kontrola auta před dovolenou

Čo si skontrolovať na aute pred dovolenkou?

Vyraziť autom na dovolenku prináša značnú dávku slobody, pohodlia aj flexibility. Zastavíte kde chcete, idete kam chcete a nemusíte sa ničím obmedzovať. Lenže cesta autom na dlhé vzdialenosti nie je skúškou len pre samotného šoféra, ale aj auto. Preto je dobré pred cestou skontrolovať pár dôležitých vecí.

Povinná výbava

Nie je v každej krajine rovnaká. Preto pred odchodom za hranice je vhodné skontrolovať, či máte všetky povinné prvky výbavy, ktoré sa v danej krajine vyžadujú. Napríklad aj v susednej českej republike sa vyžadujú náhradné žiarovky. V niektorých krajinách je predpísaný aj hasiaci prístroj. Za neúplnú výbavu vám policajti prirodzene dajú pokutu. A ako to už chodí, na turistoch si zgustnú.

Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Mapy

Nie je nič horšie, ako vyraziť do sveta s neaktuálnou navigáciou v aute. Je to ešte horšie ako vyraziť bez nej. Navigačné systémy totiž nevedia pracovať príliš operatívne a ak sa niekde dostaval, alebo uzatvoril nejaký úsek cesty a ony s ním nepočítajú, je veľmi pravdepodobné, že skončíte niekde pri slepej uličke, v zákaze vjazdu, alebo niekde, kde ste nechceli byť. Preto je potrebné mať mapy v aute aktualizované.

Kvapaliny

Nie je reč o benzíne, pretože ten sa dá dotankovať na každej čerpacej stanici. Niekedy dokonca lacnejšie ako na Slovensku. No hovoríme o kvapalinách, ktoré je potrebné skontrolovať a doliať už pred samotnou cestou. Reč je o oleji, kvapaline do chladiča, brzdovej kvapaline a kvapaline do ostrekovačov. Pretože aj cez leto sú na cestách problematické situácie, keď vám síce nezašpiní predné okno sneh, ale tisíce mušiek. Preto je vhodné, aby ste mali ostrekovač na leto a na zimu. Do letných sa pridáva práve látka na rozpúšťanie mušiek, čo rozhodne oceníte.

Rozsah poistenia

PZP je platné bez ohľadu na región, v ktorom sa pohybujete. Je však potrebné si na cestu za hranice pripraviť zelenú kartu. To je tá, ktorú ste dostali k bielej , ale jej platnosť je práve na území mimo hraníc domovského štátu.

Pri havarijnom poistení je potrebné byť obozretnejší a pozrieť sa na zmluvu. Poisťovne majú totiž havarijné poistenie rozdelené do viacerých kategórií. Poistenie, ktoré vás kryje na Slovensku alebo rozšírené krytie napríklad Slovensko a okolité krajiny, prípadne celá Európa. Prirodzene od toho sa odvíja aj cena poistného. No práve napríklad na dovolenkových cestách môže byť asistencia poisťovne, či preplatenie nákladov na nehodu vhodnejšie ako v domovine. Najmä preto, že s počtom prejdených kilometrov sa riziko nehody zvyšuje. Obzvlášť, ak sa v cudzej krajine nevyznáte, je možné dopustiť sa chyby ľahšie. Preto je vhodné kryť pri cestovaní nielen seba, ale aj auto.

Kam môžete cestovať

Čoraz viac krajín vydáva obmedzenia na vstup automobilov najmä do centier, alebo historických častí mesta. V niektorých hlavných mestách majú už napríklad autá s naftovým motorom vstup zakázaný. Overte si, či vaše auto môže na územie, aby ste neostali sklamaní, a pred bránami vytúženej dovolenky.

Nezabúdajte na poistenie

Buďte pripravení na všetko, a to aj na situácie, ktoré sa nedajú predvídať. Nezabudnite preto uzatvoriť výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Okrem toho si môžete zvoliť aj havarijné poistenie s vysokým krytím určené na krytie vášho zdravia a majetku. Porovnajte si jednotlivé ponuky  slovenských poisťovní a zvoľte tú najlepšiu.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.

 • Rakúske hory.
  27. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

  Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová. 

 • Chorvatsko-dalnice
  22. marca 2023|Daniel Výcha
  Aké sú diaľničné poplatky v Chorvátsku

  Pri ceste do Chorvátska treba počítať s tým, že klasickú diaľničnú známku ako u nás alebo v Rakúsku si nekúpite. V Chorvátskej republike sa mýto, čiže diaľničný poplatok, platí podľa dĺžky použitého úseku diaľnice a typu vozidla. Môžete však ušetriť niekoľkými spôsobmi.