Pri každej ceste autom potrebujete doklady, ktoré musíte mať pri sebe, a dokonca ich na požiadanie predložiť policajnej kontrole. O ktoré doklady ide? V nasledujúcich riadkoch sa na ne pozrieme bližšie.

Povinnosti určuje zákon

O povinnej dokladovej výbave každého vodiča hovorí zákon č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke. Ten jasne stanovuje, že medzi základné povinnosti vodiča patrí mať pri sebe platné doklady predpísané týmto zákonom alebo osobitným predpisom.

Ministerstvo vnútra SR vymedzuje tieto doklady na premávku a vedenie vozidla na území Slovenskej republiky:

Nezabúdajte na poistenie

Buďte pripravení na všetko, a to aj na situácie, ktoré sa nedajú predvídať. Nezabudnite preto uzatvoriť výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Okrem toho si môžete zvoliť aj havarijné poistenie s vysokým krytím určené na krytie vášho zdravia a majetku. Porovnajte si jednotlivé ponuky  slovenských poisťovní a zvoľte tú najlepšiu.


Vodičský preukaz

Držiteľ vodičského preukazu je povinný mať platný vodičský preukaz pri vedení motorového vozidla pri sebe a na výzvu policajta ho predložiť na kontrolu.

Osvedčenie o evidencii

Medzi základné povinné doklady patrí osvedčenie o evidencii, technické osvedčenie vozidla alebo evidenčný doklad od vozidla vydaný v cudzine. V minulosti bol technický preukaz k autu len jeden. Dnes dostanú držitelia vozidla preukazy dva. Prvý sa hovorovo označuje ako “malý technický preukaz”. Je to časť I. osvedčenia o evidencii a má podobu malej plastovej karty. Tento preukaz ste povinní nosiť so sebou a predložiť ho polícii pri kontrole.

Časť II. osvedčenia o evidencii sa označuje aj ako “veľký techničák”. Veľa vodičov nevie, že veľký technický preukaz by nemali mať vo vozidle, ale mal by byť uschovaný doma. Dokonca po vystúpení z auta v ňom nesmiete nechať ani malý technický preukaz.

Zelená karta

Zelená karta je potvrdením, že ste uzavreli povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla (PZP). Táto karta má medzinárodnú platnosť.

V minulosti sa vodiči preukazovali bielou kartou na Slovensku a zelenou kartou pri ceste do zahraničia. S účinnosťou od 1.10.2019 biela karta zanikla a na Slovensku i v zahraničí ju ako potvrdenie o uzatvorení PZP nahradila zelená karta. Zelená farba karty je však už minulosťou, od 1. júla 2021 sa zaviedlo výlučne čierno-biele vyhotovenie karty.

Doklad o technickej kontrole

Ak vaše vozidlo podlieha povinnosti technickej kontroly, polícii preukazujete splnenie podmienok vyznačeným osvedčením o technickej kontrole a perforovanou kontrolnou nálepkou. Pre vozidlá evidované v inom členskom štáte sa povinnosť preukazuje rovnocennými dokladmi vydanými v tomto členskom štáte.

Nezabudnite, že technická kontrola musí byť vykonávaná pravidelne v závislosti od veku auta. Vozidlo sa musí podrobiť technickej kontrole prvýkrát po 4 rokoch od prvého prihlásenia do evidencie, potom sa na „estékáčku“ musíte vybrať každé 2 roky.

Doklad o emisnej kontrole

Platnosť emisnej kontroly (ak takejto kontrole vozidlo podlieha) vodič polícii preukazuje vyznačeným osvedčením o emisnej kontrole a perforovanou kontrolnou nálepkou. V prípade, že vozidlo je evidované v inom členskom štáte, dokladmi o vykonaní emisnej kontroly sú rovnocenné doklady vydané v tomto členskom štáte.

Rovnako ako technická kontrola, aj emisná kontrola sa musí realizovať pravidelne. Lehoty pri jednotlivých kategóriách vozidiel sú rôzne a určuje ich Vyhláška MDPT SR č. 138/2018 Z. z.

Doklady o zdravotnej a psychickej spôsobilosti

Niektoré skupiny vodičov podliehajú povinnosti dokladovania zdravotnej a psychickej spôsobilosti. Doklad o zdravotnej spôsobilosti potrebujú vodiči skupín C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D a DE a vodiči vo veku nad 65 rokov.

Doklad o psychickej spôsobilosti sa týka vodičov skupín C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D a DE, vodičov vo veku nad 65 rokov a vodičov z povolania.

Povolenie na zvláštne užívanie pozemných komunikácií

Ak sú pozemné komunikácie užívané iným než zvyčajným spôsobom alebo na iné účely, než na ktoré sú určené, vodič vozidla preukazuje povolenie na zvláštne užívanie pozemných komunikácií. Zvláštne užívanie sa povoľuje na dobu určitú, ak u užívateľa trvajú dôvody, pre ktoré bolo povolenie udelené.

Iné doklady podľa osobitných predpisov

Potrebovať môžete aj iné doklady, ktoré sú ustanovené osobitnými predpismi, napr. zákonom č. 56/2012 Z. z., § 12 zákona č. 280/2006 Z. z. a podobne.

Okrem toho je vodič povinný pri cestnej kontrole povinný preukázať svoju totožnosť. Príslušníkovi polície môžete na tento účel predložiť občiansky preukaz alebo pas. V aute majte vždy poruke aj správu o nehode.

Pozor, ak na niektorý doklad zabudnete, hrozí vám finančná pokuta alebo zákaz pokračovať v jazde. Pred každou jazdou si teda povinné doklady skontrolujte, aby vás vaša zábudlivosť nevyšla draho.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
  • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

  • Zelená karta ihneď

  • Úspora až 50 %

Čítajte náš blog

  • pneu4
    27. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
    Jarné prezúvanie pneumatík: Ako na to?

    Hoci slovenské zákony prezutie zimných pneumatík na letné vyslovene neprikazujú, predsa je vhodné myslieť na jar aj na túto povinnosť. Viete, kedy je ten správny čas na výmenu pneumatík? Závisí to nielen od počasia, ale aj od legislatívnych opatrení. Tie sa, navyše, líšia aj v jednotlivých krajinách. Prečítajte si výber najdôležitejších informácií, ktoré potrebujete vedieť.

  • pohár whisky a kľúče od auta na stole
    29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

    Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

  • povinna-vybava-auta-rakusko
    22. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Povinná výbava auta v Rakúsku

    Na Slovensku sa ako vodiči nezaobídeme bez autolekárničky, výstražného trojuholníka, reflexnej vesty či náhradného kolesa. Povinná výbava v Rakúsku je síce podobná, ale v niektorých detailoch sa odlišuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás zhrnuli užitočné informácie, na čo by ste si mali pri cestách do Rakúska dávať pozor.

  • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
    Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

    Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

  • biele auto na ceste bez EČV
    22. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Zrušenie PZP pri predaji vozidla

    Predávate auto, ale stále máte platné povinné zmluvné poistenie? Čo by ste mali urobiť, ak do konca poistného obdobia ostáva ešte pár mesiacov? Dostanete zaplatené peniaze späť? Zisťovali sme odpovede za vás.

  • ruka na volante
    Máte najlacnejšie PZP?

    Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

  • výstražný trojuholník
    03. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

    Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba. 

  • Peniaze a autíčko
    29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

    Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

  • autá na parkovisku bez EČV
    20. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

    V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.

  • dálnice-Slovensko
    13. decembra 2023|Martina Pisarčíková
    Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

    Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?