Rakúske hory.

Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová. 

Povinná výbava do auta: Rakúsko

Rakúska povinná výbava v zásade zodpovedá tej našej, existuje len pár malých odlišností. Do povinnej výbavy v Rakúsku patrí:


 • Reflexný odev - reflexná vesta alebo iný odev môže byť podľa normy v 3 farbách - vo fluorescenčnej žltej, fluorescenčnej oranžovo-červenej a fluorescenčnej červenej. Odev musíte mať umiestnený v aute tak, aby ste naň dosiahli priamo zo sedadla vodiča. Reflexná vesta je povinná len pre vodiča auta, pre ostatných členov posádky sa odporúča pre prípad, že by museli opustiť vozidlo. 


 • Autolekárnička - má predpísaný obsah platný pre všetky štáty Európskej únie, takže na slovenských i rakúskych cestách je jednotný. Prečítajte si, čo musí obsahovať autolekárnička. Lekárnička v Rakúsku je povinná aj pre motocyklistov. 


 • Výstražný trojuholník - v prípade nehody ho umiestnite 50 metrov za vozidlom; na diaľnici alebo rýchlostnej ceste 100 m za ním. 


 • Náhradné koleso s diskom alebo dojazdové koleso, prípadne sada na bezdemontážnu opravu pneumatík. Tie nemusíte mať, ak jazdíte na tzv. runflatoch - pneumatikách, ktoré vám umožnia pri defekte alebo strate tlaku pokračovať v dočasnej jazde. 


 • Bezpečnostná helma - je povinná pre motorkárov. 


Pred cestou do Rakúska si určite skontrolujte, či máte vo vozidle všetko potrebné v perfektnom stave a nič vám nechýba. Určite vás to vyjde lacnejšie ako pokuta - tá totiž v Rakúsku môže presiahnuť aj sumu 2 000 eur.

Dovolenka v Rakúsku: ďalšie užitočné informácie

Povinná výbava auta však nie je všetko. Pred jazdou do Rakúska by ste mali vedieť ešte niekoľko dôležitých vecí:

#1 Najvyššie povolené rýchlosti

Pre autá a motocykle platia v Rakúsku tieto maximálne povolené rýchlosti:

CestaMaximálna povolená rýchlosť

v obci

50 km/h

mimo obce

100 km/h

na diaľnici

130 km/h

#2 Používanie zimných pneumatík 

Pre osobné autá, autá s ľahkým alebo ťažkým prívesom a pre malé nákladné vozidlá platí od 1. novembra do 15. apríla povinnosť zimnej výbavy v závislosti od počasia. Vodiči majú pri jazde v zimných podmienkach viacero možností:


 • zimné pneumatiky -  musia byť namontované na všetkých kolesách pri jazde na vozovke, ktorá je pokrytá súvislou vrstvou snehu, ľadu alebo snehovej kaše. Hĺbka dezénu na zimných pneumatikách by mala byť minimálne 4 mm;   


 • letné pneumatiky so snehovými reťazami - ak je vozovka súvisle alebo takmer súvisle pokrytá snehom alebo ľadom, ako alternatívu k zimným pneumatikám je možné namontovať snehové reťaze aspoň na dve hnacie kolesá. Pri jazde na letných pneumatikách by ste však mali mať snehové reťaze v kufri. 


Do Rakúska s cestovným poistením

Dovolenku v Rakúsku rozhodne neplánujte bez kvalitného cestovného poistenia. Uzavrite si ho jednoducho cez našu online kalkulačku nižšie a cestujte s väčším pocitom bezpečia.


#3 Diaľničná známka v Rakúsku

Používanie diaľnic v Rakúsku je spoplatnené diaľničnými známkami. Ceny pre rok 2023 sú stanovené nasledovne:

Typ diaľničnej známkyCena - Osobné autá do 3,5 t Cena - Motocykle

10-dňová


9,90 €


5,80 €


2-mesačná


29 €


14,50 €


ročná


96,40 €


38,20 €Rakúsku diaľničnú známku si môžete kúpiť ako digitálnu alebo vo forme nálepky, ktorú viditeľne umiestnite na vnútornej strane čelného skla. Kvôli lepšej vizuálnej kontrole sa farba samolepiacej známky každý rok mení. Od 1. novembra 2022 do 31. januára 2024 platí v Rakúsku fialová známka. 

