Kam ísť tento rok na dovolenku? Najlepšie destinácie pre Slovákov

Kam ísť tento rok na dovolenku? - mapa sveta

Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Nepríjemná situácia, ktorá nás drží doma, sa pomaly upokojuje a umožňuje vyjsť aspoň kúsok za hranice. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka.

Testy a vakcína ovplyvnia všetko 

Situácia sa neustále mení a nikto presne nevie, aká bude o niekoľko týždňov či dokonca mesiacov. Práve preto je dobré sledovať jednotlivé opratrenia a to, čo so sebou prinesú. Väčšina krajín bude pravdepodobne vyžadovať očkovanie alebo negatívne testy. 

Nezabúdajte na nosenie rúšok a zvýšenú hygienu. Tie sú pri cestovaní, hlavne v tomto období, kľúčové. Spravíte taktiež dobre, keď sa počas dovolenkovania budete od ostatných držať niekoľko metrov. Ak sa dá, na pláži si vyberte skôr odľahlé miesto. 

Keď sa na dovolenku správne pripravíte, môžete cestovať rovno do niekoľkých destinácií. Prinášame vám zopár tipov, ktoré rozhodne stoja za zváženie.

Slovensko

Veľké množstvo turistov a dovolenkárov zostane aj tento rok na Slovensku. Dôvodom je najmä pocit vyššej bezpečnosti. Nehovoriac o podpore domáceho cestovného ruchu. Prevádzky za posledné mesiace utrpeli veľké straty, a preto spravíte dobre, ak navštívite viaceré miesta v našej krajine. 

Za zmienku rozhodne stojí Slovenský Raj, Muránska Planina, Pieniny či Oravský hrad. Zabudnúť nesmieme ani na pekné rozhľadne. Navštíviť by ste mali Terchovské srdce, Devínsku kobylu, Veľkú Homoľu, Maginhrad, Vartovku či Čerešenku. 

Pre deti je ako stvorený Bojnický zámok a pre milovníkov histórie Banská Štiavnica. V Štrbskom plese objavíte množstvo atrakcií a v Čičmanoch tradičné slovenské symboly. Na výber je toho nespočetne veľa. Určite si prídete na svoje. 

Chorvátsko

Ak sa pýtate, kam na dovolenku, no Slovensko ste už videli celé, zájdite do blízkeho Chorvátska. Jadranské more každoročne víta množstvo turistov. 

Výhodou Chorvátska je to, že sa na jednotlivých miestach nemusíte len kúpať. Krajina má dlhú históriu a ponúka veľa pamiatok. Prejdite sa po starých uličkách a prezrite si katedrály, kostoly či zámky. 

Pre tých, ktorí by sa chceli okúpať, no netúžia po masách ľudí, je dobré zvoliť dovolenku trochu neskôr. Jeseň by mala byť rovnako priaznivá ako leto, len s menším počtom ľudí. Naplánujte si cestu do Chorvátska, napríklad na september. 

Turecko

Dovolenka Turecko je vždy skvelou voľbou. Nízke ceny, dobré služby a vysoké teploty sú najlepšou kombináciou na oddych a relax. Rovnako ako Chorvátsko, aj táto destinácia by mala byť na leto pomaly pripravená. Chce privítať čo najviac turistov. 

K populárnym destináciám sa radí napríklad Antalya, Alanya či Dalyan. Ak by ste chceli vidieť skôr pamiatky, určite navštívte hlavné mesto Ankara, Instanbul, Kapadóciu či Bospor. 

Kam ísť tento rok na dovolenku? - Turecko

Taliansko

Taliansko spadá spolu s Chorvátskom do rovnakej kategórie obľúbených destinácií. Ak by ste však chceli pokojnejšiu dovolenku, namiesto známych miest zvoľte skôr ostrovy. Sardínia a Sicília sú populárne, no nikdy v nich nie je toľko turistov, ako napríklad v Ríme. 

Ešte lepšie spravíte, ak si aj túto dovolenku naplánujete na prvé septembrové týždne. Leto bude pomaly končiť a ľudí ubúdať. 

Zanzibar 

Chceli by ste zažiť exotiku a láka vás niečo iné, ako klasika vo forme Talianska či Chorvátska? V tom prípade si kúpte letenky na Zanzibar. Ten si mnohí obľúbili už počas minulého leta. A toto nebude výnimkou. 

Zanzibar je pre turistov otvorený. Cestujúcim stačí vyplniť registračný formulár a po vystúpení z lietadla absolvovať jeden test. Dovolenku si môžete naplánovať od júla až do marca. V tomto období vás čakajú príjemne vysoké teploty a pekné počasie. 

Pri cestovaní nezabúdajte ešte na jednu vec. Zanzibar vyžaduje víza. Tie si však dokážete vybaviť aj po ceste v lietadle. 

A keď už budete v Tanzánii, vyberte sa pozrieť národný park Serengeti alebo najvyššiu horu Afriky, Kilimandžáro. 

Maldivy 

A na záver ešte jedna exotika. Maldivy boli počas minulého roka pre turistov otvorené. Spočiatku bol vstup bez obmedzení, neskôr sa vyžadoval negatívny test starý maximálne 72 hodín. 

Všetky podmienky si však pred vstupom do krajiny nezabudnite naštudovať. Nikdy neviete, čo sa môže zo dňa na deň zmeniť. Maldivy sú skvelou voľbou pre každého dovolenkára. Predstavujú útek z reality a možnosť cestovať takmer počas celého roka. 

Zhrnutie 

Leto 2021 nemusí byť len o sedení doma. Ak sa správne pripravíte a budete dodržiavať všetky nariadenia, môžete sa dostať aj na Zanzibar alebo Maldivy. Užite si teplé počasie tak, ako sa patrí.

Spočítať cenu

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2

Články súvisiace s týmito výrazmi:

Plánujete letnú dovolenku, no neviete, kam ísť? Pozrite si naše tipy, ktoré zohľadňujú aj súčasnú situáciu. Užite si tohtoročné leto tak, ako sa patrí.