kamera do auta

Palubná kamera do auta vám môže pomôcť: Ako ju vybrať?

15. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 12 min.

Palubná kamera sa stala v posledných rokoch veľmi užitočnou výbavou mnohých motorových vozidiel, najmä kvôli jej výhodám. Môže slúžiť ako svedkom, keď do vás niekto nabúra, ako aj pri preukázaní vašej neviny pri dopravnej nehode. Dnes na trhu môžete nájsť nespočetné množstvo autokamier v rôznych cenových skupinách s rozličnými funkciami, preto môže byť' niekedy ťažké vybrať si tú správnu. Prezradíme vám, ako si vybrať kameru, s ktorou budete spokojní, a na čo dbať pri jej výbere.

Čo je to kamera do auta a prečo by ste mali do nej investovať?

Autokamera je kompaktné zariadenie nainštalované vo vnútri vozidla a sníma živé video počas jazdy. Kamera slúži na záznam jazdy vodiča a vidí, čo sa deje pred autom, prípadne iným smerom, kam ju viete nasmerovať. Kamery do auta môžu mať rôzne funkcie, ako sú záznam zvuku, polohy vozidla, sú odolné a dokážu zaznamenať niekoľko hodín v skutočnej kvalite HD.

Ako vodič na cestách ste neustále ohrozený, buď dopravnou nehodou alebo nepozornými vodičmi na Slovensku, ale aj v zahraničí. Videozáznamy môžu byť rozhodujúce v mnohých nepríjemných situáciách, ktoré vám umožnia:

 • Zaznamenať dopravnú nehodu alebo priestupok

 • Vďaka detekcii radarov vás môže autokamera ochrániť pred pokutou

 • Vďaka kamere sa jednoduchšie dovoláte spravodlivosti

 • Môžu byť nápomocné aj pri riešení poistných situácií

 • Ochrániť vaše vozidlo pri parkovaní, naburaní či lúpežou

 • Zachytiť všetko nezvyčajné, čo sa okolo vášho auta deje, ako aj cestných vandalov

 • Zdokumentovať zaujímavé zábery z ciest

  TIP

  Chcete svoje vozidlo chrániť v prípade havárie, vandalizmu či krádeži? Kvalitné havarijné poistenie vám dokáže tieto škody nahradiť.


Podľa čoho si vybrať kameru do auta?

Firmy ponúkajú autokamery rôznej ceny a kvality, ktoré disponujú inými funkciami. 

Rozdelenie kamier podľa typu:

 1. Klasické/predné autokamery  – cenovo dostupnejší a najbežnejší typ kamery. Sníma len dianie pred vozidlom a umiestňuje sa do hornej časti čelného skla.

 2. Duálne autokamery  – zaznamenávajú dianie pred vozidlom, aj vo vnútri. Cenovo sú tieto kamery drahšie než klasické.

 3. Externé autokamery  – súčasťou je prídavná optika vyvedená ku zadnému oknu, kde sníma nielen dianie pred automobilom, ale aj za automobilom. Pre vodičov sú výhodné najmä vtedy, keď do nich niekto nabúra zozadu.

TIP

Aby bola autokamera pre vás naozaj užitočným spoločníkom, je potrebné dôkladne si vybrať. Zohľadnite preto vaše potreby a účel, na ktorý kameru kupujete.

Dôležité vlastnosti pri výbere autokamery:

Obrazový snímač

V praxi rozlišujeme dva typy snímačov:

 • CCD snímače – zaisťujú vyššiu kvalitu záznamu, sú väčšie, citlivejšie na svetlo a vyskytujú sa skôr pri drahších kamerách.

 • CMOS snímače – majú o niečo menej kvalitný obraz, no sú lacnejšie a kompaktnejšie než CCD snímače.

Rozlíšenie

Jedným z najdôležitejších parametrov autokamery je rozlíšenie. Čím vyššie rozlíšenie, tým je obraz kamery kvalitnejší.

Bežné rozlíšenie:

 • SD (640 × 480)

 • HD Ready (1280 × 720)

 • Full HD  (1920 × 1080)

Kvalita záznamu je dôležitá pre rozpoznávanie rôznych detailov, ako je napríklad ŠPZ vozidla, preto odporúčame bežnému užívateľovi nahrávať v rozlíšení aspoň Full HD 1080p.

