Povinné zmluvné poistenie motocykla

Rovnako ako majitelia automobilov, aj majitelia motoriek potrebujú povinné zmluvné poistenie. Na rozdiel od majiteľov štvorkolesových dopravných prostriedkov majú motorkári pri PZP výhodu často nižšej ceny. Navyše už aj pri motorkách začali ponúkať poisťovne možnosť pripoistiť si niektoré riziká k PZP a musieť platiť havarijné poistenie. Pozrite si, ako na PZP motocykla rýchlo a výhodne.

Zákon č. 381/2001 Z. z. ukladá povinnosť uzatvoriť povinné zmluvné poistenie pre „samostatné nekoľajové vozidlo s vlastným pohonom, ako aj iné nekoľajové vozidlo bez vlastného pohonu, pre ktoré sa vydáva osvedčenie o evidencii vozidla, technické osvedčenie vozidla alebo obdobný preukaz.“ To znamená, že PZP sa zďaleka nevzťahuje len na automobily. Ak sa vás to týka, nezabudnite si uzatvoriť aj PZP motocykla.

Povinnosť uzatvoriť PZP motocykla sa vzťahuje na všetky kategórie. To znamená, že nezáleží na tom, či ste majiteľom skútra alebo choppera, športovej alebo terénnej motorky. Vo všeobecnosti sa dá ale povedať, že čím väčšia je motorka, tým vyššia býva aj cena poistenia. Pri rýchlejších a ťažších motorkách je totiž väčšia pravdepodobnosť spôsobenia poistnej udalosti, resp. spôsobenia vyššej škody.

 

Ako si PZP motocykla uzatvoriť?

Veľmi jednoducho, v podstate rovnako, ako pri iných vozidlách cestnej premávky, ktoré musia byť zákonne poistené. Viaceré poisťovne majú na poistenie motocyklov rôzne kategórie, rozdelené nielen podľa typu, veľkosti a hmotnosti motorky, ale aj využitia, ba dokonca spôsobu parkovania. Pri vonkajšom parkovaní je totiž väčšia možnosť poškodenia živlami, čo sa do poistenia motorky môže takisto zahrnúť.

Využite preto PZP kalkulačku, do ktorej všetky potrebné údaje jednoducho vyplníte. Zadáte do nej informácie o type vašej motorky, ale aj o vás. Výsledné ponuky jednotlivých poisťovní už presne reflektujú vaše potreby. Stačí si vybrať – nič vám nebráni vybrať si to najlacnejšie PZP motocykla. Na rovnakej stránke môžete poistenie hneď aj uzatvoriť. Všetko, čo na to budete potrebovať, sú vaše osobné údaje a údaje o vašom motocykli. Všetky potrebné by ste mali nájsť v technickom preukaze vozidla.

PZP motocykla, rovnako ako je to pri iných vozidlách, musí byť uzatvorené od prvého dňa, ako je vozidlo v evidencii. Vyjsť na cestnú premávku bez poisteného vozidla by sa vám nemuselo vyplatiť, pokuty sa môžu vyšplhať až na 3320 EUR. Rozumnejšie je si PZP uzatvoriť a brázdiť cesty motocyklom bezstarostne.

  Spočítať ceny

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2