
Rozhodli ste sa pre kúpu nového auta? Predtým, ako si vyberiete značku a typ vozidla, zamyslite sa nad dôležitejšou otázkou. Z čoho budete kúpu auta financovať? Alternatív, vďaka ktorým si môžete kúpiť nové auto, je viacero. Ktorá bude pre vás najvýhodnejšia?
PZP pre nové autoÚver alebo lízing?
Primárny rozdiel je vo vlastníctve vozidla. Kým o úver na auto žiadajú väčšinou vodiči, ktorí sa chcú stať okamžitými a výlučnými vlastníkmi vozidla, autá na lízing si berú mladí podnikatelia alebo vodiči, ktorým neprekáža, že si na výlučné vlastníctvo budú musieť počkať.
Obmedzené vlastníctvo kupovaného vozidla je len banalitou oproti tomu, o koľko peňazí vás pripraví nevhodne zvolené riešenie jeho kúpy.
Úver na auto
Na kúpu vozidla je ideálne požiadať banku o účelový spotrebný úver, respektíve úver na auto. Daný typ úveru neponúka každá jedna banka, preto môže ako istá forma náhrady slúžiť práve bezúčelový spotrebný úver, prípadne bezúčelová hypotéka.
Základný rozdiel medzi nimi tkvie v úrokoch, pretože bežný spotrebný úver je o niečo drahší než účelový úver na auto. Rozdiely v úrokoch môžu byť aj do výšky 10 %.
Pri výbere úveru na auto sledujte, či je úrok fixovaný na celú dobu splatnosti úveru, prípadne či sa môže počas doby splácania meniť. Čo sa týka úveru, spájajú sa s ním viaceré poplatky, ktoré je potrebné zohľadniť vo finálnej sume auta. Týka sa to poplatku za poskytnutie úveru či poplatku za vedenie úverového účtu.
Ak si kupujete auto na úver, daň z pridanej hodnoty je odpočítaná jednorázovo, a to okamžite pri vystavení faktúry od predajcu auta.
Aké sú výhody a nevýhody úveru na auto?
V prípade, že si kúpite auto prostredníctvom úveru, budete jeho majiteľom ihneď bez akéhokoľvek čakania. Na rozdiel od lízingu ste pri úvere oslobodení od akontácie. Rovnako nemáte ani povinnosť uzatvoriť havarijné poistenie.
K nevýhode úveru na vozidlo patrí to, že banka vám ho nemusí poskytnúť. Kritériá bánk sú nekompromisné. V prípade, že ste v minulosti mali problémy so splatením akejkoľvek pôžičky, pripravte sa na komplikácie, ak budete žiadať o úver.
Havarijné poistenieAuto na lízing
Ak sa vám stane, že banka vám odmietla poskytnúť úver, prípadne sa nechcete zadĺžiť, existuje možnosť lízingu. Auto kupuje lízingová spoločnosť a prenajme vám ho za odplatu.
Skutočným majiteľom auta budete po:
-
splatení splátok,
-
poplatkov a akontácie, ktorá pri lízingu predstavuje asi 30 – 40 % ceny auta.
V rámci lízingu sa platí aj spracovateľský poplatok za uzatvorenie zmluvy. Neskôr budete platiť aj poplatok za prevod vlastníctva vozidla. Veľkým mínusom lízingu je aj to, že prevod vlastníctva je administratívne aj časovo pomerne náročný.
Ak kupujete auto na lízing a patríte k platiteľom dane z pridanej hodnoty, daň si uplatníte zo splatenej akontácie a aj z každej splátky, ktorú zvyčajne budete platiť raz mesačne.
Aj financovanie vozidla cez lízing má plusy a mínusy
Aj keď má lízing auta mnoho nevýhod, ku ktorým patrí povinnosť uzatvorenia havarijného poistenia, ktorá je vinkulovaná v prospech lízingovej spoločnosti, opravy auta alebo platenie autorizovanému servisu, z finančného hľadiska ide o lacnejšiu alternatívu.
Pri lízingových splátkach máte väčšinou započítané povinné zmluvné poistenie a havarijné poistenie. Plusom lízingu je, že lízingová spoločnosť hodnotí iba váš príjem, nie finančnú situáciu spoločne so záväzkami. Lízing auta je vo väčšine prípadov lepším variantom, najmä pre vodičov, ktorí menej zarábajú alebo pre tých, ktorým banka odmietla poskytnúť úver.
Povinné zmluvné poistenie
TIP Platí, že najviac na úveroch a lízingoch preplatíte vo chvíli, ak je ich výška na rozdiel od kúpnej ceny auta vysoká. Banka alebo lízingovka v tomto prípade kalkuluje s vyšším koeficientom, čiže prirážkou. |
Je lepší finančný či operatívny lízing?
Ak chcete financovať auto na lízing, môžete si vybrať 2 možnosti. Prvou je finančný a druhou operatívny lízing.
Finančný lízing
Využíva ho väčšina kupujúcich. Pri kúpe auta máte odkupné právo na vozidlo. Po ukončení lízingu bude prenajímateľ majiteľom vozidla. Do obdobia, kedy sa splatí lízing, je auto v majetku spoločnosti poskytujúcej lízing. Lízingové spoločnosti obvykle požadujú prvú splátku vo forme preddavku – akontácie.
Operatívny lízing
Operatívny lízing si môžete vybrať vtedy, ak vozidlo nechcete vlastniť. Je to forma prenájmu bez predkupného práva. Po skončení lízingu auto zostane majetkom prenajímateľa. Pri operatívnom lízingu sa o servis, údržbu a správu vozového parku stará prenajímateľ.
Po vzájomnej dohode môže prenajímateľ zabezpečiť aj iné služby, ku ktorým patrí:
-
poistenie,
-
diaľničné poplatky.
Operatívny lízing sa uzatvára bez potreby akontačnej splátky, čiže preddavku.
Výška cien áut pôjde hore
Zdražovanie vozidiel bude pokračovať. V tomto prípade platí, že by ste nemali zbytočne čakať na kúpu auta a zrealizovať ju pred Vianocami alebo do konca roka 2021. Novoročné zľavy sa, žiaľ, nedajú očakávať, pretože pre zdražovanie sa očakáva ďalší rast cien v priebehu roka 2022.
Spočítať ceny PZPZhrnutie
Oplatí sa kúpiť auto na splátky? Neexistuje nijaká všeobecná poučka o tom, či sa to oplatí, alebo nie. Vždy to totiž závisí od vás, auta či jeho ceny, ako aj od lízingovej spoločnosti alebo banky. Skvelým riešením pri zakúpení nového vozidla je disponovanie vlastnými finančnými prostriedkami, ktoré môžete využiť a nefinancovať plnú sumu iba úverom alebo lízingom.