autobatéria v aute

Ako nabiť autobatériu?

21. 5. 2022
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Máte problém so štartovaním a predpokladáte, že za to môže autobatéria? Nemusíte hneď robiť unáhlené závery a kupovať novú. Možno ju stačí len nabiť. Viete však, ako správne nabiť autobatériu a aké úkony treba predtým urobiť? Povieme si o tom v našom článku.

Prečo je správne nabíjanie autobatérie dôležité?

Autobatéria dáva energiu na naštartovanie (premena chemickej energie na elektrickú) a udržuje vozidlo v prevádzke. Ak je batéria slabá alebo stará, tak už nemôže vykonávať ani jednu z týchto činností. Ak teda spozorujete, že váš motor má problémy pri štartovaní alebo vôbec neštartuje, je potrebné autobatériu nabiť.

V súvislosti so životným prostredím je čoraz dôležitejšie dbať na správne udržiavanie a nabíjanie autobatérie, aby vydržala dlho funkčná. Je to najmä z dôvodu ekologickej záťaže starých a nepoužiteľných batérií, ktoré obsahujú toxické chemikálie.

Problémom sú aj staršie vozidlá, ktorých sú tieto batérie súčasťou. Spracovávanie starých vozidiel usmerňuje zákon pod gesciou Ministerstva životného prostredia SR.

Správne nabíjanie batérie vám okrem naštartovania auta pomôže aj zistiť, či je čas na novú. Ak napríklad ponechané vnútorné osvetlenie cez noc vybije batériu, ale batéria je ešte v poriadku, mala by sa rýchlo nabiť. Pokiaľ sa ale nenabije alebo ju treba nabíjať niekoľkokrát, treba ju už vymeniť. 


Vedeli ste, že...

… likvidácia použitých batérií sa riadi podľa smernice Európskeho parlamentu a Rady 2006/66/ES zo 6. septembra 2006 o batériách a akumulátoroch?

Čo ovplyvňuje životnosť autobatérie?

Najdôležitejšie je vybrať si autobatériu, ktorú odporúča výrobca pre daný typ vozidla. Ak použijete príliš silnú batériu, alternátor už nemusí stačiť na jej dobitie na požadovanú úroveň. Naopak, slabšia batéria znamená rôzne problémy s dodávaním elektrickej energie vozidlu.

Životnosť autobatérie je vo všeobecnosti uvádzaná na 3 až 6 rokov. Avšak môžete ju predĺžiť vhodným spôsobom jazdy, a to najmä nasledujúcimi faktormi: 


  • Jazdená vzdialenosť – pre životnosť autobatérie sú najhoršie krátke jazdy. Pri štartovaní motora sa totiž autobatéria vybíja, ale počas jazdy sa zase dobíja na svoju normalizovanú hodnotu. Čím sú však jazdy kratšie, o to menej sa batéria stihne dobiť.


  • Vek vozidla – čím modernejšie auto máte, tým dôležitejšie je kontrolovať stav batérie. Je to najmä z dôvodu, že autobatéria poháňa rôznu doplnkovú elektroniku.


  • Typ motora – naftový motor zaťažuje pri štarte autobatériu viac ako motor benzínový, a to najmä v zimnom období.


  • Elektronika nachádzajúca sa v aute – pri vypnutom motore je dôležité vypínať aj všetky externé spotrebiče. Ich nadbytok znižuje životnosť autobatérie.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
  • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

  • Zelená karta ihneď

  • Úspora až 50 %

Príprava na nabíjanie autobatérie

Pred nabíjaním autobatérie treba myslieť na nasledovné úkony:


  • Prečítajte si manuál – jednotliví výrobcovia vozidiel môžu mať svoje vlastné pokyny pre danú značku a model vozidla.


  • Pamätajte na bezpečnosť – vyhnite sa nabíjaniu batérie tam, kde hrozí riziko požiaru alebo je v priestore dym, pretože autobatéria obsahuje toxické látky. Pred nabíjaním si preto nasaďte rukavice a ochranné okuliare. Samozrejmosťou je odložiť všetky šperky. 


  • Sledujte podozrivý zápach – pokiaľ cítite vôňu, ktorá pripomína zhnité vajcia (sulfán), tak to nie je dobre. Môže ísť o únik nebezpečného plynu. V takom prípade zájdite radšej do servisu.


  • Skontrolujte koróziu – autobatéria obsahuje kyseliny a rôzne soli, ktoré sú ich produktom. Tieto látky môžu pri styku so vzduchom spôsobiť koróziu, ktorá dokáže vážne ohroziť elektrický systém vozidla. Okrem toho môžu zapríčiniť, že autobatéria sa nenabije. Koróziu je preto potrebné pred nabíjaním odstrániť drôtenou kefou.


  • Preverte teplotu batérie – teplo sálajúce z puzdra na batériu môže znamenať, že autobatéria ešte pracuje, prípadne, že ešte nedávno bola používaná. Pred nabíjaním preto nechajte autobatériu vychladnúť.


