stocene-kilometre

Overenie km: Ako u ojazdeného auta spoznať, že je stočený tachometer

13. 5. 2022
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Kúpa nového automobilu je pre mnohých veľkou investíciou, preto je často riešením staršie ojazdené vozidlo. V ich prípade však už nie sú záruky, že všetko bude fungovať tak, ako má. Najväčším problémom pri ojazdených autách sú najmä stočené kilometre. Ako si ich preveriť a nenaletieť podvodníkom? Povieme si o tom v našom článku.

Ktoré vozidlá sa stáčajú najviac?

Na Slovensku je stáčanie tachometra bežným spôsobom nečestného jednania pri predaji ojazdených vozidiel. Ľudia tak vďaka tomu prichádzajú o nemalé peniaze. V závislosti od veku a stavu ojazdeného vozidla dokáže stočenie najazdených kilometrov umelo navýšiť cenu vozidla až o 25 %

V tomto smere vás najväčšie riziko čaká pri kúpe ojazdeného vozidla s dieselovým motorom. Podľa mnohých štatistík celkový podiel stočených kilometrov u tohto pohonu tvorí až 75 %. Nie je to zase také prekvapujúce, pretože sú to práve vozidlá s naftovým pohonom, ktoré sú zvyčajne jasnou voľbou pre vodičov, ktorí každý deň prekonávajú väčšie vzdialenosti.

PZP je základom, ktorý nesmie chýbať žiadnemu autu. Porovnajte si ceny PZP a vyberte si to najvýhodnejšie cez náš online porovnávač.

Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.U ojazdených automobilov na benzínový pohon je menej pravdepodobné, že dôjde k stočeniu najazdených kilometrov. Tieto vozidlá sú určené pre jazdu na menšie vzdialenosti, prípadne pre jazdu po meste. V ich prípade preto i staršie vozidlo má kilometrov najazdených menej.

Základnou podmienkou na odhalenie podvodného jednania stáčania tachometra je poznať VIN číslo daného vozidla.

Vedeli ste, že...

… elektrické vozidlá a hybridy netvoria ani jedno percento zo všetkých vozidiel so stočeným tachometrom?

Overenie km podľa VIN čísla 

S používaním VIN čísla (unikátne 17-miestne číslo s písmenami) sa začalo v 50. rokoch minulého storočia a slúži na identifikáciu vozidla. Prideľuje sa osobným motorovým vozidlám, nákladným autám, motocyklom i autobusom, a to ešte pri výrobe. Toto číslo vám vždy skontrolujú napríklad pri STK.

VIN číslo je totiž možné dekódovať a overiť si tak rok výroby vozidla, výbavu či model auta. Všetky tieto údaje sa pri kúpe ojazdeného vozidla dajú porovnať s údajmi, ktoré vám poskytol inzerujúci. Pamätajte, že všetky vozidlá vyrobené na Slovensku  majú pridelený kód U5, U6 a U7 na začiatku čísla VIN.

Ako zistiť VIN číslo?

VIN číslo je uvedené vo veľkom a malom technickom preukaze, zelenej (po novom bielej) karte, servisnej knižke a aj na poistke. Čo sa týka samotného vozidla, VIN číslo môžete nájsť na týchto miestach:

 • v priestore motora,
 • na špeciálnom výrobnom štítku na vozidle (dielenských nálepkách),
 • pravá strana auta v smere jazdy,
 • pod čelným sklom pod sedadlom spolujazdca,
 • pod podlahou pri sedadle spolujazdca,
 • na ABS systéme,
 • na B stĺpiku.


TIP

Pri starších ojazdených vozidlách môže dôjsť k poškodeniu VIN čísla. Je to najmä v prípade, ak nie je tento údaj chránený, prípadne dané miesto s kódom zasiahne korózia. Je preto rozumné VIN číslo zakrývať fóliou alebo lepiacou páskou.

