Zhorené staré auto

Šrotovné na auto: Ako funguje a koľko dostanete?

11. 6. 2022
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Finančný príspevok na šrotovné sa v minulosti už raz objavil. Bol pomerne populárny, pretože pri kúpe nového auta ste mohli výrazne ušetriť. Kým v minulosti bola jeho dôvodom ekonomická kríza, tentokrát ide skôr o krízu klimatickú. Ako celý proces šrotovania funguje a o koľko eur si môžete prilepšiť?

Na čo slúži zošrotovanie auta?

Zošrotovanie je jednou z najpraktickejších a najekologickejších možností, ako sa zbaviť auta, ktoré už nemôžete predať. Namiesto toho, aby ste ho nechali niekde na dvore alebo ho niekam vyviezli, tak sa ho raz a navždy zbavíte.

Pri autách je dobré myslieť na to, že ide o nebezpečný odpad, ktorý dokáže narobiť viacero komplikácií. Obsahuje viacero súčiastok, ktoré dokážu negatívne ovplyvniť zdravie aj prírodu.

Pri šrotovaní si ale dávajte pozor, pretože auto môže zlikvidovať len autorizovaná firma, ktorá má oprávnenie od štátu. Okrem toho musí disponovať aj priestorom, kde vraky môže skladovať, čiže autovrakoviskom.


TIP odborníka

Ak nemáte ako priviezť staré auto do firmy, vyberte si spoločnosť, ktorá poskytuje aj vlastnú odťahovku. V súčasnosti vám túto službu ponúkne za menší príplatok takmer každá spoločnosť zaoberajúca sa šrotovaním.

Šrotovné z roku 2009

Mnohí si možno pamätajú na projekt z roku 2009, ktorý slúžil na zošrotovanie starých vozidiel. Každý, kto mal doma auto staršie ako 10 rokov a dal ho zošrotovať, dostal potvrdenie. Za toto potvrdenie získal následne dotáciu s názvom šrotovné.

Šrotovné na autá si mohli uplatniť majitelia vozidiel od 5. marca 2009. Na nové vozidlá s cenou do 25-tisíc eur mohli získať príspevok v hodnote 1 000 alebo 1 500 eur. Vyššiu dotáciu získali vodiči v prípade, že predajca vozidiel poskytol zľavu v hodnote najmenej 500 eur.

V roku 2009 minul štát na šrotovné takmer 50 miliónov eur, pričom počet zošrotovaných áut sa dostal cez hodnotu 44-tisíc. Šrotovné bolo použité na nákup približne 53 % všetkých nových áut, čo do štátneho rozpočtu prinieslo cez 19 miliónov eur.

Štátne dotácie z roku 2016

Keďže šrotovné z roku 2009 bolo úspešné, štát sa v roku 2016 rozhodol, že vodičom znova prispeje na nákup nových áut. V tomto prípade však malo ísť o dotácie na elektromobil v hodnote 5 000 eur a na plug-in hybrid v hodnote 3 000 eur.

Bohužiaľ, tento projekt nevyšiel úplne podľa predstáv, pretože štát prispieval bohatým ľuďom na to, aby si kúpili luxusné a drahé autá, ako napríklad Mercedes-Benz či BMW.

Štátne dotácie z roku 2016 mali podporiť elektromobilitu na Slovensku. Podľa vtedajšieho ministerstva hospodárstva Petra Žigu sa mal nový módny trend zmeniť na každodennú realitu.

Štátne dotácie z roku 2019

V poslednom kole dotácií z roku 2019 na elektrifikované vozidlá sa objavili takisto nedostatky a komplikácie. Prvé rezervácie, ktoré záujemci spravili, boli stornované. Dôvodom bola nefunkčnosť systémov. Následne sa systémy spustili a vyčerpali sa pomerne rýchlo – presnejšie za 3 minúty a 41 sekúnd.

Priebeh čerpania dotácií na elektromobily bol taký podozrivý, že sa ním začala zaoberať aj Transparency International, medzinárodná mimovládna organizácia bojujúca proti korupcii.

Ďalšie dotácie na elektrifikované vozidlá sa mali objaviť už v roku 2021 ako súčasť nového programového obdobia v rokoch 2021 – 2027. Do konca roka 2021 sa tak nestalo a dátum bol posunutý na rok 2022. Podľa najnovších informácií však dotácie nebudú ani tento rok.

Ako postupovať pri šrotovaní?

Likvidácia auta nie je vôbec náročná. Práve naopak.  Šrotovísk existuje pomerne veľa. Rozhodne nájdete nejaké v blízkosti svojho domova. Ešte predtým, ako sa tam s vozidlom vôbec vyberiete, musíte zistiť, či spĺňa všetky podmienky. K nim sa radia:


 • vozidlo musíte  dopraviť na zberný dvor sami


 • okrem vozidla musíte mať so sebou aj  doklady na likvidáciu


 • auto  musí byť kompletné, nesmie byť predtým rozobraté


Ak by bolo vozidlo nabúrané, uistite sa, že má minimálne 90 % hmotnosti. V inom prípade nebude akceptované. 

Aké doklady potrebujete?

