Zhorené staré auto

Šrotovné na autá: Ako funguje? Bude aj v roku 2024?

22. 4. 2024
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Finančný príspevok na auto sa na Slovensku v minulosti objavil už niekoľkokrát. Mimoriadne populárne bolo predovšetkým tzv. šrotovné, kde bol príspevok na auto podmienený likvidáciou starého vozidla. Ako vlastne proces šrotovania vozidla prebieha? A kedy bude šrotovné na autá opäť? Čítajte ďalej, všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

Zošrotovanie auta – na čo vlastne slúži?

Zošrotovanie vozidla je jednou z najpraktickejších a najekologickejších možností, ako sa zbaviť auta, ktoré už nemôžete predať. Namiesto toho, aby ste ho nechali stáť niekde na dvore alebo sídliskovom parkovisku, sa ho raz a navždy zbavíte. Bez starostí a najmä ekologicky. Pri likvidácií áut totiž vzniká nebezpečný odpad (chemické látky, kovy, oleje), ktorý negatívne ovplyvňuje zdravie i prírodu.

Ako postupovať pri šrotovaní?

#1 Vyberte si šrotovisko

Likvidácia starého vozidla nie je vôbec náročná. Práve naopak. Na Slovensku existuje pomerne veľa spracovateľov starých vozidiel, ako sa oficiálne autovrakoviská a šrotoviská nazývajú. Rozhodne nájdete nejakých aj v blízkosti svojho domova.

Náš tip

Zoznam autovrakovísk na Slovensku podľa krajov nájdete na stránke Ministerstva životného prostredia SR.

Ešte predtým, ako sa tam s vozidlom vyberiete, zistite si, či šrotovisko prevádzkuje spracovateľ starých vozidiel, ktorý je autorizovaný podľa zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch. Uňho máte záruku, že vaše auto zlikviduje podľa ekologických predpisov.

Ak vaše auto už nie je pojazdné, dohodnite sa s autovrakoviskom na jeho odtiahnutí. V súčasnosti vám túto službu ponúkne za menší poplatok takmer každé šrotovisko.

#2 Pripravte si potrebné doklady

Pri odovzdávaní vozidla na vrakovisko budete potrebovať niekoľko dôležitých dokladov, bez ktorých nemôže byť auto zošrotované. Sú to najmä:

 • platný doklad totožnosti,

 • veľký aj malý technický preukaz,

 • osvedčenie o evidencii,

 • splnomocnenie s úradne overeným podpisom, ak je vlastník vozidla zastupovaný,

 • tabuľky s evidenčným číslom vozidla.

Pri vozidlách právnických osôb predkladá doklad totožnosti štatutár, prípadne osoba so splnomocnením, ktorá zároveň dokladá aj výpis z obchodného registra.

Určité požiadavky musí spĺňať aj samotné vozidlo:

 • VIN kód vozidla musí byť zhodný s číslom v technickom preukaze,

 • auto musí byť kompletné s motorom a ďalšími súčasťami, nerozobrané,

 • ak je vozidlo búrané, musí mať aspoň 90 % hmotnosti.

Staré auto teda nerozoberajte a nerozpredávajte ho po súčiastkach. V opačnom prípade vám ho šrotovisko vozidlo nepreberie.

#3 Odhláste auto z evidencie

Vyradenie starého vozidla z evidencie, ktoré podlieha odovzdaniu vozidla spracovateľovi, vykoná ktorýkoľvek dopravný inšpektorát na území Slovenska. Ten vozidlo vyradí, ak dostal od spracovateľa potvrdenie o prevzatí vozidla na spracovanie.

Ak ste teda pri odovzdaní vozidla dostali od prevádzkovateľa šrotoviska spolu s dokladom o potvrdení prevzatia aj potvrdenie o vyradení vozidla z evidencie vozidiel, nemusíte ho nosiť na dopravný inšpektorát. Auto bude na základe hlásenia spracovateľa vyradené z evidencie automaticky. Ak ste však potvrdenie o vyradení nedostali, na dopravnom inšpektoráte oň požiadajte.

Viete že...

... ak odovzdáte vozidlo na likvidáciu autorizovanému spracovateľovi, neplatíte za vyradenie vozidla z evidencie žiadny poplatok?