Okrem toho sa v Rakúsku platí aj za prejazd cez niektoré tunely alebo horské priechody a iné úseky ciest. Aktuálne poplatky si môžete pred cestou preveriť na stránke Asfinag.at

#5 Denné svietenie

Zapnuté svetlomety sú povinné počas celého dňa len pre motocykle a mopedy.

#6 Povolená hladina alkoholu v krvi

V Rakúsku je povolená hladina alkoholu v krvi 0,5 promile. Hranica 0,1 promile platí pre vodičov v skúšobnej lehote a vodičov kamiónov a autobusov. Ak však spôsobíte nehodu, aj takáto hladina alkoholu bude posudzovaná ako priťažujúca okolnosť. 

#7 Poistenie vozidla

Rovnako ako na Slovensku, aj v Rakúsku musíte mať v aute k dispozícii doklad o uzavretí povinného zmluvného poistenia, teda medzinárodne uznávanú zelenú kartu. 


Okrem toho sa vám pred dovolenkou rozhodne oplatí uzavrieť aj cestovné poistenie do Rakúska, ktoré vás v zahraničí ochráni pred rizikom finančných problémov v prípade neočakávaných udalostí. Môžete v rámci neho získať poistenie liečebných nákladov, úrazové poistenie, poistenie batožiny, poistenie zodpovednosti za škody i užitočné asistenčné služby. 

Oba typy poistenia môžete uzavrieť rýchlo a jednoducho online, cez portál Superpoistenie.sk.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • pneu4
  27. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Jarné prezúvanie pneumatík: Ako na to?

  Hoci slovenské zákony prezutie zimných pneumatík na letné vyslovene neprikazujú, predsa je vhodné myslieť na jar aj na túto povinnosť. Viete, kedy je ten správny čas na výmenu pneumatík? Závisí to nielen od počasia, ale aj od legislatívnych opatrení. Tie sa, navyše, líšia aj v jednotlivých krajinách. Prečítajte si výber najdôležitejších informácií, ktoré potrebujete vedieť.

 • výstražný trojuholník
  03. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

  Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba. 

 • motorkár sediaci na svojej motorke
  26. júna 2023|Martina Pisarčíková
  Dovolenka na motorke: Na čo si dať pozor?

  S vetrom vo vlasoch je dovolenka jednoducho krajšia. Prežijete skvelé okamihy plné dokonalého adrenalínu a navyše objavíte aj kus sveta. Jazda na motorke je dobrodružstvo, zážitok, niečo, čo treba zažiť, ale so všetkou opatrnosťou.

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • mladá žena v okne starého auta
  19. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie auta na dovolenku: Viete, ako na to?

  Dovolenka autom je v našich končinách stále veľmi obľúbená. Niektorí cestovatelia dokonca inak ako autom do zahraničia ani nevyrazia. Patríte k nim aj vy? Potom určite nezabudnite svoje auto pred cestou poistiť.

 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • Chorvatsko-dalnice
  22. marca 2023|Daniel Výcha
  Aké sú diaľničné poplatky v Chorvátsku

  Pri ceste do Chorvátska treba počítať s tým, že klasickú diaľničnú známku ako u nás alebo v Rakúsku si nekúpite. V Chorvátskej republike sa mýto, čiže diaľničný poplatok, platí podľa dĺžky použitého úseku diaľnice a typu vozidla. Môžete však ušetriť niekoľkými spôsobmi.

 • Žena na letisku s počítačom, mobilom a batožinou
  21. januára 2023|Martina Pisarčíková
  Ako vám na dovolenke pomôže cestovné poistenie?

  Chystáte sa vycestovať? Ak áno, určite sa nezabudnite poistiť. Nezáleží na tom, aký je účel vašej cesty, vždy na vás číha nejaké riziko. Spoliehať sa na to, že vaša dovolenka alebo služobná cesta je len krátka, by bolo veľmi nezodpovedné. Ak ste sa nikdy predtým o túto problematiku nezaujímali, môže vás prekvapiť bohatá ponuka a konkurencia na poisťovníckom trhu. Nestraťte hlavu a vyťažte z tejto situácie maximum. Využite porovnanie cestovného poistenia, vďaka ktorému si nájdete ponuku ako šitú na mieru.