cestovní lékárnička

Cestovná lekárnička – čo by mala obsahovať

29. 4. 2019
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Nikto si na dovolenke a cestách neželá byť chorý, ale omnoho lepšie je byť na prípadné problémy pripravený. Mnoho drobností a nepríjemností aj na dovolenke sa dá zvládnuť bez návštevy lekára, ak máte správne vybavenú cestovú lekárničku z domu. Mala by obsahovať niekoľko podstatných vecí, vďaka ktorým malé zranenia, či zdravotné problémy prekonáte bez toho, aby ste si z dovolenky ukrojili príjemné dni čakaním u lekára.

Začnite myslieť už na prevoz

Či už idete autom, alebo lietadlom, prípade autobusom, začnite vybavovať lekárničku práve na túto cestu. Klimatizácie, fúkanie a dlhé hodiny jazdy vedia dať organizmu zabrať. Určite si preto zoberte tabletky proti horúčke a bolestiam hlavy, kvapky do nosa a očí, prípadne aj ušné kvapky aj lieky proti nevoľnosti.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.


Lieky, ktoré pravidelne užívate

Toto je veľmi dôležitý bod. Je potrebné si zobrať so sebou dostatok liekov na chronické ochorenia, ktorými trpíte a lieky, ktoré pravidelne užívate. Pretože chronické ochorenia a tak isto ani liečivá k nim nepatria k liekom, ktoré poisťovňa hradí z cestovného poistenia. Cestovné poistenie sa vzťahuje len na preplatenie liekov, ktoré sú potrebné pre akútne zhoršený, alebo nový problém v zdravotnom stave. Preto nikdy na svoje pravidelné lieky nezabúdajte.

Antihistaminiká

Lieky na alergiu by mali byť v každej lekárničke a to aj vtedy, k alergiou trpíte, aj v prípade že ňou netrpíte. Ak trpíte niektorou alergiou, treba počítať s tým, že v inej krajine sa príznaky alergie môžu zhoršiť a tak treba mať so sebou dostatok antihistaminík. Tak isto sú však dobrým pomocníkom a antialergické krémy, ktorú zužitkujete napríklad pri uštipnutí hmyzom. Plus dezinfekčný prostriedok ako na rany, tak aj na štípance.

Rozoberte autolekárničku

Veľmi dobrým pomocníkom k výbave cestovnej lekárničky je použitie staršej autolekárničky. Pretože po jej expirácii zistíte, že mnoho obväzov náplastí je stále v záruke a preto sa vám oplatí zbaliť obväzy, lieky proti plesňovej infekcii nôh, ako aj obväzovú vatu, pinzetu, nožničky a náplasti práve z nej. Veď nikdy neviete, kde sa oškriete alebo vám zadrie napríklad len trieska do prsta.

Základná výbava

  • Bez ohľadu na to kam cestujete, je potrebné mať takýto zoznam:

  • Lieky proti cestovnej nevoľnosti

  • Lieky na bolesť

  • Lieky na uštipnutie

  • Lieky emulzie na spáleniny od slnka

  • Čierne uhlie

  • Lieky proti nachladnutiu

  • Lieky proti teplote

  • Lieky proti kašľu

  • Lieky proti zápchy aj hnačke

Chrbtica

Veľmi podstatné je starať sa o chrbticu, ktorá začne trpieť počas cestovania, ale mnoho ľudí spraví chybu, že chrbticu zaťaží aj športom na dovolenke, prípadne naopak len ležaním. Aj ofúknutie klimatizácie môže znamenať, že vás sekne v krížoch. Preto sa môže veľmi rýchlo stať, že príjemné dni vám zhorší bolesť chrbtice, preto je vhodné si pribaliť univerzálny prostriedok proti bolesti chrbta.

Dôležitý je príbalový leták

Možno viete, na čo sa lieky používajú, ale pozor. V príbalovom letáku sa píšu dôležité veci aj pre zahraničného lekára. Napríklad vám liek dôjde, alebo potrebujete viac, ale v zahraničí sa nevyrába. Preto je dobré priniesť lekárnikovi príbalový leták, kde je nielen názov lieku, ale aj účinná látka a vďaka tomu vám môže predpísať iný liek s rovnakou účinnou látkou. Následne si môžete takéto lieky refundovať doma z poistenie liečebných nákladov.

Číslo asistenčnej služby

Určite si ho zoberte, pretože z cestovného poistenia máte nárok na asistenciu v zahraničí. Vďaka kontaktovaniu asistenčnej služby dostanete informácie, ako konať, kam ísť k lekárovi a ako postupovať. Pozor, pri niektorých vyšších platbách za ošetrenie a lieky si poisťovňa už automaticky žiada, že pred platbou takejto sumy musí byť kontaktovaná asistenčná služba.

Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

  • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady


  • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu


  • Za pár centov na deň


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
    PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

    Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

  • biele auto na ceste
    16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako zmeniť poisťovňu PZP?

    Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

  • ridicI
    05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

    Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

  • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
    30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

    E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

  • zimne-pneumatiky
    27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

  • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
    25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

    Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

  • cestovni-pojisteni-usa
    21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

    Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

  • Žena trhá papier - zmluvu
    19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

    Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

  • padajúci dážď a turistka
    15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

    Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

  • zaparkovaná auta
    08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

    Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?