kamera do auta

Palubná kamera do auta vám môže pomôcť: Ako ju vybrať?

15. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 12 min.

Palubná kamera sa stala v posledných rokoch veľmi užitočnou výbavou mnohých motorových vozidiel, najmä kvôli jej výhodám. Môže slúžiť ako svedkom, keď do vás niekto nabúra, ako aj pri preukázaní vašej neviny pri dopravnej nehode. Dnes na trhu môžete nájsť nespočetné množstvo autokamier v rôznych cenových skupinách s rozličnými funkciami, preto môže byť' niekedy ťažké vybrať si tú správnu. Prezradíme vám, ako si vybrať kameru, s ktorou budete spokojní, a na čo dbať pri jej výbere.

Čo je to kamera do auta a prečo by ste mali do nej investovať?

Autokamera je kompaktné zariadenie nainštalované vo vnútri vozidla a sníma živé video počas jazdy. Kamera slúži na záznam jazdy vodiča a vidí, čo sa deje pred autom, prípadne iným smerom, kam ju viete nasmerovať. Kamery do auta môžu mať rôzne funkcie, ako sú záznam zvuku, polohy vozidla, sú odolné a dokážu zaznamenať niekoľko hodín v skutočnej kvalite HD.

Ako vodič na cestách ste neustále ohrozený, buď dopravnou nehodou alebo nepozornými vodičmi na Slovensku, ale aj v zahraničí. Videozáznamy môžu byť rozhodujúce v mnohých nepríjemných situáciách, ktoré vám umožnia:

 • Zaznamenať dopravnú nehodu alebo priestupok

 • Vďaka detekcii radarov vás môže autokamera ochrániť pred pokutou

 • Vďaka kamere sa jednoduchšie dovoláte spravodlivosti

 • Môžu byť nápomocné aj pri riešení poistných situácií

 • Ochrániť vaše vozidlo pri parkovaní, naburaní či lúpežou

 • Zachytiť všetko nezvyčajné, čo sa okolo vášho auta deje, ako aj cestných vandalov

 • Zdokumentovať zaujímavé zábery z ciest

  TIP

  Chcete svoje vozidlo chrániť v prípade havárie, vandalizmu či krádeži? Kvalitné havarijné poistenie vám dokáže tieto škody nahradiť.


Podľa čoho si vybrať kameru do auta?

Firmy ponúkajú autokamery rôznej ceny a kvality, ktoré disponujú inými funkciami. 

Rozdelenie kamier podľa typu:

 1. Klasické/predné autokamery  – cenovo dostupnejší a najbežnejší typ kamery. Sníma len dianie pred vozidlom a umiestňuje sa do hornej časti čelného skla.

 2. Duálne autokamery  – zaznamenávajú dianie pred vozidlom, aj vo vnútri. Cenovo sú tieto kamery drahšie než klasické.

 3. Externé autokamery  – súčasťou je prídavná optika vyvedená ku zadnému oknu, kde sníma nielen dianie pred automobilom, ale aj za automobilom. Pre vodičov sú výhodné najmä vtedy, keď do nich niekto nabúra zozadu.

TIP

Aby bola autokamera pre vás naozaj užitočným spoločníkom, je potrebné dôkladne si vybrať. Zohľadnite preto vaše potreby a účel, na ktorý kameru kupujete.

Dôležité vlastnosti pri výbere autokamery:

Obrazový snímač

V praxi rozlišujeme dva typy snímačov:

 • CCD snímače – zaisťujú vyššiu kvalitu záznamu, sú väčšie, citlivejšie na svetlo a vyskytujú sa skôr pri drahších kamerách.

 • CMOS snímače – majú o niečo menej kvalitný obraz, no sú lacnejšie a kompaktnejšie než CCD snímače.

Rozlíšenie

Jedným z najdôležitejších parametrov autokamery je rozlíšenie. Čím vyššie rozlíšenie, tým je obraz kamery kvalitnejší.

Bežné rozlíšenie:

 • SD (640 × 480)

 • HD Ready (1280 × 720)

 • Full HD  (1920 × 1080)

Kvalita záznamu je dôležitá pre rozpoznávanie rôznych detailov, ako je napríklad ŠPZ vozidla, preto odporúčame bežnému užívateľovi nahrávať v rozlíšení aspoň Full HD 1080p.

Frekvencia snímania

Frekvencia snimania má vplyv na plynulosť obrazu a udáva sa v hodnotách „fps“. Základnú plynulosť obrazu dosiahnete pri 20 – 24 fps (počet snímok za sekundu).

Pozorovací uhol

Pozorovací uhol udáva šírku záberu, ktorý kamera zaznamenáva. Ideálna hodnota uhlu záberu je v rozmedzí 110° – 150°. Táto hodnota zaberie celé zorné pole vodiča a nevzniká tak efekt rybieho oka, ako pri väčších uhloch nad 150°.

Parametre optiky

Pri kvalite záznamu je vnútorná optika taktiež dôležitá. Oplatí sa sledovať aj vlastnosti šošovky, ktorá tvarom a hrúbkou rozhoduje o:

 • svetelnosti objektívu  – označuje sa „F“. Čím nižšia hodnota, tým viac svetla šošovkou prejde, a o to kvalitnejšie bude nahraté video.

 • ohniskovej vzdialenosti   označuje sa „f“ a zodpovedá za šírku pozorovacích uhlov – čím je ohnisko bližšie k šošovke, tým väčší uhol dokáže zabrať. 

Displej a ovládanie

Prakticky skoro každá autokamera ma ovládací LCD displej  v rozmedzí 1,5" až 3". Čím väčší displej, tým ľahšie ovládanie. Displej vám poslúži na nastavenie kamery, ovládanie, zobrazenie funkcií alebo na prehrávanie záznamov.

