Ako eliminovať riziko krádeže motocykla?

Prinášame mnoho spôsobov, ako znížiť pravdepodobnosť krádeže motocykla na minimum.

Krádeže automobilov sú bohužiaľ stále pomerne častou záležitosťou. V prípade motocyklov je však krádež omnoho ľahšie realizovateľná. Predsa len sú omnoho menej kryté a dokonca nastali aj prípady, že aj zabezpečenú motorku páchatelia rovno chytili a odniesli. Existuje našťastie mnoho spôsobov, ako znížiť pravdepodobnosť krádeže motocykla na minimum.

Krádeži nezabránite

Existujú špeciálne zabezpečenia proti odcudzeniu, medzi ktoré patrí aj inštalácia vyhľadávača. Lacnejšie varianty používajú signál, ktorý je možné vyrušiť, alebo sa spustia až v momente, kedy krádež oznámite. Drahšie typy majú vlastnú rádiovú sieť, ktorú nemožno rušiť. Prístroj navyše sám prevádzkovateľovi zabezpečovacieho systému nahlási, že došlo ku krádeži.


Možností, ako sa vyhnúť odcudzeniu motocykla, je viacero. Pripravili sme pre vás niekoľko najefektívnejších tipov, ktoré vám môžu skvelo pomôcť.

Poistenie pre váš motocykel

Nemáte ešte poistenie pre váš motocykel? Využite našu online kalkulačku, kde si môžete porovnať mnoho ponúk. Stačí kliknúť nižšie a vybrať si to pravé poistenie pre váš motocykel.

Zlodejov zbytočne nepokúšajte

Mnohí motorkári sa chcú pochváliť so svojimi motorkami, čo je dôvod, prečo ich nechávajú odstavené pred domom, kde ich môže vidieť každý. Problém však spočíva v tom, že okrem bežných okoloidúcich a tých, ktorí motorku skutočne ocenia, ju môžu vidieť aj zlodeji. Motorka ich tak môže lákať k tomu, aby sa ju pokúsili ukradnúť.


Ak nemáte pre motorku miesto v garáži alebo vôbec garáž nemáte, umiestnite ju za bránu alebo na dvor. Okrem toho je vhodné nájsť miesto, kde ju nebude tak dobre vidieť, napríklad za domom alebo záhradným altánkom. V prípade, že je motorka stále na očiach a mohla by lákať zlodejov, spravíte dobre, keď si kúpite špeciálnu plachtu.


Ochranná plachta na motorku je skvelým príslušenstvom, ktoré váš dopravný prostriedok nielen skryje pred zrakom okoloidúcich, ale tiež ochráni pred rôznymi externými faktormi. Na motorku tak nebude pršať, snežiť ani svietiť slnko. Plusom je tiež to, že plachta môže motocykel výborne ochrániť aj pred domácimi miláčikmi.Rada odborníka

Aby plachta fungovala čo najlepšie, skúste ju upraviť tak, aby sa na prvý pohľad nedalo zistiť, čo sa pod ňou nachádza.


Zámky a ich typy

Základom celej bezpečnosti a ochrany motocykla pred krádežou sú zámky. Pri ich výbere si však rýchlo uvedomíte, že existuje niekoľko typov, ktoré si môžete zaobstarať. Ako si vybrať ten správny?


Na začiatok je dôležité zistiť si o každom type zámku viac informácií, pretože každý z nich má svoje výhody a nevýhody. Na základe nich môžete zistiť, ktorý zámok je pre vás ten najlepší.

Zámok na motorku s alarmom

Na rozdiel od klasického zámku tento typ disponuje praktickým alarmom, ktorý sa spustí pri neoprávnenej manipulácii s motorkou alebo so samotným zámkom. Hlasný zvuk upozorní nielen vás, ale aj všetkých v okolí na nekalé konanie.


Väčšina zlodejov sa pri spustení alarmu zľakne a rýchlo utečie. Niekedy alarm dokonca vystraší aj okoloidúcich, ktorí zavolajú políciu.


Mínusom tohto typu zámku je jeho robustnosť a nepraktickosť. Na druhej strane, jeho spoľahlivosť nemusí byť úplne stopercentná. Výnimkou sú masívne kovové zámky vyrobené z tvrdej ocele, ktoré nie je možné prepíliť, a preto dokážu poskytnúť stopercentnú ochranu.


Rada odborníka

Šetrenie na zámkoch sa vám nemusí vyplatiť ani vtedy, keď máte kvalitnú a odolnú reťaz. Dôvodom je skutočnosť, že reťaz vám príliš nepomôže, ak zlodej v priebehu niekoľkých sekúnd alebo minút otvorí zámok.

U-zámky

U-zámky patria medzi najodolnejšie zámky na trhu. Väčšina z nich sa vyrába z pevného materiálu, ktorý odoláva rôznym nárazom a ďalším externým faktorom. Ich výhodou je tiež spoľahlivý zamykací mechanizmus.


Nevýhodou týchto zámkov je vysoká cena, masívnosť a hmotnosť, ktorá môže dosahovať aj viac ako jeden kilogram, a nutnosť inštalovať do nich batériu.

Kotúčové zámky

Jednou z možností, ako eliminovať možnosť, že vám niekto ukradne skúter alebo motorku, sú zámky na brzdový kotúč. Tieto zámky sú veľmi praktickým a nenáročným riešením. Sú kompaktné, majú nízku hmotnosť a ľahko sa prenášajú. Sú ideálne na prípady, keď plánujete nechať motocykel zaparkovaný na jednom mieste dlhšie, napríklad na parkovisku alebo počas dovolenky pred hotelom. Je vhodné ich kombinovať aj s reťazovým zámkom, čím zabránite tomu, aby prípadní páchatelia motocykel odniesli.


