Ako sa pripraviť na STK?

7. 6. 2022
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Stanici technickej kontroly alebo dobre známej STK sa žiadny vlastník vozidla či motocykla nevyhne. Je to povinná jazda, ktorou sa určí, či je vaše vozidlo schopné vyraziť na cesty. Na takýto úkon sa ale treba dobre pripraviť. Ako to urobiť ešte predtým, ako vyrazíte na STK?

Čo je STK?

O STK sa hovorí veľmi často, no mnohí vlastníci motorových vozidiel vedia len to, že ide o povinnú kontrolu. Nemôže sa vynechávať a nie každé vozidlo ňou prejde. Prečo je však technická kontrola taká dôležitá?

Povinnosť absolvovať STK je daná zákonom. Robiť by sa mala v pravidelných intervaloch. Počas kontroly prejde auto prehliadkou a posúdi sa technický stav systémov, komponentov a samostatných technických jednotiek.

Nechce sa vám platiť drahé autopoistenie?

Dajte STOP neustálemu zdražovaniu. Pomôžeme vám so zmenou poisťovne i s uzatvorením výhodnejšej ponuky. Všetko z pohodlia domova.


Kedy je čas na overenie STK?

To, kedy by ste mali ísť na technickú kontrolu sa odvíja od toho, aký typ vozidla máte a aký má vek. Časové obdobie STK upravuje Vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky č. 578/2006 Z. z., presnejšie § 47.  Lehoty na STK sa odlišujú na základe typu vozidla. Ak ide o nové vozidlo,  prvá kontrola po prihlásení musí byť vykonaná do 4 rokov. Pri jazdených vozidlách sú lehoty na STK rozličné, napr. pri malých motocykloch kategórii L1e a L2e musí byť ďalšia kontrola vykonaná do 4 rokov od poslednej kontroly, pri väčších motocykloch, štvorkolkách, nákladných a prípojných vozidlách musí byť ďalšia kontrola vykonaná do 2 rokov od poslednej kontroly. 


Je nutné vozidlo pripraviť na STK?

Každé motorové vozidlo by ste mali na technickú kontrolu pripraviť, a to aj vtedy, keď je v perfektnom stave. Niekedy môže chýbať povinná výbava, inokedy si môžete zabudnúť dôležitý dokument.

Technická kontrola slúži na to, aby zistila, či je auto spôsobilé na jazdu po pozemných komunikáciách. Z toho dôvodu sa kontrolujú brzdy, riadenie, kolesá, nápravy, rám, svetelná signalizácia, zaťaženie životného prostredia, povinná výbava a množstvo ďalšieho.

Čo potrebujem na STK?

Vozidlo si pred STK detailne skontrolujte. Ak neviete, na čo sa zamerať, máme pre vás jednoduchý návod.

Povinná výbava STK

Mnoho vodičov si povie, že má všetko v poriadku a povinnú výbavu nekontrolujú. Je síce pravda, že ju stačí do vozidla kúpiť iba raz a napríklad taký výstražný trojuholník alebo sada na defekty sa nepokazí, ale čo tak lekárnička? Ak ju máte po expirácii, tak STK neprejdete. To si buďte istí. Mnoho vodičov pritom chodí s lekárničkou po záruke a ani netušia, kedy ju kontrolovali. Pred návštevou STK si teda tento bod povinnej výbavy poriadne skontrolujte.

Nezabudnite na dokumenty

Pred návštevou STK si pozrite, či máte so sebou všetky kľúčové dokumenty. K najdôležitejším patria:


 • Osvedčenie o evidencii časť II. a technický preukaz – aj napriek tomu, že veľký technický preukaz sa v aute nenosí, na kontrolu ho budete potrebovať. S malým techničákom by vás na STK nepustili.

 • Protokol o montáži systému LPG alebo CNG – v prípade, že máte namontované plynové zariadenie.

 • Platné osvedčenie o EK – v situáciách, ak tejto povinnosti vozidlo podlieha.

 • Protokol o predchádzajúcej kontrole – ak ide o opakovanú a nie prvú technickú kontrolu, tak nezabudnite so sebou vziať aj protokol o predchádzajúcej kontrole.

Pozrite sa na osvetlenie

Vozidlá majú problémy najmä so svietením, ktoré kontrola odhalí a auto tak neprejde STK. Mnoho vodičov totiž dnes jazdí len na denných svetlách a často stretávacie alebo diaľkové svetlá ani nepoužívajú, ak nejazdia v noci. Problém si preto nemusia ani všimnúť. Nedostatkom môže byť aj zlé nastavenie sklonu svetiel. Vo vlastnom záujme si preto radšej pred kontrolou preverte funkčnosť denných, parkovacích, stretávacích, diaľkových, hmlových, brzdových, smerových, spätných svetiel, ale aj osvetlenie tabuľky s EČV. Podľa druhu svetlometov musí byť funkčné aj manuálne alebo automatické nastavovanie výšky.

Ďalšie detaily, na ktoré nesmiete zabudnúť

Okrem osvetlenia a povinnej výbavy sledujte v aute aj ďalšie veci, a to:


 • VIN číslo – musí súhlasiť s číslom v osvedčení o evidencii. Spravidla má 17 znakov a nachádzať sa môže napríklad na pravej strane batožinového priestoru, pod čelným sklom na strane vodiča alebo v motorovom priestore.

 • Stierače a ostrekovanie okien – pozrite si, či ostrekovanie dobre funguje a či stierače vodu skutočne stierajú.

 • Výstražné zvukové znamenie – klaksón. Vyskúšajte ho, ak ste ho už dlhšie nepoužili.

