autodoplnky - držiak na mobil

6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

31. 7. 2023
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

#1 Kamera do auta 

Kamera do auta patrí rozhodne k tým najpraktickejším autodoplnkom, ktoré si môžete zaobstarať. A nie sú to len cúvacie kamery, ktoré vám pomôžu vášho motorového tátoša bezpečne umiestniť medzi dve čiary. 

Sú to aj autokamery, ktoré zaznamenávajú dianie pred a za vozidlom a môžu pomôcť pri vyšetrovaní dopravných nehôd. Ak však plánujete záznam využívať aj na takéto účely, pri nákupe kamery sa zamerajte na jeho kvalitu. Záznam s nízkou kvalitou by vám totiž v prípade potreby nemusel pomôcť. Niektoré modely kamier majú možnosť nakrúcať okolie aj po zaparkovaní. Sú praktickejšie, pretože množstvo nehôd či poškodení auta sa deje práve na parkoviskách.


Čítajte viac

Ako vám môže kamera do auta pomôcť pri vymáhaní poistného? Viac sa dozviete na tejto stránke.


Moderné kamery zaznamenávajú tiež polohu, hlásia výskyt radarov, detekujú pokus o vlámanie alebo krádež vozidla a dokážu postrážiť deti v aute. Palubné kamery sú malé a kompaktné, neprekážajú pri šoférovaní a rozhodne patria k najlepším asistentom, akých si môžete priať. Nezabúdajte však na to, že hoci kamera v aute je na Slovensku povolená, v iných krajinách to tak byť nemusí. Predtým, ako niekam vycestujete, si preto naštudujte príslušné dopravné predpisy. Vyhnete sa tak pokutám či iným problémom. 

#2 Parkovacie senzory

Parkovacie senzory sú klasickou výbavou takmer každého nového auta. Niektoré staršie modely ich však nemajú. Ak po nich túžite, jednoducho si ich dokúpte. Výber je široký a množstvo senzorov je za skvelú cenu. Montáž je jednoduchá – stačí ich upevniť na zadný nárazník. 

Niektoré senzory sú určené len pre vybrané modely áut. Väčšina je však univerzálna a môžete ich používať na akomkoľvek aute. Lacnejšie parkovacie senzory vás budú navigovať len podľa zvuku. Drahšie typy sú však vybavené displejom, pomocou ktorého sa vám bude parkovať omnoho jednoduchšie. 

#3 Vyhrievané a masážne poťahy

Ak chcete zvýšiť komfort v aute, siahnite po vyhrievanom poťahu. Ten si zamilujete najmä počas chladného obdobia. Kým sa auto vyhreje, vy budete sedieť v teple. Poťahy sa dajú prispôsobiť presne podľa vašich predstáv. Vyberáte si z niekoľkých teplotných stupňov.

Poťahy sú praktickým kúskom aj do áut, ktoré majú len vyhrievanie predných sedačiek. Spríjemníte nimi cestovanie aj pasažierom vzadu. 

Okrem vyhrievaných existujú aj masážne poťahy. Tento typ využijete počas celého roka, nielen v zime. Vhodný je najmä pre vodičov, ktorí sedia v aute dlhé hodiny. Nedajú na ne dopustiť kamionisti či taxikári. Masážne poťahy fungujú veľmi podobne ako vyhrievané. Vyberáte si z niekoľkých stupňov alebo typov masírovania. Zamerajte sa na spodnú alebo vrchnú časť chrbtice. 

#4 Držiaky a organizéry do auta

Cestovanie autom vedia zjednodušiť aj praktické doplnky vo forme rôznych držiakov. Pre množstvo vodičov je užitočný najmä držiak na mobil – hlavne v prípade, že smartfón využívajú pre navigáciu. Dobre však poslúži aj vtedy, ak počas jazdy počúvate cez smartfón hudbu, podcasty alebo púšťate rozprávky svojim ratolestiam na zadných sedadlách. 

