kam_na_dovolenku_

Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

Slováci sa opäť rozcestovali 

Posledné dve sezóny sme dovolenkovali najmä na Slovensku, pretože sme tu cítili bezpečnejšie. Rok 2022 bol však iný. Podľa štatistík cestovnej kancelárie Satur patrili medzi  najobľúbenejšie dovolenkové destinácie Slovákov v roku 2022 Turecko, Cyprus, Egypt, Taliansko a Chorvátsko. Z exotických krajín dominovali Spojené arabské emiráty (najmä Dubaj vďaka výstave Expo 2022), Omán, Maldivy, Zanzibar a Mexiko. Pozrime sa spolu aspoň na niektoré z nich. 

Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deň


Dovolenka Turecko

Dovolenka v Turecku je vždy skvelou voľbou. Nízke ceny, dobré služby a vysoké teploty sú najlepšou kombináciou na oddych a relax. K populárnym destináciám patria najmä Antalya, Alanya či Dalyan s množstvom kvalitných all-inclusive hotelov. Turisti si však môžu vybrať z rôznych typov ubytovania rôznych cenových tried, čo znamená, že táto krajina je dostupná v podstate pre každého. 

V Turecku vás čakajú krásne pláže a krištáľovo čistá voda. Je to ideálne miesto nielen pre tých, čo milujú relax na pláži, ale aj pre nadšencov vodných športov. Turecko zároveň priam dýcha históriou. Mestá Istanbul, Efez či Kappadokia sú plné pozoruhodných pamiatok a kultúrneho dedičstva. Ak sa teda zaujímate o históriu, Turecko je pre vás priam ideálnou dovolenkovou destináciou. 

Turecko (1)

Dovolenka Cyprus

Príjemné stredomorské podnebie si Slováci s obľubou užívajú aj na Cypre. V rebríčku najobľúbenejších dovolenkových destinácií Slovákov sa tento ostrov drží už posledné tri roky. Vďačí tomu predovšetkým svojim nádherným plážam s jemným pieskom a čistému tyrkysovému moru. Medzi najvyhľadávanejšie miesta patria pláže Nissi Beach, Coral Bay  či  Fig Tree Bay.

Ak vás omrzí ležanie na pláži, vyrazte za unikátnymi miestami, ktoré dýchajú bohatou históriou a kultúrou, ktoré sú zmesou gréckych i tureckých vplyvov. Rovnako ako cyperská kuchyňa, ktorá je známa svojou pestrosťou. Navyše, dovolenka na Cypre je pre nás Slovákov pomerne dostupná, pretože sme spojení priamymi letmi alebo letmi s krátkymi prestupmi. Navyše je to stále cenovo relatívne dostupná krajina, čo jeho obľúbenosť ešte zvyšuje. 

Dovolenka Egypt

Severoafrický Egypt má teplé a slnečné počasie počas celého roka. Ak teda chcete vyraziť na dovolenku, keď na Slovensku vládne sychravá jeseň alebo mrazivá zima, Egypt bude pre vás tou správnou voľbou. Na dovolenku v Egypte je ideálny čas od októbra do apríla, keď je počasie príjemnejšie a menej horúce ako v letných mesiacoch. 

Počas tohto obdobia je teplota vzduchu ideálna nielen na slnenie na pláži, ale aj na objavovanie historických a kultúrnych pamiatok. Nádherné pláže nájdete najmä v oblastiach Sharm el-Sheikh, Hurghada a Marsa Alam. Milovníkom potápania ponúkajú úžasný podmorský svet s pestrou paletou rýb a koralov. Egypt ako kolíska starovekej civilizácie zároveň ponúka množstvo historických pamiatok ako pyramídy v Gíze, Luxor, Karnak, Údolie kráľov a mnoho ďalších fascinujúcich miest.

Dovolenka Chorvátsko

Krásne pláže, priezračné more  a stále relatívne priaznivé ceny  - to všetko robí z Chorvátska stálicu pre dovolenkárov zo Slovenska. O to viac, že za dovolenkou v Chorvátsku nie je nutné cestovať letecky, ale stačí niekoľko hodín v aute. 


Chorvátsko víta každoročne naozaj veľké množstvo turistov. Avšak lákadlom nie sú len pláže Jadranského mora, ale aj nádherná príroda národných parkov (ako sú napríklad Plitvické jazerá) a množstvo historických miest.  Staré uličky, katedrály a kostoly vás očaria v historických mestách Dubrovník, Zadar či Split

Ak netúžite po masách ľudí, vyberte sa na dovolenku mimo sezóny. Jeseň v Chorvátsku je svojím počasím rovnako priaznivá ako leto. Naplánujte si cestu do Chorvátska napríklad na september. 