Frekvencia snímania

Frekvencia snimania má vplyv na plynulosť obrazu a udáva sa v hodnotách „fps“. Základnú plynulosť obrazu dosiahnete pri 20 – 24 fps (počet snímok za sekundu).

Pozorovací uhol

Pozorovací uhol udáva šírku záberu, ktorý kamera zaznamenáva. Ideálna hodnota uhlu záberu je v rozmedzí 110° – 150°. Táto hodnota zaberie celé zorné pole vodiča a nevzniká tak efekt rybieho oka, ako pri väčších uhloch nad 150°.

Parametre optiky

Pri kvalite záznamu je vnútorná optika taktiež dôležitá. Oplatí sa sledovať aj vlastnosti šošovky, ktorá tvarom a hrúbkou rozhoduje o:

 • svetelnosti objektívu  – označuje sa „F“. Čím nižšia hodnota, tým viac svetla šošovkou prejde, a o to kvalitnejšie bude nahraté video.

 • ohniskovej vzdialenosti   označuje sa „f“ a zodpovedá za šírku pozorovacích uhlov – čím je ohnisko bližšie k šošovke, tým väčší uhol dokáže zabrať. 

Displej a ovládanie

Prakticky skoro každá autokamera ma ovládací LCD displej  v rozmedzí 1,5" až 3". Čím väčší displej, tým ľahšie ovládanie. Displej vám poslúži na nastavenie kamery, ovládanie, zobrazenie funkcií alebo na prehrávanie záznamov.

Konektivita

Autokamery sú väčšinou vybavené rôznymi vstupmi a výstupmi, ktoré vám umožnia zapojiť kameru k ostatným typom zariadení.

USB – najbežnejší spôsob, ako autokameru pripojiť k počítaču alebo televízoru.

HDMI / AV výstup  – umožňujú prehrávať videozáznamy,  najčastejšie na televízore.

WiFi / Bluetooth – vďaka bezdrôtovej technológií môžete spárovať kameru s mobilným telefónom alebo ju ovládať na diaľku.

Pamäťová karta  - veľmi jednoduchým spôsobom, ako preniesť dáta z kamery do počítača, je práve cez pamäťové karty, ktoré môžu byť veľmi užitočné najmä vtedy, keď je vnútorná pamäť kamery zaplnená. Externé pamäťové karty nájdete obvykle ako SD karty alebo micro SD karty. Ich kapacita sa pohybuje od 8 GB až do 128 GB. Čím väčšia pamäť, tým viac videa môžete uložiť, avšak väčšie karty sú drahšie.

Koľko záznamu a v akej kvalite sa zmestí na príslušnú pamäťovú kartu:

 • karta 16 GB – Full HD záznam až 3,5 hod.

 • ​karta 32 GB – Full HD záznam až 7,1 hod.

 • ​karta 64 GB – Full HD záznam až 14,3 hod.

 • karta 128 GB – Full HD záznam až 29 hod.

 

Tieto hodnoty sú do istej miery orientačné. 

autokamera

Ďalšie funkcie a technológie kamier do auta

Kamery do auta môžu mať množstvo iných funkcií, ktoré určite nie sú na škodu, no niektoré z nich však nutne nepotrebujete: GPS, G-senzor, dátum a čas, parkovací mód, časová slučka, detekcia radarov, automatický štart, časozber, manuálne uzamknutie mikrofón, zadná kamera, nočný režim, antikolízny systém, fotokamera, a ďalšie.

Kam nainštalovať kameru?

Väčšina kamier do aut má v balení vlastný držiak, ktorý môže byť prisavný alebo nalepovací.

Kamera by mala byť v aute namontovaná tak, aby dodržiavala podmienky, ktoré sú v zákone o cestnej premávke. Ako vodič nemôžete mať na čelnom skle žiadne predmety, ktoré by bránili vo výhľade alebo inak ohrozovali vodiča a účastníkov cestnej premávky. Ak splníte tieto podmienky, na Slovensku môžete bez problému používať kamery. Najvhodnejšie miesto pre kameru je na hornom okraji predného skla. Môžete ju tiež umiestniť aj za spätné zrkadlo  alebo tesne nad palubnú dosku na mieste spolujazdca.

Je legálne používať kameru do auta?

Áno, avšak treba mať na pamäti niekoľko vecí.