Pri držiakoch na mobily to však ani zďaleka nekončí. Obľúbené sú aj držiaky na nápoje, držiaky na slnečné okuliare a mnohé ďalšie drobnosti, ktoré spríjemňujú cestu najmä šoférom. Držiaky môžete umiestniť v podstate kdekoľvek, sú bezpečné a konštruované tak, aby vám počas jazdy neprekážali.

Veľmi praktickými autodoplnkami sú aj rôzne závesné organizéry, ktoré môžete upevniť na zadnú stranu predného sedadla. Oceníte ich najmä pri cestovaní s deťmi. Do organizéra im môžete pripraviť hračky, hry a iné zábavky, ktoré ich pomôžu udržať v autosedačke aj počas dlhšej prepravy. Keď zvolíte rozprávkový dizajn, z organizérov benefitujete dvakrát. A navyše ochránia predné sedadlo aj pred neposednymi detskými nôžkami.  

No a napokon sú tu aj rôzne organizéry do kufra, ktoré pomáhajú udržať poriadok v batožinovom priestore aj tým najneporiadnejším vodičom a spolucestujúcim. Môžete do nich poukladať rôzne drobnosti, ktoré chcete alebo potrebujete mať poruke (škrabku na ľad, autolekárničku, náradie a podobne). Výborne vám poslúžia aj skladacie prepravky alebo sieťka do auta, do ktorých bezpečne uložíte svoju batožinu alebo nákupy.


#5 Nosiče na bicykle a strešné boxy

Vozíte so sebou často bicykle? Potom určite oceníte nosiče, ktoré môžete pripevniť na ťažné zariadenie, na zadné dvere alebo na strechu. Výber typu nosiča prispôsobte počtu bicyklov, ktoré prepravujete. Ak máte na aute ťažné zariadenie, najlepšou a zároveň najbezpečnejšou možnosťou je nosič na guľu. Naopak, nosič na piate dvere využívajte len vtedy, ak prepravujete len 1 – 2 ľahké bicykle na menšie vzdialenosti. No a najpoužívanejšie sú strešné nosiče na bicykle, ktoré sa upevňujú na priečne nosiče automobilu.  

Na prevoz lyží, snowboardov a inej športovej výbavy dobre poslúžia uzamykateľné strešné boxy alebo truhly. Strešný box na auto je praktický doplnok, v ktorom bezpečne preveziete aj batožinu na letnú dovolenku. Truhly majú aerodynamický tvar, takže nedochádza k zmenám vlastností vozidla ani k veľkému navýšeniu spotreby. Ideálne je, ak si vyberiete model určený pre konkrétne vozidlo a účel. 

#6 Slnečné clony a rolety pre deti

Špeciálne tienidlo do auta pre deti zoženiete v rôznych formách. Slnečné clony a rolety spríjemnia cestu vašim ratolestiam tým, že ich ochránia pred slnkom a teplom. Nielenže vytvárajú príjemný tieň počas horúcich letných dní, ale dokážete ich zohnať v nápaditých grafických dizajnoch, ktoré zabavia vaše deti počas dlhého cestovania. Ak potrebujete, aby si deti počas cesty pospali, zvoľte tmavšie rolety, ktoré vytvoria príjemné prítmie.

Najlepšou vychytávkou do auta je poistenie 

Autodoplnky do auta sú príjemné a čiastočne zvyšujú bezpečnosť pri cestovaní, spoľahnúť sa však na ne nemôžete. Bezpečnosť na cestách vám zaistí len kvalitné poistenie auta


Porovnajte si ceny poistenia online

Či už uzatvárate povinné PZP alebo dobrovoľné havarijné poistenie, vždy je užitočné, ak si ponuky jednotlivých poisťovní vopred porovnáte. Môžete tak nielen ušetriť, ale zároveň získať poistenie pokrývajúce presne tie riziká, ktoré budete potrebovať. Porovnajte si poistenie na stránke Superpoistenie.sk a vyberte si najvýhodnejšie poistenie, ktoré môžete u nás hneď aj uzavrieť. Jednoducho, rýchlo a online. 


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.