autobatéria v aute

Ako nabiť autobatériu?

21. 5. 2022
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Máte problém so štartovaním a predpokladáte, že za to môže autobatéria? Nemusíte hneď robiť unáhlené závery a kupovať novú. Možno ju stačí len nabiť. Viete však, ako správne nabiť autobatériu a aké úkony treba predtým urobiť? Povieme si o tom v našom článku.

Prečo je správne nabíjanie autobatérie dôležité?

Autobatéria dáva energiu na naštartovanie (premena chemickej energie na elektrickú) a udržuje vozidlo v prevádzke. Ak je batéria slabá alebo stará, tak už nemôže vykonávať ani jednu z týchto činností. Ak teda spozorujete, že váš motor má problémy pri štartovaní alebo vôbec neštartuje, je potrebné autobatériu nabiť.

V súvislosti so životným prostredím je čoraz dôležitejšie dbať na správne udržiavanie a nabíjanie autobatérie, aby vydržala dlho funkčná. Je to najmä z dôvodu ekologickej záťaže starých a nepoužiteľných batérií, ktoré obsahujú toxické chemikálie.

Problémom sú aj staršie vozidlá, ktorých sú tieto batérie súčasťou. Spracovávanie starých vozidiel usmerňuje zákon pod gesciou Ministerstva životného prostredia SR.

Správne nabíjanie batérie vám okrem naštartovania auta pomôže aj zistiť, či je čas na novú. Ak napríklad ponechané vnútorné osvetlenie cez noc vybije batériu, ale batéria je ešte v poriadku, mala by sa rýchlo nabiť. Pokiaľ sa ale nenabije alebo ju treba nabíjať niekoľkokrát, treba ju už vymeniť. 


Vedeli ste, že...

… likvidácia použitých batérií sa riadi podľa smernice Európskeho parlamentu a Rady 2006/66/ES zo 6. septembra 2006 o batériách a akumulátoroch?

Čo ovplyvňuje životnosť autobatérie?

Najdôležitejšie je vybrať si autobatériu, ktorú odporúča výrobca pre daný typ vozidla. Ak použijete príliš silnú batériu, alternátor už nemusí stačiť na jej dobitie na požadovanú úroveň. Naopak, slabšia batéria znamená rôzne problémy s dodávaním elektrickej energie vozidlu.

Životnosť autobatérie je vo všeobecnosti uvádzaná na 3 až 6 rokov. Avšak môžete ju predĺžiť vhodným spôsobom jazdy, a to najmä nasledujúcimi faktormi: 


 • Jazdená vzdialenosť – pre životnosť autobatérie sú najhoršie krátke jazdy. Pri štartovaní motora sa totiž autobatéria vybíja, ale počas jazdy sa zase dobíja na svoju normalizovanú hodnotu. Čím sú však jazdy kratšie, o to menej sa batéria stihne dobiť.


 • Vek vozidla – čím modernejšie auto máte, tým dôležitejšie je kontrolovať stav batérie. Je to najmä z dôvodu, že autobatéria poháňa rôznu doplnkovú elektroniku.


 • Typ motora – naftový motor zaťažuje pri štarte autobatériu viac ako motor benzínový, a to najmä v zimnom období.


 • Elektronika nachádzajúca sa v aute – pri vypnutom motore je dôležité vypínať aj všetky externé spotrebiče. Ich nadbytok znižuje životnosť autobatérie.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Príprava na nabíjanie autobatérie

Pred nabíjaním autobatérie treba myslieť na nasledovné úkony:


 • Prečítajte si manuál – jednotliví výrobcovia vozidiel môžu mať svoje vlastné pokyny pre danú značku a model vozidla.


 • Pamätajte na bezpečnosť – vyhnite sa nabíjaniu batérie tam, kde hrozí riziko požiaru alebo je v priestore dym, pretože autobatéria obsahuje toxické látky. Pred nabíjaním si preto nasaďte rukavice a ochranné okuliare. Samozrejmosťou je odložiť všetky šperky. 


 • Sledujte podozrivý zápach – pokiaľ cítite vôňu, ktorá pripomína zhnité vajcia (sulfán), tak to nie je dobre. Môže ísť o únik nebezpečného plynu. V takom prípade zájdite radšej do servisu.


 • Skontrolujte koróziu – autobatéria obsahuje kyseliny a rôzne soli, ktoré sú ich produktom. Tieto látky môžu pri styku so vzduchom spôsobiť koróziu, ktorá dokáže vážne ohroziť elektrický systém vozidla. Okrem toho môžu zapríčiniť, že autobatéria sa nenabije. Koróziu je preto potrebné pred nabíjaním odstrániť drôtenou kefou.


 • Preverte teplotu batérie – teplo sálajúce z puzdra na batériu môže znamenať, že autobatéria ešte pracuje, prípadne, že ešte nedávno bola používaná. Pred nabíjaním preto nechajte autobatériu vychladnúť.


TIP

Niektoré poisťovne ponúkajú pri PZP v rozsahu svojich asistenčných služieb aj pomoc pri vybitej autobatérii.

Ako nabiť autobatériu? Postup nabíjania

Ak vlastníte základnú prenosnú nabíjačku, vykonajte nasledovný postup:


 • Nabíjačku pripojte k batérii – uistite sa, že nabíjačka a vozidlo sú vypnuté. Následne pripevnite červenú (kladnú) svorku ku kladnému pólu batérie. Potom pripevnite čiernu (zápornú) svorku na stabilné miesto na karosérii alebo podvozok vozidla. Môžete ju pripojiť aj k zápornému pólu batérie, ale to nemusí byť vždy tou najbezpečnejšou voľbou. 


 • Pripravte nabíjačku – nastavte na nabíjačke napätie a prúd. Nízke hodnoty majú za následok dlhšiu dobu nabíjania, ale sú spoľahlivejšie. Dôležité je postupovať podľa pokynov nabíjačky a podľa pokynov uvedených v príručke majiteľa.


 • Zapnite nabíjačku – pokiaľ treba nabíjačku zapojiť do napájacieho zdroja, uistite sa, že ste tak urobili. Následne už stačí iba otočiť prepínač a čakať. Niektoré nabíjačky sa dokážu automaticky vypnúť, keď je batéria nabitá, prípadne ju môžete vypnúť po uplynutí stanoveného času. 


 • Odpojte nabíjačku – odpojením svoriek. Najlepšie spravíte, ak tak urobíte v opačnom poradí, čiže najskôr odpojíte čiernu svorku a potom červenú. 

 

V prípade, že vlastníte vozidlo so štart-stop systémom, správne nabíjanie autobatérie vyzerá trochu inak. Druhý koniec čierneho kábla treba namiesto záporného pólu vybitej batérie pripevniť na blok motora auta s vybitou batériou alebo iný kovový diel s ním spojený. Následne už môžete pokračovať spôsobom uvedeným vyššie.

Záver

Životnosť batérie predĺžite vhodným spôsobom jazdy. Ako nabiť autobatériu? Samotné nabíjanie autobatérie však nie je vôbec komplikované. Najlepšie urobíte, ak budete sa budete riadiť podľa pokynov výrobcu vozidla a následne postupovať spôsobom uvedeným v článku.


Ako vyplýva z článku, na pomoc máte nárok aj v tom prípade, že porucha vozidla a vybitá batéria je zahrnutá vo vašich asistenčných službách. Výber poisťovne, pri uzatváraní PZP je skutočne dôležité. Využite našu online kalkulačku povinného zmluvného poistenia a porovnajte si jednotlivé ponuky poisťovní.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.