motorkár sediaci na svojej motorke

Dovolenka na motorke: Na čo si dať pozor?

S vetrom vo vlasoch je dovolenka jednoducho krajšia. Prežijete skvelé okamihy plné dokonalého adrenalínu a navyše objavíte aj kus sveta. Jazda na motorke je dobrodružstvo, zážitok, niečo, čo treba zažiť, ale so všetkou opatrnosťou.

Ideálna motorka na výlety

Individuálne vnímanie pohodlie a vkus tú hrajú nezanedbateľnú úlohu. Niekomu nevadí cestovať na superšporte, iný pokojne prejde tisíce kilometrov na malom skútri. Všeobecne možno ale konštatovať, že ideálny cestovný motocykel by nemal mať problém prejsť veľkú vzdialenosť bez nutného servisu a mal by byť pohodlný

Všetko ostatné potom do značnej miery ovplyvňuje terén, do ktorého mierite, a cena, už ste ochotní do motorky investovať. Niektorí motorkári dnes priznávajú, že chybou pri výbere prvého motocykla bola voľba zbytočne veľké kubatúry. Na druhej strane je veľký motor výhodou pri prehĺtaní diaľničných kilometrov. Nakoniec ale vždy platí, že  najlepšie je vlastná skúsenosť. Pokiaľ možno vyskúšajte si rôzne typy motoriek predtým, než vyrazíte niekam ďalej.


Nezabúdajte na poistenie

Buďte pripravení na všetko, a to aj na situácie, ktoré sa nedajú predvídať. Nezabudnite preto uzatvoriť výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Porovnajte si jednotlivé ponuky slovenských poisťovní a zvoľte tú najlepšiu pre vaše cesty.


Oblečenie na motorku

V tomto smere je základná otázka: koža alebo textil? Toto rozhodnutie do istej miery ovplyvňuje váš štýl a typ motocykla. Napriek tomu prevažná väčšina motorkárov na účely cestovania volí textilné viacvrstvové oblečenie. Koža je relatívne bezpečnejšia, ale keď zmoknete v koži na dovolenke, tak to neusušíte.

Textil má oproti koži hneď niekoľko výhod. V dobrom počasí dokáže pomerne rýchlo vysychať aj za jazdy na tele a hlavne, textilné motorkárske bundy mávajú vrstvy, ktoré je možné kombinovať podľa potreby pri zachovaní bezpečia ochranných prvkov. Poprípade je možné bundu sťahovať a povoľovať pre pohodlné pridanie svetra.

Kvalitné oblečenie by malo mať aj reflexné prvky, vďaka ktorým vás bude na ceste dobre vidieť. Ak budete jazdiť v šere alebo v zlom počasí, oblečte si reflexnú vestu.

To, čo si musíte zobrať na seba, ovplyvňujú aj zákony. Na prvom mieste v zozname ochrannej a bezpečnostnej výbavy je ochranná prilba. Tá musí byť homologizovaná, čo znamená, že musí byť schválená na používanie na cestách. Prilby, ktoré sú homologizované, sú označené písmenom E spolu s číslom v kruhu.

Údaj E + číslo v kruhu označuje kód krajiny, v ktorej bola prilba schválená. Ak si kúpite prilbu na Slovensku, bude na nej číslo 27.

Pri výbere helmy dbajte na viacero faktorov, vrátane:

 • správnej veľkosti,

 • kvalitného materiálu,

 • pohodlia,

 • reflexných prvkov.


Rada odborníka

Helma znesie len jeden náraz. Po ňom stráca svoje charakteristické vlastnosti. Ak ste teda boli účastníkmi zrážky alebo bola helma vystavená nejakému inému nárazu, je dôležité, aby ste si zaobstarali novú.

Čo so sebou?

Na trhu je široká škála batožiny pre motocykle. Sú lacnejšie ako kufre a dajú sa väčšinou tvarovať podľa objemu nákladu. Zároveň ale majú menšiu odolnosť voči vode a zlodejom. 

Kufor má zase výhodu v tom, že do neho nenatečie a dá sa aj zamknúť. Má tak istú bezpečnostnú funkciu. Ideálne sa tak v mnohých prípadoch javí kombinácia textilného tankvaku na nádrži a uzamykateľných kufrov či debien. Samozrejme, záleží na tom, koľko vecí potrebujete na cestu a kam smerujete. Pre jednoduchosť bude najlepšie rozdeliť si veci podľa toho, ako dlho sa plánujete na ceste zdržať.

