v apríli, ak napadne sneh. Vo všeobecnosti sa odporúča, že letné pneumatiky môžete prezuť, ak teplota niekoľko dní po sebe neklesne pod 7° C, čo platí aj pre nočné teploty.

Prezúvanie pneumatík v okolitých štátoch

Každý štát má iné zákony spojené s prezúvaním kolies. Ešte predtým, ako doň vycestujete, je dôležité, aby ste si ich naštudovali. Podobne ako na Slovensku, aj v zahraničí sú spravidla stanovené pravidlá pre zimné pneumatiky. Pre lepší prehľad sme pre vás spísali základné informácie o prezúvaní pneumatík v okolitých štátoch:

Česko

V Českej republike platia podobné pravidlá ako na Slovensku. Zimné pneumatiky musia vodiči používať v období od 1. novembra do 31. marca v prípade, že sa na ceste nachádza súvislá vrstva snehu, ľadu či námraza. Alebo ak sa dá vzhľadom na poveternostné podmienky predpokladať, že takáto situácia pri jazde nastane. Minimálne hĺbka dezénu u zimných pneumatík je 4 mm.

Poľsko

Poľské predpisy neukladajú vodičom povinnosť používať zimné pneumatiky. U našich severných susedov tak síce môžete po celý rok jazdiť na letných pneumatikách, vzhľadom na tuhé zimy sa však dôrazne odporúča používať v zimnom období zimné alebo celoročné pneumatiky. Snehové reťaze sú povolené, v niektorých oblastiach označených dopravnými značkami sú dokonca povinné. Mali by sa však používať len vtedy, ak je cesta pokrytá snehom alebo ľadom.

Avšak pozor, pred cestou do Poľska v najbližšej zimnej sezóne si preverte aktuálne informácie. Povinné zimné pneumatiky v Poľsku sa mali zaviesť od 1. novembra 2023, z dôvodu formálnych výhrad sa však dátum nadobudnutia účinnosti novely posunul.

Maďarsko

Zimné pneumatiky nie sú povinné ani v Maďarsku. Dopravné značky vám však môžu prikázať použiť snehové reťaze, ktoré musíte mať nasadené aspoň na hnacej náprave.

Vedeli ste že

Okrem Poľska a Maďarska neexistuje povinnosť zimných pneumatík ani v ďalších európskych krajinách, napríklad v Belgicku, Dánsku, Grécku, Holandsku, Írsku, Portugalsku, Spojenom kráľovstve na Cypre a Malte?

Rakúsko

V Rakúsku musíte mať zimné pneumatiky obuté na všetkých kolesách od 1. novembra do 15. apríla v prípade, že sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, snehovej kaše alebo ľadu. Zimné pneumatiky musia byť označené skratkami M+S, M.S alebo M & S. Minimálna hĺbka dezénu je 4 mm, pri diagonálnych pneumatikách 5 mm. Celoročné pneumatiky sa považujú za zimné len vtedy, ak majú označenie M+S.

Alternatívou k zimným pneumatikám sú snehové reťaze namontované aspoň na dvoch hnacích kolesách. Môžete si ich však nasadiť len v prípade, ak je cesta úplne alebo takmer úplne pokrytá súvislou vrstvou snehu alebo ľadu.

Nemecko

V Nemecku neplatí všeobecná, ale situačná povinnosť zimných pneumatík. Znamená to, že v prípade zimných podmienok na cestách (poľadovica, kašovitý sneh, klzký ľad alebo námraza) smiete jazdiť len vtedy, keď máte všetky štyri kolesá vybavené zimnými pneumatikami. Uvádzané pravidlo od októbra do Veľkej noci je však len približné a nemá žiadnu právnu relevanciu.

Za vhodné na zimnú prevádzku sa považujú pneumatiky označené symbolom so snehovou vločkou a do 30. septembra 2024 aj pneumatiky s označením M+S, ktoré boli vyrobené do 31. decembra 2017. Zákonom predpísaná minimálna hĺbka dezénu pre zimné pneumatiky je 1,6 mm, klub ADAC však z bezpečnostných dôvodov odporúča aspoň 4 mm.

