Ako sa pripraviť na STK?

7. 6. 2022
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Stanici technickej kontroly alebo dobre známej STK sa žiadny vlastník vozidla či motocykla nevyhne. Je to povinná jazda, ktorou sa určí, či je vaše vozidlo schopné vyraziť na cesty. Na takýto úkon sa ale treba dobre pripraviť. Ako to urobiť ešte predtým, ako vyrazíte na STK?

Čo je STK?

O STK sa hovorí veľmi často, no mnohí vlastníci motorových vozidiel vedia len to, že ide o povinnú kontrolu. Nemôže sa vynechávať a nie každé vozidlo ňou prejde. Prečo je však technická kontrola taká dôležitá?

Povinnosť absolvovať STK je daná zákonom. Robiť by sa mala v pravidelných intervaloch. Počas kontroly prejde auto prehliadkou a posúdi sa technický stav systémov, komponentov a samostatných technických jednotiek.

Nechce sa vám platiť drahé autopoistenie?

Dajte STOP neustálemu zdražovaniu. Pomôžeme vám so zmenou poisťovne i s uzatvorením výhodnejšej ponuky. Všetko z pohodlia domova.


Kedy je čas na overenie STK?

To, kedy by ste mali ísť na technickú kontrolu sa odvíja od toho, aký typ vozidla máte a aký má vek. Časové obdobie STK upravuje Vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky č. 578/2006 Z. z., presnejšie § 47.  Lehoty na STK sa odlišujú na základe typu vozidla. Ak ide o nové vozidlo,  prvá kontrola po prihlásení musí byť vykonaná do 4 rokov. Pri jazdených vozidlách sú lehoty na STK rozličné, napr. pri malých motocykloch kategórii L1e a L2e musí byť ďalšia kontrola vykonaná do 4 rokov od poslednej kontroly, pri väčších motocykloch, štvorkolkách, nákladných a prípojných vozidlách musí byť ďalšia kontrola vykonaná do 2 rokov od poslednej kontroly. 


Je nutné vozidlo pripraviť na STK?

Každé motorové vozidlo by ste mali na technickú kontrolu pripraviť, a to aj vtedy, keď je v perfektnom stave. Niekedy môže chýbať povinná výbava, inokedy si môžete zabudnúť dôležitý dokument.

Technická kontrola slúži na to, aby zistila, či je auto spôsobilé na jazdu po pozemných komunikáciách. Z toho dôvodu sa kontrolujú brzdy, riadenie, kolesá, nápravy, rám, svetelná signalizácia, zaťaženie životného prostredia, povinná výbava a množstvo ďalšieho.

Čo potrebujem na STK?

Vozidlo si pred STK detailne skontrolujte. Ak neviete, na čo sa zamerať, máme pre vás jednoduchý návod.

Povinná výbava STK

Mnoho vodičov si povie, že má všetko v poriadku a povinnú výbavu nekontrolujú. Je síce pravda, že ju stačí do vozidla kúpiť iba raz a napríklad taký výstražný trojuholník alebo sada na defekty sa nepokazí, ale čo tak lekárnička? Ak ju máte po expirácii, tak STK neprejdete. To si buďte istí. Mnoho vodičov pritom chodí s lekárničkou po záruke a ani netušia, kedy ju kontrolovali. Pred návštevou STK si teda tento bod povinnej výbavy poriadne skontrolujte.

Nezabudnite na dokumenty

Pred návštevou STK si pozrite, či máte so sebou všetky kľúčové dokumenty. K najdôležitejším patria:


 • Osvedčenie o evidencii časť II. a technický preukaz – aj napriek tomu, že veľký technický preukaz sa v aute nenosí, na kontrolu ho budete potrebovať. S malým techničákom by vás na STK nepustili.

 • Protokol o montáži systému LPG alebo CNG – v prípade, že máte namontované plynové zariadenie.

 • Platné osvedčenie o EK – v situáciách, ak tejto povinnosti vozidlo podlieha.

 • Protokol o predchádzajúcej kontrole – ak ide o opakovanú a nie prvú technickú kontrolu, tak nezabudnite so sebou vziať aj protokol o predchádzajúcej kontrole.