Pred odovzdaním vozidla na vrakovisko potrebujete niekoľko dokladov. Bez nich auto nebude zošrotované. Na likvidáciu budete potrebovať: • tabuľky s evidenčným číslom


 • občiansky preukaz majiteľa  (v prípade, že ho neodovzdáva majiteľ, budete potrebovať splnomocnenie)


 • v prípade, že vozidlo patrí právnickej osobe, budete potrebovať výpis z Obchodného registra  alebo živnostenský list a pečiatku firmy

vyradit auto z evidence

Vyradenie vozidla z evidencie

Odovzdaním auta na vrakovisko však nič nekončí. Vozidlo je ešte potrebné  vyradiť z evidencie. Stretnúť sa však môžete s dvomi spôsobmi. Tým prvým je systémové vyradenie. Ak od  spracovateľa starých vozidiel dostanete potvrdenie o prevzatí vozidla a potvrdenie o vyradení z evidencie, nie je potrebné, aby ste žiadali o vyradenie vozidla.

Myslite aj na poistenia

Povinné zmluvné poistenie je základom, ktoré nesmie chýbať žiadnemu autu. Ak ste vozidlo doteraz používali, prípadne zaň platili poistku, nezabudnite ju zrušiť. Urobiť tak môžete po tom, ako auto odhlásite z evidencie na dopravnom inšpektoráte. Poistenie niekedy ruší aj firma, ktorá rieši šrotovanie. Vopred sa ale o tomto detaile informujte.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %


Havarijné poistenie síce nie je povinné, no mnohí vodiči ho majú. Ak ste ho mali uzatvorené na staré vozidlo aj vy, nezabudnite ho zrušiť. V inom prípade by ste zbytočne platili za niečo, čo už nepotrebujete.


Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

Princípom havarijného poistenia je nahradiť škody na vašom majetku. Pripoistiť si môžete i doplnkové riziká, napr. poškodenie čelného skla, stret so zverou, pripoistenie batožiny a iné. Havarijné poistenie určite oceníte.


Nezabudnite na príspevok

Na to, aby bolo vaše auto zošrotované, musíte zaplatiť príspevok do Environmentálneho fondu. Ten je v hodnote 500 € za jedno vozidlo. Je jednotný. Neodvíja sa od veku, druhu či značky.

Podpora šrotovného v roku 2020 neprešla

Šrotovné na autá bolo veľmi diskutovanou témou najmä na začiatku roka 2020. Ministerstvo životného prostredia totižto predložilo návrh, ktorého súčasťou bolo práve spomínané šrotovné. V návrhu od štátu sa objavila čiastka 2200 € ako podpora pre individuálne vozidlo.

Celý návrh bol veľmi zaujímavý. Mal podporiť najmä kúpu vozidiel na alternatívny pohon. Tie majú na životné prostredie omnoho lepší dopad ako vozidlá s tradičným pohonom. Šrotovné bolo nakoniec z návrhu vypustené.

Šrotovné 2.0

Iný návrh vlády, o ktorom sa začalo hovoriť v polovici roka 2019, sa však presadil a dostal zelenú. Ide o šrotovné 2.0, ktoré má podporovať nákup vozidiel s alternatívnym pohonom. Štát poskytuje dotáciu v hodnote 35 % z celej ceny vozidla. Podmienkou tejto dotácie je využívať auto po dobu minimálne 4 rokov. Návrh zákona začal platiť 1. novembra 2019.

Nárok na 35 % dotáciu majú tí, ktorí kúpia vozidlo s alternatívnym pohonom, no súčasne s kúpou vyradia auto so spaľovacím motorom. To musí byť staršie viac ako 15 rokov.

Dotáciu od štátu neočakávajte

Ak teda chcete šrotovať teraz, musíte si za to zaplatiť pomerne vysokú sumu – 500 eur. Keď chcete teda na zošrotovaní ušetriť, je dobré poobzerať sa po iných možnostiach.

Prvou je príspevok na nákup od predajcu. Predajcov poskytujúcich šrotovné síce nie je veľa, no určite sa nejakí nájdu.

Druhým riešením je dotácia, ktorú ale môžete využiť len vtedy, keď premýšľate nad hybridom alebo vozidlom s elektrickým pohonom. 

Dotácie budú určené fyzickým osobám, podnikateľom aj subjektom verejnej správy. Tie ich budú môcť využiť s určitými obmedzeniami, ktoré majú zabrániť obohateniu sa na ďalšom predaji.

Dotácie by mali byť dokonca vyššie. Na elektromobil v hodnote 8 000 eur a na plug-in hybrid v hodnote 5 000 eur. Takto vysoká čiastka by pomohla mnohým vodičom, ktorí potrebujú vozidlo, no nemôžu si ho dovoliť.

Zhrnutie

Šrotovanie môže byť dobrým spôsobom, ako sa zbaviť starých áut ekologickou cestou. Na druhej strane, pre mnohých je nevýhodné. Za staré auto je potrebné zaplatiť príspevok v hodnote 500 €. To, či šrotovanie využijete alebo nie, je na vás. Rozhodne však stojí za to, aby ste ho zvážili.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • biele auto na ceste bez EČV
  22. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Zrušenie PZP pri predaji vozidla

  Predávate auto, ale stále máte platné povinné zmluvné poistenie? Čo by ste mali urobiť, ak do konca poistného obdobia ostáva ešte pár mesiacov? Dostanete zaplatené peniaze späť? Zisťovali sme odpovede za vás.

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • autá na parkovisku bez EČV
  20. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

  V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.

 • dálnice-Slovensko
  13. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

  Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • čierne auto neznámej značky
  14. novembra 2023|Daniel Výcha
  Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

  Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
  25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

  Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

 • 04. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Čo je akontácia a od čoho závisí jej výška?

  Akontácia je mimoriadna alebo prvá splátka, ktorú zaplatíte z dohodnutej ceny za predmet lízingu, resp. hypotéky či iného úveru. Vo väčšine prípadov ju musíte zaplatiť ešte predtým, ako predmet dostanete a jej výška závisí od samotného vozidla, prenajímateľa aj nájomcu.