motorkár sediaci na svojej motorke

Dovolenka na motorke: Na čo si dať pozor?

S vetrom vo vlasoch je dovolenka jednoducho krajšia. Prežijete skvelé okamihy plné dokonalého adrenalínu a navyše objavíte aj kus sveta. Jazda na motorke je dobrodružstvo, zážitok, niečo, čo treba zažiť, ale so všetkou opatrnosťou.

Ideálna motorka na výlety

Individuálne vnímanie pohodlie a vkus tú hrajú nezanedbateľnú úlohu. Niekomu nevadí cestovať na superšporte, iný pokojne prejde tisíce kilometrov na malom skútri. Všeobecne možno ale konštatovať, že ideálny cestovný motocykel by nemal mať problém prejsť veľkú vzdialenosť bez nutného servisu a mal by byť pohodlný

Všetko ostatné potom do značnej miery ovplyvňuje terén, do ktorého mierite, a cena, už ste ochotní do motorky investovať. Niektorí motorkári dnes priznávajú, že chybou pri výbere prvého motocykla bola voľba zbytočne veľké kubatúry. Na druhej strane je veľký motor výhodou pri prehĺtaní diaľničných kilometrov. Nakoniec ale vždy platí, že  najlepšie je vlastná skúsenosť. Pokiaľ možno vyskúšajte si rôzne typy motoriek predtým, než vyrazíte niekam ďalej.


Nezabúdajte na poistenie

Buďte pripravení na všetko, a to aj na situácie, ktoré sa nedajú predvídať. Nezabudnite preto uzatvoriť výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Porovnajte si jednotlivé ponuky slovenských poisťovní a zvoľte tú najlepšiu pre vaše cesty.


Oblečenie na motorku

V tomto smere je základná otázka: koža alebo textil? Toto rozhodnutie do istej miery ovplyvňuje váš štýl a typ motocykla. Napriek tomu prevažná väčšina motorkárov na účely cestovania volí textilné viacvrstvové oblečenie. Koža je relatívne bezpečnejšia, ale keď zmoknete v koži na dovolenke, tak to neusušíte.

Textil má oproti koži hneď niekoľko výhod. V dobrom počasí dokáže pomerne rýchlo vysychať aj za jazdy na tele a hlavne, textilné motorkárske bundy mávajú vrstvy, ktoré je možné kombinovať podľa potreby pri zachovaní bezpečia ochranných prvkov. Poprípade je možné bundu sťahovať a povoľovať pre pohodlné pridanie svetra.

Kvalitné oblečenie by malo mať aj reflexné prvky, vďaka ktorým vás bude na ceste dobre vidieť. Ak budete jazdiť v šere alebo v zlom počasí, oblečte si reflexnú vestu.

To, čo si musíte zobrať na seba, ovplyvňujú aj zákony. Na prvom mieste v zozname ochrannej a bezpečnostnej výbavy je ochranná prilba. Tá musí byť homologizovaná, čo znamená, že musí byť schválená na používanie na cestách. Prilby, ktoré sú homologizované, sú označené písmenom E spolu s číslom v kruhu.

Údaj E + číslo v kruhu označuje kód krajiny, v ktorej bola prilba schválená. Ak si kúpite prilbu na Slovensku, bude na nej číslo 27.

Pri výbere helmy dbajte na viacero faktorov, vrátane:

 • správnej veľkosti,

 • kvalitného materiálu,

 • pohodlia,

 • reflexných prvkov.


Rada odborníka

Helma znesie len jeden náraz. Po ňom stráca svoje charakteristické vlastnosti. Ak ste teda boli účastníkmi zrážky alebo bola helma vystavená nejakému inému nárazu, je dôležité, aby ste si zaobstarali novú.

Čo so sebou?

Na trhu je široká škála batožiny pre motocykle. Sú lacnejšie ako kufre a dajú sa väčšinou tvarovať podľa objemu nákladu. Zároveň ale majú menšiu odolnosť voči vode a zlodejom. 

Kufor má zase výhodu v tom, že do neho nenatečie a dá sa aj zamknúť. Má tak istú bezpečnostnú funkciu. Ideálne sa tak v mnohých prípadoch javí kombinácia textilného tankvaku na nádrži a uzamykateľných kufrov či debien. Samozrejme, záleží na tom, koľko vecí potrebujete na cestu a kam smerujete. Pre jednoduchosť bude najlepšie rozdeliť si veci podľa toho, ako dlho sa plánujete na ceste zdržať.

Povinná výbava pre motocykle

Jazda na motorke sa nezaobíde bez povinnej výbavy. Pre motocykle kategórie L3e až L5e a L7e je povinnou výbavou len lekárnička, ktorej obsah upravuje príloha č. 2 k vyhláške č. 134/2018 Z. z. Miesto pre lekárničku musí byť čisté, suché a ľahko prístupné.


Pred cestou nezabudnite na kontrolu motocykla

Na dlhých cestách je človek v podstate odkázaný sám na seba a každý technický problém so strojom, ktorý by bol doma maličkosťou, sa môže stať vážnou komplikáciou. Pochopiteľne, všetkému nemožno úplne predísť, ale starostlivou prípravou, údržbou a kontrolou je možné riziko poruchy znížiť a eliminovať neskoršie problémy vzniknuté bežným opotrebením dielov. Motorku pred cestou preto vždy skontrolujte.