#4 Zrušte PZP vo svojej poisťovni

Vyradenie z evidencie vozidiel je jedným z dôvodov na zrušenie povinného zmluvného poistenia (PZP). Okrem samotnej výpovede bude poisťovňa od vás potrebovať už vyššie spomínané potvrdenie o vyradení z evidencie vozidiel, ktoré ste dostali od spracovateľa vozidiel alebo od dopravného inšpektorátu.

Náš tip

Výpoveď PZP si môžete vygenerovať na stránke Výpoveď zmluvy PZP alebo havarijného poistenia.

Koľko stojí zošrotovanie vozidla?

Ak ide o štandardný proces, ako sme popísali vyššie, spracovateľ starých vozidiel zošrotuje vaše vozidlo zadarmo. Musí však spĺňať požiadavky (sedí VIN, je kompletné, má aspoň 90 % hmotnosti). Rovnako neplatíte ani poplatok za vyradenie z evidencie vozidiel.

Pozor však, ak chcete evidencie vyradiť fyzicky neexistujúce vozidlo, zaplatíte poplatok za vyradenie vo výške 500 eur.

Šrotovné na autá: Dotácie na Slovensku

Vráťme sa však k samotnému šrotovnému. Pripomeňme si najskôr niekoľko typov príspevkov, na ktoré mali majitelia starších áut nárok na Slovensku v nedávnej minulosti:

Šrotovné z roku 2009

Možno si ešte pamätáte na prvý veľký projekt šrotovného spred 15 rokov, do ktorého sa Slovensko zapojilo ako jedna z 15 krajín. Ak ste mali doma auto staršie ako 10 rokov, ktoré ste nechali zošrotovať, mohli ste získať šrotovné na auto. Cena vozidla musela byť do 25 000 eur a výška dotácie bola stanovená do 1 500 eur.

V roku 2009 minul štát na šrotovné takmer 50 miliónov eur, pričom počet zošrotovaných áut prekročil počet 44 000 vozidiel. Šrotovné bolo použité na nákup približne 53 % všetkých nových áut, čo do štátneho rozpočtu prinieslo cez 19 miliónov eur.

Štátne dotácie z roku 2016

Keďže šrotovné z roku 2009 bolo úspešné, štát sa v roku 2016 rozhodol, že vodičom znova prispeje na nákup nových áut. V tomto prípade malo ísť o podporu elektromobility na Slovensku v podobe dotácií na elektromobily v hodnote 5 000 eur a na plug-in hybridy v hodnote 3 000 eur. Tento projekt však nevyšiel úplne podľa predstáv, pretože v skutočnosti boli dotáciami financované predovšetkým luxusné a drahé autá.

Štátne dotácie z roku 2019

V ďalšom kole dotácií z roku 2019 boli vyhradené dotácie vo výške 8 000 eur na elektromobily a 5 000 eur na plug-in hybridy. Táto vlna však bola opäť problematická a dotácie sa vyčerpali v priebehu niekoľkých minút.

Šrotovné v roku 2021

Ďalšia podpora šrotovného v roku 2021 neprešla. Hoci celý návrh na podporu vozidiel s alternatívnym pohonom bol zaujímavý a objavila sa v ňom čiastka 2 200 eur ako podpora pre výmenu dieselových áut za benzínové, hybridné alebo elektrické, šrotovné bolo z neho nakoniec vypustené.

POV-auto-aktualita

Kedy bude šrotovné na autá opäť? Dočkáme sa ho v roku 2024?

Hoci šrotovné na rok 2024 zatiaľ nie je schválené, s napätím sledujeme signály, ktoré k nim smerujú. Jedna zo súčasných koaličných strán napríklad pre portál Autoviny.sk ešte pred voľbami uviedla, že chce podporiť ľudí s nižšími príjmami znížením daňovej záťaže pri kúpe nového vozidla a podporia aj ďalšiu vlnu šrotovného a ekologickú likvidáciu starých vozidiel.

Čo je však ešte dôležitejšie, začiatkom februára bol na prerokovanie predložený aktualizovaný plán podpory e-mobily v Slovenskej republike, ktorý tiež počíta s dotáciami na elektromobily. V pláne sa uvádza, že prípadná finančná pomoc na nákup elektromobilu by mala byť podmienená odovzdaním starého vozidla na recykláciu.

