piesková pláž v Bulharsku

Dovolenka v Bulharsku: Tipy na výlety

Bulharsko patrí k destináciám, ktoré milovali naši rodičia za čias socializmu. Avšak potom sa turistický ruch odklonil, ale Bulhari mali čas, prostriedky aj chuť vybudovať celý cestovný ruch odznova. No a dnes? Dnes je to destinácia, ktorá jednoducho očarí.

Krásne Slnečné pobrežie

Slnečné pobrežie patrí k najväčším pobrežným letoviskám a milovníci mora a slnka si užijú sedem kilometrov dlhú piesčitú pláž. Vo výhode sú aj neplavci a deti,  pretože morské dno sa zvažuje pozvoľna. Vo vodnom parku Action aquapark nájdete najrýchlejší šmýkačku v Bulharsku, pofrčíte na nej rýchlosťou až 60 kilometrov za hodinu. 

Zlaté piesky sú fenomén

Rozhodné iné, ako ti bratislavské. Zlatožltá farba piesku dala názov stredisku, ktoré je symbolom luxusnej dovolenky v bulharských podmienkach. Zábavu obstarávajú preslávené diskotéky či varieté, a ak chcete okúsiť prepych, ktorého si užívali niekdajší politické špičky, potom vyberte hotel Imperial. Aquapark Aquapolis je vyvedený v maurskom štýle. Na promenáde pozdĺž pláže predávajú dobrou točenú zmrzlinu. 

Neobíďte ani Neseba

Je to najstaršia kráska Bulharska, ktorú obdivovali ešte aj naši starí otcovia. Cez tri tisícky rokov staré antické mesto, súčasť Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a je jedným z najstarších v Európe. Je plné unikátnych drevených domov a rôznorodých stredovekých kostolov so zaujímavými freskami, ikonami či keramickými ozdobami.

V starých uličkách si všimnite vyrezávaných znakov rýb, slnko, lode a ďalších symbolov na typických domoch sa murovaným prízemím, na ktorom sedí drevené poschodie. V reštauráciách nad prístavom dostanete čerstvé ryby, mušle a ďalšie plody mora. Široké pláže obklopujú piesočné duny a biele skaly. Atrakciou miestneho vodného parku Aquaparadise je šmykľavka Tsunami, v podstate veľká pohyblivá U-rampa.

Albena vás dostane

Patrí k najkrajším bulharským letoviskám. Má vyše sto metrov široké pláže, plytké more, mušle vyvrhované príbojom, pyramídové hotely, kde je z každej izby vidieť na more, stojaci pri pláži dlhej šesť kilometrov, starostlivo upravená zeleň - a tiež jazdecké centrum, jedno z najlepších v Bulharsku. Navyše školy plachtenia a windsurfingu. Je pokladaná za jednu z najkrajších v Európe, získala aj Modrú vlajku. Albena je vyššia liga ako ostatné letoviská, a teda aj drahšie. 

Romantika na Balčiku

Ak túžite po mieste, pre dvoch. Voľba je jasná. Svoju dušu tú uspokojí romantik, milovník histórie i plážový povaľač. Nad strmými roklinami spadajúcimi k moru stojí biele domčeky, v Historickom múzeu nájdete staré grécke sochy a vo svahu nad mestom Letný palác - slávne sídlo rumunskej kráľovnej Márie, vnučky anglickej Viktórie, s botanickou záhradou a liečivými prameňmi.

Choďte aj do Varny

Nie je všetko len o plážovaní Varna patrí k nejkozmopolitnějším miestam na bulharskom pobreží, buble ruchom, je tu plno zaujímavých múzeí a bulharských pamiatok.

K ťahákom patrí komplex rímskych verejných kúpeľov, Múzeum lekárskej histórie, Námorné múzeum, akvárium a delfinárium a ďalšie zaujímavosti.

Do Bulharska len s cestovným poistením

Cestovné poistenie do Bulharska je absolútnou samozrejmosťou. Hoci táto krajina patrí už do Európskej únie, so zdravotníctvom v štátnych inštitúciách to stále nie je najlepšie. Preto vám Európsky zdravotný preukaz príliš nepomôže. Je vždy lepšie mať kvalitné krytie a rovnako aj asistenčnú službu k dispozícii. Pamiatky aj pláže si taj užijete omnoho pokojnejšie.


Cestu do Bulharska rozhodne neplánujte bez cestovného poistenia, ktoré si môžete uzatvoriť cez našu online kalkulačku, jednoducho, rýchlo a lacno.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.