stocene-kilometre

Overenie km: Ako u ojazdeného auta spoznať, že je stočený tachometer

13. 5. 2022
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Kúpa nového automobilu je pre mnohých veľkou investíciou, preto je často riešením staršie ojazdené vozidlo. V ich prípade však už nie sú záruky, že všetko bude fungovať tak, ako má. Najväčším problémom pri ojazdených autách sú najmä stočené kilometre. Ako si ich preveriť a nenaletieť podvodníkom? Povieme si o tom v našom článku.

Ktoré vozidlá sa stáčajú najviac?

Na Slovensku je stáčanie tachometra bežným spôsobom nečestného jednania pri predaji ojazdených vozidiel. Ľudia tak vďaka tomu prichádzajú o nemalé peniaze. V závislosti od veku a stavu ojazdeného vozidla dokáže stočenie najazdených kilometrov umelo navýšiť cenu vozidla až o 25 %

V tomto smere vás najväčšie riziko čaká pri kúpe ojazdeného vozidla s dieselovým motorom. Podľa mnohých štatistík celkový podiel stočených kilometrov u tohto pohonu tvorí až 75 %. Nie je to zase také prekvapujúce, pretože sú to práve vozidlá s naftovým pohonom, ktoré sú zvyčajne jasnou voľbou pre vodičov, ktorí každý deň prekonávajú väčšie vzdialenosti.

PZP je základom, ktorý nesmie chýbať žiadnemu autu. Porovnajte si ceny PZP a vyberte si to najvýhodnejšie cez náš online porovnávač.

Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.U ojazdených automobilov na benzínový pohon je menej pravdepodobné, že dôjde k stočeniu najazdených kilometrov. Tieto vozidlá sú určené pre jazdu na menšie vzdialenosti, prípadne pre jazdu po meste. V ich prípade preto i staršie vozidlo má kilometrov najazdených menej.

Základnou podmienkou na odhalenie podvodného jednania stáčania tachometra je poznať VIN číslo daného vozidla.

Vedeli ste, že...

… elektrické vozidlá a hybridy netvoria ani jedno percento zo všetkých vozidiel so stočeným tachometrom?

Overenie km podľa VIN čísla 

S používaním VIN čísla (unikátne 17-miestne číslo s písmenami) sa začalo v 50. rokoch minulého storočia a slúži na identifikáciu vozidla. Prideľuje sa osobným motorovým vozidlám, nákladným autám, motocyklom i autobusom, a to ešte pri výrobe. Toto číslo vám vždy skontrolujú napríklad pri STK.

VIN číslo je totiž možné dekódovať a overiť si tak rok výroby vozidla, výbavu či model auta. Všetky tieto údaje sa pri kúpe ojazdeného vozidla dajú porovnať s údajmi, ktoré vám poskytol inzerujúci. Pamätajte, že všetky vozidlá vyrobené na Slovensku  majú pridelený kód U5, U6 a U7 na začiatku čísla VIN.

Ako zistiť VIN číslo?

VIN číslo je uvedené vo veľkom a malom technickom preukaze, zelenej (po novom bielej) karte, servisnej knižke a aj na poistke. Čo sa týka samotného vozidla, VIN číslo môžete nájsť na týchto miestach:

 • v priestore motora,
 • na špeciálnom výrobnom štítku na vozidle (dielenských nálepkách),
 • pravá strana auta v smere jazdy,
 • pod čelným sklom pod sedadlom spolujazdca,
 • pod podlahou pri sedadle spolujazdca,
 • na ABS systéme,
 • na B stĺpiku.


TIP

Pri starších ojazdených vozidlách môže dôjsť k poškodeniu VIN čísla. Je to najmä v prípade, ak nie je tento údaj chránený, prípadne dané miesto s kódom zasiahne korózia. Je preto rozumné VIN číslo zakrývať fóliou alebo lepiacou páskou.

Overenie km zadarmo

Históriu ojazdeného vozidla, vrátane počtu najazdených kilometrov, je možné zistiť a overiť aj zadarmo nasledovnými spôsobmi cez: 

Avšak prostredníctvom webstránky RPZV sa nedozviete iba informáciu o najazdených kilometroch.  Za poplatok si môžete overiť aj ďalšie užitočné informácie, z ktorých najdôležitejšie sú:

 • technické údaje (parametre motora a prevodovky, spotreba paliva…),

 • krajina pôvodu a krajina registrácie,

 • počet majiteľov a držiteľov vozidla,

 • kontrola originality (či bol k vozidlu vydaný ODO-Pass EU),

 • servisné záznamy,

 • informácia o poškodení vozidla v minulosti,

 • platnosť STK a emisnej kontroly,

 • exekúcie majiteľa vozidla,

 • záložné právo na vozidlo.

