Kľúče od nového auta

Kupovanie auta na splátky v roku 2022

12. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Rozhodli ste sa pre kúpu nového auta? Predtým, ako si vyberiete značku a typ vozidla, zamyslite sa nad dôležitejšou otázkou. Z čoho budete kúpu auta financovať? Alternatív, vďaka ktorým si môžete kúpiť nové auto, je viacero. Ktorá bude pre vás najvýhodnejšia?

Úver alebo lízing?

Primárny  rozdiel je vo vlastníctve vozidla. Kým o úver na auto žiadajú väčšinou vodiči, ktorí sa chcú stať okamžitými a výlučnými vlastníkmi vozidla, autá na lízing si berú mladí podnikatelia alebo vodiči, ktorým neprekáža, že si na výlučné vlastníctvo budú musieť počkať. 

Obmedzené vlastníctvo kupovaného vozidla je len banalitou oproti tomu, o koľko peňazí vás pripraví nevhodne zvolené riešenie jeho kúpy.

Úver na auto

Na kúpu vozidla je ideálne požiadať banku o účelový spotrebný úver, respektíve úver na auto. Daný typ úveru neponúka každá jedna banka, preto môže ako istá forma náhrady slúžiť práve bezúčelový spotrebný úver, prípadne bezúčelová hypotéka. 

Základný rozdiel medzi nimi tkvie v úrokoch, pretože bežný spotrebný úver je o niečo drahší než účelový úver na auto. Rozdiely v úrokoch môžu byť aj do výšky 10 %.

Pri výbere úveru na auto sledujte, či je úrok fixovaný na celú dobu splatnosti úveru, prípadne či sa môže počas doby splácania meniť. Čo sa týka úveru, spájajú sa s ním viaceré poplatky, ktoré je potrebné zohľadniť vo finálnej sume auta. Týka sa to poplatku za poskytnutie úveru či poplatku za vedenie úverového účtu.

Ak si kupujete auto na úver,  daň z pridanej hodnoty je odpočítaná jednorázovo, a to okamžite pri vystavení faktúry od predajcu auta. 

Aké sú výhody a nevýhody úveru na auto?

V prípade, že si kúpite auto prostredníctvom úveru, budete jeho majiteľom ihneď bez akéhokoľvek čakania. Na rozdiel od lízingu ste pri úvere oslobodení od akontácie. Rovnako nemáte ani povinnosť uzatvoriť havarijné poistenie.

K nevýhode úveru na vozidlo patrí to, že banka vám ho nemusí poskytnúť. Kritériá bánk sú nekompromisné. V prípade, že ste v minulosti mali problémy so splatením akejkoľvek pôžičky, pripravte sa na komplikácie, ak budete žiadať o úver.

Auto na lízing

Ak sa vám stane, že banka vám odmietla poskytnúť úver, prípadne sa nechcete zadĺžiť, existuje možnosť lízingu. Auto kupuje lízingová spoločnosť a prenajme vám ho za odplatu. 

Skutočným majiteľom auta budete po:

 • splatení splátok, 

 • poplatkov a akontácie, ktorá pri lízingu predstavuje asi 30 – 40 % ceny auta.


V rámci lízingu sa platí aj spracovateľský poplatok za uzatvorenie zmluvy. Neskôr budete platiť aj poplatok za prevod vlastníctva vozidla. Veľkým mínusom lízingu je aj to, že prevod vlastníctva je administratívne aj časovo pomerne náročný

Ak kupujete auto na lízing a patríte k platiteľom dane z pridanej hodnoty, daň si uplatníte zo splatenej akontácie  a aj z každej splátky, ktorú zvyčajne budete platiť raz mesačne.

Aj financovanie vozidla cez lízing má plusy a mínusy 

Aj keď má lízing auta mnoho nevýhod, ku ktorým patrí povinnosť uzatvorenia  havarijného poisteniahavarijného poistenia, ktorá je vinkulovaná v prospech lízingovej spoločnosti, opravy auta alebo platenie autorizovanému servisu,  z finančného hľadiska ide o lacnejšiu alternatívu. 

Pri lízingových splátkach máte väčšinou započítané povinné zmluvné poistenie a havarijné poistenie. Plusom lízingu je, že lízingová spoločnosť hodnotí iba váš príjem, nie finančnú situáciu spoločne so záväzkami. Lízing auta je vo väčšine prípadov lepším variantom, najmä pre vodičov, ktorí menej zarábajú alebo pre tých, ktorým banka odmietla poskytnúť úver.

TIP

Platí, že najviac na úveroch a lízingoch preplatíte vo chvíli, ak je ich výška na rozdiel od kúpnej ceny auta vysoká. Banka alebo lízingovka v tomto prípade kalkuluje s vyšším koeficientom, čiže prirážkou.

Je lepší finančný či operatívny lízing?

Ak chcete financovať auto na lízing, môžete si vybrať 2 možnosti. Prvou je finančný a druhou operatívny lízing.

Finančný lízing

Využíva ho väčšina kupujúcich. Pri kúpe auta máte odkupné právo na vozidlo. Po ukončení lízingu bude prenajímateľ majiteľom vozidla. Do obdobia, kedy sa splatí lízing, je auto v majetku spoločnosti poskytujúcej lízing. Lízingové spoločnosti obvykle požadujú prvú splátku vo forme preddavku – akontácie.

Operatívny lízing

Operatívny lízing si môžete vybrať vtedy, ak vozidlo nechcete vlastniť. Je to forma prenájmu bez predkupného práva. Po skončení lízingu auto zostane majetkom prenajímateľa. Pri operatívnom lízingu sa o servis, údržbu a správu vozového parku stará prenajímateľ

Po vzájomnej dohode môže prenajímateľ zabezpečiť aj iné služby, ku ktorým patrí:

 • poistenie, 

 • diaľničné poplatky. 


Operatívny lízing sa uzatvára bez potreby akontačnej splátky, čiže preddavku.

Výška cien áut pôjde hore

Zdražovanie vozidiel bude pokračovať. V tomto prípade platí, že by ste nemali zbytočne čakať na kúpu auta a zrealizovať ju pred Vianocami alebo do konca roka 2021. Novoročné zľavy sa, žiaľ, nedajú očakávať, pretože pre zdražovanie sa očakáva ďalší rast cien v priebehu roka 2022.


Nezabúdajte na poistenie

Buďte pripravení na všetko, a to aj na situácie, ktoré sa nedajú predvídať. Nezabudnite preto uzatvoriť výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Okrem toho si môžete zvoliť aj havarijné poistenie s vysokým krytím určené na krytie vášho zdravia a majetku. Porovnajte si jednotlivé ponuky  slovenských poisťovní a zvoľte tú najlepšiu.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.

 • asistenční služby
  16. júla 2023|Martina Pisarčíková
  Využitie asistenčných služieb pri nehode

  Poistenie už dnes neslúži len na krytie škôd, ale funguje aj ako dobrý priateľ, ktorého spoznáte v núdzi. Vďaka asistenčným službám sa podarí odstrániť každú nehodu aj poruchu, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Práve preto poisťovne neustále inovujú a zlepšujú segment asistenčných služieb.

 • povinne-ruceni-motorka
  11. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Najlepšie PZP na motorku: Ako si vybrať?

  Rovnako ako pre automobil, aj pre motocykel potrebujete povinné zmluvné poistenie. Ak vlastníte motorku, platné poistenie musíte mať uzatvorené ešte predtým, ako s ňou vyrazíte na cesty. Zákon sa vzťahuje na všetky druhy motocyklov bez výnimky - od malej babety až po Harley-Davidson.