Ušetrite na poistení vášho motocykla

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk


Bezpečnostná reťaz na motorku

Bezpečnostná reťaz je výborným pomocníkom, ktorý je charakteristický robustnosťou, skladnosťou a vysokou hmotnosťou. Reťaz dokáže motorku zafixovať na určitom mieste, čím znemožní zlodejom ju len tak odniesť. Dôležité je však zvoliť si vhodný predmet, ku ktorému motorku zafixujete. Ideálne sú napríklad kotvy zapustené do zeme, ktoré sú pevné a nedajú sa odniesť spolu s motorkou.


Dbajte na to, aby bolo zámky vidieť

Mnohých zlodejov odradíte od kradnutia už len tým, že im ukážete masívne a pevné zámky, ktoré chránia motocykel. Snažte sa ich preto umiestniť tak, aby boli viditeľné aj z diaľky a z oboch strán.


Viditeľnosť zámkov však nie je všetko. Nie každý zlodej sa ich zľakne a niektorí sa ich snažia prelomiť. Preto je dôležité investovať do kvalitných a pevných zámkov, ktoré neotvorí ani skúsený zlodej.

Majte motocykel pod dohľadom

Dnes nie je žiadnym problémom zvoliť pasívnu ochranu motocykla pomocou kamery, ktorá môže byť aj statická. Môžete použiť aj WiFi kamery, ktoré si dokonca môžete zobrať aj na dovolenku.Motocykel môžete sledovať online, prípadne nechať ho nahrávať na záznam. Následne môžete vinníkov veľmi rýchlo odhaliť a záznam ponúknuť polícii. V takomto prípade sa môžete k ukradnutej motorke dostať znovu.

Kombinujte viacero spôsobov zabezpečenia

Platí, že čím viac spôsobov zabezpečenia využijete, tým lepšie. Zlodej bude mať oveľa náročnejšiu prácu dostať sa k motocyklu a ukradnúť ho. 


Okrem výberu zabezpečenia a jeho kombinácie však nezabúdajte ani na to, že počet nie je všetko. Musíte myslieť aj na kvalitu. Platí, že dva kvalitné spôsoby zabezpečenia vám poslúžia oveľa lepšie ako tri či štyri lacnejšie.


Nebojte sa investovať aj vyššie sumy do zabezpečenia motorky, pretože si tým zaručíte lepší spánok a efektívne znížite riziko odcudzenia.


Havarijné poistenie motocykla

Ak zlyhajú všetky opatrenia, zobudíte sa v deň, keď motorka nebude tam, kde ste ju nechali, a bude potrebné kontaktovať políciu. V prípade, že vám motorku skutočne ukradli, havarijné poistenie vám pomôže minimalizovať finančnú stratu. Avšak pravdou je, že motorkári majú k svojim motorkám osobný vzťah, ale poistenie dokáže pokryť aspoň časť strát.Poistenie vám poskytuje ochranu v prípade krádeže, vandalizmu, živelnej udalosti, ale aj lúpeže. Avšak, ako v prípade každej poistnej udalosti, poisťovňa bude zisťovať, aké zabezpečenie ste použili na ochranu motocykla.


Ak necháte motocykel len tak niekde stáť s kľúčmi v zapaľovaní, nemusíte sa dočkať poistného krytia. Naopak, pri vyššej úrovni zabezpečenia motocykla nielenže sami znižujete pravdepodobnosť krádeže, ale poisťovňa nebude mať problém poskytnúť poistné krytie.


Ďalšie tipy, ako znížiť riziko odcudzenia motocykla

Ak chcete znížiť riziko odcudzenia motocykla, využite aj tieto dodatočné tipy:


 • Parkujte na dobre osvetlenom mieste.
 • Parkujte na verejne dostupnom mieste, ktoré je monitorované kamerami.
 • Nenechávajte motorku príliš dlho na verejnom mieste bez dozoru.
 • Okrem zámku si na motorku nainštalujte aj alarm a GPS lokátor.
 • Ak sa dá, parkujte vo dvore alebo v garáži.

Čo robiť, keď zlodeji motorku ukradnú?

V prípade, že ste si istí, že vám motorku ukradli, zavolajte na políciu a opíšte všetky podrobnosti. Spravte si fotografiu miesta činu a kontaktujte poisťovňu. Tá od vás bude s veľkou pravdepodobnosťou požadovať:


 • kópiu policajnej správy,
 • mená a kontaktné údaje osôb, ktoré mali prístup k motorke,
 • podrobný opis motorky a jej stavu v čase odcudzenia,
 • zoznam predmetov, ktoré boli súčasťou motorky.


Poisťovňa vás následne informuje o tom, ako bude postupovať pri riešení vášho prípadu

Vyberte si to najvýhodnejšie poistenie pre svoju motorku

Uzatvorenie havarijného poistenia nie je náročné. Avšak jeho samotný výber môže byť komplikovaný, pretože na trhu nájdete veľké množstvo rôznych ponúk. Ak sa obávate, že si vyberiete nesprávne, využite náš porovnávač, ktorý pre vás porovná všetky ponuky a zvolí tú najlepšiu.


Porovnajte si ceny PZP online

 • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľov na jednom mieste
 • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke
 • Úspora až 50 %