piesková pláž v Bulharsku

Dovolenka v Bulharsku: Tipy na výlety

Bulharsko patrí k destináciám, ktoré milovali naši rodičia za čias socializmu. Avšak potom sa turistický ruch odklonil, ale Bulhari mali čas, prostriedky aj chuť vybudovať celý cestovný ruch odznova. No a dnes? Dnes je to destinácia, ktorá jednoducho očarí.

Krásne Slnečné pobrežie

Slnečné pobrežie patrí k najväčším pobrežným letoviskám a milovníci mora a slnka si užijú sedem kilometrov dlhú piesčitú pláž. Vo výhode sú aj neplavci a deti,  pretože morské dno sa zvažuje pozvoľna. Vo vodnom parku Action aquapark nájdete najrýchlejší šmýkačku v Bulharsku, pofrčíte na nej rýchlosťou až 60 kilometrov za hodinu. 

Zlaté piesky sú fenomén

Rozhodné iné, ako ti bratislavské. Zlatožltá farba piesku dala názov stredisku, ktoré je symbolom luxusnej dovolenky v bulharských podmienkach. Zábavu obstarávajú preslávené diskotéky či varieté, a ak chcete okúsiť prepych, ktorého si užívali niekdajší politické špičky, potom vyberte hotel Imperial. Aquapark Aquapolis je vyvedený v maurskom štýle. Na promenáde pozdĺž pláže predávajú dobrou točenú zmrzlinu. 

Neobíďte ani Neseba

Je to najstaršia kráska Bulharska, ktorú obdivovali ešte aj naši starí otcovia. Cez tri tisícky rokov staré antické mesto, súčasť Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a je jedným z najstarších v Európe. Je plné unikátnych drevených domov a rôznorodých stredovekých kostolov so zaujímavými freskami, ikonami či keramickými ozdobami.

V starých uličkách si všimnite vyrezávaných znakov rýb, slnko, lode a ďalších symbolov na typických domoch sa murovaným prízemím, na ktorom sedí drevené poschodie. V reštauráciách nad prístavom dostanete čerstvé ryby, mušle a ďalšie plody mora. Široké pláže obklopujú piesočné duny a biele skaly. Atrakciou miestneho vodného parku Aquaparadise je šmykľavka Tsunami, v podstate veľká pohyblivá U-rampa.

Albena vás dostane

Patrí k najkrajším bulharským letoviskám. Má vyše sto metrov široké pláže, plytké more, mušle vyvrhované príbojom, pyramídové hotely, kde je z každej izby vidieť na more, stojaci pri pláži dlhej šesť kilometrov, starostlivo upravená zeleň - a tiež jazdecké centrum, jedno z najlepších v Bulharsku. Navyše školy plachtenia a windsurfingu. Je pokladaná za jednu z najkrajších v Európe, získala aj Modrú vlajku. Albena je vyššia liga ako ostatné letoviská, a teda aj drahšie. 

Romantika na Balčiku

Ak túžite po mieste, pre dvoch. Voľba je jasná. Svoju dušu tú uspokojí romantik, milovník histórie i plážový povaľač. Nad strmými roklinami spadajúcimi k moru stojí biele domčeky, v Historickom múzeu nájdete staré grécke sochy a vo svahu nad mestom Letný palác - slávne sídlo rumunskej kráľovnej Márie, vnučky anglickej Viktórie, s botanickou záhradou a liečivými prameňmi.

Choďte aj do Varny

Nie je všetko len o plážovaní Varna patrí k nejkozmopolitnějším miestam na bulharskom pobreží, buble ruchom, je tu plno zaujímavých múzeí a bulharských pamiatok.

K ťahákom patrí komplex rímskych verejných kúpeľov, Múzeum lekárskej histórie, Námorné múzeum, akvárium a delfinárium a ďalšie zaujímavosti.

Do Bulharska len s cestovným poistením

Cestovné poistenie do Bulharska je absolútnou samozrejmosťou. Hoci táto krajina patrí už do Európskej únie, so zdravotníctvom v štátnych inštitúciách to stále nie je najlepšie. Preto vám Európsky zdravotný preukaz príliš nepomôže. Je vždy lepšie mať kvalitné krytie a rovnako aj asistenčnú službu k dispozícii. Pamiatky aj pláže si taj užijete omnoho pokojnejšie.


Cestu do Bulharska rozhodne neplánujte bez cestovného poistenia, ktoré si môžete uzatvoriť cez našu online kalkulačku, jednoducho, rýchlo a lacno.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • 11. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako prekonať časový posun?

  Spoznávanie vzdialenejších kultúr a miest sa často nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. Preto sa na časový posun vopred pripravte. Umožní vám to vyrovnať sa s ním, a svoju dovolenku si tak užijete bez obmedzení.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • žena na letisku s kufrom v ruke
  28. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poškodenie alebo strata batožiny leteckou spoločnosťou: Ako postupovať?

  Ak ste niekedy cestovali letecky, viete, že letecké spoločnosti niekedy nemanipulujú s batožinou celkom citlivo. To, že ste docestovali v poriadku do cieľa vy, ešte neznamená, že rovnaké šťastie mal aj váš cestovný kufor. Život vám dokáže poriadne skomplikovať aj stratená batožina. Viete, čo robiť, ak počas cesty došlo k poškodeniu alebo strate batožiny?