cestovní lékárnička

Cestovná lekárnička – čo by mala obsahovať

29. 4. 2019
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Nikto si na dovolenke a cestách neželá byť chorý, ale omnoho lepšie je byť na prípadné problémy pripravený. Mnoho drobností a nepríjemností aj na dovolenke sa dá zvládnuť bez návštevy lekára, ak máte správne vybavenú cestovú lekárničku z domu. Mala by obsahovať niekoľko podstatných vecí, vďaka ktorým malé zranenia, či zdravotné problémy prekonáte bez toho, aby ste si z dovolenky ukrojili príjemné dni čakaním u lekára.

Začnite myslieť už na prevoz

Či už idete autom, alebo lietadlom, prípade autobusom, začnite vybavovať lekárničku práve na túto cestu. Klimatizácie, fúkanie a dlhé hodiny jazdy vedia dať organizmu zabrať. Určite si preto zoberte tabletky proti horúčke a bolestiam hlavy, kvapky do nosa a očí, prípadne aj ušné kvapky aj lieky proti nevoľnosti.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.


Lieky, ktoré pravidelne užívate

Toto je veľmi dôležitý bod. Je potrebné si zobrať so sebou dostatok liekov na chronické ochorenia, ktorými trpíte a lieky, ktoré pravidelne užívate. Pretože chronické ochorenia a tak isto ani liečivá k nim nepatria k liekom, ktoré poisťovňa hradí z cestovného poistenia. Cestovné poistenie sa vzťahuje len na preplatenie liekov, ktoré sú potrebné pre akútne zhoršený, alebo nový problém v zdravotnom stave. Preto nikdy na svoje pravidelné lieky nezabúdajte.

Antihistaminiká

Lieky na alergiu by mali byť v každej lekárničke a to aj vtedy, k alergiou trpíte, aj v prípade že ňou netrpíte. Ak trpíte niektorou alergiou, treba počítať s tým, že v inej krajine sa príznaky alergie môžu zhoršiť a tak treba mať so sebou dostatok antihistaminík. Tak isto sú však dobrým pomocníkom a antialergické krémy, ktorú zužitkujete napríklad pri uštipnutí hmyzom. Plus dezinfekčný prostriedok ako na rany, tak aj na štípance.

Rozoberte autolekárničku

Veľmi dobrým pomocníkom k výbave cestovnej lekárničky je použitie staršej autolekárničky. Pretože po jej expirácii zistíte, že mnoho obväzov náplastí je stále v záruke a preto sa vám oplatí zbaliť obväzy, lieky proti plesňovej infekcii nôh, ako aj obväzovú vatu, pinzetu, nožničky a náplasti práve z nej. Veď nikdy neviete, kde sa oškriete alebo vám zadrie napríklad len trieska do prsta.

Základná výbava

  • Bez ohľadu na to kam cestujete, je potrebné mať takýto zoznam:

  • Lieky proti cestovnej nevoľnosti

  • Lieky na bolesť

  • Lieky na uštipnutie

  • Lieky emulzie na spáleniny od slnka

  • Čierne uhlie

  • Lieky proti nachladnutiu

  • Lieky proti teplote

  • Lieky proti kašľu

  • Lieky proti zápchy aj hnačke

Chrbtica

Veľmi podstatné je starať sa o chrbticu, ktorá začne trpieť počas cestovania, ale mnoho ľudí spraví chybu, že chrbticu zaťaží aj športom na dovolenke, prípadne naopak len ležaním. Aj ofúknutie klimatizácie môže znamenať, že vás sekne v krížoch. Preto sa môže veľmi rýchlo stať, že príjemné dni vám zhorší bolesť chrbtice, preto je vhodné si pribaliť univerzálny prostriedok proti bolesti chrbta.

Dôležitý je príbalový leták

Možno viete, na čo sa lieky používajú, ale pozor. V príbalovom letáku sa píšu dôležité veci aj pre zahraničného lekára. Napríklad vám liek dôjde, alebo potrebujete viac, ale v zahraničí sa nevyrába. Preto je dobré priniesť lekárnikovi príbalový leták, kde je nielen názov lieku, ale aj účinná látka a vďaka tomu vám môže predpísať iný liek s rovnakou účinnou látkou. Následne si môžete takéto lieky refundovať doma z poistenie liečebných nákladov.

Číslo asistenčnej služby

Určite si ho zoberte, pretože z cestovného poistenia máte nárok na asistenciu v zahraničí. Vďaka kontaktovaniu asistenčnej služby dostanete informácie, ako konať, kam ísť k lekárovi a ako postupovať. Pozor, pri niektorých vyšších platbách za ošetrenie a lieky si poisťovňa už automaticky žiada, že pred platbou takejto sumy musí byť kontaktovaná asistenčná služba.

Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

  • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady


  • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu


  • Za pár centov na deň


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • Jadranské more v Chorvátsku
    24. mája 2023|Daniel Výcha
    Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

    Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

  • lietadlo v oblakoch
    14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
    Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

    Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


  • kam_na_dovolenku_
    29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

    Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

  • dopravni-nehoda-trojuhelnik
    25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

    Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

  • dovolená a brigáda v letních dnech
    21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

    Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

  • obsah autolekárničky
    17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

    V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

  • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

    Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

  • dopravná nehoda
    07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

    Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

  • let-letadlem
    31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
    Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

    Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

  • povinna-vybava-motorka
    28. marca 2023|Daniel Výcha
    Povinná výbava pre motocykle

    Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.