kontrola auta před dovolenou

Čo si skontrolovať na aute pred dovolenkou?

Vyraziť autom na dovolenku prináša značnú dávku slobody, pohodlia aj flexibility. Zastavíte kde chcete, idete kam chcete a nemusíte sa ničím obmedzovať. Lenže cesta autom na dlhé vzdialenosti nie je skúškou len pre samotného šoféra, ale aj auto. Preto je dobré pred cestou skontrolovať pár dôležitých vecí.

Povinná výbava

Nie je v každej krajine rovnaká. Preto pred odchodom za hranice je vhodné skontrolovať, či máte všetky povinné prvky výbavy, ktoré sa v danej krajine vyžadujú. Napríklad aj v susednej českej republike sa vyžadujú náhradné žiarovky. V niektorých krajinách je predpísaný aj hasiaci prístroj. Za neúplnú výbavu vám policajti prirodzene dajú pokutu. A ako to už chodí, na turistoch si zgustnú.

Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Mapy

Nie je nič horšie, ako vyraziť do sveta s neaktuálnou navigáciou v aute. Je to ešte horšie ako vyraziť bez nej. Navigačné systémy totiž nevedia pracovať príliš operatívne a ak sa niekde dostaval, alebo uzatvoril nejaký úsek cesty a ony s ním nepočítajú, je veľmi pravdepodobné, že skončíte niekde pri slepej uličke, v zákaze vjazdu, alebo niekde, kde ste nechceli byť. Preto je potrebné mať mapy v aute aktualizované.

Kvapaliny

Nie je reč o benzíne, pretože ten sa dá dotankovať na každej čerpacej stanici. Niekedy dokonca lacnejšie ako na Slovensku. No hovoríme o kvapalinách, ktoré je potrebné skontrolovať a doliať už pred samotnou cestou. Reč je o oleji, kvapaline do chladiča, brzdovej kvapaline a kvapaline do ostrekovačov. Pretože aj cez leto sú na cestách problematické situácie, keď vám síce nezašpiní predné okno sneh, ale tisíce mušiek. Preto je vhodné, aby ste mali ostrekovač na leto a na zimu. Do letných sa pridáva práve látka na rozpúšťanie mušiek, čo rozhodne oceníte.

Rozsah poistenia

PZP je platné bez ohľadu na región, v ktorom sa pohybujete. Je však potrebné si na cestu za hranice pripraviť zelenú kartu. To je tá, ktorú ste dostali k bielej , ale jej platnosť je práve na území mimo hraníc domovského štátu.

Pri havarijnom poistení je potrebné byť obozretnejší a pozrieť sa na zmluvu. Poisťovne majú totiž havarijné poistenie rozdelené do viacerých kategórií. Poistenie, ktoré vás kryje na Slovensku alebo rozšírené krytie napríklad Slovensko a okolité krajiny, prípadne celá Európa. Prirodzene od toho sa odvíja aj cena poistného. No práve napríklad na dovolenkových cestách môže byť asistencia poisťovne, či preplatenie nákladov na nehodu vhodnejšie ako v domovine. Najmä preto, že s počtom prejdených kilometrov sa riziko nehody zvyšuje. Obzvlášť, ak sa v cudzej krajine nevyznáte, je možné dopustiť sa chyby ľahšie. Preto je vhodné kryť pri cestovaní nielen seba, ale aj auto.

Kam môžete cestovať

Čoraz viac krajín vydáva obmedzenia na vstup automobilov najmä do centier, alebo historických častí mesta. V niektorých hlavných mestách majú už napríklad autá s naftovým motorom vstup zakázaný. Overte si, či vaše auto môže na územie, aby ste neostali sklamaní, a pred bránami vytúženej dovolenky.

Nezabúdajte na poistenie

Buďte pripravení na všetko, a to aj na situácie, ktoré sa nedajú predvídať. Nezabudnite preto uzatvoriť výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Okrem toho si môžete zvoliť aj havarijné poistenie s vysokým krytím určené na krytie vášho zdravia a majetku. Porovnajte si jednotlivé ponuky  slovenských poisťovní a zvoľte tú najlepšiu.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • výstražný trojuholník
  03. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

  Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba. 

 • Peniaze a autíčko
  29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

  Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

 • kúpa vozidla z druhej ruky
  30. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri prepise vozidla?

  Od 1. januára 2023 došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • papier - podpis
  23. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kedy môžem vypovedať poistnú zmluvu a ako ju napísať?

  Ak nie ste spokojní so službami svojej poisťovne, prípadne ste si našli oveľa výhodnejšie poistenie, východiskom bude podanie výpovede aktuálnej poistnej zmluvy. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, kedy môžete podať výpoveď poistnej zmluvy a ako ju napísať.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?