Šrotovné na auto: Ako funguje a koľko dostanete?

Likvidace auta

Finančný príspevok na šrotovné sa v minulosti už niekoľkokrát objavil. Bol pomerne populárny, pretože pri kúpe nového auta ste mohli výrazne ušetriť. Kým v minulosti bola jeho dôvodom ekonomická kríza, tentokrát ide skôr o tú klimatickú. Ako celý proces šrotovania funguje a o koľko eur si môžete prilepšiť?

Nerozoberajte, zošrotujte

Pri nákupe nového auta len málokto premýšľa, čo s ním bude o niekoľko rokov robiť. Niektorí staré modely predávajú, iní sa ich musia kvôli nefunkčnosti zbaviť. Ak patríte do druhej skupiny, existuje niekoľko možností, ako na to. Tou najlepšou je šrotovanie.

Vďaka šrotovaniu sa auta zbavíte rýchlo a jednoducho. Dokonca, pomôžete aj životnému prostrediu. Bohužiaľ, množstvo majiteľov si pod pojmom šrotovanie predstaví náročný proces, ktorému sa chcú vyhnúť. Autá tak začnú rozoberať. Tento spôsob rozhodne nie je správny a mali by ste sa mu vyhnúť.

Ako postupovať pri šrotovaní?

Likvidácia auta nie je vôbec náročná. Práve naopak. Šrotovísk existuje pomerne veľa. Rozhodne nájdete nejaké v blízkosti svojho domova. Ešte predtým, ako sa tam s vozidlom vôbec vyberiete, musíte zistiť, či spĺňa všetky podmienky. K nim sa radia:

 • vozidlo musíte dopraviť na zberný dvor sami
 • okrem vozidla musíte mať so sebou aj doklady na likvidáciu
 • auto musí byť kompletné, nesmie byť predtým rozobraté

Ak by bolo vozidlo nabúrané, uistite sa, že má minimálne 90 % hmotnosti. V inom prípade nebude akceptované. 

Aké doklady potrebujete?

Pred odovzdaním vozidla na vrakovisko potrebujete niekoľko dokladov. Bez nich auto nebude zošrotované. Na likvidáciu budete potrebovať:

 • originál osvedčenia o evidencii vozidla
 • tabuľky s evidenčným číslom
 • občiansky preukaz majiteľa (v prípade, že ho neodovzdáva majiteľ, budete potrebovať splnomocnenie)
 • v prípade, že vozidlo patrí právnickej osobe, budete potrebovať výpis z Obchodného registra alebo živnostenský list a pečiatku firmy
  vyradit auto z evidence

Vyradenie vozidla z evidencie

Odovzdaním auta na vrakovisko však nič nekončí. Vozidlo je ešte potrebné vyradiť z evidencie. Stretnúť sa však môžete s dvomi spôsobmi. Tým prvým je systémové vyradenie. Ak od spracovateľa starých vozidiel dostanete potvrdenie o prevzatí vozidla a potvrdenie o vyradení z evidencie, nie je potrebné, aby ste žiadali o vyradenie vozidla.

Ak ste však potvrdenie o vyradení nezískali, musíte oň sami požiadať. Na dopravnom inšpektoráte stačí predložiť:

 • vyplnenú žiadosť o vyradenie vozidla z evidencie
 • potvrdenie o prevzatí vozidla spracovateľom starých vozidiel
 • ak nie ste vlastníkom vozidla, tak aj splnomocnenie
 

Pri vyraďovaní vozidla z evidencie budete ešte potrebovať:

 • doklad totožnosti
 • osvedčenie o evidencii časť I. a časť II.
 • tabuľky s evidenčným číslom (ak boli odcudzené, čestné vyhlásenie o strate alebo odcudzení)
 

Nezabudnite na príspevok

Na to, aby bolo vaše auto zošrotované, musíte zaplatiť príspevok do Environmentálneho fondu. Ten je v hodnote 500 € za jedno vozidlo. Je jednotný. Neodvíja sa od veku, druhu či značky.

Podpora šrotovného v roku 2020 neprešla

Šrotovné na autá bolo veľmi diskutovanou témou najmä na začiatku roka 2020. Ministerstvo životného prostredia totižto predložilo návrh, ktorého súčasťou bolo práve spomínané šrotovné. V návrhu od štátu sa objavila čiastka 2200 € ako podpora pre individuálne vozidlo.

Celý návrh bol veľmi zaujímavý. Mal podporiť najmä kúpu vozidiel na alternatívny pohon. Tie majú na životné prostredie omnoho lepší dopad ako vozidlá s tradičným pohonom. Šrotovné bolo nakoniec z návrhu vypustené.

Šrotovné 2.0

Iný návrh vlády, o ktorom sa začalo hovoriť v polovici roka 2019, sa však presadil a dostal zelenú. Ide o šrotovné 2.0, ktoré má podporovať nákup vozidiel s alternatívnym pohonom. Štát poskytuje dotáciu v hodnote 35 % z celej ceny vozidla. Podmienkou tejto dotácie je využívať auto po dobu minimálne 4 rokov. Návrh zákona začal platiť 1. novembra 2019.

Nárok na 35 % dotáciu majú tí, ktorí kúpia vozidlo s alternatívnym pohonom, no súčasne s kúpou vyradia auto so spaľovacím motorom. To musí byť staršie viac ako 15 rokov.

Zhrnutie

Šrotovanie môže byť dobrým spôsobom, ako sa zbaviť starých áut ekologickou cestou. Na druhej strane, pre mnohých je nevýhodné. Za staré auto je potrebné zaplatiť príspevok v hodnote 500 €. To, či šrotovanie využijete alebo nie, je na vás. Rozhodne však stojí za to, aby ste ho zvážili.

Spočítať cenu
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2