Ako poistiť motorku?

Prinášame vám všetky dôležité informácie o poistení motocykla.


Motorkárstvo je vášeň. Pre mnohých motorkárov je to nielen hobby, ale dokonca životný štýl. Na druhej strane však patria práve motorkári k najviac ohrozeným účastníkom cestnej premávky. V porovnaní s vodičmi automobilov sú oveľa zraniteľnejší a v prípade nehody im hrozia vážne trvalé následky alebo smrť. Preto - či už vlastníte nadupaný chopper alebo malú babetu - poistenie motorky je priam nevyhnutnosťou. A na čo všetko by ste mali pri poistení na motorku myslieť?

Povinné zmluvné poistenie pre motocykle

Keď hovoríme o poistení na motorku, v prvom rade by vás malo zaujímať povinné zmluvné poistenie. PZP musí mať totiž podľa zákona uzatvorené každé motorové vozidlo s prideleným evidenčným číslom. Výnimkou nie sú ani motocykle, medzi ktoré patria aj skútre, mopedy, trojkolky či štvorkolky. PZP na motorku musíte mať uzatvorené od prvého dňa, ako ich začnete používať na cestách.

Zákonná poistka pre motocykel

Ak by ste s nepoisteným motocyklom zavinili dopravnú nehodu a iný účastník by utrpel škody na majetku alebo zdraví, museli by ste odškodnenie zaplatiť z vlastných zdrojov. Náklady na odškodnenie bývajú pritom mimoriadne vysoké - a to sa týka nielen jednorazového odškodnenia, ale aj dlhoročnej renty v prípade zavinenia celoživotnej invalidity. Sumy sa pohybujú v státisícoch eur.


Co určuje cenu PZP u motocykloch

Cena PZP na motorku sa pohybuje v desiatkach eur za rok. Podobne ako pri iných typoch vozidiel, aj cenu PZP motocykla ovplyvňujú rôzne faktory. Sú to najmä:

Výkon a objem valcov

čím je motorka silnejšia, tým je cena poistného vyššia


Hmotnosť

za väčšiu motorku zaplatíte viac


Vek majiteľa

najrizikovejší sú mladí vodiči do 26 rokov, pre vodičov nad 30 rokov je už PZP výhodnejšie


Trvalé bydlisko

vodiči, ktorí žijú v obci, majú spravidla lacnejšie PZP ako vodiči z miest

Počet škôd za určité obdobie

bezškodoví vodiči môžu získať zľavu (bonus), vodiči so škodovou históriou si za poistenie priplatia (malus)

Ako uzavrieť PZP na motocykel?

Poistenie na motocykel si môžete uzavrieť osobne v pobočke poisťovne alebo online. Ak preferujete jednoduché a rýchle riešenie, odporúčame vám uzavretie PZP cez internet.


Po tom, ako ste si porovnali ponuky jednotlivých poisťovní, vyberte si tú, ktorá je pre vás najvýhodnejšia. Uzavrieť PZP môžete okamžite online. Stačia na to vaše údaje a údaje o motorke, ktoré nájdete v technickom preukaze. Všetky potrebné dokumenty dostanete ihneď e-mailom a vaše poistné sa stane platným hneď po jeho úhrade.


Nerozhodujte sa výhradne podľa ceny

  • výšku krytia za škody na zdraví a na majetku - niektoré poisťovne poskytujú aj vyššie ako zákonom stanovené limity,

  • rozsah asistenčných služieb - asistenčné služby rozhodne oceníte, keď bude vaša motorka nepojazdá, dôjde vám palivo alebo dostanete defekt,

  • možnosť uzavretia doplnkových pripoistení - ako vodič motocykla si môžete uzavrieť aj vlastné pripoistenie k PZP pre prípad smrti alebo trvalých následkov po nehode, poistenie batožiny, prípadne ďalšie pripoistenia.


