Žena trhá papier - zmluvu

Ako napísať výpoveď poistnej zmluvy?

10. 7. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Na trhu sa stretneme s veľký množstvo rôznych typov poistenia. Je náročné vybrať si tú najlepšiu možnosť. A to najmä vtedy, ak ju vyberáme po prvýkrát. Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte niečo, čo vám nevyhovuje.

Poistenie môžete vypovedať

Výhodou zmlúv je to, že sa dajú vypovedať. Samozrejme, pravidelne by ste to robiť nemali, no keď sa dostanete do situácie, z ktorej nevie von, je to jediné riešenie. Dôležité je však, aby ste si ešte pred samotnou výpoveďou vybrali iné, výhodnejšie poistenie.

V prípade, že sa bojíte a neviete, ako si vybrať to najlepšie poistenie, si jednoducho všetky ponuky  porovnajte. Na jednom mieste si pozrite, čo vám poskytujú viaceré poisťovne. Nesledujte len ceny. Tie vám toho veľa nepovedia. Sledujte aj podmienky a ďalšie možnosti.

Napríklad, pri PZP máte výhodu v tom, že ak za určitý čas nespôsobíte ani jednu dopravnú nehodu, cena poistenia sa môže znížiť. Takéto maličkosti sú dôležité, pretože vám časom vedia ušetriť desiatky až stovky eur.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Kedy môžete poistnú zmluvu vypovedať?

Poistnú zmluvu je možné vypovedať  len v určitých intervaloch a termínoch. Spravidla sú tri:

 • do dvoch mesiacov od uzavretia poistenia

 • šesť týždňov pred koncom poistného obdobia

 • po poistnej udalosti

 

Do dvoch mesiacov od uzavretia poistenia

Tento typ výpovede využíva najčastejšie poisťovňa, nie poistený. Dôvod je ten, že poisťovňa má tieto dva mesiace na to, aby zistila, či je poistená osoba rizikovou. Ak áno, pošle výpoveď s 8-dennou výpovednou lehotou.

V praxi to môže vyzerať približne takto: Človek v poisťovni uzavrie životné poistenie. Poisťovňa si ho následne preverí a zistí, že v priebehu niekoľkých mesiacov mal určité vážne zdravotné problémy. Napríklad infarkt. Takáto osoba je pre inštitúciu riziková, pretože má predpoklad toho, že pri ďalšom infarkte zomrie.

Namiesto toho, aby poisťovňa niečo riskovala, vypovie poistnú zmluvu do dvoch mesiacov. Tá je následne zaslaná poistencovi.

Šesť týždňov pred koncom poistného obdobia

Keď chce poistenec zrušiť poistenie, môže tak urobiť najneskôr do šiestich týždňov pred koncom poistného obdobia. To znamená, že tak môžete urobiť aj skôr, ak vám poistenie nevyhovuje. Tento termín je však potrebné zapamätať si, aby ste zrušenie nezačali riešiť príliš neskoro.

Niektorí ľudia si mylne myslia, že koniec poistného obdobia predstavuje koniec kalendárneho roka. Poistenie nekopíruje bežný rok. Platnosť nadobúda podpisom zmluvy.

Výpoveď je potrebné poslať poštou. Ak ste zistili, že je neskoro, zaneste ju osobne.

Po poistnej udalosti

Táto výpoveď je možná len v prípade povinného zmluvného poistenia. Keď po poistnej udalosti zistíte, že vám zmluva nevyhovuje, jednoducho ju vypovedajte. Poisťovni ju musíte doručiť do jedného mesiaca od oznámenia škody. PZP následne zanikne jeden mesiac po doručení výpovede.

Pri výpovedi PZP si dávajte pozor. Ak chcete vozidlo používať, je potrebné, aby toto poistenie malo platné. Nezabudnite si preto vybrať inú, výhodnejšiu ponuku.

Podpis výpovede

Nezaplatenie poistného

Okrem spomínaných troch termínov je ešte jedna možnosť, ako vypovedať poistnú zmluvu. Stačí, aby ste ju nezaplatili. Do jedného mesiaca vám príde od poisťovne výzva na úhradu.  Ak poistenie nezaplatíte ani po tom, automaticky sa zruší.

Výhodou je taktiež fakt, že keď poistenie nezaplatíte a zruší sa, nemusíte ho uzatvoriť znova v tej istej poisťovni. Toto ustanovenie bolo v roku 2015 zrušené. Po zaniknutí zmluvy môžete uzatvoriť nové poistenie kdekoľvek chcete.

Ako napísať výpoveď poistnej zmluvy?

Napísanie výpovede poistnej zmluvy nie je vôbec náročné. Stačí vám na to len  formulár, ktorý vypíšete, stiahnete a vytlačíte. Následne ho nezabudnite odoslať poisťovni, kde je zmluva uzatvorená.

Výpoveď poistnej zmluvy sa skladá z niekoľkých informácií. Vypísať musíte:

 • dôvod výpovede - napríklad zmena držiteľa vozidla, krádež, vyradenie vozidla z evidencie alebo len výpoveď poistnej zmluvy

 • výročie zmluvy - deň a mesiac

 • meno a priezvisko

 • adresu

 

Poistenie si vždy dobre premyslite

Výpoveď poistného nie je náročným procesom, no dokáže vás obrať o čas a energiu. Ešte predtým, ako uzavriete nové poistenie, by ste si ho mali porovnať. Zistite, aké má benefity a naopak, negatívne stránky. Informujte sa, či sa časom cena nezmení a nemôžete dostať určitú zľavu.

Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.