Rakúske hory.

Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová. 

Povinná výbava do auta: Rakúsko

Rakúska povinná výbava v zásade zodpovedá tej našej, existuje len pár malých odlišností. Do povinnej výbavy v Rakúsku patrí:


 • Reflexný odev - reflexná vesta alebo iný odev môže byť podľa normy v 3 farbách - vo fluorescenčnej žltej, fluorescenčnej oranžovo-červenej a fluorescenčnej červenej. Odev musíte mať umiestnený v aute tak, aby ste naň dosiahli priamo zo sedadla vodiča. Reflexná vesta je povinná len pre vodiča auta, pre ostatných členov posádky sa odporúča pre prípad, že by museli opustiť vozidlo. 


 • Autolekárnička - má predpísaný obsah platný pre všetky štáty Európskej únie, takže na slovenských i rakúskych cestách je jednotný. Prečítajte si, čo musí obsahovať autolekárnička. Lekárnička v Rakúsku je povinná aj pre motocyklistov. 


 • Výstražný trojuholník - v prípade nehody ho umiestnite 50 metrov za vozidlom; na diaľnici alebo rýchlostnej ceste 100 m za ním. 


 • Náhradné koleso s diskom alebo dojazdové koleso, prípadne sada na bezdemontážnu opravu pneumatík. Tie nemusíte mať, ak jazdíte na tzv. runflatoch - pneumatikách, ktoré vám umožnia pri defekte alebo strate tlaku pokračovať v dočasnej jazde. 


 • Bezpečnostná helma - je povinná pre motorkárov. 


Pred cestou do Rakúska si určite skontrolujte, či máte vo vozidle všetko potrebné v perfektnom stave a nič vám nechýba. Určite vás to vyjde lacnejšie ako pokuta - tá totiž v Rakúsku môže presiahnuť aj sumu 2 000 eur.

Dovolenka v Rakúsku: ďalšie užitočné informácie

Povinná výbava auta však nie je všetko. Pred jazdou do Rakúska by ste mali vedieť ešte niekoľko dôležitých vecí:

#1 Najvyššie povolené rýchlosti

Pre autá a motocykle platia v Rakúsku tieto maximálne povolené rýchlosti:

CestaMaximálna povolená rýchlosť

v obci

50 km/h

mimo obce

100 km/h

na diaľnici

130 km/h

#2 Používanie zimných pneumatík 

Pre osobné autá, autá s ľahkým alebo ťažkým prívesom a pre malé nákladné vozidlá platí od 1. novembra do 15. apríla povinnosť zimnej výbavy v závislosti od počasia. Vodiči majú pri jazde v zimných podmienkach viacero možností:


 • zimné pneumatiky -  musia byť namontované na všetkých kolesách pri jazde na vozovke, ktorá je pokrytá súvislou vrstvou snehu, ľadu alebo snehovej kaše. Hĺbka dezénu na zimných pneumatikách by mala byť minimálne 4 mm;   


 • letné pneumatiky so snehovými reťazami - ak je vozovka súvisle alebo takmer súvisle pokrytá snehom alebo ľadom, ako alternatívu k zimným pneumatikám je možné namontovať snehové reťaze aspoň na dve hnacie kolesá. Pri jazde na letných pneumatikách by ste však mali mať snehové reťaze v kufri. 


Do Rakúska s cestovným poistením

Dovolenku v Rakúsku rozhodne neplánujte bez kvalitného cestovného poistenia. Uzavrite si ho jednoducho cez našu online kalkulačku nižšie a cestujte s väčším pocitom bezpečia.


#3 Diaľničná známka v Rakúsku

Používanie diaľnic v Rakúsku je spoplatnené diaľničnými známkami. Ceny pre rok 2023 sú stanovené nasledovne:

Typ diaľničnej známkyCena - Osobné autá do 3,5 t Cena - Motocykle

10-dňová


9,90 €


5,80 €


2-mesačná


29 €


14,50 €


ročná


96,40 €


38,20 €Rakúsku diaľničnú známku si môžete kúpiť ako digitálnu alebo vo forme nálepky, ktorú viditeľne umiestnite na vnútornej strane čelného skla. Kvôli lepšej vizuálnej kontrole sa farba samolepiacej známky každý rok mení. Od 1. novembra 2022 do 31. januára 2024 platí v Rakúsku fialová známka. 

Okrem toho sa v Rakúsku platí aj za prejazd cez niektoré tunely alebo horské priechody a iné úseky ciest. Aktuálne poplatky si môžete pred cestou preveriť na stránke Asfinag.at

#5 Denné svietenie

Zapnuté svetlomety sú povinné počas celého dňa len pre motocykle a mopedy.

#6 Povolená hladina alkoholu v krvi

V Rakúsku je povolená hladina alkoholu v krvi 0,5 promile. Hranica 0,1 promile platí pre vodičov v skúšobnej lehote a vodičov kamiónov a autobusov. Ak však spôsobíte nehodu, aj takáto hladina alkoholu bude posudzovaná ako priťažujúca okolnosť. 

#7 Poistenie vozidla

Rovnako ako na Slovensku, aj v Rakúsku musíte mať v aute k dispozícii doklad o uzavretí povinného zmluvného poistenia, teda medzinárodne uznávanú zelenú kartu. 


Okrem toho sa vám pred dovolenkou rozhodne oplatí uzavrieť aj cestovné poistenie do Rakúska, ktoré vás v zahraničí ochráni pred rizikom finančných problémov v prípade neočakávaných udalostí. Môžete v rámci neho získať poistenie liečebných nákladov, úrazové poistenie, poistenie batožiny, poistenie zodpovednosti za škody i užitočné asistenčné služby. 

Oba typy poistenia môžete uzavrieť rýchlo a jednoducho online, cez portál Superpoistenie.sk.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.