Nezabudnite skontrolovať dezén

Ak máte doma pneumatiky, ktoré používate už niekoľko rokov, pred ich použitím skontrolujte ich stav. Najdôležitejším faktorom je tzv. dezén, čiže hĺbka drážok na pneumatikách. Podľa slovenskej legislatívy musí minimálna hĺbka dezénu 1,6 mm na letných pneumatikách a 3 mm na zimných.

Zákon sleduje najmä hrúbku dezénu, ale odborníci hovoria aj o veku samotnej pneumatiky. Podľa nich by zimné pneumatiky nemali byť staršie ako 4 roky. Po tejto dobe totiž strácajú svoje charakteristické vlastnosti a mohli by vám spôsobiť viac škôd ako úžitku.

Vek pneumatiky zistíte veľmi jednoducho. Na bočnej strane sa nachádza DOT kód, ktorý pozostáva z niekoľkých čísel a písmen. Pre zistenie toho, kedy boli pneumatiky vyrobené, sú pre vás najdôležitejšie posledné štyri číslice.

Prvé dvojčíslie hovorí o tom, v ktorom týždni roka bola pneumatika vyrobená, druhé udáva rok výroby. Ak teda budete mať na pneumatike napríklad štvorčíslie 4322, znamená to, že výrobca pneumatiky ju vyrobil v 43. týždni roka 2022.

dot kód na mneumatike

Rada odborníka

Jazda na starých pneumatikách sa vám nemusí vyplatiť, nehovoriac o tom, že riskujete vysokú pokutu. Najlepšie preto urobíte, ak budete pneumatiky pravidelne kontrolovať a v prípade výraznejšieho opotrebovania ich čo najskôr vymeníte.

Výmena pneumatík zimné za letné: Ako na to?

Pri prezúvaní pneumatík máte v zásade dve možnosti. Pneumatiky si môžete vymeniť svojpomocne alebo v autoservise. Ak ste sa rozhodli pre svojpomocnú výmenu, najlepším riešením je mať letné pneumatiky na samostatných diskoch. Ide o jednorazovú investíciu vo výške niekoľkých desiatok eur, ktorá sa vám vráti už v priebehu niekoľkých nerealizovaných návštev autoservisu.

Celý proces prezúvania nie je náročný. Dôležité je, aby ste sa držali niekoľkých základných krokov:

  • Na prezúvanie pneumatík si vyberte deň s dobrým počasím. Ideálny je slnečný deň, kedy vonku nefúka, neprší a nesneží.

  • Pred prezúvaním vozidla sa nezabudnite prezliecť. Oblečte si pracovné oblečenie a na ruky si dajte rukavice. Okrem toho myslite aj na nejakú podložku, ktorú si dáte pod seba. Keď nemáte podložku, na zem položte aspoň väčší kartón.

  • Vozidlo prezúvajte na rovnom a pevnom povrchu. Najlepšou voľbou je asfalt, betón alebo dlažba. Vyhnite sa nerovnému povrchu, kde by sa auto mohlo zabárať.

  • Nikdy nemeňte viac ako jedno koleso. Celá práca sa vám skomplikuje a mohlo by sa stať, že kolesá nevymeníte správne.

  • Vždy používajte len nepoškodené skrutky a matice. Pred ich použitím nezabudnite skontrolovať aj závity skrutiek, ktoré musia byť čisté a bez hrdze.

  • Vozidlo si pripravte na miesto, kde ho chcete prezúvať a zatiahnite ručnú brzdu, aby sa počas prezúvania nikam nepohlo.

  • Zdvihák umiestnite na miesto podľa značiek, ktoré nájdete na bočnom prahu vozidla. Povoľte skrutky o pol otáčky a ak kolesá nie sú vo vzduchu, zasuňte zdvihák a vozidlo trochu zdvihnite.

