pneu4

Jarné prezúvanie pneumatík: Ako na to?

12. 3. 2023
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Viete, kedy je ten správny čas na výmenu zimných pneumatík na letné? Závisí to nielen od počasia, ale aj od legislatívnych opatrení. Výber pneumatík bude závisieť aj od vášho PZP. 

Prečo prezúvať pneumatiky?

Prezúvanie zimných pneumatík na letné je dôležité najmä z bezpečnostného hľadiska. Vedeli ste napríklad, že ak pri vysokých teplotách jazdíte na zimných pneumatikách, môže to spôsobiť predĺženie brzdnej dráhy až o neuveriteľných 20 percent?

Ak teda zvažujete, že dojazdíte letnú sezónu na opotrebovaných zimných pneumatikách, rozmyslite si to.  Nemusí sa vám to vyplatiť nielen z bezpečnostného, ale ani finančného hľadiska. Letné pneumatiky dokážu totiž na vozovke lepšie priľnúť a v porovnaní so zimnými pneumatikami ušetríte aj na palive. Nemusíte ich navyše ani často meniť, pretože sa opotrebúvajú pomalšie ako zimné pneumatiky. Jazda na nich je navyše príjemnejšia, pretože nehučia ako zimné.

Mechanik s pneumatikou

Pri rozhodovaní o tom, či auto prezujete, alebo nie, je dobré myslieť aj na čas, kedy chodíte autom do práce, resp. školy alebo iné miesta. Ak pred 15. novembrom alebo po 31. marci býva skoro ráno alebo neskoro večer námraza, spravíte dobre, keď zimné pneumatiky na vozidle ešte necháte. Naopak, keď viete, že cez deň býva teplejšie a neplánujete autom chodiť skoro ráno alebo neskoro večer, zimné pneumatiky môžete vymeniť za letné.

Prezúvanie pneumatík - kedy je ten správny čas?

Pri rozhodovaní o tom, kedy vymeniť zimné pneumatiky za letné, hrajú dôležitú úlohu najmä dva faktory: legislatíva a počasie.

Podľa  zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávkee  totiž  v čase od 15. novembra do 31. marca, ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, môžete vaše osobné auto použiť v cestnej premávke len vtedy, ak je toto vozidlo vybavené zimnými pneumatikami. 

Uvedené legislatívne podmienky platia na Slovensku, no v zahraničí sa môžu líšiť. Ak sa teda chystáte mimo územia SR, overte si zákony krajiny, do ktorej sa chystáte, ale aj tie, ktorými budete prechádzať. 

Dôležitý je však nielen dátum, ale aj samotné počasie. Zimné pneumatiky musíte mať aj mimo tohto obdobia, napríklad v apríli, ak napadne sneh. Uvádza sa, že letné pneumatiky môžete prezuť, ak teplota niekoľko dní po sebe neklesne pod 7° C, čo platí aj pre nočné teploty.

Povinnosť prezutia pneumatík v okolitých štátoch

Každý štát má iné zákony spojené s prezúvaním kolies. Ešte predtým, ako doň vycestujete, je dôležité, aby ste si ich naštudovali. Pre lepší prehľad sme pre vás spísali základné informácie o prezúvaní pneumatík v okolitých štátoch:

 • Rakúsko  – v Rakúsku nariaďuje povinnosť používať zimné pneumatiky zákon. Podľa neho tak musíte urobiť v období od 1. novembra do 15. apríla v prípade zimných podmienok, čiže snehu alebo ľadu na vozovke. V Alpách budete potrebovať aj snehové reťaze.


 • Nemecko  – v Nemecku neexistuje žiaden zákon, ktorý by vodičom nariaďoval použitie zimných pneumatík v určitom čase. Na druhej strane tu platí, že zimné pneumatiky musíte mať obuté kedykoľvek počas roka, ak sa na vozovke nachádza sneh, ľad alebo námraza. Za zimné obutie sa v Nemecku považujú aj celoročné pneumatiky s označením M+S. V niektorých alpských úsekoch budete potrebovať snehové reťaze.


 • Česko  – v Česku platí podobný zákon ako na Slovensku. Zimné pneumatiky musíte používať od 1. novembra do 31. marca v prípade, že sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.


 • Poľsko  – používanie zimných pneumatík je v Poľsku len odporúčané. Spravíte však dobre, keď nimi svoje vozidlo vybavíte v čase od novembra do marca. Vyhnete sa tak zbytočným kolíziám z dôvodu zľadovatenej vozovky.

 

Nezabudnite skontrolovať dezén

Ak máte doma pneumatiky, ktoré používate už niekoľko rokov, pred ich použitím skontrolujte ich stav. Najdôležitejším faktorom je tzv. dezén, čiže hĺbka drážok na pneumatikách. Podľa zákona musí minimálna hĺbka dezénu 1,6 milimetra na letných pneumatikách a 3 milimetre na zimných.

Zákon sleduje najmä hrúbku dezénu, ale odborníci hovoria aj o veku samotnej pneumatiky. Podľa nich by zimné pneumatiky  nemali byť staršie ako 4 roky. Po tejto dobe totiž strácajú svoje charakteristické vlastnosti a mohli by vám spôsobiť viac škôd ako úžitku.

Vek pneumatiky zistíte veľmi jednoducho. Na bočnej strane sa nachádza DOT kód, ktorý pozostáva z niekoľkých čísel a písmen. Pre zistenie toho, kedy boli pneumatiky vyrobené, sú pre vás najdôležitejšie posledné štyri číslice. 