Vymenované základné veci, ktoré skontrolať pri vonkajšej a vnútornej kontrole a ktoré doklady sú potrebné na vycestovanie motocyklom.

Cestovanie na motorke: Zákony a nariadenia v iných krajinách

Cestovanie na motorke po Slovensku je iné ako v zahraničí. V každej krajine totiž platia odlišné zákony a cestné nariadenia, ktoré je nutné dodržiavať. Ak teda chcete cestovať tisíce kilometrov za dobrodružstvom, vopred si tieto informácie naštudujte. Vyhnete sa tým plateniu zbytočných pokút napríklad za nesprávnu povinnú výbavu, nevhodné oblečenie alebo nedostatočnú hĺbku dezénu. 


Cestovné poistenie online

Vybavte si na svoje cesty i cestovné poistenie, ktoré uzavriete od pár centov za deň.

Kam na motorke?

Plánujete dovolenku na motorke, no ešte stále neviete, kam vycestovať? Pripravili sme pre vás zopár tipov:


 • Rumunsko, Transfagarasan – jedna z najprestížnejších motoristických relácií Top Gear ju označila za najlepšiu cestu na svete.

 • Slovinsko, Triglavský národný park – zaujímavá cesta vedúca až do Talianska. Tunely, ktoré sú jej súčasťou, sú vyhĺbené priamo do skál.

 • Čierna Hora, Durmitor – taktiež vedie cez národný park. Môžete si počas nej užívať krásne výhľady na okolité pastviny.

 • Rakúsko, Grossglockner – raj pre motorkárov, kvôli ktorému nemusíte cestovať príliš ďaleko.

 • Nórsko, Trollstigen – horská cestička, ktorá poskytuje nádhernú scenériu.


Pri prechode jednotlivými krajinami si dávajte pozor aj na poplatky za cesty. Niektoré sa vyberajú formou mýta, iné zas diaľničnými nálepkami. Tie si zaobstarajte ešte pred cestou.

Tipy na cestu

Cestovanie motorkou sa líši od cestovania autom. Preto pre vás máme niekoľko praktických tipov, na ktoré treba myslieť:


 • Miesta na motorke je menej, preto zvážte, čo si so sebou vezmete.

 • Počasie sa môže kedykoľvek zhoršiť, preto pri sebe majte rôzne typy oblečenia.

 • Nezabúdajte na slnečné okuliare, rukavice a v prípade horšieho počasia aj chrániče krku.

 • Vhodné sú taktiež chrániče chrbtice, hrudníka, ramien, lakťov a kolien.

 • O motorku sa starajte priebežne počas roka, nie iba pred vycestovaním na dlhšie vzdialenosti.

Havarijné poistenie pre motocykle

Aby ste si jazdu užívali ešte viac, uzatvorte si havarijné poistenie. Rovnako ako pri aute je dôležité aj pri motorke a je dobré ho uzavrieť s pôsobnosťou, kam s motorku plánujete vyraziť. Dokáže vám nahradiť škody na vašom motocykli v dôsledku rôznych udalostí. Nielen v prípade havárie, ale aj ak vás zastihne živel, vandalizmus alebo ak vám motorku ukradnú.


Nezabúdajte ani na PZP

Havarijné poistenie je síce dôležité, no ide o dobrovoľný typ poistenia, ktorý nie je povinný. Ak ho nechcete, nemusíte si ho zaobstarať. Naopak, PZP je základ, ktorý vám nesmie chýbať. Povinnosť uzatvoriť ho vyplýva zo zákona. Ak by ste tak neurobili, hrozila by vám vysoká pokuta.


Nezabúdajte na poistenie

Ušetrite na poistke až 50 % jednoduchým spôsobom - porovnávaním. Porovnajte si jednotlivé ponuky a zistite, ktorá je pre vás najvýhodnejšia a ihneď zistite, koľko peňazí ušetríte. Vybranú ponuku môžete behom pár minút uzavrieť online a hneď vyraziť na cesty.


PZP slúži na úhradu škôd, ktoré spôsobíte na majetku a zdraví tretích osôb. Vybaviť si však k nemu môžete aj pripoistenia, ktoré budú kryť vás.

Ak cestujete do zahraničia, uistite sa, že PZP platí aj v krajinách, ktoré plánujete navštíviť. Ak by tam neplatilo, musíte si vybaviť hraničné poistenie.


Územnú platnosť skontrolujte aj pri havarijnom poistení. Zistite, či vám platí vo všetkých krajinách, cez ktoré sa budete presúvať. Ak nie, môžete si vybaviť špeciálne krátkodobé poistenie platné počas celého výletu na motorke.

Vycestujte za novým dobrodružstvom na motorke

Užite si dovolenku na motorke tak, ako sa patrí. Vyberte si výhodné poistenie a vycestujte za novým dobrodružstvom s úsmevom na tvári.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.