Konektivita

Autokamery sú väčšinou vybavené rôznymi vstupmi a výstupmi, ktoré vám umožnia zapojiť kameru k ostatným typom zariadení.

USB – najbežnejší spôsob, ako autokameru pripojiť k počítaču alebo televízoru.

HDMI / AV výstup  – umožňujú prehrávať videozáznamy,  najčastejšie na televízore.

WiFi / Bluetooth – vďaka bezdrôtovej technológií môžete spárovať kameru s mobilným telefónom alebo ju ovládať na diaľku.

Pamäťová karta  - veľmi jednoduchým spôsobom, ako preniesť dáta z kamery do počítača, je práve cez pamäťové karty, ktoré môžu byť veľmi užitočné najmä vtedy, keď je vnútorná pamäť kamery zaplnená. Externé pamäťové karty nájdete obvykle ako SD karty alebo micro SD karty. Ich kapacita sa pohybuje od 8 GB až do 128 GB. Čím väčšia pamäť, tým viac videa môžete uložiť, avšak väčšie karty sú drahšie.

Koľko záznamu a v akej kvalite sa zmestí na príslušnú pamäťovú kartu:

 • karta 16 GB – Full HD záznam až 3,5 hod.

 • ​karta 32 GB – Full HD záznam až 7,1 hod.

 • ​karta 64 GB – Full HD záznam až 14,3 hod.

 • karta 128 GB – Full HD záznam až 29 hod.

 

Tieto hodnoty sú do istej miery orientačné. 

autokamera

Ďalšie funkcie a technológie kamier do auta

Kamery do auta môžu mať množstvo iných funkcií, ktoré určite nie sú na škodu, no niektoré z nich však nutne nepotrebujete: GPS, G-senzor, dátum a čas, parkovací mód, časová slučka, detekcia radarov, automatický štart, časozber, manuálne uzamknutie mikrofón, zadná kamera, nočný režim, antikolízny systém, fotokamera, a ďalšie.

Kam nainštalovať kameru?

Väčšina kamier do aut má v balení vlastný držiak, ktorý môže byť prisavný alebo nalepovací.

Kamera by mala byť v aute namontovaná tak, aby dodržiavala podmienky, ktoré sú v zákone o cestnej premávke. Ako vodič nemôžete mať na čelnom skle žiadne predmety, ktoré by bránili vo výhľade alebo inak ohrozovali vodiča a účastníkov cestnej premávky. Ak splníte tieto podmienky, na Slovensku môžete bez problému používať kamery. Najvhodnejšie miesto pre kameru je na hornom okraji predného skla. Môžete ju tiež umiestniť aj za spätné zrkadlo  alebo tesne nad palubnú dosku na mieste spolujazdca.

Je legálne používať kameru do auta?

Áno, avšak treba mať na pamäti niekoľko vecí.

Použitie a umiestnenie kamery v aute má svoje špecifiká, takže ju nemožno využívať, ako sa vám zapáči. Mala by byť v aute namontovaná tak, aby vodičovi nebránila  vo výhľade z miesta, neohrozovala a neobmedzovala ho, ani osoby prepravované vo vozidle. Počas jazdy by ste kameru nemali ovládať. Polícia by mohla takéto správanie ohodnotiť pokutou, keďže ohrozujete nielen seba, ale aj účastníkov premávky.

Vedeli ste, že,...

… v Rakúsku a Portugalsku je striktný zákaz používania kamier v aute? Preto sa vždy oboznámte so zákonom v danej krajine.


Tým, že používate kameru, dostávate sa do sveta zákonov, resp. k zákonu o ochrane osobných údajov.

Nahrávanie videa počas jazdy na verejných komunikáciách je v poriadku, pokiaľ je záznam pre vašu vlastnú potrebu, a nikde ho nezverejňujete ani neukazujete. Problém môže nastať vtedy, ak video niekde zverejnite. Ak by sa na videu spoznal niektorí z účastníkov dopravnej premávky, mohol by na vás podať trestné oznámenie. Každé zachytené vozidlo, ŠPZ alebo tvár vodiča či chodcov znamená totiž uloženie jeho osobných údajov.

Využitie záznamu v prípade nehody vám naopak môže pomôcť. Ak sa stala nehoda vám alebo ste boli svedkom dopravnej nehody, záznam môžete poslať polícií SR, ktorá sa videom bude zaoberať. V takom prípade musí byť zachytená ŠPZ vinníka a miesto, kde bol záznam natočený. Záznam z kamery môže, ale nemusí, viesť k rozhodnutiu o vine.

Zhrnutie

Predtým, ako si kameru zadovážite, ujasnite si vaše potreby a využitie autokamery. Odpovedzte si na otázky, čo by mala vaša kamera spĺňať, aké vlastnosti od nej očakávate, a koľko ste do nej schopný investovať.

Pri výbere by vás mali zaujímať najmä parametre kvality videozáznamu: obrazový snímač, rozlíšenie, snímacia frekvencia a porovnávací uhol. Funkcie ako dobrá konektivita, GPS, G-senzor, bezpečnostné funkcie, automatický štart, detekcia pohybu, WiFi alebo časozber sú príjemným bonusom navyše. Pred kúpou vám odporúčame porovnať si ponuky kamier nielen cenovo, ale aj podľa vlastností a funkcií.

Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.Pri montáži kamery v aute dbajte na to, aby vám nebránila vo výhľade. Myslite na vašu bezpečnosť, ako aj na bezpečnosť ostatných členov cestnej premávky.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.