Stočené kilometre na ojazdenom vozidle

Kúpa nového automobilu je pre mnohých veľkou investíciou, preto je často riešením staršie ojazdené vozidlo. V ich prípade však už nie sú záruky, že všetko bude fungovať tak, ako má. Najväčším problémom pri ojazdených autách sú najmä stočené kilometre. Ako si ich preveriť a nenaletieť podvodníkom? Povieme si o tom v našom článku.

Ktoré vozidlá sa stáčajú najviac?

Na Slovensku je stáčanie tachometra bežným spôsobom nečestného jednania pri predaji ojazdených vozidiel. Ľudia tak vďaka tomu prichádzajú o nemalé peniaze. V závislosti od veku a stavu ojazdeného vozidla dokáže stočenie najazdených kilometrov umelo navýšiť cenu vozidla až o 25 %

V tomto smere vás najväčšie riziko čaká pri kúpe ojazdeného vozidla s dieselovým motorom. Podľa mnohých štatistík celkový podiel stočených kilometrov u tohto pohonu tvorí až 75 %. Nie je to zase také prekvapujúce, pretože sú to práve vozidlá s naftovým pohonom, ktoré sú zvyčajne jasnou voľbou pre vodičov, ktorí každý deň prekonávajú väčšie vzdialenosti.

PZP je základom, ktorý nesmie chýbať žiadnemu autu. Porovnajte si ceny PZP a vyberte si to najvýhodnejšie cez náš online porovnávač.

Chcem výhodné PZP

U ojazdených automobilov na benzínový pohon je menej pravdepodobné, že dôjde k stočeniu najazdených kilometrov. Tieto vozidlá sú určené pre jazdu na menšie vzdialenosti, prípadne pre jazdu po meste. V ich prípade preto i staršie vozidlo má kilometrov najazdených menej.

Základnou podmienkou na odhalenie podvodného jednania stáčania tachometra je poznať VIN číslo daného vozidla.

Vedeli ste, že...

… elektrické vozidlá a hybridy netvoria ani jedno percento zo všetkých vozidiel so stočeným tachometrom?

Overenie km podľa VIN čísla 

S používaním VIN čísla (unikátne 17-miestne číslo s písmenami) sa začalo v 50. rokoch minulého storočia a slúži na identifikáciu vozidla. Prideľuje sa osobným motorovým vozidlám, nákladným autám, motocyklom i autobusom, a to ešte pri výrobe. Toto číslo vám vždy skontrolujú napríklad pri STK.

VIN číslo je totiž možné dekódovať a overiť si tak rok výroby vozidla, výbavu či model auta. Všetky tieto údaje sa pri kúpe ojazdeného vozidla dajú porovnať s údajmi, ktoré vám poskytol inzerujúci. Pamätajte, že všetky vozidlá vyrobené na Slovensku majú pridelený kód U5, U6 a U7 na začiatku čísla VIN. 

Ako zistiť VIN číslo?

VIN číslo je uvedené vo veľkom a malom technickom preukaze, zelenej (po novom bielej) karte, servisnej knižke a aj na poistke. Čo sa týka samotného vozidla, VIN číslo môžete nájsť na týchto miestach:

 • v priestore motora,

 • na špeciálnom výrobnom štítku na vozidle (dielenských nálepkách),

 • pravá strana auta v smere jazdy,

 • pod čelným sklom pod sedadlom spolujazdca,

 • pod podlahou pri sedadle spolujazdca,

 • na ABS systéme,

 • na B stĺpiku.

 

TIP

Pri starších ojazdených vozidlách môže dôjsť k poškodeniu VIN čísla. Je to najmä v prípade, ak nie je tento údaj chránený, prípadne dané miesto s kódom zasiahne korózia. Je preto rozumné VIN číslo zakrývať fóliou alebo lepiacou páskou.

Overenie km zadarmo

Históriu ojazdeného vozidla, vrátane počtu najazdených kilometrov, je možné zistiť a overiť aj zadarmo nasledovnými spôsobmi cez: 

 

Avšak prostredníctvom webstránky RPZV sa nedozviete iba informáciu o najazdených kilometroch. Za poplatok si môžete overiť aj ďalšie užitočné informácie, z ktorých najdôležitejšie sú:

 • technické údaje (parametre motora a prevodovky, spotreba paliva…),

 • krajina pôvodu a krajina registrácie,

 • počet majiteľov a držiteľov vozidla,

 • kontrola originality (či bol k vozidlu vydaný ODO-Pass EU),

 • servisné záznamy,

 • informácia o poškodení vozidla v minulosti,

 • platnosť STK a emisnej kontroly,

 • exekúcie majiteľa vozidla,

 • záložné právo na vozidlo.

 

Dovoz ojazdeného vozidla zo zahraničia

Pri nákupe vozidla zo zahraničia je dôležité dbať najmä na pravdivosť informácií uvedených v dokumentoch vozidla. To ale nemusí byť vždy zárukou, pretože aj tieto doklady sa dajú falšovať. Čo teda robiť?

V tomto smere je rozumným riešením napríklad vyhľadanie si údajov o prípadných stočených kilometroch prostredníctvom nemeckej stránky autoDNA. Nájdete tu informácie o ojazdených autách z Európy aj USA.

Rovnako treba mať na zreteli, že všetky dovezené autá zo zahraničia musia prejsť kontrolou originality. Tá preverí najmä skutočnosť, či niekto náhodou nemal prístup k dokladom, VIN číslu, alebo či niekto nezasahoval do konštrukcie. Ak je všetko v poriadku, vozidlo dostane ODO-Pass EU a informácie o vozidle sú zaznamenané do výpisu.

Výpis sa však poskytuje iba majiteľovi vozidla. Ten vám ho pri predaji svojho vozidla môže, ale nemusí sprístupniť. Ak má ale čisté svedomie, tak vám ho pri predaji veľmi rád ukáže.

Čo je ODO-Pass EU?

ODO-Pass EU predstavuje výpis z RPZV, pričom zobrazuje stav kilometrov pri rôznych životných situáciách vozidla. Na základe údajov v ODO-Passe (platný najviac 3 mesiace) získate prehľad o tom, či s najazdenými kilometrami nebolo nejakým spôsobom manipulované. Ide o ideálny spôsob, ako majiteľ vozidla deklaruje priebeh najazdených kilometrov pred predajom vozidla.

Cena ODO-Passu sa u jednotlivých poskytovateľov výpisov z RPZV môže líšiť. Avšak cena ODO-Passu získaného priamo cez webstránku RPVZ je závislá od počtu záznamov, ktoré sú pre dané vozidlo k dispozícii:

 • s počtom záznamov 1 – 3: 3,50 Eur s DPH,

 • s počtom záznamov 4 – 5: 5,50 Eur s DPH,

 • s počtom záznamov 6 a viac: 8,00 Eur s DPH.

 

Záver

Ako teda na overenie km? Najdôležitejší údaj, ako prekontrolovať reálny stav tachometra, je VIN číslo. Môžete si ho overiť aj online, napríklad prostredníctvom RPVZ. Pri vozidlách zo zahraničia je veľkou pomocou kontrola originality a ODO-Pass. 

Hľadáte ideálne PZP pre vaše vozidlo? Skúste našu online kalkulačku, kde si porovnáte množstvo ponúk.

Ušetriť na PZP