Použitie a umiestnenie kamery v aute má svoje špecifiká, takže ju nemožno využívať, ako sa vám zapáči. Mala by byť v aute namontovaná tak, aby vodičovi nebránila  vo výhľade z miesta, neohrozovala a neobmedzovala ho, ani osoby prepravované vo vozidle. Počas jazdy by ste kameru nemali ovládať. Polícia by mohla takéto správanie ohodnotiť pokutou, keďže ohrozujete nielen seba, ale aj účastníkov premávky.

Vedeli ste, že,...

… v Rakúsku a Portugalsku je striktný zákaz používania kamier v aute? Preto sa vždy oboznámte so zákonom v danej krajine.


Tým, že používate kameru, dostávate sa do sveta zákonov, resp. k zákonu o ochrane osobných údajov.

Nahrávanie videa počas jazdy na verejných komunikáciách je v poriadku, pokiaľ je záznam pre vašu vlastnú potrebu, a nikde ho nezverejňujete ani neukazujete. Problém môže nastať vtedy, ak video niekde zverejnite. Ak by sa na videu spoznal niektorí z účastníkov dopravnej premávky, mohol by na vás podať trestné oznámenie. Každé zachytené vozidlo, ŠPZ alebo tvár vodiča či chodcov znamená totiž uloženie jeho osobných údajov.

Využitie záznamu v prípade nehody vám naopak môže pomôcť. Ak sa stala nehoda vám alebo ste boli svedkom dopravnej nehody, záznam môžete poslať polícií SR, ktorá sa videom bude zaoberať. V takom prípade musí byť zachytená ŠPZ vinníka a miesto, kde bol záznam natočený. Záznam z kamery môže, ale nemusí, viesť k rozhodnutiu o vine.

Zhrnutie

Predtým, ako si kameru zadovážite, ujasnite si vaše potreby a využitie autokamery. Odpovedzte si na otázky, čo by mala vaša kamera spĺňať, aké vlastnosti od nej očakávate, a koľko ste do nej schopný investovať.

Pri výbere by vás mali zaujímať najmä parametre kvality videozáznamu: obrazový snímač, rozlíšenie, snímacia frekvencia a porovnávací uhol. Funkcie ako dobrá konektivita, GPS, G-senzor, bezpečnostné funkcie, automatický štart, detekcia pohybu, WiFi alebo časozber sú príjemným bonusom navyše. Pred kúpou vám odporúčame porovnať si ponuky kamier nielen cenovo, ale aj podľa vlastností a funkcií.

Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.Pri montáži kamery v aute dbajte na to, aby vám nebránila vo výhľade. Myslite na vašu bezpečnosť, ako aj na bezpečnosť ostatných členov cestnej premávky.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • pneu4
  27. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Jarné prezúvanie pneumatík: Ako na to?

  Hoci slovenské zákony prezutie zimných pneumatík na letné vyslovene neprikazujú, predsa je vhodné myslieť na jar aj na túto povinnosť. Viete, kedy je ten správny čas na výmenu pneumatík? Závisí to nielen od počasia, ale aj od legislatívnych opatrení. Tie sa, navyše, líšia aj v jednotlivých krajinách. Prečítajte si výber najdôležitejších informácií, ktoré potrebujete vedieť.

 • výstražný trojuholník
  03. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

  Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba. 

 • Rakúske hory.
  27. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

  Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová. 

 • doklady-auto
  15. augusta 2022|Lívia Ovcarčíková
  Ktoré doklady v aute musíte mať?

  Pri šoférovaní po slovenských cestách sa ako vodič musíte pri kontrole preukázať hneď niekoľkými dokladmi. Viete, ktoré dokumenty musíte predložiť polícii pri cestnej kontrole? Pripravili sme pre vás zoznam nevyhnutných dokumentov pre jazdu v aute.

 • stocene-kilometre
  13. mája 2022|Daniel Výcha
  Overenie km: Ako u ojazdeného auta spoznať, že je stočený tachometer

  Kúpa nového automobilu je pre mnohých veľkou investíciou, preto je často riešením staršie ojazdené vozidlo. V ich prípade však už nie sú záruky, že všetko bude fungovať tak, ako má. Najväčším problémom pri ojazdených autách sú najmä stočené kilometre. Ako si ich preveriť a nenaletieť podvodníkom? Povieme si o tom v našom článku.

 • dálnice
  29. januára 2014|Kristína Haljaková
  Diaľničné nálepky 2014

  Ak využívate diaľnice pravidelne a nechcete platiť pokutu pánom v zelenom, nezabudnite že od 01.02.2014 platia už iba nové diaľničné nálepky.