Rakúske hory.

Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová. 

Povinná výbava do auta: Rakúsko

Rakúska povinná výbava v zásade zodpovedá tej našej, existuje len pár malých odlišností. Do povinnej výbavy v Rakúsku patrí:


 • Reflexný odev - reflexná vesta alebo iný odev môže byť podľa normy v 3 farbách - vo fluorescenčnej žltej, fluorescenčnej oranžovo-červenej a fluorescenčnej červenej. Odev musíte mať umiestnený v aute tak, aby ste naň dosiahli priamo zo sedadla vodiča. Reflexná vesta je povinná len pre vodiča auta, pre ostatných členov posádky sa odporúča pre prípad, že by museli opustiť vozidlo. 


 • Autolekárnička - má predpísaný obsah platný pre všetky štáty Európskej únie, takže na slovenských i rakúskych cestách je jednotný. Prečítajte si, čo musí obsahovať autolekárnička. Lekárnička v Rakúsku je povinná aj pre motocyklistov. 


 • Výstražný trojuholník - v prípade nehody ho umiestnite 50 metrov za vozidlom; na diaľnici alebo rýchlostnej ceste 100 m za ním. 


 • Náhradné koleso s diskom alebo dojazdové koleso, prípadne sada na bezdemontážnu opravu pneumatík. Tie nemusíte mať, ak jazdíte na tzv. runflatoch - pneumatikách, ktoré vám umožnia pri defekte alebo strate tlaku pokračovať v dočasnej jazde. 


 • Bezpečnostná helma - je povinná pre motorkárov. 


Pred cestou do Rakúska si určite skontrolujte, či máte vo vozidle všetko potrebné v perfektnom stave a nič vám nechýba. Určite vás to vyjde lacnejšie ako pokuta - tá totiž v Rakúsku môže presiahnuť aj sumu 2 000 eur.

Dovolenka v Rakúsku: ďalšie užitočné informácie

Povinná výbava auta však nie je všetko. Pred jazdou do Rakúska by ste mali vedieť ešte niekoľko dôležitých vecí:

#1 Najvyššie povolené rýchlosti

Pre autá a motocykle platia v Rakúsku tieto maximálne povolené rýchlosti:

CestaMaximálna povolená rýchlosť

v obci

50 km/h

mimo obce

100 km/h

na diaľnici

130 km/h

#2 Používanie zimných pneumatík 

Pre osobné autá, autá s ľahkým alebo ťažkým prívesom a pre malé nákladné vozidlá platí od 1. novembra do 15. apríla povinnosť zimnej výbavy v závislosti od počasia. Vodiči majú pri jazde v zimných podmienkach viacero možností:


 • zimné pneumatiky -  musia byť namontované na všetkých kolesách pri jazde na vozovke, ktorá je pokrytá súvislou vrstvou snehu, ľadu alebo snehovej kaše. Hĺbka dezénu na zimných pneumatikách by mala byť minimálne 4 mm;   


 • letné pneumatiky so snehovými reťazami - ak je vozovka súvisle alebo takmer súvisle pokrytá snehom alebo ľadom, ako alternatívu k zimným pneumatikám je možné namontovať snehové reťaze aspoň na dve hnacie kolesá. Pri jazde na letných pneumatikách by ste však mali mať snehové reťaze v kufri. 


Do Rakúska s cestovným poistením

Dovolenku v Rakúsku rozhodne neplánujte bez kvalitného cestovného poistenia. Uzavrite si ho jednoducho cez našu online kalkulačku nižšie a cestujte s väčším pocitom bezpečia.


#3 Diaľničná známka v Rakúsku

Používanie diaľnic v Rakúsku je spoplatnené diaľničnými známkami. Ceny pre rok 2023 sú stanovené nasledovne:

Typ diaľničnej známkyCena - Osobné autá do 3,5 t Cena - Motocykle

10-dňová


9,90 €


5,80 €


2-mesačná


29 €


14,50 €


ročná


96,40 €


38,20 €Rakúsku diaľničnú známku si môžete kúpiť ako digitálnu alebo vo forme nálepky, ktorú viditeľne umiestnite na vnútornej strane čelného skla. Kvôli lepšej vizuálnej kontrole sa farba samolepiacej známky každý rok mení. Od 1. novembra 2022 do 31. januára 2024 platí v Rakúsku fialová známka. 

Okrem toho sa v Rakúsku platí aj za prejazd cez niektoré tunely alebo horské priechody a iné úseky ciest. Aktuálne poplatky si môžete pred cestou preveriť na stránke Asfinag.at

#5 Denné svietenie

Zapnuté svetlomety sú povinné počas celého dňa len pre motocykle a mopedy.

#6 Povolená hladina alkoholu v krvi

V Rakúsku je povolená hladina alkoholu v krvi 0,5 promile. Hranica 0,1 promile platí pre vodičov v skúšobnej lehote a vodičov kamiónov a autobusov. Ak však spôsobíte nehodu, aj takáto hladina alkoholu bude posudzovaná ako priťažujúca okolnosť. 

#7 Poistenie vozidla

Rovnako ako na Slovensku, aj v Rakúsku musíte mať v aute k dispozícii doklad o uzavretí povinného zmluvného poistenia, teda medzinárodne uznávanú zelenú kartu. 


Okrem toho sa vám pred dovolenkou rozhodne oplatí uzavrieť aj cestovné poistenie do Rakúska, ktoré vás v zahraničí ochráni pred rizikom finančných problémov v prípade neočakávaných udalostí. Môžete v rámci neho získať poistenie liečebných nákladov, úrazové poistenie, poistenie batožiny, poistenie zodpovednosti za škody i užitočné asistenčné služby. 

Oba typy poistenia môžete uzavrieť rýchlo a jednoducho online, cez portál Superpoistenie.sk.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.