Dovolenka Taliansko

Do prvej päťky top dovolenkových destinácií patrí zaslúžene aj Taliansko. Táto krajina je pomerne blízko, a cestovanie do nej teda nie je veľmi náročné. 

Taliansko láka turistov nielen svojím príjemným stredomorským podnebím a krásnymi plážami, ale aj nádhernou horskou prírodou a historickými miestami.  Rím, Neapol, Florencia a mnohé ďalšie miesta priam dýchajú históriou. Ak preferujete pokojnejšiu dovolenku, namiesto známych miest zvoľte radšej ostrovy. Sardínia a Sicília sú populárne, no nikdy v nich nie je toľko turistov, ako napríklad v Ríme. 

Ešte lepšie spravíte, ak si aj dovolenku v Taliansku naplánujete na prvé septembrové týždne. Leto bude pomaly končiť a ľudí ubúdať. V Taliansku si však aj v tomto období užijete horúce letné počasie. 


Dovolenka Zanzibar 

Chceli by ste zažiť exotiku a láka vás niečo iné, ako klasika vo forme Talianska či Chorvátska? V tom prípade si kúpte  letenky na Zanzibar. Toto súostrovie si mnohí Slováci obľúbili už počas minulých sezón. A táto nebude výnimkou. 

Dovolenku na Zanzibare si môžete naplánovať od júla až do marca. V tomto období vás čakajú príjemne vysoké teploty a pekné počasie. Pri cestovaní však nezabudnite na to, že Zanzibar vyžaduje víza. Tie si však dokážete vybaviť aj po ceste v lietadle. 

Dovolenka Maldivy 

A na záver ešte jedna exotika. Priam dokonalú dovolenku môžete zažiť na jednom z najkrajších miest sveta - súostroví Maldivy v Indickom oceáne. Očaria vás bielymi piesočnatými plážami a tyrkysovou vodou, ktoré sú ako stvorené na relax. Maldivy ponúkajú skvelé možnosti aj pre aktívnych dovolenkárov, ktorí milujú potápanie, šnorchlovanie, rybolov či vodné športy ako napríklad windsurfing. Čerešničkou na torte je skvelá exotická kuchyňa, ktorá využíva čerstvé morské plody a miestne bylinky a koreniny.

Maldivy sú pre nás Slovákov už o niečo vzdialenejšie - najjednoduchší let z Viedne trvá približne 10 hodín. Dlhšia cesta však za nádhernú dovolenku rozhodne stojí. Hoci Maldivy sú skvelou destináciou pre dovolenku po celý rok, za sezónu sa považuje obdobie od decembra do apríla, kedy je počasie najpríjemnejšie. 

Cestovné poistenie

Tak ako, inšpirovali sme vás? Ak už sa v myšlienkach pomaly balíte na cestu, nezabudnite ešte na jednu dôležitú vec: kvalitné cestovné poistenie. V prípade potreby vám zabezpečí nielen úhradu nákladov na liečbu ochorení či úrazov v zahraničí, ale oceníte ho aj v iných prípadoch - napríklad  pri strate batožiny či škodách spôsobených iným osobám. Neoceniteľnú pomoc v zahraničí vám poskytnú aj asistenčné služby k cestovnému poisteniu, ktoré vám poskytnú pomoc v núdzi. 


Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas
  29. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Vybavenie cestovného pasu – od apríla zaplatíte o polovicu viac

  Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko bude tento cestovný doklad stáť? A dostala sa k vám už informácia, že od apríla budú cestovné pasy podstatne drahšie? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • 11. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako prekonať časový posun?

  Spoznávanie vzdialenejších kultúr a miest sa často nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. Preto sa na časový posun vopred pripravte. Umožní vám to vyrovnať sa s ním, a svoju dovolenku si tak užijete bez obmedzení.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • nádherné mesto Krumlov v Českej republike
  15. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Pamiatky v Česku: Tieto by ste rozhodne mali navštíviť

  Túžite cestovať, ale na dlhé cesty nemáte čas alebo chuť? Susedná Česká republika ponúka množstvo krásnych cieľov, ktoré si užijete vo dvojici alebo v podobe rodinného výletu. Podobný jazyk, priateľský susedný národ, skvelá strava – to všetko robí z Česka mimoriadne obľúbenú destináciu Slovákov.