Povinná výbava pre motocykle

Jazda na motorke sa nezaobíde bez povinnej výbavy. Pre motocykle kategórie L3e až L5e a L7e je povinnou výbavou len lekárnička, ktorej obsah upravuje príloha č. 2 k vyhláške č. 134/2018 Z. z. Miesto pre lekárničku musí byť čisté, suché a ľahko prístupné.


Pred cestou nezabudnite na kontrolu motocykla

Na dlhých cestách je človek v podstate odkázaný sám na seba a každý technický problém so strojom, ktorý by bol doma maličkosťou, sa môže stať vážnou komplikáciou. Pochopiteľne, všetkému nemožno úplne predísť, ale starostlivou prípravou, údržbou a kontrolou je možné riziko poruchy znížiť a eliminovať neskoršie problémy vzniknuté bežným opotrebením dielov. Motorku pred cestou preto vždy skontrolujte.

Vymenované základné veci, ktoré skontrolať pri vonkajšej a vnútornej kontrole a ktoré doklady sú potrebné na vycestovanie motocyklom.

Cestovanie na motorke: Zákony a nariadenia v iných krajinách

Cestovanie na motorke po Slovensku je iné ako v zahraničí. V každej krajine totiž platia odlišné zákony a cestné nariadenia, ktoré je nutné dodržiavať. Ak teda chcete cestovať tisíce kilometrov za dobrodružstvom, vopred si tieto informácie naštudujte. Vyhnete sa tým plateniu zbytočných pokút napríklad za nesprávnu povinnú výbavu, nevhodné oblečenie alebo nedostatočnú hĺbku dezénu. 


Cestovné poistenie online

Vybavte si na svoje cesty i cestovné poistenie, ktoré uzavriete od pár centov za deň.

Kam na motorke?

Plánujete dovolenku na motorke, no ešte stále neviete, kam vycestovať? Pripravili sme pre vás zopár tipov:


 • Rumunsko, Transfagarasan – jedna z najprestížnejších motoristických relácií Top Gear ju označila za najlepšiu cestu na svete.

 • Slovinsko, Triglavský národný park – zaujímavá cesta vedúca až do Talianska. Tunely, ktoré sú jej súčasťou, sú vyhĺbené priamo do skál.

 • Čierna Hora, Durmitor – taktiež vedie cez národný park. Môžete si počas nej užívať krásne výhľady na okolité pastviny.

 • Rakúsko, Grossglockner – raj pre motorkárov, kvôli ktorému nemusíte cestovať príliš ďaleko.

 • Nórsko, Trollstigen – horská cestička, ktorá poskytuje nádhernú scenériu.


Pri prechode jednotlivými krajinami si dávajte pozor aj na poplatky za cesty. Niektoré sa vyberajú formou mýta, iné zas diaľničnými nálepkami. Tie si zaobstarajte ešte pred cestou.

Tipy na cestu

Cestovanie motorkou sa líši od cestovania autom. Preto pre vás máme niekoľko praktických tipov, na ktoré treba myslieť:


 • Miesta na motorke je menej, preto zvážte, čo si so sebou vezmete.

 • Počasie sa môže kedykoľvek zhoršiť, preto pri sebe majte rôzne typy oblečenia.

 • Nezabúdajte na slnečné okuliare, rukavice a v prípade horšieho počasia aj chrániče krku.

 • Vhodné sú taktiež chrániče chrbtice, hrudníka, ramien, lakťov a kolien.

 • O motorku sa starajte priebežne počas roka, nie iba pred vycestovaním na dlhšie vzdialenosti.


Motorkári sa považujú za najzraniteľnejších vodičov, preto ak sa chystáte kdekoľvek vycestovať na svojej motorke, úrazové poistenie je pre vás nevyhnutnou záležitosťou.


Havarijné poistenie pre motocykle

Aby ste si jazdu užívali ešte viac, uzatvorte si havarijné poistenie. Rovnako ako pri aute je dôležité aj pri motorke a je dobré ho uzavrieť s pôsobnosťou, kam s motorku plánujete vyraziť. Dokáže vám nahradiť škody na vašom motocykli v dôsledku rôznych udalostí. Nielen v prípade havárie, ale aj ak vás zastihne živel, vandalizmus alebo ak vám motorku ukradnú.