 • Stav a opotrebenie dezénu – hĺbka dezénu sa mení v závislosti od toho, aké pneumatiky máte. Minimálna hodnota letných pneumatík je 1,6 mm a zimných 3 mm. Motorky a štvorkolky musia mať hĺbku dezénu minimálne 1 mm.

 • Únik prevádzkových kvapalín  – prezrite, či z vozidla náhodou neunikajú prevádzkové kvapaliny.

STK cena

Cena STK je rôzna a závisí od toho, kde si kontrolu necháte urobiť. Za pravidelné a opakované kontroly sa zvyčajne platí 50 eur za osobné auto. Vlastníci motoriek spravidla platia približne  35 – 40 eur.

Na kontrolu STK sa vždy dobre pripravte

Ak už vyrazíte na STK, máte len dve možnosti. Buď ňou prejdete, alebo nie. Za kontrolu ale zaplatíte vopred a nejde o lacnú záležitosť. Počítajte preto so sumou do 60 eur spolu s  emisnou kontrolou. Problém je, že ak kontrolou neprejdete, vyhodili ste zbytočne peniaze. Budete musieť dať problém odstrániť a opäť sa vydať na kontrolu a opäť ju uhradiť. Je preto lepšie spraviť si aspoň základnú kontrolu sami doma.

Myslite na STK včas

Toto je veľmi dôležité. Ak sa rozhodnete ísť na STK 2 – 3 dni pred koncom jej platnosti, nebude to žiadny problém, ak máte auto po servise alebo v stave, že prejde na prvý šup. Problém nastáva, ak zistíte poruchu a chcete ju dať odstrániť. V servise si môžete vyslúžiť čakaciu lehotu, ktorá presiahne termín, dokedy musíte absolvovať STK. V tomto bode prichádza veľký problém. Aktuálne je STK digitalizovaná a po prešvihnutí jej platnosti vám príde pokuta automaticky.  Systém Ministerstva dopravy a výstavby SR totiž od 1. marca 2016 automaticky vyhľadáva automobily s neplatnou technickou a emisnou kontrolou a majiteľom automaticky posiela pokuty. V súčasnosti je za každú neplatnú kontrolu pokuta 165 eur, čiže za kombináciu technickej a emisnej kontroly ide o sumu až 330 €.


TIP

Ak chcete rýchlo zistiť termín STK pre svoje vozidlo, stačí využiť systém  STK online. Po zadaní potrebných údajov budete vedieť, kedy je čas na ďalšiu kontrolu.

Pripravte sa na STK správne

STK je pre mnohých vlastníkov motorových vozidiel nočnou morou. Keď sa však na ňu správne pripravíte, nemusíte sa ničoho báť. Skontrolujte si všetky dokumenty, povinnú výbavu a nezabudnite ani na poistenie. Nebude vám ho síce nikto kontrolovať, no môže vám v krízových situáciách skvelo pomôcť.

Poistenie je dôležité

Povinné zmluvné poistenie síce na STK nikto nekontroluje, no ide o dôležitú súčasť povinnej výbavy, ktorá vám nesmie chýbať. PZP je zo zákona povinné a v prípade, že by ste ho nemali uzatvorené, hrozí vám pokuta  v hodnote 3 320 eur. Ak by ste teda spôsobili dopravnú nehodu, škody na majetku tretích strán by ste museli platiť sami.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Peniaze a autíčko
  29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

  Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

 • kúpa vozidla z druhej ruky
  30. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri prepise vozidla?

  Od 1. januára 2023 došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

 • Žena trhá papier - zmluvu
  19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

  Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

 • 04. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Čo je akontácia a od čoho závisí jej výška?

  Akontácia je mimoriadna alebo prvá splátka, ktorú zaplatíte z dohodnutej ceny za predmet lízingu, resp. hypotéky či iného úveru. Vo väčšine prípadov ju musíte zaplatiť ešte predtým, ako predmet dostanete a jej výška závisí od samotného vozidla, prenajímateľa aj nájomcu.

 • nehoda dvoch áut
  26. septembra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zmluvné poistenie: Čo všetko kryje?

  Povinné zmluvné poistenie, známe aj pod skratkou PZP, sa zameriava na krytie tretích osôb. V praxi to znamená, že v prípade dopravnej nehody, ktorú spôsobíte vy, by mala poisťovňa preplatiť všetky náklady spojené so škodami na zdraví a majetku ostatných účastníkov dopravnej nehody.

 • Peniaze z ruky do ruky
  17. septembra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako dlho trvá vyplatenie poistnej udalosti?

  Zo zákona má poisťovňa stanovený časový rámec pre vykonanie likvidácie poistnej udalosti do 15 dní. Lehota začína plynúť od chvíle, keď sa ukončí vyšetrovanie. Ak aj napriek vašej výraznej snahe proces trvá dlhšie, môžete od poisťovne požiadať o zálohu na poistnom plnení.

 • motocykel a motorkár na ceste
  20. júna 2023|Daniel Výcha
  Povinná STK na motorku

  Majitelia motocyklov majú tiež povinnosť absolvovať STK. Ak máte teda doma automobil a k tomu motorku, čaká vás nie jedna STK, ale rovno viacero. Dá sa povedať, že všetko, čo má svoju poznávaciu značku, musí sa hlásiť na stanici technickej kontroly.

 • auta na silnici
  08. júna 2023|Martina Pisarčíková
  Nezaplatili ste PZP? Hrozí vám za to pokuta a ešte oveľa viac

  Nesplnili ste si svoju zákonnú povinnosť a neuzavreli ste zmluvu o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu? Alebo ste poistné zaplatiť zabudli? Nezaplatenie PZP vás môže vyjsť naozaj draho. Aké sankcie vám za to hrozia?

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.