Overenie km zadarmo

Históriu ojazdeného vozidla, vrátane počtu najazdených kilometrov, je možné zistiť a overiť aj zadarmo nasledovnými spôsobmi cez: 

Avšak prostredníctvom webstránky RPZV sa nedozviete iba informáciu o najazdených kilometroch.  Za poplatok si môžete overiť aj ďalšie užitočné informácie, z ktorých najdôležitejšie sú:

 • technické údaje (parametre motora a prevodovky, spotreba paliva…),

 • krajina pôvodu a krajina registrácie,

 • počet majiteľov a držiteľov vozidla,

 • kontrola originality (či bol k vozidlu vydaný ODO-Pass EU),

 • servisné záznamy,

 • informácia o poškodení vozidla v minulosti,

 • platnosť STK a emisnej kontroly,

 • exekúcie majiteľa vozidla,

 • záložné právo na vozidlo.

Dovoz ojazdeného vozidla zo zahraničia

Pri nákupe vozidla zo zahraničia je dôležité dbať najmä na pravdivosť informácií uvedených v dokumentoch vozidla. To ale nemusí byť vždy zárukou, pretože aj tieto doklady sa dajú falšovať. Čo teda robiť?

V tomto smere je rozumným riešením napríklad vyhľadanie si údajov o prípadných stočených kilometroch prostredníctvom nemeckej stránky autoDNA. Nájdete tu informácie o ojazdených autách z Európy aj USA.

Rovnako treba mať na zreteli, že všetky dovezené autá zo zahraničia musia prejsť kontrolou originality. Tá preverí najmä skutočnosť, či niekto náhodou nemal prístup k dokladom, VIN číslu, alebo či niekto nezasahoval do konštrukcie. Ak je všetko v poriadku, vozidlo dostane ODO-Pass EU a informácie o vozidle sú zaznamenané do výpisu.

Výpis sa však poskytuje iba majiteľovi vozidla. Ten vám ho pri predaji svojho vozidla môže, ale nemusí sprístupniť. Ak má ale čisté svedomie, tak vám ho pri predaji veľmi rád ukáže.

Čo je ODO-Pass EU?

ODO-Pass EU predstavuje výpis z RPZV, pričom zobrazuje stav kilometrov pri rôznych životných situáciách vozidla. Na základe údajov v ODO-Passe (platný najviac 3 mesiace) získate prehľad o tom, či s najazdenými kilometrami nebolo nejakým spôsobom manipulované. Ide o ideálny spôsob, ako majiteľ vozidla deklaruje priebeh najazdených kilometrov pred predajom vozidla.

Cena ODO-Passu sa u jednotlivých poskytovateľov výpisov z RPZV môže líšiť. Avšak cena ODO-Passu získaného priamo cez webstránku RPVZ je závislá od počtu záznamov, ktoré sú pre dané vozidlo k dispozícii:

 • s počtom záznamov 1 – 3: 3,50 Eur s DPH,

 • s počtom záznamov 4 – 5: 5,50 Eur s DPH,

 • s počtom záznamov 6 a viac: 8,00 Eur s DPH.

 

Záver

Ako teda na overenie km? Najdôležitejší údaj, ako prekontrolovať reálny stav tachometra, je VIN číslo.  Môžete si ho overiť aj online, napríklad prostredníctvom RPVZ. Pri vozidlách zo zahraničia je veľkou pomocou kontrola originality a ODO-Pass. 


Povinné zmluvné poistenie

Hľadáte ideálne PZP pre vaše vozidlo? Skúste našu online kalkulačku, kde si porovnáte množstvo ponúk.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.

 • Rakúske hory.
  27. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

  Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová. 

 • Chorvatsko-dalnice
  22. marca 2023|Daniel Výcha
  Aké sú diaľničné poplatky v Chorvátsku

  Pri ceste do Chorvátska treba počítať s tým, že klasickú diaľničnú známku ako u nás alebo v Rakúsku si nekúpite. V Chorvátskej republike sa mýto, čiže diaľničný poplatok, platí podľa dĺžky použitého úseku diaľnice a typu vozidla. Môžete však ušetriť niekoľkými spôsobmi.