Nezabúdajte ani na PZP

Havarijné poistenie je síce dôležité, no ide o dobrovoľný typ poistenia, ktorý nie je povinný. Ak ho nechcete, nemusíte si ho zaobstarať. Naopak, PZP je základ, ktorý vám nesmie chýbať. Povinnosť uzatvoriť ho vyplýva zo zákona. Ak by ste tak neurobili, hrozila by vám vysoká pokuta.

PZP slúži na úhradu škôd, ktoré spôsobíte na majetku a zdraví tretích osôb. Vybaviť si však k nemu môžete aj pripoistenia, ktoré budú kryť vás.

Ak cestujete do zahraničia, uistite sa, že poistenie motorky platí aj v krajinách, ktoré plánujete navštíviť. Ak by tam neplatilo, musíte si vybaviť hraničné poistenie.


Územnú platnosť skontrolujte aj pri havarijnom poistení. Zistite, či vám platí vo všetkých krajinách, cez ktoré sa budete presúvať. Ak nie, môžete si vybaviť špeciálne krátkodobé poistenie platné počas celého výletu na motorke.

Vycestujte za novým dobrodružstvom na motorke

Užite si dovolenku na motorke tak, ako sa patrí. Vyberte si výhodné poistenie a vycestujte za novým dobrodružstvom s úsmevom na tvári.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • povinne-ruceni-motorka
  11. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Najlepšie PZP na motorku: Ako si vybrať?

  Rovnako ako pre automobil, aj pre motocykel potrebujete povinné zmluvné poistenie. Ak vlastníte motorku, platné poistenie musíte mať uzatvorené ešte predtým, ako s ňou vyrazíte na cesty. Zákon sa vzťahuje na všetky druhy motocyklov bez výnimky - od malej babety až po Harley-Davidson.

 • Chorvátsky Split
  28. júna 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestujete do Chorvátska? Myslite na cestovné poistenie

  Chorvátsko je jednou z najobľúbenejších destinácií. Letné dovolenky v nej trávi aj množstvo Slovákov. Len niekoľkohodinová cesta, čisté more, krásna príroda, chutné jedlo – to všetko sú výhody, ktoré lákajú mladších i starších cestovateľov. Ak nad touto dovolenkovou destináciou premýšľate aj vy, prečítajte si to najdôležitejšie o cestovnom poistení do Chorvátska.

 • motocykel a motorkár na ceste
  20. júna 2023|Daniel Výcha
  Povinná STK na motorku

  Majitelia motocyklov majú tiež povinnosť absolvovať STK. Ak máte teda doma automobil a k tomu motorku, čaká vás nie jedna STK, ale rovno viacero. Dá sa povedať, že všetko, čo má svoju poznávaciu značku, musí sa hlásiť na stanici technickej kontroly.

 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.

 • Rakúske hory.
  27. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

  Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová. 

 • Chorvatsko-dalnice
  22. marca 2023|Daniel Výcha
  Aké sú diaľničné poplatky v Chorvátsku

  Pri ceste do Chorvátska treba počítať s tým, že klasickú diaľničnú známku ako u nás alebo v Rakúsku si nekúpite. V Chorvátskej republike sa mýto, čiže diaľničný poplatok, platí podľa dĺžky použitého úseku diaľnice a typu vozidla. Môžete však ušetriť niekoľkými spôsobmi.

 • Žena na letisku s počítačom, mobilom a batožinou
  21. januára 2023|Martina Pisarčíková
  Ako vám na dovolenke pomôže cestovné poistenie?

  Chystáte sa vycestovať? Ak áno, určite sa nezabudnite poistiť. Nezáleží na tom, aký je účel vašej cesty, vždy na vás číha nejaké riziko. Spoliehať sa na to, že vaša dovolenka alebo služobná cesta je len krátka, by bolo veľmi nezodpovedné. Ak ste sa nikdy predtým o túto problematiku nezaujímali, môže vás prekvapiť bohatá ponuka a konkurencia na poisťovníckom trhu. Nestraťte hlavu a vyťažte z tejto situácie maximum. Využite porovnanie cestovného poistenia, vďaka ktorému si nájdete ponuku ako šitú na mieru.