Ako sa pripraviť na STK?

7. 6. 2022
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Stanici technickej kontroly alebo dobre známej STK sa žiadny vlastník vozidla či motocykla nevyhne. Je to povinná jazda, ktorou sa určí, či je vaše vozidlo schopné vyraziť na cesty. Na takýto úkon sa ale treba dobre pripraviť. Ako to urobiť ešte predtým, ako vyrazíte na STK?

Čo je STK?

O STK sa hovorí veľmi často, no mnohí vlastníci motorových vozidiel vedia len to, že ide o povinnú kontrolu. Nemôže sa vynechávať a nie každé vozidlo ňou prejde. Prečo je však technická kontrola taká dôležitá?

Povinnosť absolvovať STK je daná zákonom. Robiť by sa mala v pravidelných intervaloch. Počas kontroly prejde auto prehliadkou a posúdi sa technický stav systémov, komponentov a samostatných technických jednotiek.

Nechce sa vám platiť drahé autopoistenie?

Dajte STOP neustálemu zdražovaniu. Pomôžeme vám so zmenou poisťovne i s uzatvorením výhodnejšej ponuky. Všetko z pohodlia domova.


Kedy je čas na overenie STK?

To, kedy by ste mali ísť na technickú kontrolu sa odvíja od toho, aký typ vozidla máte a aký má vek. Časové obdobie STK upravuje Vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky č. 578/2006 Z. z., presnejšie § 47.  Lehoty na STK sa odlišujú na základe typu vozidla. Ak ide o nové vozidlo,  prvá kontrola po prihlásení musí byť vykonaná do 4 rokov. Pri jazdených vozidlách sú lehoty na STK rozličné, napr. pri malých motocykloch kategórii L1e a L2e musí byť ďalšia kontrola vykonaná do 4 rokov od poslednej kontroly, pri väčších motocykloch, štvorkolkách, nákladných a prípojných vozidlách musí byť ďalšia kontrola vykonaná do 2 rokov od poslednej kontroly. 


Je nutné vozidlo pripraviť na STK?

Každé motorové vozidlo by ste mali na technickú kontrolu pripraviť, a to aj vtedy, keď je v perfektnom stave. Niekedy môže chýbať povinná výbava, inokedy si môžete zabudnúť dôležitý dokument.

Technická kontrola slúži na to, aby zistila, či je auto spôsobilé na jazdu po pozemných komunikáciách. Z toho dôvodu sa kontrolujú brzdy, riadenie, kolesá, nápravy, rám, svetelná signalizácia, zaťaženie životného prostredia, povinná výbava a množstvo ďalšieho.

Čo potrebujem na STK?

Vozidlo si pred STK detailne skontrolujte. Ak neviete, na čo sa zamerať, máme pre vás jednoduchý návod.

Povinná výbava STK

Mnoho vodičov si povie, že má všetko v poriadku a povinnú výbavu nekontrolujú. Je síce pravda, že ju stačí do vozidla kúpiť iba raz a napríklad taký výstražný trojuholník alebo sada na defekty sa nepokazí, ale čo tak lekárnička? Ak ju máte po expirácii, tak STK neprejdete. To si buďte istí. Mnoho vodičov pritom chodí s lekárničkou po záruke a ani netušia, kedy ju kontrolovali. Pred návštevou STK si teda tento bod povinnej výbavy poriadne skontrolujte.

Nezabudnite na dokumenty

Pred návštevou STK si pozrite, či máte so sebou všetky kľúčové dokumenty. K najdôležitejším patria:


 • Osvedčenie o evidencii časť II. a technický preukaz – aj napriek tomu, že veľký technický preukaz sa v aute nenosí, na kontrolu ho budete potrebovať. S malým techničákom by vás na STK nepustili.

 • Protokol o montáži systému LPG alebo CNG – v prípade, že máte namontované plynové zariadenie.

 • Platné osvedčenie o EK – v situáciách, ak tejto povinnosti vozidlo podlieha.

 • Protokol o predchádzajúcej kontrole – ak ide o opakovanú a nie prvú technickú kontrolu, tak nezabudnite so sebou vziať aj protokol o predchádzajúcej kontrole.

