Ako eliminovať riziko krádeže svojho motocykla

Kradnú sa automobily aj motocykle. V prípade motoriek je však krádež omnoho ľahšie realizovateľná. Predsalen sú omnoho menej kryté a nastali aj prípady, že aj zabezpečenú motorku páchatelia rovno chytili a odniesli. Sú však možnosti, ako svojho dvojkolesového miláčika čo najlepšie ochrániť. A ak sa to nepodarí, ako si zaistiť, aby vám neostali len oči pre plač.

Spočítať
ceny

Krádeži nezabránite

Ak začnete motorku používať a nebudete ju mať nielenže neustále zamknutú, ale zamknutú bezpečnostnými dverami pancierovej garáže, vždy sa vystavujete riziku, že sa jej zmocní niekto nepovolaný. Správnou starostlivosťou a zabezpečením však môžete znížiť riziko, že o motorku prídete. Existujú špeciálne zaistenia proti odcudzeniu a tým je inštalácia vyhľadávača. Lacnejšie varianty používajú signál, ktorý možno vyrušiť, alebo sa spustí až v momente, kedy krádež oznámite. Drahšie typy majú vlastné rádiovú sieť, ktorú nemožno rušiť. Prístroj navyše sám prevádzkovateľovi zabezpečovacieho systému nahlási, že došlo ku krádeži.

Čo všetko pomôže

Zamknúť motorku nestačí. No silná oceľová reťaz s pevným zámkom uzamknutá o motocykel a pevnú zábranu už za niečo stojí. Možno ju zničiť len použitím tekutého dusíka, ktorý spôsobí, že oceľ skrehne. Imobilizéry fungujú tak, že vodič potrebuje poznať určitý kód, mať konkrétne čip, bez ktorého motorku nenaštartuje. Zlodeji svoje metódy ale vždy zdokonaľujú spolu s novými bezpečnostnými systémami. Vaše peniaze tak často môže zachrániť len bezpečná garáž a dobrá poistka.

Kotúčové zámky

Jednou z možností, ako eliminovať možnosť, že vám nikto skúter či motorku, ukradne sú zámky na brzdový kotúč. Tieto zámky sú veľmi praktickým a nenáročným riešením. Sú kompaktné, majú nízku hmotnosť a ľahko sa prenášajú. Sú ideálne na prípady, ak plánujete nechať motocykle zaparkovaný dlhšie na jednom mieste. Napríklad na parkovisku, alebo počas dovolenky pred hotelom. Tento zámok je vhodné kombinovať aj s reťazovým zámkom, čím zabránite tomu, aby motocykel prípadný páchatelia odniesli.

Majte motocykel pod dohľadom

Dnes nie je žiadnym problémom zvoliť aj pasívnu ochranu motocykla a to v podobe kamery. Tá môže byť statická, alebo môžete použiť aj WiFi kamery, ktoré si dokonca so sebou môžete zobrať aj na dovolenku. Potom kameru už stačí len umiestniť do priestoru, odkiaľ máte výhľad na motocykel a obraz môžete sledovať online. Prípadne ho nechať nahrávať na záznam a následne môžete vinníkov veľmi rýchlo odhaliť a záznam ponúknuť polícii. Môžete sa tak k prípadne aj ukradnutej motorke znovu dostať.

Havarijné poistenie motocykle

Ak zlyhajú všetky opatrenia zobudíte sa do dňa, keď motorka nebude na mieste, kde ste ju nechali, bude potrebné kontaktovať políciu. Ak vám motorku skutočne ukradli, tak v takomto prípade vám minimálne tú finančnú stratu môže suplovať havarijné poistenie. Pravda je taká, že motorkári majú k svojim motorkám osobný hlboký vzťah, ale aspoň finančnú stratu dokáže pokryť poistenie.

Rozsah havarijného poistenie pre motocykle sa nelíši v princípe od rozsahu poistenia od automobilu. Istí vám chrbát v prípade krádeže, vandalizmu, živelnej udalosti, ale aj lúpeže. Prirodzene tak ako pri každej poistnej udalosti však bude poisťovňa zisťovať, aké zabezpečenie ste na ochranu motocykla použili.

Teda ak ho necháte len tak niekde stáť s kľúčikmi v zapaľovaní, tak sa poistného krytia ani dočkať nemusíte. Naopak pri vyššej miere zabezpečenia motocykla nielenže sami znižujete možnosť krádeže, ale aj poisťovňa nebude mať problém s poistným krytím.

Spočítať
ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2

Výhody portálu

  • Okamžitá platnosť poistenia
  • Aktuálne sadzby
  • Ponuky poisťovní
  • Možnosť online platby
  • Bez nutnosti podpisovať papierový návrh zmluvy
  • Akceptovanie návrhu zmluvy zaplatením