autodoplnky - držiak na mobil

6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

31. 7. 2023
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

#1 Kamera do auta 

Kamera do auta patrí rozhodne k tým najpraktickejším autodoplnkom, ktoré si môžete zaobstarať. A nie sú to len cúvacie kamery, ktoré vám pomôžu vášho motorového tátoša bezpečne umiestniť medzi dve čiary. 

Sú to aj autokamery, ktoré zaznamenávajú dianie pred a za vozidlom a môžu pomôcť pri vyšetrovaní dopravných nehôd. Ak však plánujete záznam využívať aj na takéto účely, pri nákupe kamery sa zamerajte na jeho kvalitu. Záznam s nízkou kvalitou by vám totiž v prípade potreby nemusel pomôcť. Niektoré modely kamier majú možnosť nakrúcať okolie aj po zaparkovaní. Sú praktickejšie, pretože množstvo nehôd či poškodení auta sa deje práve na parkoviskách.


Čítajte viac

Ako vám môže kamera do auta pomôcť pri vymáhaní poistného? Viac sa dozviete na tejto stránke.


Moderné kamery zaznamenávajú tiež polohu, hlásia výskyt radarov, detekujú pokus o vlámanie alebo krádež vozidla a dokážu postrážiť deti v aute. Palubné kamery sú malé a kompaktné, neprekážajú pri šoférovaní a rozhodne patria k najlepším asistentom, akých si môžete priať. Nezabúdajte však na to, že hoci kamera v aute je na Slovensku povolená, v iných krajinách to tak byť nemusí. Predtým, ako niekam vycestujete, si preto naštudujte príslušné dopravné predpisy. Vyhnete sa tak pokutám či iným problémom. 

#2 Parkovacie senzory

Parkovacie senzory sú klasickou výbavou takmer každého nového auta. Niektoré staršie modely ich však nemajú. Ak po nich túžite, jednoducho si ich dokúpte. Výber je široký a množstvo senzorov je za skvelú cenu. Montáž je jednoduchá – stačí ich upevniť na zadný nárazník. 

Niektoré senzory sú určené len pre vybrané modely áut. Väčšina je však univerzálna a môžete ich používať na akomkoľvek aute. Lacnejšie parkovacie senzory vás budú navigovať len podľa zvuku. Drahšie typy sú však vybavené displejom, pomocou ktorého sa vám bude parkovať omnoho jednoduchšie. 

#3 Vyhrievané a masážne poťahy

Ak chcete zvýšiť komfort v aute, siahnite po vyhrievanom poťahu. Ten si zamilujete najmä počas chladného obdobia. Kým sa auto vyhreje, vy budete sedieť v teple. Poťahy sa dajú prispôsobiť presne podľa vašich predstáv. Vyberáte si z niekoľkých teplotných stupňov.

Poťahy sú praktickým kúskom aj do áut, ktoré majú len vyhrievanie predných sedačiek. Spríjemníte nimi cestovanie aj pasažierom vzadu. 

Okrem vyhrievaných existujú aj masážne poťahy. Tento typ využijete počas celého roka, nielen v zime. Vhodný je najmä pre vodičov, ktorí sedia v aute dlhé hodiny. Nedajú na ne dopustiť kamionisti či taxikári. Masážne poťahy fungujú veľmi podobne ako vyhrievané. Vyberáte si z niekoľkých stupňov alebo typov masírovania. Zamerajte sa na spodnú alebo vrchnú časť chrbtice. 

#4 Držiaky a organizéry do auta

Cestovanie autom vedia zjednodušiť aj praktické doplnky vo forme rôznych držiakov. Pre množstvo vodičov je užitočný najmä držiak na mobil – hlavne v prípade, že smartfón využívajú pre navigáciu. Dobre však poslúži aj vtedy, ak počas jazdy počúvate cez smartfón hudbu, podcasty alebo púšťate rozprávky svojim ratolestiam na zadných sedadlách. 

Pri držiakoch na mobily to však ani zďaleka nekončí. Obľúbené sú aj držiaky na nápoje, držiaky na slnečné okuliare a mnohé ďalšie drobnosti, ktoré spríjemňujú cestu najmä šoférom. Držiaky môžete umiestniť v podstate kdekoľvek, sú bezpečné a konštruované tak, aby vám počas jazdy neprekážali.

Veľmi praktickými autodoplnkami sú aj rôzne závesné organizéry, ktoré môžete upevniť na zadnú stranu predného sedadla. Oceníte ich najmä pri cestovaní s deťmi. Do organizéra im môžete pripraviť hračky, hry a iné zábavky, ktoré ich pomôžu udržať v autosedačke aj počas dlhšej prepravy. Keď zvolíte rozprávkový dizajn, z organizérov benefitujete dvakrát. A navyše ochránia predné sedadlo aj pred neposednymi detskými nôžkami.  

