kam_na_dovolenku_

Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

Slováci sa opäť rozcestovali 

Posledné dve sezóny sme dovolenkovali najmä na Slovensku, pretože sme tu cítili bezpečnejšie. Rok 2022 bol však iný. Podľa štatistík cestovnej kancelárie Satur patrili medzi  najobľúbenejšie dovolenkové destinácie Slovákov v roku 2022 Turecko, Cyprus, Egypt, Taliansko a Chorvátsko. Z exotických krajín dominovali Spojené arabské emiráty (najmä Dubaj vďaka výstave Expo 2022), Omán, Maldivy, Zanzibar a Mexiko. Pozrime sa spolu aspoň na niektoré z nich. 

Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deň


Dovolenka Turecko

Dovolenka v Turecku je vždy skvelou voľbou. Nízke ceny, dobré služby a vysoké teploty sú najlepšou kombináciou na oddych a relax. K populárnym destináciám patria najmä Antalya, Alanya či Dalyan s množstvom kvalitných all-inclusive hotelov. Turisti si však môžu vybrať z rôznych typov ubytovania rôznych cenových tried, čo znamená, že táto krajina je dostupná v podstate pre každého. 

V Turecku vás čakajú krásne pláže a krištáľovo čistá voda. Je to ideálne miesto nielen pre tých, čo milujú relax na pláži, ale aj pre nadšencov vodných športov. Turecko zároveň priam dýcha históriou. Mestá Istanbul, Efez či Kappadokia sú plné pozoruhodných pamiatok a kultúrneho dedičstva. Ak sa teda zaujímate o históriu, Turecko je pre vás priam ideálnou dovolenkovou destináciou. 

Turecko (1)

Dovolenka Cyprus

Príjemné stredomorské podnebie si Slováci s obľubou užívajú aj na Cypre. V rebríčku najobľúbenejších dovolenkových destinácií Slovákov sa tento ostrov drží už posledné tri roky. Vďačí tomu predovšetkým svojim nádherným plážam s jemným pieskom a čistému tyrkysovému moru. Medzi najvyhľadávanejšie miesta patria pláže Nissi Beach, Coral Bay  či  Fig Tree Bay.

Ak vás omrzí ležanie na pláži, vyrazte za unikátnymi miestami, ktoré dýchajú bohatou históriou a kultúrou, ktoré sú zmesou gréckych i tureckých vplyvov. Rovnako ako cyperská kuchyňa, ktorá je známa svojou pestrosťou. Navyše, dovolenka na Cypre je pre nás Slovákov pomerne dostupná, pretože sme spojení priamymi letmi alebo letmi s krátkymi prestupmi. Navyše je to stále cenovo relatívne dostupná krajina, čo jeho obľúbenosť ešte zvyšuje. 

Dovolenka Egypt

Severoafrický Egypt má teplé a slnečné počasie počas celého roka. Ak teda chcete vyraziť na dovolenku, keď na Slovensku vládne sychravá jeseň alebo mrazivá zima, Egypt bude pre vás tou správnou voľbou. Na dovolenku v Egypte je ideálny čas od októbra do apríla, keď je počasie príjemnejšie a menej horúce ako v letných mesiacoch. 

Počas tohto obdobia je teplota vzduchu ideálna nielen na slnenie na pláži, ale aj na objavovanie historických a kultúrnych pamiatok. Nádherné pláže nájdete najmä v oblastiach Sharm el-Sheikh, Hurghada a Marsa Alam. Milovníkom potápania ponúkajú úžasný podmorský svet s pestrou paletou rýb a koralov. Egypt ako kolíska starovekej civilizácie zároveň ponúka množstvo historických pamiatok ako pyramídy v Gíze, Luxor, Karnak, Údolie kráľov a mnoho ďalších fascinujúcich miest.

Dovolenka Chorvátsko

Krásne pláže, priezračné more  a stále relatívne priaznivé ceny  - to všetko robí z Chorvátska stálicu pre dovolenkárov zo Slovenska. O to viac, že za dovolenkou v Chorvátsku nie je nutné cestovať letecky, ale stačí niekoľko hodín v aute. 


