Checklist – čo si zobrať na dovolenku

29. 4. 2019
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Už ste mysľou niekde pri mori alebo na horách a to znamená, že v tom návale radosti a očakávania môžete na niekoľko podstatných vecí aj zabudnúť. Možno to poznáte aj z vlastnej skúsenosti. Už sa vidíte popíjať drinky na pláži a tak zabudnete v tej eufórii zbaliť niekoľko podstatných vecí. No dnes sme pre vás pripravili checklist, ktorý si stačí vytlačiť a postupovať pri balení podľa neho. Tak vám nič podstatné chýbať nebude.

Doklady a peniaze

Dve základné veci, ktoré sú absolútnou nutnosťou. Je dobré mať doklady a aj fotokópie dokladov uložené na dvoch rozdielnym miestach. V prípade krádeže alebo straty cestovných dokladov vám fotokópia pomôže s vybavením nových dokladov na zahraničnej ambasáde. No a tak isto je vhodné rozdeliť si peniaze na viac miest. Pretože platí, že všetko zabudnuté si viete kúpiť, ale ak zabudnete peniaze, je to problém. Tak isto je veľmi dobré, ak si vezmete so sebou a debetné, prípadné kreditné karty na platbu cez terminály.

Čo do batožiny?

Vždy je potrebné si baliť dostatok spodnej bielizne, pršiplášť, prezuvky, hygienické potreby a minimálne dva druhy topánok. Samozrejme aj nohavice, niečo na spanie a na noc a niečo aj na horúce, či chladné dni. Tak isto je v prípade, že beriete so sebou mobilné telefón, nutné zobrať nabíjačku a dopredu si overiť roamingové možnosti. Bežne je už v rámci Európy roaming zrušený, ale je dobré si to overiť. Aj v rámci čerpania dát. Absolútnym základom je zobrať si výbavu na aktivity, ktorým sa chcete venovať. Veľmi vhodné je vziať si so sebou aj prací prostriedok. Najmä ak idete na viac dní. Práčok na pranie vám umožní cestovať s menšou batožinou, pretože niektoré veci si môžete rýchlo preprať. Prípadne využiť služby hotelových práčovní, ktoré sú dnes prakticky v každom dobrom hoteli.

Správne poistenie

Je rovnako dôležité ako peniaze. Pretože kvalitné cestové poistenie vám pomôže nielen pri ľahkých ochoreniach a napríklad kúpe liekov na recept, alebo prie návšteve lekára, ale aj pri hospitalizácii, prípadnom prevoze domov. Zároveň mnohé poisťovne majú aj vlastné zmluvy s lekármi v zahraničí, u ktorých vôbec nemusíte platiť, ale všetko vyriešia priamo s poisťovňou. Na toto je vhodné sa opýtať už pred vycestovaním, či v danej krajine alebo oblasti takáto možnosť je. Tak isto nezabudnite uzatvoriť aj poistenie, ak sa chcete venovať rôznorodým aktivitám hlavne športového charakteru alebo adrenalínovým športom. Je potrebné takéto poistenie uzatvoriť ešte pred odchodom na cestu.

Sprievodcovia

Mnoho ľudí zabúda na turistických sprievodcov v krajine a meste. A potom ležia na hoteli, pričom možno cez cestu majú krásne pamiatky. Ak nechcete investovať do príručky alebo drahých knižných sprievodcov, skúste si oblasť preskúmať pomocou satelitu na Googli. Dnes je zmapovaná celá Zem a možno blízko vášho rezortu objavíte zaujímavú stavbu, chrám, alebo niečo, čo vás zaujme. Potom si už len vytlačíte mapku a vezmete si ju so sebou. Verte či nie, takto tromfnete často aj mnohých sprievodcov v danej krajine, ktorí sú zvyknutí vodiť turistov po hlavných pamiatkach a krásne domáce skvosty unikajú ich pozornosti.

Aj v lete do zimy

Zdá sa to zvláštne, ale napríklad zažiť cez letnú dovolenku lyžovačku nemusí byť iba vtip. Veď napríklad v Maroku na vrchole hôr aj počas leta funguje lyžovanie v plnom prúde. A ak si zájdete do Dubaja, tak aj v tropických teplotách môžete zjazdiť skutočnou zjazdovkou v Ski Dubaj. A v takom prípade je dobré uzatvoriť aj cestovné poistenie na lyžovanie. Poistenie na lyžovačku cez SMS nie je žiadny problém a vybavíte ho prakticky v každej poisťovni. Takto si môžete napríklad pripoistiť aj adrenalínové športy alebo aktivity v rámci tréningového sústredenia.


Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.