Dovolenka na motorke. Na čo si dať pozor?

dovolenka na motorke

S vetrom vo vlasoch je dovolenka jednoducho krajšia. Prežijete skvelé okamihy plné dokonalého adrenalínu a navyše objavíte j kus sveta. Jazda na motorke je dobrodružstvo, zážitok, niečo, čo treba zažiť. Ale so všetkou opatrnosťou.

Ideálna motorka na výlety

Individuálne vnímanie pohodlie a vkus tú hrajú nezanedbateľnú úlohu. Niekomu nevadí cestovať na superšporte, iný pokojne prejde tisíce kilometrov na malom skútri. Všeobecne možno ale konštatovať, že ideálny cestovný motocykel by nemal mať problém prejsť veľkú vzdialenosť bez nutného servisu a mal by byť pohodlný

Všetko ostatné potom do značnej miery ovplyvňuje terén, do ktorého mierite, a cena, už ste ochotní do motorky investovať. Niektorí motorkári dnes priznávajú, že chybou pri výbere prvého motocykla bola voľba zbytočne veľké kubatúry. Na druhej strane je veľký motor výhodou pri prehĺtaní diaľničných kilometrov. Nakoniec ale vždy platí, že najlepšie je vlastná skúsenosť. Pokiaľ možno vyskúšajte si rôzne typy motoriek predtým, než vyrazíte niekam ďalej.

Čo na seba?

Základná otázka koža, alebo textil? Do istej miery toto rozhodnutie ovplyvňuje váš štýl a typ motocykla. Čisto na účely cestovanie napriek tomu prevažná väčšina motorkárov volí textilné viacvrstvové oblečenie. Koža je relatívne bezpečnejšie, ale keď zmoknete v koži na dovolenke, tak to neusušíte. Ostávate v mokrých šatách, čo nie je príjemné ani zdravé. 

Textil má oproti koži hneď niekoľko výhod. V dobrom počasí dokáže pomerne rýchlo vysychať aj za jazdy na tele a hlavne, textilné motorkárske bundy mávajú vrstvy, ktoré je možné kombinovať podľa potreby pri zachovaní bezpečia ochranných prvkov. Poprípade je možné bundu sťahovať a povoľovať pre pohodlné pridanie svetra.

Čo so sebou?

Zbaliť veci na motorku je opäť veľmi individuálna záležitosť. Niektorí motorkári neváhajú pribaliť skladacie stoličku, pre iných je zase najdôležitejším vybavením motocykla obľúbená fajka. Na trhu je široká škála batožiny pre motocykle. sú lacnejšie ako kufre a dajú sa väčšinou tvarovať podľa objemu nákladu. Zároveň ale majú menšiu odolnosť voči vode a zlodejom. Textilné či kožené tašky 

Do kufra nielen nenatečie, ale dá sa aj zamknúť. Má aj istú bezpečnostnú funkciu. Ideálne sa tak v mnohých prípadoch javí kombinácia textilného Tankvak na nádrži a uzamykateľných kufrov či debien. Ale samozrejme záleží, koľko vecí so sebou na cesty potrebujete a kam vyrážate. Pre jednoduchosť bude najlepšie rozdeliť si balenie podľa toho, ako dlho sa chystáte byť na ceste.

Nezabudnite na kontrolu motocyklu pred cestou

Na ďalekých cestách je človek odkázaný v podstate sám na seba a každý technický problém so strojom, ktorý by bol doma maličkostí, sa môže stať vážnou komplikáciou. Pochopiteľne nemožno úplne všetkému predísť, ale starostlivú prípravou, údržbou a kontrolou ide riziko poruchy znížiť a rozhodne je možné eliminovať neskoršie problémy vzniknuté bežným opotrebením dielov. Motorku preto pred cestou vždy preklepnite. 

Havarijné poistenie pre motocykle

Aby ste si jazdu užívali ešte viac, uzatvorte si havarijné poistenie. Rovnako ako pri aute je dôležité aj pri motorke a je dobré ho uzavrieť s pôsobnosťou, kam s motorku plánujete vyraziť. Dokáže vám nahradiť škody na vašom motocykli v dôsledku rôznych udalostí. Nielen v prípade havárie, ale aj ak vás zastihne živel, vandalizmus alebo ak vám motorku ukradnú.

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2