Chorvátsko víta každoročne naozaj veľké množstvo turistov. Avšak lákadlom nie sú len pláže Jadranského mora, ale aj nádherná príroda národných parkov (ako sú napríklad Plitvické jazerá) a množstvo historických miest.  Staré uličky, katedrály a kostoly vás očaria v historických mestách Dubrovník, Zadar či Split

Ak netúžite po masách ľudí, vyberte sa na dovolenku mimo sezóny. Jeseň v Chorvátsku je svojím počasím rovnako priaznivá ako leto. Naplánujte si cestu do Chorvátska napríklad na september. 

Dovolenka Taliansko

Do prvej päťky top dovolenkových destinácií patrí zaslúžene aj Taliansko. Táto krajina je pomerne blízko, a cestovanie do nej teda nie je veľmi náročné. 

Taliansko láka turistov nielen svojím príjemným stredomorským podnebím a krásnymi plážami, ale aj nádhernou horskou prírodou a historickými miestami.  Rím, Neapol, Florencia a mnohé ďalšie miesta priam dýchajú históriou. Ak preferujete pokojnejšiu dovolenku, namiesto známych miest zvoľte radšej ostrovy. Sardínia a Sicília sú populárne, no nikdy v nich nie je toľko turistov, ako napríklad v Ríme. 

Ešte lepšie spravíte, ak si aj dovolenku v Taliansku naplánujete na prvé septembrové týždne. Leto bude pomaly končiť a ľudí ubúdať. V Taliansku si však aj v tomto období užijete horúce letné počasie. 


Dovolenka Zanzibar 

Chceli by ste zažiť exotiku a láka vás niečo iné, ako klasika vo forme Talianska či Chorvátska? V tom prípade si kúpte  letenky na Zanzibar. Toto súostrovie si mnohí Slováci obľúbili už počas minulých sezón. A táto nebude výnimkou. 

Dovolenku na Zanzibare si môžete naplánovať od júla až do marca. V tomto období vás čakajú príjemne vysoké teploty a pekné počasie. Pri cestovaní však nezabudnite na to, že Zanzibar vyžaduje víza. Tie si však dokážete vybaviť aj po ceste v lietadle. 

Dovolenka Maldivy 

A na záver ešte jedna exotika. Priam dokonalú dovolenku môžete zažiť na jednom z najkrajších miest sveta - súostroví Maldivy v Indickom oceáne. Očaria vás bielymi piesočnatými plážami a tyrkysovou vodou, ktoré sú ako stvorené na relax. Maldivy ponúkajú skvelé možnosti aj pre aktívnych dovolenkárov, ktorí milujú potápanie, šnorchlovanie, rybolov či vodné športy ako napríklad windsurfing. Čerešničkou na torte je skvelá exotická kuchyňa, ktorá využíva čerstvé morské plody a miestne bylinky a koreniny.

Maldivy sú pre nás Slovákov už o niečo vzdialenejšie - najjednoduchší let z Viedne trvá približne 10 hodín. Dlhšia cesta však za nádhernú dovolenku rozhodne stojí. Hoci Maldivy sú skvelou destináciou pre dovolenku po celý rok, za sezónu sa považuje obdobie od decembra do apríla, kedy je počasie najpríjemnejšie. 

Cestovné poistenie

Tak ako, inšpirovali sme vás? Ak už sa v myšlienkach pomaly balíte na cestu, nezabudnite ešte na jednu dôležitú vec: kvalitné cestovné poistenie. V prípade potreby vám zabezpečí nielen úhradu nákladov na liečbu ochorení či úrazov v zahraničí, ale oceníte ho aj v iných prípadoch - napríklad  pri strate batožiny či škodách spôsobených iným osobám. Neoceniteľnú pomoc v zahraničí vám poskytnú aj asistenčné služby k cestovnému poisteniu, ktoré vám poskytnú pomoc v núdzi. 


Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

  Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
  25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

  Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • Žena trhá papier - zmluvu
  19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

  Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?