  Povinné zmluvné poistenie

  stars
  sk

Sezónne vs krátkodobé poistenie na motorku

Na poistenie nezabúdajte ani v prípade, ak motorku využívate rekreačne. Za zváženie v tomto prípade môže byť tzv. sezónne poistenie motocykla, ktoré síce platí celý rok, avšak sami si zvolíte určité obdobie roka, kedy budete motorku reálne využívať. Môže to byť napr. cez jarné alebo letné obdobie, keď plánujete chodiť motorkou častejšie na rôzne výlety. Ak spôsobíte škodu vo zvolenej sezóne, danú škodu zaplatí poisťovňa, ak by ste však spôsobili škodu mimo danú sezónu, za škodu zaplatíte zo svojho vrecka. Vopred si však preverte, či na takomto poistení skutočne ušetríte. Napr. poistenie na obdobie 9 mesiacov môže byť totožné s poistením na celý rok. Najväčšou výhodou tohto typu poistenie je fakt, že danú motorku nemusíte odhlasovať.Pozor, netreba si sezónne poistenie však zamieňať s krátkodobím poistením. Takéto poistenie má jasne definovaný začiatok a koniec. Ak je koniec poistenia a nie ste už poistení, nesplňujete si svoju zákonnú povinnosť, preto musíte motorku odhlásiť. Navyše, pri tomto type poistenia musíte platiť poplatky za vyradenie motorky z evidencie. Poplatok za vyradenie z evidencie je v súčasnosti 5 eur. Ak teda budete motorku pravidelne prihlasovať a odhlasovať, za poplatky zaplatíte desiatky eur.


Havarijné poistenie pre motocykel

Zatiaľ čo z PZP motocykel sa hradia škody, ktoré pri nehode spôsobíte inej osoby, z havarijného poistenia sa zaplatia škody na vašej motorke. Vo väčšine poisťovní si môžete vybrať riziká, ktoré chcete mať poistené:

Dopravná nehoda
Stret so zverou
Stret so zverou
Odcudzenie a vandalizmus
Prírodné živly

To, či má havarijné poistenie pre motocykel zmysel, je v motorkárskych fórach často diskutovanou otázkou. V porovnaní s havarijným poistením osobných vozidiel je totiž kasko pre motorky vzhľadom na vysoké riziko spravidla drahšie a pohybuje sa v stovkách eur. Dá sa povedať, že havarijné poistenie sa oplatí najmä pre motocykle do 3 až 5 rokov. Čím je spoluúčasť vyššia, tým je poistenie nižšie. Pripoistenie k PZP vychádza cenovo výhodnejšie, dávajte si však pozor na limity plnení zo strany poisťovne.


Ako eliminovať riziko krádeže motocykla?

Existuje množstvo spôsobov, ako znížiť pravdepodobnosť krádeže motocykla na úplne minimum.S motorkou na dovolenku

Na rozdiel od PZP dáva zmysel uzavrieť si havarijné poistenie pre motorku ako sezónne alebo ako krátkodobé -napríklad v prípade, ak vás čaká dovolenka na motorke. Výhodou je, že neplatíte celú sumu ročného poistenia, ale zároveň sa zabezpečíte na obdobie zvýšeného rizika.Pred dovolenkou rozhodne nezabudnite na dôkladnú kontrolu svojho tátoša. Predídete tak možným problémom súvisiacim s technickým stavom motocykla a dovolenka na motorke sa neskomplikuje. Preverte si tiež povinnú výbavu pre motocykle v krajinách, ktorými budete prechádzať. A potom už môžete vyraziť na cesty. Čo myslíte, navštívite tiež obľúbené destinácie motorkárov, ako sú Chorvátsko či Slovinsko? Alebo si užijete horské priesmyky v Rakúsku a Taliansku?Motorkári musia veľmi často myslieť na krytie rizík týkajúcich sa ich vlastného zdravia a života. Úrazové poistenie by tak malo byť pre milovníkov rýchlej jazdy na dvoch kolesách nevyhnutnosťou.


Porovnajte si ceny povinného zmluvného poistenia pre motocykel a ušetrite