Pozrite sa na osvetlenie

Vozidlá majú problémy najmä so svietením, ktoré kontrola odhalí a auto tak neprejde STK. Mnoho vodičov totiž dnes jazdí len na denných svetlách a často stretávacie alebo diaľkové svetlá ani nepoužívajú, ak nejazdia v noci. Problém si preto nemusia ani všimnúť. Nedostatkom môže byť aj zlé nastavenie sklonu svetiel. Vo vlastnom záujme si preto radšej pred kontrolou preverte funkčnosť denných, parkovacích, stretávacích, diaľkových, hmlových, brzdových, smerových, spätných svetiel, ale aj osvetlenie tabuľky s EČV. Podľa druhu svetlometov musí byť funkčné aj manuálne alebo automatické nastavovanie výšky.

Ďalšie detaily, na ktoré nesmiete zabudnúť

Okrem osvetlenia a povinnej výbavy sledujte v aute aj ďalšie veci, a to:


 • VIN číslo – musí súhlasiť s číslom v osvedčení o evidencii. Spravidla má 17 znakov a nachádzať sa môže napríklad na pravej strane batožinového priestoru, pod čelným sklom na strane vodiča alebo v motorovom priestore.

 • Stierače a ostrekovanie okien – pozrite si, či ostrekovanie dobre funguje a či stierače vodu skutočne stierajú.

 • Výstražné zvukové znamenie – klaksón. Vyskúšajte ho, ak ste ho už dlhšie nepoužili.

 • Stav a opotrebenie dezénu – hĺbka dezénu sa mení v závislosti od toho, aké pneumatiky máte. Minimálna hodnota letných pneumatík je 1,6 mm a zimných 3 mm. Motorky a štvorkolky musia mať hĺbku dezénu minimálne 1 mm.

 • Únik prevádzkových kvapalín  – prezrite, či z vozidla náhodou neunikajú prevádzkové kvapaliny.

STK cena

Cena STK je rôzna a závisí od toho, kde si kontrolu necháte urobiť. Za pravidelné a opakované kontroly sa zvyčajne platí 50 eur za osobné auto. Vlastníci motoriek spravidla platia približne  35 – 40 eur.

Na kontrolu STK sa vždy dobre pripravte

Ak už vyrazíte na STK, máte len dve možnosti. Buď ňou prejdete, alebo nie. Za kontrolu ale zaplatíte vopred a nejde o lacnú záležitosť. Počítajte preto so sumou do 60 eur spolu s  emisnou kontrolou. Problém je, že ak kontrolou neprejdete, vyhodili ste zbytočne peniaze. Budete musieť dať problém odstrániť a opäť sa vydať na kontrolu a opäť ju uhradiť. Je preto lepšie spraviť si aspoň základnú kontrolu sami doma.

Myslite na STK včas

Toto je veľmi dôležité. Ak sa rozhodnete ísť na STK 2 – 3 dni pred koncom jej platnosti, nebude to žiadny problém, ak máte auto po servise alebo v stave, že prejde na prvý šup. Problém nastáva, ak zistíte poruchu a chcete ju dať odstrániť. V servise si môžete vyslúžiť čakaciu lehotu, ktorá presiahne termín, dokedy musíte absolvovať STK. V tomto bode prichádza veľký problém. Aktuálne je STK digitalizovaná a po prešvihnutí jej platnosti vám príde pokuta automaticky.  Systém Ministerstva dopravy a výstavby SR totiž od 1. marca 2016 automaticky vyhľadáva automobily s neplatnou technickou a emisnou kontrolou a majiteľom automaticky posiela pokuty. V súčasnosti je za každú neplatnú kontrolu pokuta 165 eur, čiže za kombináciu technickej a emisnej kontroly ide o sumu až 330 €.


TIP

Ak chcete rýchlo zistiť termín STK pre svoje vozidlo, stačí využiť systém  STK online. Po zadaní potrebných údajov budete vedieť, kedy je čas na ďalšiu kontrolu.

Pripravte sa na STK správne

STK je pre mnohých vlastníkov motorových vozidiel nočnou morou. Keď sa však na ňu správne pripravíte, nemusíte sa ničoho báť. Skontrolujte si všetky dokumenty, povinnú výbavu a nezabudnite ani na poistenie. Nebude vám ho síce nikto kontrolovať, no môže vám v krízových situáciách skvelo pomôcť.

Poistenie je dôležité

Povinné zmluvné poistenie síce na STK nikto nekontroluje, no ide o dôležitú súčasť povinnej výbavy, ktorá vám nesmie chýbať. PZP je zo zákona povinné a v prípade, že by ste ho nemali uzatvorené, hrozí vám pokuta  v hodnote 3 320 eur. Ak by ste teda spôsobili dopravnú nehodu, škody na majetku tretích strán by ste museli platiť sami.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.