Návrh s názvom Revízia Akčného plánu rozvoja elektromobility v Slovenskej republike (2024) bol predložený do medzirezortného pripomienkového konania a viacerí budeme s napätím sledovať ďalší vývoj situácie. O schválení ďalšej vlny šrotovného vás budeme informovať.

Šrotovné v zahraničí: Obrovské dotácie plánuje Taliansko

Šrotovné nie je témou len na Slovensku, ale aj v zahraničí. V posledných mesiacoch prenikajú do povedomia verejnosti najmä informácie o šrotovnom v Taliansku.

Keďže talianske autá patria medzi najstaršie v Európe, talianska vláda chce do podpory modernizácie vozidiel vložiť obrovské financie v rozsahu viac ako ako 900 mil. eur. Hoci návrh ešte nie je prijatý, plánovaný príspevok na zošrotovanie auta 13 750 eur má byť poskytnutý majiteľom vozidiel s emisnou normou Euro 2 (starších ako 20 rokov), ktorých ročný príjem nepresahuje 30 000 eur. Rovnako ako na Slovensku, aj Taliansku sa má dotácia poskytnúť za účelom podpory elektrických áut.

Myslite aj na poistenia

Či už si kúpite nové vozidlo klasickým spôsobom alebo využijete dotáciu v podobe šrotovného, v žiadnom prípade nezabudnite na potrebné poistenia.

Základom, ktoré nesmie chýbať žiadnemu autu, je povinné zmluvné poistenie. Ako už naznačuje samotný názov, PZP je zo zákona povinné a vzťahuje sa na každého, kto zodpovedá za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla uvedeného v poistnej zmluve. Ak máte uzatvorené PZP a svojim vozidlom spôsobíte dopravnú nehodu, práve z tohto poistenia sa tretím osobám uhradia nároky na náhradu:

 • škody na zdraví a náklady pri usmrtení,

 • škody vzniknutej poškodením, zničením, odcudzením alebo stratou veci,

 • nákladov spojených s právnym zastúpením,

 • ušlého zisku.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Rovnako užitočné, a mimoriadne odporúčané najmä pre nové vozidlá, je aj havarijné poistenie. Aj keď nie je povinné, v mnohých neočakávaných situáciách vás dokáže ochrániť pred nadmernou finančnou záťažou.


Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

Princípom havarijného poistenia je nahradiť škody na vašom majetku. Pripoistiť si môžete i doplnkové riziká, napr. poškodenie čelného skla, stret so zverou, pripoistenie batožiny a iné. Havarijné poistenie určite oceníte.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Kľúče od nového auta
  23. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Auto na splátky v roku 2024: Aké sú podmienky?

  Rozhodli ste sa pre kúpu nového auta? Predtým, ako si vyberiete značku a typ vozidla, zamyslite sa nad dôležitejšou otázkou. Z čoho budete kúpu auta financovať? Alternatív, vďaka ktorým si môžete kúpiť nové auto, je viacero. Ktorá z nich bude pre vás tou navýhodnejšou?

 • pneu4
  27. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Jarné prezúvanie pneumatík: Ako na to?

  Hoci slovenské zákony prezutie zimných pneumatík na letné vyslovene neprikazujú, predsa je vhodné myslieť na jar aj na túto povinnosť. Viete, kedy je ten správny čas na výmenu pneumatík? Závisí to nielen od počasia, ale aj od legislatívnych opatrení. Tie sa, navyše, líšia aj v jednotlivých krajinách. Prečítajte si výber najdôležitejších informácií, ktoré potrebujete vedieť.

 • pohár whisky a kľúče od auta na stole
  29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

  Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

 • biele auto na ceste bez EČV
  22. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Zrušenie PZP pri predaji vozidla

  Predávate auto, ale stále máte platné povinné zmluvné poistenie? Čo by ste mali urobiť, ak do konca poistného obdobia ostáva ešte pár mesiacov? Dostanete zaplatené peniaze späť? Zisťovali sme odpovede za vás.

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • autá na parkovisku bez EČV
  20. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

  V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.

 • dálnice-Slovensko
  13. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

  Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • čierne auto neznámej značky
  14. novembra 2023|Daniel Výcha
  Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

  Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.