Pri každej ceste autom potrebujete doklady, ktoré musíte mať pri sebe, a dokonca ich na požiadanie predložiť policajnej kontrole. O ktoré doklady ide? V nasledujúcich riadkoch sa na ne pozrieme bližšie.

Povinnosti určuje zákon

O povinnej dokladovej výbave každého vodiča hovorí zákon č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke. Ten jasne stanovuje, že medzi základné povinnosti vodiča patrí mať pri sebe platné doklady predpísané týmto zákonom alebo osobitným predpisom.

Ministerstvo vnútra SR vymedzuje tieto doklady na premávku a vedenie vozidla na území Slovenskej republiky:

Nezabúdajte na poistenie

Buďte pripravení na všetko, a to aj na situácie, ktoré sa nedajú predvídať. Nezabudnite preto uzatvoriť výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Okrem toho si môžete zvoliť aj havarijné poistenie s vysokým krytím určené na krytie vášho zdravia a majetku. Porovnajte si jednotlivé ponuky  slovenských poisťovní a zvoľte tú najlepšiu.


Vodičský preukaz

Držiteľ vodičského preukazu je povinný mať platný vodičský preukaz pri vedení motorového vozidla pri sebe a na výzvu policajta ho predložiť na kontrolu.

Osvedčenie o evidencii

Medzi základné povinné doklady patrí osvedčenie o evidencii, technické osvedčenie vozidla alebo evidenčný doklad od vozidla vydaný v cudzine. V minulosti bol technický preukaz k autu len jeden. Dnes dostanú držitelia vozidla preukazy dva. Prvý sa hovorovo označuje ako “malý technický preukaz”. Je to časť I. osvedčenia o evidencii a má podobu malej plastovej karty. Tento preukaz ste povinní nosiť so sebou a predložiť ho polícii pri kontrole.

Časť II. osvedčenia o evidencii sa označuje aj ako “veľký techničák”. Veľa vodičov nevie, že veľký technický preukaz by nemali mať vo vozidle, ale mal by byť uschovaný doma. Dokonca po vystúpení z auta v ňom nesmiete nechať ani malý technický preukaz.

Zelená karta

Zelená karta je potvrdením, že ste uzavreli povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla (PZP). Táto karta má medzinárodnú platnosť.

V minulosti sa vodiči preukazovali bielou kartou na Slovensku a zelenou kartou pri ceste do zahraničia. S účinnosťou od 1.10.2019 biela karta zanikla a na Slovensku i v zahraničí ju ako potvrdenie o uzatvorení PZP nahradila zelená karta. Zelená farba karty je však už minulosťou, od 1. júla 2021 sa zaviedlo výlučne čierno-biele vyhotovenie karty.

Doklad o technickej kontrole

Ak vaše vozidlo podlieha povinnosti technickej kontroly, polícii preukazujete splnenie podmienok vyznačeným osvedčením o technickej kontrole a perforovanou kontrolnou nálepkou. Pre vozidlá evidované v inom členskom štáte sa povinnosť preukazuje rovnocennými dokladmi vydanými v tomto členskom štáte.

Nezabudnite, že technická kontrola musí byť vykonávaná pravidelne v závislosti od veku auta. Vozidlo sa musí podrobiť technickej kontrole prvýkrát po 4 rokoch od prvého prihlásenia do evidencie, potom sa na „estékáčku“ musíte vybrať každé 2 roky.

Doklad o emisnej kontrole

Platnosť emisnej kontroly (ak takejto kontrole vozidlo podlieha) vodič polícii preukazuje vyznačeným osvedčením o emisnej kontrole a perforovanou kontrolnou nálepkou. V prípade, že vozidlo je evidované v inom členskom štáte, dokladmi o vykonaní emisnej kontroly sú rovnocenné doklady vydané v tomto členskom štáte.

Rovnako ako technická kontrola, aj emisná kontrola sa musí realizovať pravidelne. Lehoty pri jednotlivých kategóriách vozidiel sú rôzne a určuje ich Vyhláška MDPT SR č. 138/2018 Z. z.

Doklady o zdravotnej a psychickej spôsobilosti

Niektoré skupiny vodičov podliehajú povinnosti dokladovania zdravotnej a psychickej spôsobilosti. Doklad o zdravotnej spôsobilosti potrebujú vodiči skupín C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D a DE a vodiči vo veku nad 65 rokov.

Doklad o psychickej spôsobilosti sa týka vodičov skupín C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D a DE, vodičov vo veku nad 65 rokov a vodičov z povolania.

Povolenie na zvláštne užívanie pozemných komunikácií

Ak sú pozemné komunikácie užívané iným než zvyčajným spôsobom alebo na iné účely, než na ktoré sú určené, vodič vozidla preukazuje povolenie na zvláštne užívanie pozemných komunikácií. Zvláštne užívanie sa povoľuje na dobu určitú, ak u užívateľa trvajú dôvody, pre ktoré bolo povolenie udelené.

Iné doklady podľa osobitných predpisov

Potrebovať môžete aj iné doklady, ktoré sú ustanovené osobitnými predpismi, napr. zákonom č. 56/2012 Z. z., § 12 zákona č. 280/2006 Z. z. a podobne.

Okrem toho je vodič povinný pri cestnej kontrole povinný preukázať svoju totožnosť. Príslušníkovi polície môžete na tento účel predložiť občiansky preukaz alebo pas. V aute majte vždy poruke aj správu o nehode.

Pozor, ak na niektorý doklad zabudnete, hrozí vám finančná pokuta alebo zákaz pokračovať v jazde. Pred každou jazdou si teda povinné doklady skontrolujte, aby vás vaša zábudlivosť nevyšla draho.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Čítajte náš blog

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.

 • asistenční služby
  16. júla 2023|Martina Pisarčíková
  Využitie asistenčných služieb pri nehode

  Poistenie už dnes neslúži len na krytie škôd, ale funguje aj ako dobrý priateľ, ktorého spoznáte v núdzi. Vďaka asistenčným službám sa podarí odstrániť každú nehodu aj poruchu, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Práve preto poisťovne neustále inovujú a zlepšujú segment asistenčných služieb.

 • povinne-ruceni-motorka
  11. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Najlepšie PZP na motorku: Ako si vybrať?

  Rovnako ako pre automobil, aj pre motocykel potrebujete povinné zmluvné poistenie. Ak vlastníte motorku, platné poistenie musíte mať uzatvorené ešte predtým, ako s ňou vyrazíte na cesty. Zákon sa vzťahuje na všetky druhy motocyklov bez výnimky - od malej babety až po Harley-Davidson.