Dovolenka v Bulharsku: Tipy na výlety

dovolenka v Bulharsku

Bulharsko patrí k destináciám, ktoré milovali naši rodičia za čias socializmu. Avšak potom sa turistický ruch odklonil, ale Bulhari mali čas, prostriedky aj chuť vybudovať celý cestovný ruch odznova. No a dnes? Dnes je to destinácia, ktorá jednoducho očarí.

Krásne Slnečné pobrežie

Slnečné pobrežie patrí k najväčším pobrežným letoviskám a milovníci mora a slnka si užijú sedem kilometrov dlhú piesčitú pláž. Vo výhode sú aj neplavci a deti,  pretože morské dno sa zvažuje pozvoľna. Vo vodnom parku Action aquapark nájdete najrýchlejší šmýkačku v Bulharsku, pofrčíte na nej rýchlosťou až 60 kilometrov za hodinu. 

Zlaté piesky sú fenomén

Rozhodné iné, ako ti bratislavské. Zlatožltá farba piesku dala názov stredisku, ktoré je symbolom luxusnej dovolenky v bulharských podmienkach. Zábavu obstarávajú preslávené diskotéky či varieté, a ak chcete okúsiť prepych, ktorého si užívali niekdajší politické špičky, potom vyberte hotel Imperial. Aquapark Aquapolis je vyvedený v maurskom štýle. Na promenáde pozdĺž pláže predávajú dobrou točenú zmrzlinu. 

Neobíďte ani Neseba

Je to najstaršia kráska Bulharska, ktorú obdivovali ešte aj naši starí otcovia. Cez tri tisícky rokov staré antické mesto, súčasť Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a je jedným z najstarších v Európe. Je plné unikátnych drevených domov a rôznorodých stredovekých kostolov so zaujímavými freskami, ikonami či keramickými ozdobami.

V starých uličkách si všimnite vyrezávaných znakov rýb, slnko, lode a ďalších symbolov na typických domoch sa murovaným prízemím, na ktorom sedí drevené poschodie. V reštauráciách nad prístavom dostanete čerstvé ryby, mušle a ďalšie plody mora. Široké pláže obklopujú piesočné duny a biele skaly. Atrakciou miestneho vodného parku Aquaparadise je šmykľavka Tsunami, v podstate veľká pohyblivá U-rampa.

Albena vás dostane

Patrí k najkrajším bulharským letoviskám. Má vyše sto metrov široké pláže, plytké more, mušle vyvrhované príbojom, pyramídové hotely, kde je z každej izby vidieť na more, stojaci pri pláži dlhej šesť kilometrov, starostlivo upravená zeleň - a tiež jazdecké centrum, jedno z najlepších v Bulharsku. Navyše školy plachtenia a windsurfingu. Je pokladaná za jednu z najkrajších v Európe, získala aj Modrú vlajku. Albena je vyššia liga ako ostatné letoviská, a teda aj drahšie. 

Romantika na Balčiku

Ak túžite po mieste, pre dvoch. Voľba je jasná. Svoju dušu tú uspokojí romantik, milovník histórie i plážový povaľač. Nad strmými roklinami spadajúcimi k moru stojí biele domčeky, v Historickom múzeu nájdete staré grécke sochy a vo svahu nad mestom Letný palác - slávne sídlo rumunskej kráľovnej Márie, vnučky anglickej Viktórie, s botanickou záhradou a liečivými prameňmi.

Choďte aj do Varny

Nie je všetko len o plážovaní Varna patrí k nejkozmopolitnějším miestam na bulharskom pobreží, buble ruchom, je tu plno zaujímavých múzeí a bulharských pamiatok.

K ťahákom patrí komplex rímskych verejných kúpeľov, Múzeum lekárskej histórie, Námorné múzeum, akvárium a delfinárium a ďalšie zaujímavosti.

Do Bulharska len s cestovným poistením

Cestovné poistenie do Bulharska je absolútnou samozrejmosťou. Hoci táto krajina patrí už do Európskej únie, so zdravotníctvom v štátnych inštitúciách to stále nie je najlepšie. Preto vám Európsky zdravotný preukaz príliš nepomôže. Je vždy lepšie mať kvalitné krytie a rovnako aj asistenčnú službu k dispozícii. Pamiatky aj pláže si taj užijete omnoho pokojnejšie.

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2