TIP

Niektoré poisťovne ponúkajú pri PZP v rozsahu svojich asistenčných služieb aj pomoc pri vybitej autobatérii.

Ako nabiť autobatériu? Postup nabíjania

Ak vlastníte základnú prenosnú nabíjačku, vykonajte nasledovný postup:


  • Nabíjačku pripojte k batérii – uistite sa, že nabíjačka a vozidlo sú vypnuté. Následne pripevnite červenú (kladnú) svorku ku kladnému pólu batérie. Potom pripevnite čiernu (zápornú) svorku na stabilné miesto na karosérii alebo podvozok vozidla. Môžete ju pripojiť aj k zápornému pólu batérie, ale to nemusí byť vždy tou najbezpečnejšou voľbou. 


  • Pripravte nabíjačku – nastavte na nabíjačke napätie a prúd. Nízke hodnoty majú za následok dlhšiu dobu nabíjania, ale sú spoľahlivejšie. Dôležité je postupovať podľa pokynov nabíjačky a podľa pokynov uvedených v príručke majiteľa.


  • Zapnite nabíjačku – pokiaľ treba nabíjačku zapojiť do napájacieho zdroja, uistite sa, že ste tak urobili. Následne už stačí iba otočiť prepínač a čakať. Niektoré nabíjačky sa dokážu automaticky vypnúť, keď je batéria nabitá, prípadne ju môžete vypnúť po uplynutí stanoveného času. 


  • Odpojte nabíjačku – odpojením svoriek. Najlepšie spravíte, ak tak urobíte v opačnom poradí, čiže najskôr odpojíte čiernu svorku a potom červenú. 

 

V prípade, že vlastníte vozidlo so štart-stop systémom, správne nabíjanie autobatérie vyzerá trochu inak. Druhý koniec čierneho kábla treba namiesto záporného pólu vybitej batérie pripevniť na blok motora auta s vybitou batériou alebo iný kovový diel s ním spojený. Následne už môžete pokračovať spôsobom uvedeným vyššie.

Záver

Životnosť batérie predĺžite vhodným spôsobom jazdy. Ako nabiť autobatériu? Samotné nabíjanie autobatérie však nie je vôbec komplikované. Najlepšie urobíte, ak budete sa budete riadiť podľa pokynov výrobcu vozidla a následne postupovať spôsobom uvedeným v článku.


Ako vyplýva z článku, na pomoc máte nárok aj v tom prípade, že porucha vozidla a vybitá batéria je zahrnutá vo vašich asistenčných službách. Výber poisťovne, pri uzatváraní PZP je skutočne dôležité. Využite našu online kalkulačku povinného zmluvného poistenia a porovnajte si jednotlivé ponuky poisťovní.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • Kľúče od nového auta
    23. apríla 2024|
    Auto na splátky v roku 2024: Aké sú podmienky?

    Rozhodli ste sa pre kúpu nového auta? Predtým, ako si vyberiete značku a typ vozidla, zamyslite sa nad dôležitejšou otázkou. Z čoho budete kúpu auta financovať? Alternatív, vďaka ktorým si môžete kúpiť nové auto, je viacero. Ktorá z nich bude pre vás tou navýhodnejšou?

  • Zhorené staré auto
    22. apríla 2024|
    Šrotovné na autá: Ako funguje? Bude aj v roku 2024?

    Finančný príspevok na auto sa na Slovensku v minulosti objavil už niekoľkokrát. Mimoriadne populárne bolo predovšetkým tzv. šrotovné, kde bol príspevok na auto podmienený likvidáciou starého vozidla. Ako vlastne proces šrotovania vozidla prebieha? A kedy bude šrotovné na autá opäť? Čítajte ďalej, všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

  • pneu4
    27. marca 2024|
    Jarné prezúvanie pneumatík: Ako na to?

    Hoci slovenské zákony prezutie zimných pneumatík na letné vyslovene neprikazujú, predsa je vhodné myslieť na jar aj na túto povinnosť. Viete, kedy je ten správny čas na výmenu pneumatík? Závisí to nielen od počasia, ale aj od legislatívnych opatrení. Tie sa, navyše, líšia aj v jednotlivých krajinách. Prečítajte si výber najdôležitejších informácií, ktoré potrebujete vedieť.

  • pohár whisky a kľúče od auta na stole
    29. februára 2024|
    Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

    Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

  • autá na parkovisku bez EČV
    20. decembra 2023|
    EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

    V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.

  • dálnice-Slovensko
    13. decembra 2023|
    Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

    Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?

  • čierne auto neznámej značky
    14. novembra 2023|
    Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

    Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.

  • ridicI
    05. novembra 2023|
    Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

    Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

  • zimne-pneumatiky
    27. októbra 2023|
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

  • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
    25. októbra 2023|
    Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

    Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?