Checklist – čo si zobrať na dovolenku

Už ste mysľou niekde pri mori alebo na horách a to znamená, že v tom návale radosti a očakávania môžete na niekoľko podstatných vecí aj zabudnúť. Možno to poznáte aj z vlastnej skúsenosti. Už sa vidíte popíjať drinky na pláži a tak zabudnete v tej eufórii zbaliť niekoľko podstatných vecí. No dnes sme pre vás pripravili checklist, ktorý si stačí vytlačiť a postupovať pri balení podľa neho. Tak vám nič podstatné chýbať nebude.

Spočítať ceny

Doklady a peniaze

Dve základné veci, ktoré sú absolútnou nutnosťou. Je dobré mať doklady a aj fotokópie dokladov uložené na dvoch rozdielnym miestach. V prípade krádeže alebo straty cestovných dokladov vám fotokópia pomôže s vybavením nových dokladov na zahraničnej ambasáde. No a tak isto je vhodné rozdeliť si peniaze na viac miest. Pretože platí, že všetko zabudnuté si viete kúpiť, ale ak zabudnete peniaze, je to problém. Tak isto je veľmi dobré, ak si vezmete so sebou a debetné, prípadné kreditné karty na platbu cez terminály.

Čo do batožiny?

Vždy je potrebné si baliť dostatok spodnej bielizne, pršiplášť, prezuvky, hygienické potreby a minimálne dva druhy topánok. Samozrejme aj nohavice, niečo na spanie a na noc a niečo aj na horúce, či chladné dni. Tak isto je v prípade, že beriete so sebou mobilné telefón, nutné zobrať nabíjačku a dopredu si overiť roamingové možnosti. Bežne je už v rámci Európy roaming zrušený, ale je dobré si to overiť. Aj v rámci čerpania dát. Absolútnym základom je zobrať si výbavu na aktivity, ktorým sa chcete venovať. Veľmi vhodné je vziať si so sebou aj prací prostriedok. Najmä ak idete na viac dní. Práčok na pranie vám umožní cestovať s menšou batožinou, pretože niektoré veci si môžete rýchlo preprať. Prípadne využiť služby hotelových práčovní, ktoré sú dnes prakticky v každom dobrom hoteli.

Správne poistenie

Je rovnako dôležité ako peniaze. Pretože kvalitné cestové poistenie vám pomôže nielen pri ľahkých ochoreniach a napríklad kúpe liekov na recept, alebo prie návšteve lekára, ale aj pri hospitalizácii, prípadnom prevoze domov. Zároveň mnohé poisťovne majú aj vlastné zmluvy s lekármi v zahraničí, u ktorých vôbec nemusíte platiť, ale všetko vyriešia priamo s poisťovňou. Na toto je vhodné sa opýtať už pred vycestovaním, či v danej krajine alebo oblasti takáto možnosť je. Tak isto nezabudnite uzatvoriť aj poistenie, ak sa chcete venovať rôznorodým aktivitám hlavne športového charakteru alebo adrenalínovým športom. Je potrebné takéto poistenie uzatvoriť ešte pred odchodom na cestu.

Sprievodcovia

Mnoho ľudí zabúda na turistických sprievodcov v krajine a meste. A potom ležia na hoteli, pričom možno cez cestu majú krásne pamiatky. Ak nechcete investovať do príručky alebo drahých knižných sprievodcov, skúste si oblasť preskúmať pomocou satelitu na Googli. Dnes je zmapovaná celá Zem a možno blízko vášho rezortu objavíte zaujímavú stavbu, chrám, alebo niečo, čo vás zaujme. Potom si už len vytlačíte mapku a vezmete si ju so sebou. Verte či nie, takto tromfnete často aj mnohých sprievodcov v danej krajine, ktorí sú zvyknutí vodiť turistov po hlavných pamiatkach a krásne domáce skvosty unikajú ich pozornosti.

Aj v lete do zimy

Zdá sa to zvláštne, ale napríklad zažiť cez letnú dovolenku lyžovačku nemusí byť iba vtip. Veď napríklad v Maroku na vrchole hôr aj počas leta funguje lyžovanie v plnom prúde. A ak si zájdete do Dubaja, tak aj v tropických teplotách môžete zjazdiť skutočnou zjazdovkou v Ski Dubaj. A v takom prípade je dobré uzatvoriť aj cestovné poistenie na lyžovanie. Poistenie na lyžovačku cez SMS nie je žiadny problém a vybavíte ho prakticky v každej poisťovni. Takto si môžete napríklad pripoistiť aj adrenalínové športy alebo aktivity v rámci tréningového sústredenia.

Spočítať ceny

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2