Základom je PZP

Nemáte výhodné PZP pre váš motocykel? Porovnajte si ponuky jednotlivých poisťovní a vyberte si tú najlepšiu.

Základom je PZP

Povinné zmluvné poistenie motocykla

Motorka na ceste

Rovnako ako majitelia automobilov, aj majitelia motoriek potrebujú povinné zmluvné poistenie. Na rozdiel od majiteľov štvorkolesových dopravných prostriedkov majú motorkári pri PZP často výhodu nižšej ceny. Navyše poisťovne začali už aj pri motorkách ponúkať možnosť pripoistiť si niektoré riziká k PZP. Pozrite si, ako na PZP motocykla rýchlo a výhodne.

PZP na motocykel

Zákon č. 381/2001 Z. z. ukladá povinnosť uzatvoriť povinné zmluvné poistenie pre „samostatné nekoľajové vozidlo s vlastným pohonom, ako aj iné nekoľajové vozidlo bez vlastného pohonu, pre ktoré sa vydáva osvedčenie o evidencii vozidla, technické osvedčenie vozidla alebo obdobný preukaz.“ Znamená to, že PZP sa zďaleka nevzťahuje len na automobily. Ak sa vás to teda týka, nezabudnite si uzatvoriť PZP motocykla.

Povinnosť uzatvoriť PZP motocykla sa vzťahuje na všetky kategórie. Nezáleží teda na tom, či ste majiteľom skútra alebo choppera, športovej alebo terénnej motorky. Vo všeobecnosti sa dá ale povedať, že čím väčšia je motorka, tým vyššia býva aj cena poistenia. Pri rýchlejších a ťažších motorkách je totiž väčšia pravdepodobnosť spôsobenia poistnej udalosti, resp. spôsobenia vyššej škody.

Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2022

Podľa posledných odhadov sa na Slovensku očakáva rok zdražovania PZP. Dôvodov je hneď niekoľko. V nasledujúcich riadkoch odhalíme príčiny zvyšovania cien a poradíme vám tiež možnosti, ako na PZP ušetriť.

Celý článok >

Podľa čoho sa počíta PZP na motorku?

Cena povinného zmluvného poistenia na motorku sa počíta rovnako ako na automobil. V rámci výpočtu sa berie do úvahy niekoľko základných parametrov, ktoré následne ovplyvnia celkovú cenu. 

V prípade motocyklov ide o dva parametre, a to:

 • výkon motora v kW,

 • objem valcov v cm³.

 

Platí, že čím je motorka silnejšia a väčšia, tým je poistenie drahšie.

Výpočet následne môžu ovplyvniť aj faktory, ako:

 • Vek majiteľa vozidla – platí, že mladší vodiči majú PZP drahšie, pretože sa predpokladá, že majú menej skúseností, ako tí starší. Najrizikovejšou skupinou sú preto pre poisťovne vodiči do 26 rokov.

 • Trvalé bydlisko – vodiči žijúci v obci majú spravidla lacnejšie PZP. Dôvodom je fakt, že obce sú pokojnejšie a je v nich menšie riziko zničenia motocykla ako v meste.

 • Počet škôd v posledných 3 až 8 rokoch – bezškodoví vodiči môžu získať zaujímavé zľavy. Na druhej strane vodiči s niekoľkými škodami za posledné roky si budú musieť za poistenie priplatiť. Rozdiel v cene PZP môže byť až v hodnote 100 eur.

Vedeli ste, že...

…výslednú cenu poistenia dokáže ovplyvniť aj dieťa v rodine či iná uzatvorená zmluva v poisťovni, kde si vybavujete PZP?

Sezónne poistenie motocyklov

Okrem povinného zmluvného poistenia majú poisťovne vo svojej ponuke aj jeden pomerne zaujímavý produkt, ktorým je sezónne poistenie motocyklov. Ide o poistenie uzatvorené na presne dohodnutý čas, počas ktorého plánujete motocykel používať. Môže to byť napríklad jar alebo leto, keď plánujete chodiť motorkou na výlety.

Sezónne poistenie je preto vhodné pre tých, ktorí využívajú motorky len v určité obdobie počas roka.

Hoci sa vám môže zdať, že na sezónnom poistení ušetríte, nemusí to tak byť vždy. Ak si zvolíte poistenie s dlhším obdobím, napríklad s platnosťou 9 mesiacov, cena sa môže rovnať cene celoročného PZP. Okrem toho nezabúdajte ani na poplatky, ktoré budete musieť platiť. K nim patria poplatky za dočasné odhlásenie a následné prihlásenie motocykla do evidencie.

Dôvodom prihlasovania a odhlasovania je najmä skutočnosť, že podľa zákona musí mať každé registrované vozidlo platné povinné zmluvné poistenie. Ak by ste si teda zvolili sezónne PZP, tak v čase, keď nebude platiť, bude musieť byť vozidlo odhlásené.

Poplatok za vyradenie vozidla z evidencie je v súčasnosti 5 eur. Ak teda budete motocykel pravidelne prihlasovať a odhlasovať, za poplatky zaplatíte desiatky eur.

Ako si PZP motocykla uzatvoriť?

