pneu4

Jarné prezúvanie pneumatík: Ako na to?

12. 3. 2023
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Viete, kedy je ten správny čas na výmenu zimných pneumatík na letné? Závisí to nielen od počasia, ale aj od legislatívnych opatrení. Výber pneumatík bude závisieť aj od vášho PZP. 

Prečo prezúvať pneumatiky?

Prezúvanie zimných pneumatík na letné je dôležité najmä z bezpečnostného hľadiska. Vedeli ste napríklad, že ak pri vysokých teplotách jazdíte na zimných pneumatikách, môže to spôsobiť predĺženie brzdnej dráhy až o neuveriteľných 20 percent?

Ak teda zvažujete, že dojazdíte letnú sezónu na opotrebovaných zimných pneumatikách, rozmyslite si to.  Nemusí sa vám to vyplatiť nielen z bezpečnostného, ale ani finančného hľadiska. Letné pneumatiky dokážu totiž na vozovke lepšie priľnúť a v porovnaní so zimnými pneumatikami ušetríte aj na palive. Nemusíte ich navyše ani často meniť, pretože sa opotrebúvajú pomalšie ako zimné pneumatiky. Jazda na nich je navyše príjemnejšia, pretože nehučia ako zimné.

Mechanik s pneumatikou

Pri rozhodovaní o tom, či auto prezujete, alebo nie, je dobré myslieť aj na čas, kedy chodíte autom do práce, resp. školy alebo iné miesta. Ak pred 15. novembrom alebo po 31. marci býva skoro ráno alebo neskoro večer námraza, spravíte dobre, keď zimné pneumatiky na vozidle ešte necháte. Naopak, keď viete, že cez deň býva teplejšie a neplánujete autom chodiť skoro ráno alebo neskoro večer, zimné pneumatiky môžete vymeniť za letné.

Prezúvanie pneumatík - kedy je ten správny čas?

Pri rozhodovaní o tom, kedy vymeniť zimné pneumatiky za letné, hrajú dôležitú úlohu najmä dva faktory: legislatíva a počasie.

Podľa  zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávkee  totiž  v čase od 15. novembra do 31. marca, ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, môžete vaše osobné auto použiť v cestnej premávke len vtedy, ak je toto vozidlo vybavené zimnými pneumatikami. 

Uvedené legislatívne podmienky platia na Slovensku, no v zahraničí sa môžu líšiť. Ak sa teda chystáte mimo územia SR, overte si zákony krajiny, do ktorej sa chystáte, ale aj tie, ktorými budete prechádzať. 

Dôležitý je však nielen dátum, ale aj samotné počasie. Zimné pneumatiky musíte mať aj mimo tohto obdobia, napríklad v apríli, ak napadne sneh. Uvádza sa, že letné pneumatiky môžete prezuť, ak teplota niekoľko dní po sebe neklesne pod 7° C, čo platí aj pre nočné teploty.

Povinnosť prezutia pneumatík v okolitých štátoch

Každý štát má iné zákony spojené s prezúvaním kolies. Ešte predtým, ako doň vycestujete, je dôležité, aby ste si ich naštudovali. Pre lepší prehľad sme pre vás spísali základné informácie o prezúvaní pneumatík v okolitých štátoch:

 • Rakúsko  – v Rakúsku nariaďuje povinnosť používať zimné pneumatiky zákon. Podľa neho tak musíte urobiť v období od 1. novembra do 15. apríla v prípade zimných podmienok, čiže snehu alebo ľadu na vozovke. V Alpách budete potrebovať aj snehové reťaze.


 • Nemecko  – v Nemecku neexistuje žiaden zákon, ktorý by vodičom nariaďoval použitie zimných pneumatík v určitom čase. Na druhej strane tu platí, že zimné pneumatiky musíte mať obuté kedykoľvek počas roka, ak sa na vozovke nachádza sneh, ľad alebo námraza. Za zimné obutie sa v Nemecku považujú aj celoročné pneumatiky s označením M+S. V niektorých alpských úsekoch budete potrebovať snehové reťaze.


 • Česko  – v Česku platí podobný zákon ako na Slovensku. Zimné pneumatiky musíte používať od 1. novembra do 31. marca v prípade, že sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.


 • Poľsko  – používanie zimných pneumatík je v Poľsku len odporúčané. Spravíte však dobre, keď nimi svoje vozidlo vybavíte v čase od novembra do marca. Vyhnete sa tak zbytočným kolíziám z dôvodu zľadovatenej vozovky.

 

Nezabudnite skontrolovať dezén

Ak máte doma pneumatiky, ktoré používate už niekoľko rokov, pred ich použitím skontrolujte ich stav. Najdôležitejším faktorom je tzv. dezén, čiže hĺbka drážok na pneumatikách. Podľa zákona musí minimálna hĺbka dezénu 1,6 milimetra na letných pneumatikách a 3 milimetre na zimných.

Zákon sleduje najmä hrúbku dezénu, ale odborníci hovoria aj o veku samotnej pneumatiky. Podľa nich by zimné pneumatiky  nemali byť staršie ako 4 roky. Po tejto dobe totiž strácajú svoje charakteristické vlastnosti a mohli by vám spôsobiť viac škôd ako úžitku.

Vek pneumatiky zistíte veľmi jednoducho. Na bočnej strane sa nachádza DOT kód, ktorý pozostáva z niekoľkých čísel a písmen. Pre zistenie toho, kedy boli pneumatiky vyrobené, sú pre vás najdôležitejšie posledné štyri číslice. 

