cestovní lékárnička

Cestovná lekárnička – čo by mala obsahovať

29. 4. 2019
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Nikto si na dovolenke a cestách neželá byť chorý, ale omnoho lepšie je byť na prípadné problémy pripravený. Mnoho drobností a nepríjemností aj na dovolenke sa dá zvládnuť bez návštevy lekára, ak máte správne vybavenú cestovú lekárničku z domu. Mala by obsahovať niekoľko podstatných vecí, vďaka ktorým malé zranenia, či zdravotné problémy prekonáte bez toho, aby ste si z dovolenky ukrojili príjemné dni čakaním u lekára.

Začnite myslieť už na prevoz

Či už idete autom, alebo lietadlom, prípade autobusom, začnite vybavovať lekárničku práve na túto cestu. Klimatizácie, fúkanie a dlhé hodiny jazdy vedia dať organizmu zabrať. Určite si preto zoberte tabletky proti horúčke a bolestiam hlavy, kvapky do nosa a očí, prípadne aj ušné kvapky aj lieky proti nevoľnosti.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.


Lieky, ktoré pravidelne užívate

Toto je veľmi dôležitý bod. Je potrebné si zobrať so sebou dostatok liekov na chronické ochorenia, ktorými trpíte a lieky, ktoré pravidelne užívate. Pretože chronické ochorenia a tak isto ani liečivá k nim nepatria k liekom, ktoré poisťovňa hradí z cestovného poistenia. Cestovné poistenie sa vzťahuje len na preplatenie liekov, ktoré sú potrebné pre akútne zhoršený, alebo nový problém v zdravotnom stave. Preto nikdy na svoje pravidelné lieky nezabúdajte.

Antihistaminiká

Lieky na alergiu by mali byť v každej lekárničke a to aj vtedy, k alergiou trpíte, aj v prípade že ňou netrpíte. Ak trpíte niektorou alergiou, treba počítať s tým, že v inej krajine sa príznaky alergie môžu zhoršiť a tak treba mať so sebou dostatok antihistaminík. Tak isto sú však dobrým pomocníkom a antialergické krémy, ktorú zužitkujete napríklad pri uštipnutí hmyzom. Plus dezinfekčný prostriedok ako na rany, tak aj na štípance.

Rozoberte autolekárničku

Veľmi dobrým pomocníkom k výbave cestovnej lekárničky je použitie staršej autolekárničky. Pretože po jej expirácii zistíte, že mnoho obväzov náplastí je stále v záruke a preto sa vám oplatí zbaliť obväzy, lieky proti plesňovej infekcii nôh, ako aj obväzovú vatu, pinzetu, nožničky a náplasti práve z nej. Veď nikdy neviete, kde sa oškriete alebo vám zadrie napríklad len trieska do prsta.

Základná výbava

 • Bez ohľadu na to kam cestujete, je potrebné mať takýto zoznam:

 • Lieky proti cestovnej nevoľnosti

 • Lieky na bolesť

 • Lieky na uštipnutie

 • Lieky emulzie na spáleniny od slnka

 • Čierne uhlie

 • Lieky proti nachladnutiu

 • Lieky proti teplote

 • Lieky proti kašľu

 • Lieky proti zápchy aj hnačke

Chrbtica

Veľmi podstatné je starať sa o chrbticu, ktorá začne trpieť počas cestovania, ale mnoho ľudí spraví chybu, že chrbticu zaťaží aj športom na dovolenke, prípadne naopak len ležaním. Aj ofúknutie klimatizácie môže znamenať, že vás sekne v krížoch. Preto sa môže veľmi rýchlo stať, že príjemné dni vám zhorší bolesť chrbtice, preto je vhodné si pribaliť univerzálny prostriedok proti bolesti chrbta.

Dôležitý je príbalový leták

Možno viete, na čo sa lieky používajú, ale pozor. V príbalovom letáku sa píšu dôležité veci aj pre zahraničného lekára. Napríklad vám liek dôjde, alebo potrebujete viac, ale v zahraničí sa nevyrába. Preto je dobré priniesť lekárnikovi príbalový leták, kde je nielen názov lieku, ale aj účinná látka a vďaka tomu vám môže predpísať iný liek s rovnakou účinnou látkou. Následne si môžete takéto lieky refundovať doma z poistenie liečebných nákladov.

Číslo asistenčnej služby

Určite si ho zoberte, pretože z cestovného poistenia máte nárok na asistenciu v zahraničí. Vďaka kontaktovaniu asistenčnej služby dostanete informácie, ako konať, kam ísť k lekárovi a ako postupovať. Pozor, pri niektorých vyšších platbách za ošetrenie a lieky si poisťovňa už automaticky žiada, že pred platbou takejto sumy musí byť kontaktovaná asistenčná služba.

Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady


 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu


 • Za pár centov na deň


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas
  29. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Vybavenie cestovného pasu – od apríla zaplatíte o polovicu viac

  Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko bude tento cestovný doklad stáť? A dostala sa k vám už informácia, že od apríla budú cestovné pasy podstatne drahšie? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • 11. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako prekonať časový posun?

  Spoznávanie vzdialenejších kultúr a miest sa často nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. Preto sa na časový posun vopred pripravte. Umožní vám to vyrovnať sa s ním, a svoju dovolenku si tak užijete bez obmedzení.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • nádherné mesto Krumlov v Českej republike
  15. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Pamiatky v Česku: Tieto by ste rozhodne mali navštíviť

  Túžite cestovať, ale na dlhé cesty nemáte čas alebo chuť? Susedná Česká republika ponúka množstvo krásnych cieľov, ktoré si užijete vo dvojici alebo v podobe rodinného výletu. Podobný jazyk, priateľský susedný národ, skvelá strava – to všetko robí z Česka mimoriadne obľúbenú destináciu Slovákov.