doklady-auto

Ktoré doklady v aute musíte mať?

15. 8. 2022
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Pri šoférovaní po slovenských cestách sa ako vodič musíte pri kontrole preukázať hneď niekoľkými dokladmi. Viete, ktoré dokumenty musíte predložiť polícii pri cestnej kontrole? Pripravili sme pre vás zoznam nevyhnutných dokumentov pre jazdu v aute.

Povinné doklady podľa zákona o cestnej premávke

Podľa zákona č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov patrí medzi základné povinnosti vodiča mať pri sebe platné doklady predpísané týmto zákonom alebo osobitným predpisom. 

Na území Slovenskej republiky potrebujete tieto doklady na vedenie a premávku vozidla:

 • vodičský preukaz,

 • osvedčenie o evidencii, technické osvedčenie vozidla alebo evidenčný doklad od vozidla vydaný v cudzine,

 • potvrdenie o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla,

 • doklad o vykonaní technickej kontroly, ak takejto kontrole vozidlo podlieha,

 • doklad o vykonaní emisnej kontroly, ak takejto kontrole vozidlo podlieha,

 • doklad o zdravotnej spôsobilosti  a doklad o psychickej spôsobilosti, ak takejto povinnosti vodič vozidla podlieha,

 • povolenie na zvláštne užívanie pozemných komunikácií, ak sú tieto užívané iným, než zvyčajným spôsobom,

 • iné doklady ustanovené osobitným predpisom (napríklad zákon č. 56/2012 Z.z. o cestnej preprave, § 12 zákona č. 280/2006 Z.z. o povinnej základnej kvalifikácii a pravidelnom výcviku niektorých vodičov).

Vodičský preukaz

Pri tomto doklade snáď ani nie je čo dodať. Vodičský preukaz je základný dokument, bez ktorého ani nerozmýšľajte o tom, že by ste si sadli za volant. Nikde a za žiadnych okolností. Samozrejme, môžete viesť len také vozidlo, na aké máte vodičské oprávnenie. 

Osvedčenie o evidencii vozidla

Medzi povinné doklady v aute patrí aj osvedčenie o evidencii, technické osvedčenie vozidla alebo evidenčný doklad od vozidla vydaný v cudzine. Osvedčenie o evidencii oprávňuje prevádzkovať vozidlo v premávke na pozemných komunikáciách.  Je rozdelené do dvoch častí  - časť I je malá plastová kartička, časť II je známa ako “veľký techničák”, papierový hárok vo formáte A4. 

Pri kontrole musíte mať pri sebe časť I, podľa zákona č. 106/2018 o prevádzke vozidiel v cestnej premávke dokonca papierovú časť II v aute ani nesmiete mať. Jedinou výnimkou je čas, kedy máte k dispozícii len časť II a ešte vám nebola doručená časť I, čo je doba najviac 30 dní.

Potvrdenie o PZP

Medzi povinné doklady v aute patrí aj doklad preukazujúci uzatvorenie povinného zmluvného poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla (PZP), tzv. zelená karta. Ešte pred pár rokmi potrebovali vodiči dva doklady - biela karta potvrdzovala zaplatené PZP na Slovensku a zelená karta v zahraničí. Od 1. októbra 2019 však na preukazovanie stačí jeden doklad -  zelená karta, a to bez ohľadu na to, či sa nachádzate na Slovensku alebo v zahraničí. Doklad o uzatvorení PZP musíte mať pri sebe nielen v prípade kontroly, aj dopravnej nehody.     

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Doklady o vykonaní technickej a emisnej kontroly 

K povinným dokladom v aute radíme aj doklady o vykonaní technickej a emisnej kontroly, ak takýmto kontrolám podlieha. Technická a emisná kontrola musí byť, samozrejme, platná. 

Technickou kontrolou sa zisťuje stav vozidla a jeho spôsobilosť na bezpečnú jazdu na cestných komunikáciách. Vozidlo sa musí podrobiť technickej kontrole každý jeden až štyri roky. 

V rámci emisnej kontroly sa posudzuje stav motora a jeho systému, ktoré ovplyvňujú tvorbu znečisťujúcich látok vo výfukových plynoch. Meraním sa zisťuje, či sú dodržané emisné limity motora. Výsledky tohto merania a to, či je vozidlo spôsobilé na premávku na pozemných komunikáciách, musíte vedieť pri kontrole preukázať. 

Kde si vyzdvihnúť malý technický preukaz?

