Jarné prezúvanie pneumatík: Ako na to?

pneumatika

Viete, kedy je ten správny čas na výmenu zimných pneumatík na letné? Závisí to nielen od počasia, ale aj od legislatívnych opatrení. Výber pneumatík bude závisieť aj od vášho PZP. 

Prečo prezúvať pneumatiky?

Prezúvanie zimných pneumatík za letné je dôležité najmä z bezpečnostného hľadiska. Vedeli ste napríklad, že ak pri vysokých teplotách jazdíte na zimných pneumatikách, dokáže to spôsobiť predĺženie brzdnej dráhy? A to až o neuveriteľných 20 percent! 

Ak teda zvažujete, že dojazdíte letnú sezónu na opotrebovaných zimných pneumatikách, rozmyslite si to ešte. Nemusí sa vám to vyplatiť nielen z bezpečnostného, ale ani finančného hľadiska. Letné pneumatiky dokážu totiž na vozovku lepšie priľnúť a v porovnaní so zimnými pneumatikami čo-to ušetríte aj na palive. Nemusíte ich navyše ani často meniť, pretože sa opotrebúvajú pomalšie ako zimné pneumatiky. Jazda na nich je navyše príjemnejšia, pretože nehučia ako zimné. 

výmena pneumatik

Prezúvanie pneumatík - kedy je ten správny čas?

Pri rozhodovaní o tom, kedy vymeniť zimné pneumatiky za letné, hrajú dôležitú úlohu najmä dva faktory: legislatíva a počasie.

Podľa zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke totiž  v čase od 15. novembra do 31. marca, ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, môžete vaše osobné auto použiť v cestnej premávke len vtedy, ak je toto vozidlo vybavené zimnými pneumatikami. 

Uvedené legislatívne podmienky platia na Slovensku a v zahraničí sa môžu líšiť. Ak sa teda chystáte mimo územie SR, preverte si zákony krajiny, do ktorej sa chystáte, ale aj tie, ktorými budete prechádzať.

Dôležitý je však nielen dátum, ale aj samotné počasie. Zimné pneumatiky musíte mať ešte aj mimo tohto obdobia, napríklad v apríli, ak nasneží. Uvádza sa, že letné pneumatiky môžete prezuť, ak teplota niekoľko dní po sebe neklesne pod 7° C, čo platí aj pre nočné teploty.

Ako prezuť pneumatiky? 

Pri prezúvaní pneumatík máte v zásade dve možnosti. Pneumatiky si môžete vymeniť svojpomocne alebo v autoservise. Ak ste sa rozhodli pre svojpomocnú výmenu, najlepším riešením je mať letné pneumatiky na samostatných diskoch. Ide o jednorazovú investíciu vo výške niekoľkých desiatok eur, ktorá sa vám vráti už v priebehu niekoľkých nerealizovaných návštev autoservisu. 

Ak však nepatríte medzi zručných vodičov alebo na výmenu nemáte potrebnú technickú výbavu, odporúčame vám radšej nechať výmenu na pneuservis. Aby ste sa vyhli dlhému čakaniu, objednajte sa dostatočne vopred. Predsa len, na výmenu zimných pneumatík si väčšina vodičov spomenie práve v apríli.

Celoročné pneumatiky - áno alebo nie?

Ak sa vám nechce riešiť dvakrát ročne prezúvanie pneumatík, riešením môžu byť tzv. celoročné pneumatiky. Avšak pozor, nemusí to byť jednoznačne lacnejšie riešenie. Záleží od toho, aký je štýl vašej jazdy, ako často jazdíte a v akej oblasti. Odborníci jednoznačne odporúčajú sezónne pneumatiky, ktoré sú upravené tak, aby čo najlepšie zvládali stav vozovky či vonkajšiu teplotu v danom období.

Pri rozhodovaní o tom, či zvoliť celoročné pneumatiky, by ste si mali preštudovať aj zmluvné podmienky PZP uzavretého s vašou poisťovňou. Niektoré poisťovne totiž požadujú, aby ste jazdili na zimných a letných pneumatikách, iné však akceptujú aj celoročné pneumatiky. V prípade nehody by poisťovňa určite skúmala, na akých pneumatikách ste jazdili a aký bol ich stav.

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2