Dovoz ojazdeného vozidla zo zahraničia

Pri nákupe vozidla zo zahraničia je dôležité dbať najmä na pravdivosť informácií uvedených v dokumentoch vozidla. To ale nemusí byť vždy zárukou, pretože aj tieto doklady sa dajú falšovať. Čo teda robiť?

V tomto smere je rozumným riešením napríklad vyhľadanie si údajov o prípadných stočených kilometroch prostredníctvom nemeckej stránky autoDNA. Nájdete tu informácie o ojazdených autách z Európy aj USA.

Rovnako treba mať na zreteli, že všetky dovezené autá zo zahraničia musia prejsť kontrolou originality. Tá preverí najmä skutočnosť, či niekto náhodou nemal prístup k dokladom, VIN číslu, alebo či niekto nezasahoval do konštrukcie. Ak je všetko v poriadku, vozidlo dostane ODO-Pass EU a informácie o vozidle sú zaznamenané do výpisu.

Výpis sa však poskytuje iba majiteľovi vozidla. Ten vám ho pri predaji svojho vozidla môže, ale nemusí sprístupniť. Ak má ale čisté svedomie, tak vám ho pri predaji veľmi rád ukáže.

Čo je ODO-Pass EU?

ODO-Pass EU predstavuje výpis z RPZV, pričom zobrazuje stav kilometrov pri rôznych životných situáciách vozidla. Na základe údajov v ODO-Passe (platný najviac 3 mesiace) získate prehľad o tom, či s najazdenými kilometrami nebolo nejakým spôsobom manipulované. Ide o ideálny spôsob, ako majiteľ vozidla deklaruje priebeh najazdených kilometrov pred predajom vozidla.

Cena ODO-Passu sa u jednotlivých poskytovateľov výpisov z RPZV môže líšiť. Avšak cena ODO-Passu získaného priamo cez webstránku RPVZ je závislá od počtu záznamov, ktoré sú pre dané vozidlo k dispozícii:

 • s počtom záznamov 1 – 3: 3,50 Eur s DPH,

 • s počtom záznamov 4 – 5: 5,50 Eur s DPH,

 • s počtom záznamov 6 a viac: 8,00 Eur s DPH.

 

Záver

Ako teda na overenie km? Najdôležitejší údaj, ako prekontrolovať reálny stav tachometra, je VIN číslo.  Môžete si ho overiť aj online, napríklad prostredníctvom RPVZ. Pri vozidlách zo zahraničia je veľkou pomocou kontrola originality a ODO-Pass. 


Povinné zmluvné poistenie

Hľadáte ideálne PZP pre vaše vozidlo? Skúste našu online kalkulačku, kde si porovnáte množstvo ponúk.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • pneu4
  27. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Jarné prezúvanie pneumatík: Ako na to?

  Hoci slovenské zákony prezutie zimných pneumatík na letné vyslovene neprikazujú, predsa je vhodné myslieť na jar aj na túto povinnosť. Viete, kedy je ten správny čas na výmenu pneumatík? Závisí to nielen od počasia, ale aj od legislatívnych opatrení. Tie sa, navyše, líšia aj v jednotlivých krajinách. Prečítajte si výber najdôležitejších informácií, ktoré potrebujete vedieť.

 • výstražný trojuholník
  03. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

  Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba. 

 • Rakúske hory.
  27. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

  Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová. 

 • doklady-auto
  15. augusta 2022|Lívia Ovcarčíková
  Ktoré doklady v aute musíte mať?

  Pri šoférovaní po slovenských cestách sa ako vodič musíte pri kontrole preukázať hneď niekoľkými dokladmi. Viete, ktoré dokumenty musíte predložiť polícii pri cestnej kontrole? Pripravili sme pre vás zoznam nevyhnutných dokumentov pre jazdu v aute.

 • kamera do auta
  15. júna 2021|Daniel Výcha
  Palubná kamera do auta vám môže pomôcť: Ako ju vybrať?

  Palubná kamera sa stala v posledných rokoch veľmi užitočnou výbavou mnohých motorových vozidiel, najmä kvôli jej výhodám. Môže slúžiť ako svedkom, keď do vás niekto nabúra, ako aj pri preukázaní vašej neviny pri dopravnej nehode. Dnes na trhu môžete nájsť nespočetné množstvo autokamier v rôznych cenových skupinách s rozličnými funkciami, preto môže byť' niekedy ťažké vybrať si tú správnu. Prezradíme vám, ako si vybrať kameru, s ktorou budete spokojní, a na čo dbať pri jej výbere.

 • dálnice
  29. januára 2014|Kristína Haljaková
  Diaľničné nálepky 2014

  Ak využívate diaľnice pravidelne a nechcete platiť pokutu pánom v zelenom, nezabudnite že od 01.02.2014 platia už iba nové diaľničné nálepky.