Cestovná lekárnička – čo by mala obsahovať

Nikto si na dovolenke a cestách neželá byť chorý, ale omnoho lepšie je byť na prípadné problémy pripravený. Mnoho drobností a nepríjemností aj na dovolenke sa dá zvládnuť bez návštevy lekára, ak máte správne vybavenú cestovú lekárničku z domu. Mala by obsahovať niekoľko podstatných vecí, vďaka ktorým malé zranenia, či zdravotné problémy prekonáte bez toho, aby ste si z dovolenky ukrojili príjemné dni čakaním u lekára.

Spočítať
ceny

Začnite myslieť už na prevoz

Či už idete autom, alebo lietadlom, prípade autobusom, začnite vybavovať lekárničku práve na túto cestu. Klimatizácie, fúkanie a dlhé hodiny jazdy vedia dať organizmu zabrať. Určite si preto zoberte tabletky proti horúčke a bolestiam hlavy, kvapky do nosa a očí, prípadne aj ušné kvapky aj lieky proti nevoľnosti.

Lieky, ktoré pravidelne užívate

Toto je veľmi dôležitý bod. Je potrebné si zobrať so sebou dostatok liekov na chronické ochorenia, ktorými trpíte a lieky, ktoré pravidelne užívate. Pretože chronické ochorenia a tak isto ani liečivá k nim nepatria k liekom, ktoré poisťovňa hradí z cestovného poistenia. Cestovné poistenie sa vzťahuje len na preplatenie liekov, ktoré sú potrebné pre akútne zhoršený, alebo nový problém v zdravotnom stave. Preto nikdy na svoje pravidelné lieky nezabúdajte.

Antihistaminiká

Lieky na alergiu by mali byť v každej lekárničke a to aj vtedy, k alergiou trpíte, aj v prípade že ňou netrpíte. Ak trpíte niektorou alergiou, treba počítať s tým, že v inej krajine sa príznaky alergie môžu zhoršiť a tak treba mať so sebou dostatok antihistaminík. Tak isto sú však dobrým pomocníkom a antialergické krémy, ktorú zužitkujete napríklad pri uštipnutí hmyzom. Plus dezinfekčný prostriedok ako na rany, tak aj na štípance.

Rozoberte autolekárničku

Veľmi dobrým pomocníkom k výbave cestovnej lekárničky je použitie staršej autolekárničky. Pretože po jej expirácii zistíte, že mnoho obväzov náplastí je stále v záruke a preto sa vám oplatí zbaliť obväzy, lieky proti plesňovej infekcii nôh, ako aj obväzovú vatu, pinzetu, nožničky a náplasti práve z nej. Veď nikdy neviete, kde sa oškriete alebo vám zadrie napríklad len trieska do prsta.

Základná výbava

Bez ohľadu na to kam cestujete, je potrebné mať takýto zoznam:

Lieky proti cestovnej nevoľnosti

Lieky na bolesť

Lieky na uštipnutie

Lieky emulzie na spáleniny od slnka

Čierne uhlie

Lieky proti nachladnutiu

Lieky proti teplote

Lieky proti kašľu

Lieky proti zápchy aj hnačke

Chrbtica

Veľmi podstatné je starať sa o chrbticu, ktorá začne trpieť počas cestovania, ale mnoho ľudí spraví chybu, že chrbticu zaťaží aj športom na dovolenke, prípadne naopak len ležaním. Aj ofúknutie klimatizácie môže znamenať, že vás sekne v krížoch. Preto sa môže veľmi rýchlo stať, že príjemné dni vám zhorší bolesť chrbtice, preto je vhodné si pribaliť univerzálny prostriedok proti bolesti chrbta.

Dôležitý je príbalový leták

Možno viete, na čo sa lieky používajú, ale pozor. V príbalovom letáku sa píšu dôležité veci aj pre zahraničného lekára. Napríklad vám liek dôjde, alebo potrebujete viac, ale v zahraničí sa nevyrába. Preto je dobré priniesť lekárnikovi príbalový leták, kde je nielen názov lieku, ale aj účinná látka a vďaka tomu vám môže predpísať iný liek s rovnakou účinnou látkou. Následne si môžete takéto lieky refundovať doma z poistenie liečebných nákladov.

Číslo asistenčnej služby

Určite si ho zoberte, pretože z cestovného poistenia máte nárok na asistenciu v zahraničí. Vďaka kontaktovaniu asistenčnej služby dostanete informácie, ako konať, kam ísť k lekárovi a ako postupovať. Pozor, pri niektorých vyšších platbách za ošetrenie a lieky si poisťovňa už automaticky žiada, že pred platbou takejto sumy musí byť kontaktovaná asistenčná služba.

Spočítať
ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2