No a napokon sú tu aj rôzne organizéry do kufra, ktoré pomáhajú udržať poriadok v batožinovom priestore aj tým najneporiadnejším vodičom a spolucestujúcim. Môžete do nich poukladať rôzne drobnosti, ktoré chcete alebo potrebujete mať poruke (škrabku na ľad, autolekárničku, náradie a podobne). Výborne vám poslúžia aj skladacie prepravky alebo sieťka do auta, do ktorých bezpečne uložíte svoju batožinu alebo nákupy.


#5 Nosiče na bicykle a strešné boxy

Vozíte so sebou často bicykle? Potom určite oceníte nosiče, ktoré môžete pripevniť na ťažné zariadenie, na zadné dvere alebo na strechu. Výber typu nosiča prispôsobte počtu bicyklov, ktoré prepravujete. Ak máte na aute ťažné zariadenie, najlepšou a zároveň najbezpečnejšou možnosťou je nosič na guľu. Naopak, nosič na piate dvere využívajte len vtedy, ak prepravujete len 1 – 2 ľahké bicykle na menšie vzdialenosti. No a najpoužívanejšie sú strešné nosiče na bicykle, ktoré sa upevňujú na priečne nosiče automobilu.  

Na prevoz lyží, snowboardov a inej športovej výbavy dobre poslúžia uzamykateľné strešné boxy alebo truhly. Strešný box na auto je praktický doplnok, v ktorom bezpečne preveziete aj batožinu na letnú dovolenku. Truhly majú aerodynamický tvar, takže nedochádza k zmenám vlastností vozidla ani k veľkému navýšeniu spotreby. Ideálne je, ak si vyberiete model určený pre konkrétne vozidlo a účel. 

#6 Slnečné clony a rolety pre deti

Špeciálne tienidlo do auta pre deti zoženiete v rôznych formách. Slnečné clony a rolety spríjemnia cestu vašim ratolestiam tým, že ich ochránia pred slnkom a teplom. Nielenže vytvárajú príjemný tieň počas horúcich letných dní, ale dokážete ich zohnať v nápaditých grafických dizajnoch, ktoré zabavia vaše deti počas dlhého cestovania. Ak potrebujete, aby si deti počas cesty pospali, zvoľte tmavšie rolety, ktoré vytvoria príjemné prítmie.

Najlepšou vychytávkou do auta je poistenie 

Autodoplnky do auta sú príjemné a čiastočne zvyšujú bezpečnosť pri cestovaní, spoľahnúť sa však na ne nemôžete. Bezpečnosť na cestách vám zaistí len kvalitné poistenie auta


Porovnajte si ceny poistenia online

Či už uzatvárate povinné PZP alebo dobrovoľné havarijné poistenie, vždy je užitočné, ak si ponuky jednotlivých poisťovní vopred porovnáte. Môžete tak nielen ušetriť, ale zároveň získať poistenie pokrývajúce presne tie riziká, ktoré budete potrebovať. Porovnajte si poistenie na stránke Superpoistenie.sk a vyberte si najvýhodnejšie poistenie, ktoré môžete u nás hneď aj uzavrieť. Jednoducho, rýchlo a online. 


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • autá na parkovisku bez EČV
  20. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

  V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.

 • dálnice-Slovensko
  13. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

  Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?

 • čierne auto neznámej značky
  14. novembra 2023|Daniel Výcha
  Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

  Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
  25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

  Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

 • 04. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Čo je akontácia a od čoho závisí jej výška?

  Akontácia je mimoriadna alebo prvá splátka, ktorú zaplatíte z dohodnutej ceny za predmet lízingu, resp. hypotéky či iného úveru. Vo väčšine prípadov ju musíte zaplatiť ešte predtým, ako predmet dostanete a jej výška závisí od samotného vozidla, prenajímateľa aj nájomcu.

 • preberanie kľúčov od auta
  30. septembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dovoz auta zo zahraničia: Aké sú riziká?

  Pri kúpe ojazdeného auta je často lákavým variantom dovoz zo zahraničia, ktorý vás môže prilákať dobrým a širším výberom. Za zahraničnými inzerciami sa často skrýva premyslená pasca pre kupujúcich, ktorí nedávajú pozor. Medzi najčastejšie riziká patria zavádzajúce údaje o cene, stočené kilometre, horší technický stav a iné.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.