V podstate rovnako, ako pri iných vozidlách cestnej premávky, ktoré musia byť zákonne poistené. Viaceré poisťovne majú na poistenie motocyklov rôzne kategórie, ktoré sú rozdelené nielen podľa typu, veľkosti a hmotnosti motorky, ale aj využitia či spôsobu parkovania. Pri vonkajšom parkovaní je totiž väčšia možnosť poškodenia živlami, čo sa do poistenia motorky môže takisto zahrnúť.

Využite preto PZP kalkulačku, do ktorej všetky potrebné údaje jednoducho vyplníte. Zadáte do nej informácie o type vašej motorky, ale aj o vás. Výsledné ponuky jednotlivých poisťovní už presne reflektujú vaše potreby. Stačí si len vybrať – nič vám nebráni vybrať si to najlacnejšie PZP motocykla. Na rovnakej stránke môžete poistenie hneď aj uzatvoriť. Všetko, čo na to budete potrebovať, sú vaše osobné údaje a údaje o vašom motocykli. Mali by ste ich nájsť v technickom preukaze vozidla.

Povinné zmluvné poistenie

PZP motocykla musí byť uzatvorené od prvého dňa ako je vozidlo v evidencii. Vyjsť na cestnú premávku bez poisteného vozidla by sa vám totiž nemuselo vyplatiť. Pokuty sa môžu vyšplhať až na 3320 eur. Rozumnejšie je preto si PZP uzatvoriť a brázdiť cesty motocyklom bezstarostne.

Povinná STK pre motocykel

Majitelia motocyklov majú tiež povinnosť absolvovať STK. Ak máte teda doma automobil a k tomu motorku, čaká vás nie jedna STK, ale rovno viacero. Dá sa povedať, že všetko, čo má svoju poznávaciu značku, musí sa hlásiť na stanici technickej kontroly.

Celý článok >

Porovnanie PZP na motorku

Povinné zmluvné poistenie na motorku v súčasnosti poskytuje takmer každá poisťovňa. K tým, ktoré majú zaujímavé ponuky, patria napríklad:

Union

Union poisťovňa poskytuje PZP na motorku a štvorkolku, ktoré kryje:

 • 5,24 mil. EUR pri škodách na živote a zdraví,

 • 3 mil. EUR pri škodách na majetku.

Okrem toho si môžete vybaviť aj doplnkové pripoistenia, ako napríklad:

 • Asistenčné služby – poisťovňa vám poskytuje profesionálnu asistenčnú službu, ktorá je dostupná 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Využiť ju môžete pri poruche auta alebo dopravnej nehode.

 • Poistenie batožiny – poistenie kryje poškodenie, odcudzenie, zničenie a stratu batožiny.

 • Poistenie úrazu vodiča – poistenie sa vzťahuje na vodiča, ktorý utrpel úraz počas jazdy.

 

ČSOB

ČSOB má vo svojej ponuke dva balíky povinného zmluvného poistenia, ktoré sú vhodné pre vozidlá aj motocykle. Sú to:

 • balík Štandard – výška krytia 6 070 000 eur za škodu na zdraví a 2 000 000 eur za škodu na veci a ušlý zisk,

 • balík Nadštandard – výška krytia 7 000 000 eur za škodu na zdraví a 7 000 000 eur za škodu na veci a ušlý zisk.

Okrem toho máte k dispozícii aj dva balíky nonstop asistenčnej služby:

 • Štandard v cene PZP,

 • Asistenčné služby Premium s vyššími limitmi a rozšírenými službami za 11 € ročne.

V ČSOB si môžete uplatniť aj rôzne zľavy:

 • Zľava 7 % – využiť ju môžete vtedy, ak je vaše auto vybavené niektorým z pokročilých asistenčných systémov vodiča, ako napríklad systém automatického núdzového brzdenia, parkovací asistent, parkovacie senzory alebo parkovacia kamera.

 • Zľava 5 % – využiť sa dá v prípade, že v poisťovni už máte nejaký poistný produkt alebo vtedy, keď si s PZP vybavíte ďalší produkt, napríklad životné poistenie. Zľava sa však dá uplatniť len v prípade, keď je ročné poistenie vyššie ako 63,99 eur vyššie.

Wüstenrot

Aj poisťovňa Wüstenrot má vo svojej ponuke PZP pre motocykle. Jeho názov je W dobrom a k jeho najväčším výhodám patria:

 • vysoké krytie,

 • bezplatné komplexné asistenčné služby,

 • zľava 5 alebo 10 % pre klientov, ktorí už majú v poisťovni uzatvorené nejaké zmluvy,

 • zľava na ďalšie PZP,

 • rýchle vybavenie online,

 • neuplatňovanie amortizácie.

Uniqa

Uniqa poskytuje výhodné povinné zmluvné poistenie s krytím:

 • 5 240 000 € za škody na zdraví bez ohľadu na počet zranených a usmrtených,

 • 1 050 000 € za škody na veciach, za náklady s právnym zastúpením a ušlý zisk.

K výhodám PZP od tejto poisťovne patria:

 • bonus vodičom z menšieho mesta,

 • nonstop asistenčná služba,

 • pripoistenie vodiča,

 • možnosť využiť partnerské autoservisy,

 • bonus za bezškodovosť do výšky 50 %.

Spočítať ceny PZP pre motorku

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 3