Checklist – čo si zobrať na dovolenku

29. 4. 2019
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Už ste mysľou niekde pri mori alebo na horách a to znamená, že v tom návale radosti a očakávania môžete na niekoľko podstatných vecí aj zabudnúť. Možno to poznáte aj z vlastnej skúsenosti. Už sa vidíte popíjať drinky na pláži a tak zabudnete v tej eufórii zbaliť niekoľko podstatných vecí. No dnes sme pre vás pripravili checklist, ktorý si stačí vytlačiť a postupovať pri balení podľa neho. Tak vám nič podstatné chýbať nebude.

Doklady a peniaze

Dve základné veci, ktoré sú absolútnou nutnosťou. Je dobré mať doklady a aj fotokópie dokladov uložené na dvoch rozdielnym miestach. V prípade krádeže alebo straty cestovných dokladov vám fotokópia pomôže s vybavením nových dokladov na zahraničnej ambasáde. No a tak isto je vhodné rozdeliť si peniaze na viac miest. Pretože platí, že všetko zabudnuté si viete kúpiť, ale ak zabudnete peniaze, je to problém. Tak isto je veľmi dobré, ak si vezmete so sebou a debetné, prípadné kreditné karty na platbu cez terminály.

Čo do batožiny?

Vždy je potrebné si baliť dostatok spodnej bielizne, pršiplášť, prezuvky, hygienické potreby a minimálne dva druhy topánok. Samozrejme aj nohavice, niečo na spanie a na noc a niečo aj na horúce, či chladné dni. Tak isto je v prípade, že beriete so sebou mobilné telefón, nutné zobrať nabíjačku a dopredu si overiť roamingové možnosti. Bežne je už v rámci Európy roaming zrušený, ale je dobré si to overiť. Aj v rámci čerpania dát. Absolútnym základom je zobrať si výbavu na aktivity, ktorým sa chcete venovať. Veľmi vhodné je vziať si so sebou aj prací prostriedok. Najmä ak idete na viac dní. Práčok na pranie vám umožní cestovať s menšou batožinou, pretože niektoré veci si môžete rýchlo preprať. Prípadne využiť služby hotelových práčovní, ktoré sú dnes prakticky v každom dobrom hoteli.

Správne poistenie

Je rovnako dôležité ako peniaze. Pretože kvalitné cestové poistenie vám pomôže nielen pri ľahkých ochoreniach a napríklad kúpe liekov na recept, alebo prie návšteve lekára, ale aj pri hospitalizácii, prípadnom prevoze domov. Zároveň mnohé poisťovne majú aj vlastné zmluvy s lekármi v zahraničí, u ktorých vôbec nemusíte platiť, ale všetko vyriešia priamo s poisťovňou. Na toto je vhodné sa opýtať už pred vycestovaním, či v danej krajine alebo oblasti takáto možnosť je. Tak isto nezabudnite uzatvoriť aj poistenie, ak sa chcete venovať rôznorodým aktivitám hlavne športového charakteru alebo adrenalínovým športom. Je potrebné takéto poistenie uzatvoriť ešte pred odchodom na cestu.

Sprievodcovia

Mnoho ľudí zabúda na turistických sprievodcov v krajine a meste. A potom ležia na hoteli, pričom možno cez cestu majú krásne pamiatky. Ak nechcete investovať do príručky alebo drahých knižných sprievodcov, skúste si oblasť preskúmať pomocou satelitu na Googli. Dnes je zmapovaná celá Zem a možno blízko vášho rezortu objavíte zaujímavú stavbu, chrám, alebo niečo, čo vás zaujme. Potom si už len vytlačíte mapku a vezmete si ju so sebou. Verte či nie, takto tromfnete často aj mnohých sprievodcov v danej krajine, ktorí sú zvyknutí vodiť turistov po hlavných pamiatkach a krásne domáce skvosty unikajú ich pozornosti.

Aj v lete do zimy

Zdá sa to zvláštne, ale napríklad zažiť cez letnú dovolenku lyžovačku nemusí byť iba vtip. Veď napríklad v Maroku na vrchole hôr aj počas leta funguje lyžovanie v plnom prúde. A ak si zájdete do Dubaja, tak aj v tropických teplotách môžete zjazdiť skutočnou zjazdovkou v Ski Dubaj. A v takom prípade je dobré uzatvoriť aj cestovné poistenie na lyžovanie. Poistenie na lyžovačku cez SMS nie je žiadny problém a vybavíte ho prakticky v každej poisťovni. Takto si môžete napríklad pripoistiť aj adrenalínové športy alebo aktivity v rámci tréningového sústredenia.


Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas
  29. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Vybavenie cestovného pasu – od apríla zaplatíte o polovicu viac

  Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko bude tento cestovný doklad stáť? A dostala sa k vám už informácia, že od apríla budú cestovné pasy podstatne drahšie? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • 11. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako prekonať časový posun?

  Spoznávanie vzdialenejších kultúr a miest sa často nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. Preto sa na časový posun vopred pripravte. Umožní vám to vyrovnať sa s ním, a svoju dovolenku si tak užijete bez obmedzení.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?