Ako vám môže kamera do auta pomôcť pri vymáhaní poistného?

Dnes sa toho na cestách deje skutočne mnoho. A máločo je príjemného. Prevažujú negatívne zážitky, ktoré neraz končia karambolom. V týchto prípadoch môže byť nápomocná kamera do auta, ktorá sníma okolie pred vami a dokáže tak zachytiť napríklad neprístojné správanie vodiča, celú havarijnú situáciu, ako vznikla, ale napríklad vás aj ochrániť pred podvodným konaním iného vodiča.

Spočítať
ceny

Pomocník na správnom mieste

Kamera v aute je dobrým pomocníkom, ak sa chcete domôcť pravdy. Obraz skrátka neklame. Na Slovensku je možné kameru používať bez najmenších problémov. Môžete mať kameru, ktorá automaticky premazáva záznam, ak sa nič nedeje a tak zachytíte vždy rizikovú situáciu, ktorá ostane uložená. Ide napríklad o dokazovanie vinníka pri nehode. Polícia aj poisťovne kamerové záznamy z vozidla uznávajú ako relevantný.

Preto sa vďaka kamere môžete stať aj zo zdanlivého vinníka nevinným. To je napríklad pri vybrzďovaní. Kedy niekto prejde pred vás a prudko zabrzdí. Z bežného hľadiska ide o problém váš, keďže ste nedodržali vzdialenosť, alebo mali neskorú reakciu. Ak však bude na kamere zachytené vybrzďovanie, tak vinník je v tomto prípade jediný. Ako pre políciu, tak aj pre poisťovňu. Ono je totiž rozdiel, či si necháte auto opraviť z vlastného havarijného poistenia a z PZP zaplatíte škodu druhému, alebo ide všetko na vrub vinníka. Pretože ak platíte vy, tak poisťovňa vám na ďalší rok odoberie bonusy za bezškodové jazdenie a s najväčšou pravdepodobnosťou zvýši poistné. Naopak, ak uhradí škodu vinník, stále ostávate bez viny.

Dokazovanie aj v problematických situáciách

Otázka prasknutého skla je stále na pretrase. Je to totiž škoda, ktorá sa môže plne hradiť z PZP vinníka, ale ak nedá vypátrať vinník, nastupuje havarijné poistenie. Práve kamerový záznam môže zachytiť ako prasknutie skla, tak aj auto, ktoré problém spôsobilo. A samozrejme aj poisťovne prihliadajú na kamerové záznamy.

Pre vašu ochranu

Poisťovne si spomínajú aj na prípady, kedy sa vodič po malej kolízii snažil následne kontaktovať vinníka s tým, že škoda je omnoho väčšia. Bez kamerového záznamu by sa iba ťažko dokazovalo, že si vodič vymýšľa. Kamera je veľmi dobrým dôkazom na zachytenie nehody, aj na vlastnú ochranu.

Kamerový záznam musí byť zákonný

Tak ako sa vďaka kamere môžete dostať z problémov a dokonca aj sa vyhnúť pokute, či poistnému plneniu z vašej strany, tak za kameru aj môžete dostať pokutu. Pretože nech už sa pred objektívom kamery deje čokoľvek, nemôžete záznam použiť napríklad na internete. Aj keď chcete poukázať na nebezpečné správanie vodička. Takýto záznam môžete odovzdať polícii, ale nesmiete ho bez dovolenia vinníka publikovať na internete svojvoľne.

Pozor, aby kamera nebránila výhľadu

Čelné sklo vodiča je extrémne exponovanou časťou vozidla. Preto ak umiestňujete kameru na čelné sklo, dbajte na to, aby nebránila výhľadu. Pretože to by mohlo po prvé spôsobiť kolíziu, ale tak isto môžete dostať aj pokutu. Pretože na čelnom skle nesmie vodičovi nič zavadzať. Aj preto dnes ustúpili zo zrkadielkom vodičov ružence a vonné stromčeky. Boli za ne pokuty.

Natáčajte video len pre súkromné účely

Použitie kamery v aute by ste mali využiť len pre vlastné bezpečie a prípadné uplatnenie si škodového plnenia. Preto by kamera nikdy nemala brániť výhľadu vodiča, záznam používajte len pre vlastnú potrebu, alebo na dokazovanie viny. Premýšľajte, či samotný zázname nemôže poškodiť aj vám samým a nakoniec nezverejňujte videá, kde je vidieť tváre osôb, alebo ŠPZ. Ak dodržíte tieto opatrenia, tak v Českej republike a na Slovensku problémy s kamerou v aute mať nebudete. Ak cestujete do zahraničia, tak je vhodné pozrieť sa na ich legislatívne normy. V Rakúsku napríklad môžete kamerou dokumentovať len krajinu.

Spočítať
ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 3

Výhody portálu

  • Okamžitá platnosť poistenia
  • Aktuálne sadzby
  • Ponuky poisťovní
  • Možnosť online platby
  • Bez nutnosti podpisovať papierový návrh zmluvy
  • Akceptovanie návrhu zmluvy zaplatením