  • Odstráňte skrutky, koleso zložte a položte pod auto. Zaistíte si tým, že ak by sa vozidlo zošmyklo, nespadne priamo na zem.

  • Na auto nasaďte letnú pneumatiku. Skrutky poriadne dotiahnite, vyberte spod auta zimnú pneumatiku a vozidlo spustite.

  • Kolesá ešte nezabudnite skontrolovať. Zistite, či majú správny tlak a hĺbku dezénu. V prípade potreby ich dofúkajte.

Celoročné pneumatiky – áno alebo nie?

Ak sa vám nechce riešiť dvakrát ročne prezúvanie pneumatík, riešením môžu byť tzv. celoročné pneumatiky. Avšak myslite na to, že to nemusí byť jednoznačne lacnejšie riešenie. Záleží od toho, aký je váš štýl jazdy, ako často jazdíte a v akej oblasti. Odborníci jednoznačne odporúčajú sezónne pneumatiky, ktoré sú upravené tak, aby čo najlepšie zvládali stav vozovky či vonkajšiu teplotu v danom období.

Celoročné pneumatiky sú ideálnou voľbou najmä pre vodičov, ktorí:

  • jazdia kratšie vzdialenosti (ročne do 5 000 kilometrov),

  • necestujú v extrémnych podmienkach.

Pri výbere pneumatík si zvoľte výrobky od renomovaných značiek, ktoré zaisťujú vysokú kvalitu. Mnohí odborníci tiež odporúčajú, aby ste na celoročných pneumatikách zbytočne nešetrili, pretože by sa vám to nemuselo vyplatiť.

Riaďte sa aj podmienkami poisťovne

Pri rozhodovaní o tom, či zvoliť celoročné pneumatiky, by ste si mali preštudovať aj zmluvné podmienky PZP uzavretého s vašou poisťovňou. Niektoré poisťovne totiž požadujú, aby ste jazdili na zimných a letných pneumatikách, iné však akceptujú aj celoročné pneumatiky. V prípade nehody bude poisťovňa určite skúmať, na akých pneumatikách ste jazdili a aký bol ich stav.

Jazdite bezpečne v každom ročnom období

Kvalitné a správne pneumatiky sú základom bezpečnej jazdy. Zaisťujú vám, že vozidlo bude v prípade kolízie reagovať tak, ako má. Okrem nich nezabúdajte ani na výhodné poistenia, ktoré vám pomôžu v prípade, že sa na ceste niečo stane.

Povinné zmluvné poistenie je základom a nesmie vám chýbať. Ak ho neuzatvoríte, hrozí vám pokuta. Spolu s ním si môžete vybaviť aj výhodné havarijné poistenie, ktoré síce povinné nie je, no má množstvo výhod vrátane toho, že kryje vaše zdravie a majetok. Porovnajte si jednotlivé ponuky poistenia na našom portáli Superpoistenie.sk a vyberte si tú najvýhodnejšiu ešte dnes.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
  • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

  • Zelená karta ihneď

  • Úspora až 50 %

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • pohár whisky a kľúče od auta na stole
    29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

    Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

  • výstražný trojuholník
    03. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

    Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba. 

  • autá na parkovisku bez EČV
    20. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

    V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.

  • dálnice-Slovensko
    13. decembra 2023|Martina Pisarčíková
    Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

    Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?

  • čierne auto neznámej značky
    14. novembra 2023|Daniel Výcha
    Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

    Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.

  • ridicI
    05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

    Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

  • zimne-pneumatiky
    27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

  • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
    25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

    Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

  • 04. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Čo je akontácia a od čoho závisí jej výška?

    Akontácia je mimoriadna alebo prvá splátka, ktorú zaplatíte z dohodnutej ceny za predmet lízingu, resp. hypotéky či iného úveru. Vo väčšine prípadov ju musíte zaplatiť ešte predtým, ako predmet dostanete a jej výška závisí od samotného vozidla, prenajímateľa aj nájomcu.