Prvé dvojčíslie hovorí o tom, v ktorom týždni roka bola pneumatika vyrobená, druhé udáva rok výroby. Ak teda budete mať na pneumatike napríklad štvorčíslie 4322, znamená to, že výrobca pneumatiky ju vyrobil  v 43. týždni roka 2022.

Rada odborníka

Jazda na starých pneumatikách sa vám nemusí vyplatiť, nehovoriac o tom, že riskujete vysokú pokutu. Najlepšie preto urobíte, ak budete pneumatiky pravidelne kontrolovať a v prípade výraznejšieho opotrebovania ich čo najskôr vymeníte.

Ako na prezúvanie kolies? 

Pri prezúvaní pneumatík máte v zásade dve možnosti. Pneumatiky si môžete vymeniť svojpomocne alebo v autoservise. Ak ste sa rozhodli pre svojpomocnú výmenu, najlepším riešením je mať letné pneumatiky na samostatných diskoch. Ide o jednorazovú investíciu vo výške niekoľkých desiatok eur, ktorá sa vám vráti už v priebehu niekoľkých nerealizovaných návštev autoservisu. 

Celý proces prezúvania nie je náročný. Dôležité je, aby ste sa držali niekoľkých základných krokov:

 • Na prezúvanie pneumatík si vyberte deň s dobrým počasím. Ideálny je slnečný deň, kedy vonku nefúka, neprší a nesneží.

 • Pred prezúvaním vozidla sa nezabudnite prezliecť. Oblečte si pracovné oblečenie a na ruky si dajte rukavice. Okrem toho myslite aj na nejakú podložku, ktorú si dáte pod seba. Keď nemáte podložku, na zem položte aspoň väčší kartón.

 • Vozidlo prezúvajte na  rovnom a pevnom povrchu. Najlepšou voľbou je asfalt, betón alebo dlažba. Vyhnite sa nerovnému povrchu, kde by sa auto mohlo zabárať.

 • Nikdy nemeňte viac ako jedno koleso. Celá práca sa vám skomplikuje a mohlo by sa stať, že kolesá nevymeníte správne.

 • Vždy používajte len  nepoškodené skrutky a matice. Pred ich použitím nezabudnite skontrolovať aj závity skrutiek, ktoré musia byť čisté a bez hrdze.

 • Vozidlo si pripravte na miesto, kde ho chcete prezúvať a zatiahnite ručnú brzdu, aby sa počas prezúvania nikam nepohlo.

 • Zdvihák umiestnite na miesto podľa značiek, ktoré nájdete na bočnom prahu vozidla. Povoľte skrutky o pol otáčky a ak kolesá nie sú vo vzduchu, zasuňte zdvihák a vozidlo trochu zdvihnite.

 • Odstráňte skrutky, koleso zložte a položte pod auto. Zaistíte si tým, že ak by sa vozidlo zošmyklo, nespadne priamo na zem.

 • Na auto nasaďte letnú pneumatiku. Skrutky poriadne dotiahnite, vyberte spod auta zimnú pneumatiku a vozidlo spustite.

 • Kolesá ešte nezabudnite skontrolovať. Zistite, či majú správny tlak a hĺbku dezénu. V prípade potrieb ich dofúkajte.

Celoročné pneumatiky - áno alebo nie?

Ak sa vám nechce riešiť dvakrát ročne prezúvanie pneumatík, riešením môžu byť tzv. celoročné pneumatiky. Avšak myslite na to, že to nemusí byť jednoznačne lacnejšie riešenie. Záleží od toho, aký je váš štýl jazdy, ako často jazdíte a v akej oblasti. Odborníci jednoznačne odporúčajú sezónne pneumatiky, ktoré sú upravené tak, aby čo najlepšie zvládali stav vozovky či vonkajšiu teplotu v danom období.

Celoročné pneumatiky sú ideálnou voľbou najmä pre vodičov, ktorí:

 • jazdia kratšie vzdialenosti (ročne do 5-tisíc kilometrov),
 • necestujú v extrémnych podmienkach.Pri ich výbere je dôležité zvoliť si výrobky od renomovaných značiek, ktoré zaisťujú vysokú kvalitu. Mnohí odborníci tiež odporúčajú, aby ste na celoročných pneumatikách zbytočne nešetrili, pretože by sa vám to nemuselo vyplatiť.

Pri rozhodovaní o tom, či zvoliť celoročné pneumatiky, by ste si mali preštudovať aj zmluvné podmienky  PZP  uzavretého s vašou poisťovňou.  Niektoré poisťovne totiž požadujú, aby ste jazdili na zimných a letných pneumatikách, iné však akceptujú aj celoročné pneumatiky. V prípade nehody by poisťovňa určite skúmala, na akých pneumatikách ste jazdili a aký bol ich stav.

Jazdite bezpečne v každom ročnom období

Kvalitné a správne pneumatiky sú základom bezpečnej jazdy. Zaisťujú vám, že vozidlo bude v prípade kolízie reagovať tak, ako má. Okrem nich nezabúdajte ani na výhodné poistenia, ktoré vám pomôžu v prípade, že sa na ceste niečo stane. 

Povinné zmluvné poistenie je základom a nesmie vám chýbať. Ak by ste ho neuzatvorili, hrozila by vám vysoká pokuta. Spolu s ním si môžete vybaviť aj výhodné havarijné poistenie, ktoré síce povinné nie je, no má množstvo výhod vrátane toho, že kryje vaše zdravie a majetok. Porovnajte si jednotlivé ponuky a vyberte si tú najvýhodnejšiu ešte dnes.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.