Pozrite sa na osvetlenie

Vozidlá majú problémy najmä so svietením, ktoré kontrola odhalí a auto tak neprejde STK. Mnoho vodičov totiž dnes jazdí len na denných svetlách a často stretávacie alebo diaľkové svetlá ani nepoužívajú, ak nejazdia v noci. Problém si preto nemusia ani všimnúť. Nedostatkom môže byť aj zlé nastavenie sklonu svetiel. Vo vlastnom záujme si preto radšej pred kontrolou preverte funkčnosť denných, parkovacích, stretávacích, diaľkových, hmlových, brzdových, smerových, spätných svetiel, ale aj osvetlenie tabuľky s EČV. Podľa druhu svetlometov musí byť funkčné aj manuálne alebo automatické nastavovanie výšky.

Ďalšie detaily, na ktoré nesmiete zabudnúť

Okrem osvetlenia a povinnej výbavy sledujte v aute aj ďalšie veci, a to:


 • VIN číslo – musí súhlasiť s číslom v osvedčení o evidencii. Spravidla má 17 znakov a nachádzať sa môže napríklad na pravej strane batožinového priestoru, pod čelným sklom na strane vodiča alebo v motorovom priestore.

 • Stierače a ostrekovanie okien – pozrite si, či ostrekovanie dobre funguje a či stierače vodu skutočne stierajú.

 • Výstražné zvukové znamenie – klaksón. Vyskúšajte ho, ak ste ho už dlhšie nepoužili.

 • Stav a opotrebenie dezénu – hĺbka dezénu sa mení v závislosti od toho, aké pneumatiky máte. Minimálna hodnota letných pneumatík je 1,6 mm a zimných 3 mm. Motorky a štvorkolky musia mať hĺbku dezénu minimálne 1 mm.

 • Únik prevádzkových kvapalín  – prezrite, či z vozidla náhodou neunikajú prevádzkové kvapaliny.

STK cena

Cena STK je rôzna a závisí od toho, kde si kontrolu necháte urobiť. Za pravidelné a opakované kontroly sa zvyčajne platí 50 eur za osobné auto. Vlastníci motoriek spravidla platia približne  35 – 40 eur.

Na kontrolu STK sa vždy dobre pripravte

Ak už vyrazíte na STK, máte len dve možnosti. Buď ňou prejdete, alebo nie. Za kontrolu ale zaplatíte vopred a nejde o lacnú záležitosť. Počítajte preto so sumou do 60 eur spolu s  emisnou kontrolou. Problém je, že ak kontrolou neprejdete, vyhodili ste zbytočne peniaze. Budete musieť dať problém odstrániť a opäť sa vydať na kontrolu a opäť ju uhradiť. Je preto lepšie spraviť si aspoň základnú kontrolu sami doma.

Myslite na STK včas

Toto je veľmi dôležité. Ak sa rozhodnete ísť na STK 2 – 3 dni pred koncom jej platnosti, nebude to žiadny problém, ak máte auto po servise alebo v stave, že prejde na prvý šup. Problém nastáva, ak zistíte poruchu a chcete ju dať odstrániť. V servise si môžete vyslúžiť čakaciu lehotu, ktorá presiahne termín, dokedy musíte absolvovať STK. V tomto bode prichádza veľký problém. Aktuálne je STK digitalizovaná a po prešvihnutí jej platnosti vám príde pokuta automaticky.  Systém Ministerstva dopravy a výstavby SR totiž od 1. marca 2016 automaticky vyhľadáva automobily s neplatnou technickou a emisnou kontrolou a majiteľom automaticky posiela pokuty. V súčasnosti je za každú neplatnú kontrolu pokuta 165 eur, čiže za kombináciu technickej a emisnej kontroly ide o sumu až 330 €.


TIP

Ak chcete rýchlo zistiť termín STK pre svoje vozidlo, stačí využiť systém  STK online. Po zadaní potrebných údajov budete vedieť, kedy je čas na ďalšiu kontrolu.

Pripravte sa na STK správne

STK je pre mnohých vlastníkov motorových vozidiel nočnou morou. Keď sa však na ňu správne pripravíte, nemusíte sa ničoho báť. Skontrolujte si všetky dokumenty, povinnú výbavu a nezabudnite ani na poistenie. Nebude vám ho síce nikto kontrolovať, no môže vám v krízových situáciách skvelo pomôcť.

Poistenie je dôležité

Povinné zmluvné poistenie síce na STK nikto nekontroluje, no ide o dôležitú súčasť povinnej výbavy, ktorá vám nesmie chýbať. PZP je zo zákona povinné a v prípade, že by ste ho nemali uzatvorené, hrozí vám pokuta  v hodnote 3 320 eur. Ak by ste teda spôsobili dopravnú nehodu, škody na majetku tretích strán by ste museli platiť sami.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

  Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
  25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

  Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • Žena trhá papier - zmluvu
  19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

  Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?