Čo si skontrolovať na aute pred dovolenkou?

Vyraziť autom na dovolenku prináša značnú dávku slobody, pohodlia aj flexibility. Zastavíte kde chcete, idete kam chcete a nemusíte sa ničím obmedzovať. Lenže cesta autom na dlhé vzdialenosti nie je skúškou len pre samotného šoféra, ale aj auto. Preto je dobré pred cestou skontrolovať pár dôležitých vecí.

Spočítať ceny  

Povinná výbava

Nie je v každej krajine rovnaká. Preto pred odchodom za hranice je vhodné skontrolovať, či máte všetky povinné prvky výbavy, ktoré sa v danej krajine vyžadujú. Napríklad aj v susednej českej republike sa vyžadujú náhradné žiarovky. V niektorých krajinách je predpísaný aj hasiaci prístroj. Za neúplnú výbavu vám policajti prirodzene dajú pokutu. A ako to už chodí, na turistoch si zgustnú.

 

Mapy

Nie je nič horšie, ako vyraziť do sveta s neaktuálnou navigáciou v aute. Je to ešte horšie ako vyraziť bez nej. Navigačné systémy totiž nevedia pracovať príliš operatívne a ak sa niekde dostaval, alebo uzatvoril nejaký úsek cesty a ony s ním nepočítajú, je veľmi pravdepodobné, že skončíte niekde pri slepej uličke, v zákaze vjazdu, alebo niekde, kde ste nechceli byť. Preto je potrebné mať mapy v aute aktualizované.

 

Kvapaliny

Nie je reč o benzíne, pretože ten sa dá dotankovať na každej čerpacej stanici. Niekedy dokonca lacnejšie ako na Slovensku. No hovoríme o kvapalinách, ktoré je potrebné skontrolovať a doliať už pred samotnou cestou. Reč je o oleji, kvapaline do chladiča, brzdovej kvapaline a kvapaline do ostrekovačov. Pretože aj cez leto sú na cestách problematické situácie, keď vám síce nezašpiní predné okno sneh, ale tisíce mušiek. Preto je vhodné, aby ste mali ostrekovač na leto a na zimu. Do letných sa pridáva práve látka na rozpúšťanie mušiek, čo rozhodne oceníte.

 

Rozsah poistenia

PZP je platné bez ohľadu na región, v ktorom sa pohybujete. Je však potrebné si na cestu za hranice pripraviť zelenú kartu. To je tá, ktorú ste dostali k bielej , ale jej platnosť je práve na území mimo hraníc domovského štátu.

Pri havarijnom poistení je potrebné byť obozretnejší a pozrieť sa na zmluvu. Poisťovne majú totiž havarijné poistenie rozdelené do viacerých kategórií. Poistenie, ktoré vás kryje na Slovensku alebo rozšírené krytie napríklad Slovensko a okolité krajiny, prípadne celá Európa. Prirodzene od toho sa odvíja aj cena poistného. No práve napríklad na dovolenkových cestách môže byť asistencia poisťovne, či preplatenie nákladov na nehodu vhodnejšie ako v domovine. Najmä preto, že s počtom prejdených kilometrov sa riziko nehody zvyšuje. Obzvlášť, ak sa v cudzej krajine nevyznáte, je možné dopustiť sa chyby ľahšie. Preto je vhodné kryť pri cestovaní nielen seba, ale aj auto.

 

Kam môžete cestovať

Čoraz viac krajín vydáva obmedzenia na vstup automobilov najmä do centier, alebo historických častí mesta. V niektorých hlavných mestách majú už napríklad autá s naftovým motorom vstup zakázaný. Overte si, či vaše auto môže na územie, aby ste neostali sklamaní, a pred bránami vytúženej dovolenky.

Spočítať ceny

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2