Prvé dvojčíslie hovorí o tom, v ktorom týždni roka bola pneumatika vyrobená, druhé udáva rok výroby. Ak teda budete mať na pneumatike napríklad štvorčíslie 4322, znamená to, že výrobca pneumatiky ju vyrobil  v 43. týždni roka 2022.

Rada odborníka

Jazda na starých pneumatikách sa vám nemusí vyplatiť, nehovoriac o tom, že riskujete vysokú pokutu. Najlepšie preto urobíte, ak budete pneumatiky pravidelne kontrolovať a v prípade výraznejšieho opotrebovania ich čo najskôr vymeníte.

Ako na prezúvanie kolies? 

Pri prezúvaní pneumatík máte v zásade dve možnosti. Pneumatiky si môžete vymeniť svojpomocne alebo v autoservise. Ak ste sa rozhodli pre svojpomocnú výmenu, najlepším riešením je mať letné pneumatiky na samostatných diskoch. Ide o jednorazovú investíciu vo výške niekoľkých desiatok eur, ktorá sa vám vráti už v priebehu niekoľkých nerealizovaných návštev autoservisu. 

Celý proces prezúvania nie je náročný. Dôležité je, aby ste sa držali niekoľkých základných krokov:

 • Na prezúvanie pneumatík si vyberte deň s dobrým počasím. Ideálny je slnečný deň, kedy vonku nefúka, neprší a nesneží.

 • Pred prezúvaním vozidla sa nezabudnite prezliecť. Oblečte si pracovné oblečenie a na ruky si dajte rukavice. Okrem toho myslite aj na nejakú podložku, ktorú si dáte pod seba. Keď nemáte podložku, na zem položte aspoň väčší kartón.

 • Vozidlo prezúvajte na  rovnom a pevnom povrchu. Najlepšou voľbou je asfalt, betón alebo dlažba. Vyhnite sa nerovnému povrchu, kde by sa auto mohlo zabárať.

 • Nikdy nemeňte viac ako jedno koleso. Celá práca sa vám skomplikuje a mohlo by sa stať, že kolesá nevymeníte správne.

 • Vždy používajte len  nepoškodené skrutky a matice. Pred ich použitím nezabudnite skontrolovať aj závity skrutiek, ktoré musia byť čisté a bez hrdze.

 • Vozidlo si pripravte na miesto, kde ho chcete prezúvať a zatiahnite ručnú brzdu, aby sa počas prezúvania nikam nepohlo.

 • Zdvihák umiestnite na miesto podľa značiek, ktoré nájdete na bočnom prahu vozidla. Povoľte skrutky o pol otáčky a ak kolesá nie sú vo vzduchu, zasuňte zdvihák a vozidlo trochu zdvihnite.

 • Odstráňte skrutky, koleso zložte a položte pod auto. Zaistíte si tým, že ak by sa vozidlo zošmyklo, nespadne priamo na zem.

 • Na auto nasaďte letnú pneumatiku. Skrutky poriadne dotiahnite, vyberte spod auta zimnú pneumatiku a vozidlo spustite.

 • Kolesá ešte nezabudnite skontrolovať. Zistite, či majú správny tlak a hĺbku dezénu. V prípade potrieb ich dofúkajte.

Celoročné pneumatiky - áno alebo nie?

Ak sa vám nechce riešiť dvakrát ročne prezúvanie pneumatík, riešením môžu byť tzv. celoročné pneumatiky. Avšak myslite na to, že to nemusí byť jednoznačne lacnejšie riešenie. Záleží od toho, aký je váš štýl jazdy, ako často jazdíte a v akej oblasti. Odborníci jednoznačne odporúčajú sezónne pneumatiky, ktoré sú upravené tak, aby čo najlepšie zvládali stav vozovky či vonkajšiu teplotu v danom období.

Celoročné pneumatiky sú ideálnou voľbou najmä pre vodičov, ktorí:

 • jazdia kratšie vzdialenosti (ročne do 5-tisíc kilometrov),
 • necestujú v extrémnych podmienkach.Pri ich výbere je dôležité zvoliť si výrobky od renomovaných značiek, ktoré zaisťujú vysokú kvalitu. Mnohí odborníci tiež odporúčajú, aby ste na celoročných pneumatikách zbytočne nešetrili, pretože by sa vám to nemuselo vyplatiť.

Pri rozhodovaní o tom, či zvoliť celoročné pneumatiky, by ste si mali preštudovať aj zmluvné podmienky  PZP  uzavretého s vašou poisťovňou.  Niektoré poisťovne totiž požadujú, aby ste jazdili na zimných a letných pneumatikách, iné však akceptujú aj celoročné pneumatiky. V prípade nehody by poisťovňa určite skúmala, na akých pneumatikách ste jazdili a aký bol ich stav.

Jazdite bezpečne v každom ročnom období

Kvalitné a správne pneumatiky sú základom bezpečnej jazdy. Zaisťujú vám, že vozidlo bude v prípade kolízie reagovať tak, ako má. Okrem nich nezabúdajte ani na výhodné poistenia, ktoré vám pomôžu v prípade, že sa na ceste niečo stane. 

Povinné zmluvné poistenie je základom a nesmie vám chýbať. Ak by ste ho neuzatvorili, hrozila by vám vysoká pokuta. Spolu s ním si môžete vybaviť aj výhodné havarijné poistenie, ktoré síce povinné nie je, no má množstvo výhod vrátane toho, že kryje vaše zdravie a majetok. Porovnajte si jednotlivé ponuky a vyberte si tú najvýhodnejšiu ešte dnes.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

  Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
  25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

  Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • Žena trhá papier - zmluvu
  19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

  Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?