Pre občanov Slovenskej republiky vstúpila 1. decembra 2019 do účinnosti novela zákona o cestnej premávke. Vďaka nej nemusia navštevovať dopravný inšpektorát. Všetko si vedia vybaviť z pohodlia domova s tým, že tabuľky EČV a malý a veľký technický preukaz im budú zaslané kuriérom priamo na adresu.Výhodou elektronického vybavenia dokladov k vozidlu je aj to, že poplatky  polovičné. Okrem času tak šetríte aj financie. Zasielanie malého technického preukazu nie je žiadnou novinkou. Tento proces funguje už od roku 2010. Zmena však nastala najmä v zasielaní veľkého technického preukazu, ktorý sa dostával priamo na dopravnom inšpektoráte pri prihlasovaní vozidla.

Doklady od lekára

Ak takejto povinnosti ako vodič vozidla podliehate, musíte mať so sebou aj doklad o zdravotnej spôsobilosti a doklad o psychickej spôsobilosti. Tieto doklady sa vzťahujú na špecifické skupiny vodičov, spravidla na vodičov nákladných vozidiel a vodičov nad 65 rokov:

Doklad o zdravotnej spôsobilosti potrebujú vodiči:

 • skupín C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D a DE,

 • vo veku nad 65 rokov.

 

Doklad o psychickej spôsobilosti sa týka vodičov:

 • skupín C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D a DE,

 • vo veku nad 65 rokov

 • vodičov z povolania.

Iné doklady

Podľa potreby môžu medzi povinné doklady v aute patriť aj iné potvrdenia. Môžu to byť napríklad: 


 • povolenie na zvláštne užívanie pozemných komunikácií, ak sú tieto užívané iným, než zvyčajným spôsobom,

 • iné špecifické doklady ustanovené osobitným predpisom.

Ďalšie doklady

Okrem dokladov podľa zákona o cestnej premávke by ste mali mať so sebou aj ďalšie doklady, konkrétne:

Občiansky preukaz

Hoci zákon o cestnej premávke neuvádza občiansky preukaz medzi povinnými dokladmi, policajt má v rámci plnenia úloh policajného zboru oprávnenie požadovať preukázanie totožnosti. 

Formulár o dopravnej nehode

Doklady však nemusíte mať pri sebe iba pre prípad cestnej kontroly. Budete ich potrebovať aj vtedy, ak dôjde ku škodovej udalosti, pri ktorej nemusíte volať políciu. Máte totiž povinnosť druhému vodičovi preukázať platnosť vašej poistky a prípadne aj iné údaje k vášmu vozidlu.

Účastníci nehody sú povinní vyplniť tlačivo Správa o nehode, ktoré obsahuje všetky údaje potrebné na nahlásenie škody v poisťovni. Toto tlačivo by ste mali mať pre prípad potreby tiež vždy v aute. Môžete si ho stiahnuť jednoducho aj online. 

Čo vám bez dokladov hrozí? 

Nosenie povinných dokladov určite nepodceňujte a ideálne pred každou jazdou si ich skontrolujte. Ak vás totiž zastaví policajná hliadka a zabudli ste si doklady, hrozí vám pokuta od 30 až do 100 eur. 

Môžete mať doklady trvalo v aute?

Niektorí ľudia majú doklady od vozidla trvalo odložené v aute. Chcú sa tak vyhnúť riziku, že ich pred jazdou zabudnú doma. Podstupujú však pritom iné riziká - napríklad to, že v prípade krádeže auta alebo neočakávanej udalosti ako požiar o tieto doklady prídu. 

Tento prístup však navyše nie je ani v súlade so zákonom č. 106/2018 o prevádzke vozidiel v cestnej premávke, v ktorom sa uvádza, že doklady vozidla sa nesmú uchovávať vo vozidle, ak sa v ňom jeho vodič nezdržuje. Týka sa to tak oboch častí osvedčenia o evidencii vozidla, ako aj technického osvedčenia vozidla, ak ním vozidlo disponuje. Toto ustanovenie sa týka nielen osobných automobilov, ale aj úžitkových vozidiel a motocyklov. Zákon však špecificky neustanovuje, či môžete vo vozidle počas svojej neprítomnosti uchovávať iné doklady, napríklad zelenú kartu. 


Porovnajte si jednotlivé ponuky PZP

Hľadáte ideálne PZP pre vaše vozidlo? Naša online kalkulačka vám prehľadne zoradí ponuky povinného zmluvného poistenia od mnohých poisťovní. Už za pár sekúnd si môžete vyberať PZP z našej širokej ponuky a vypočítať si o koľko menej môžete platiť za vaše PZP.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.