kam_na_dovolenku_

Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

Slováci sa opäť rozcestovali 

Posledné dve sezóny sme dovolenkovali najmä na Slovensku, pretože sme tu cítili bezpečnejšie. Rok 2022 bol však iný. Podľa štatistík cestovnej kancelárie Satur patrili medzi  najobľúbenejšie dovolenkové destinácie Slovákov v roku 2022 Turecko, Cyprus, Egypt, Taliansko a Chorvátsko. Z exotických krajín dominovali Spojené arabské emiráty (najmä Dubaj vďaka výstave Expo 2022), Omán, Maldivy, Zanzibar a Mexiko. Pozrime sa spolu aspoň na niektoré z nich. 

Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deň


Dovolenka Turecko

Dovolenka v Turecku je vždy skvelou voľbou. Nízke ceny, dobré služby a vysoké teploty sú najlepšou kombináciou na oddych a relax. K populárnym destináciám patria najmä Antalya, Alanya či Dalyan s množstvom kvalitných all-inclusive hotelov. Turisti si však môžu vybrať z rôznych typov ubytovania rôznych cenových tried, čo znamená, že táto krajina je dostupná v podstate pre každého. 

V Turecku vás čakajú krásne pláže a krištáľovo čistá voda. Je to ideálne miesto nielen pre tých, čo milujú relax na pláži, ale aj pre nadšencov vodných športov. Turecko zároveň priam dýcha históriou. Mestá Istanbul, Efez či Kappadokia sú plné pozoruhodných pamiatok a kultúrneho dedičstva. Ak sa teda zaujímate o históriu, Turecko je pre vás priam ideálnou dovolenkovou destináciou. 

Turecko (1)

Dovolenka Cyprus

Príjemné stredomorské podnebie si Slováci s obľubou užívajú aj na Cypre. V rebríčku najobľúbenejších dovolenkových destinácií Slovákov sa tento ostrov drží už posledné tri roky. Vďačí tomu predovšetkým svojim nádherným plážam s jemným pieskom a čistému tyrkysovému moru. Medzi najvyhľadávanejšie miesta patria pláže Nissi Beach, Coral Bay  či  Fig Tree Bay.

Ak vás omrzí ležanie na pláži, vyrazte za unikátnymi miestami, ktoré dýchajú bohatou históriou a kultúrou, ktoré sú zmesou gréckych i tureckých vplyvov. Rovnako ako cyperská kuchyňa, ktorá je známa svojou pestrosťou. Navyše, dovolenka na Cypre je pre nás Slovákov pomerne dostupná, pretože sme spojení priamymi letmi alebo letmi s krátkymi prestupmi. Navyše je to stále cenovo relatívne dostupná krajina, čo jeho obľúbenosť ešte zvyšuje. 

Dovolenka Egypt

Severoafrický Egypt má teplé a slnečné počasie počas celého roka. Ak teda chcete vyraziť na dovolenku, keď na Slovensku vládne sychravá jeseň alebo mrazivá zima, Egypt bude pre vás tou správnou voľbou. Na dovolenku v Egypte je ideálny čas od októbra do apríla, keď je počasie príjemnejšie a menej horúce ako v letných mesiacoch. 

Počas tohto obdobia je teplota vzduchu ideálna nielen na slnenie na pláži, ale aj na objavovanie historických a kultúrnych pamiatok. Nádherné pláže nájdete najmä v oblastiach Sharm el-Sheikh, Hurghada a Marsa Alam. Milovníkom potápania ponúkajú úžasný podmorský svet s pestrou paletou rýb a koralov. Egypt ako kolíska starovekej civilizácie zároveň ponúka množstvo historických pamiatok ako pyramídy v Gíze, Luxor, Karnak, Údolie kráľov a mnoho ďalších fascinujúcich miest.

Dovolenka Chorvátsko

Krásne pláže, priezračné more  a stále relatívne priaznivé ceny  - to všetko robí z Chorvátska stálicu pre dovolenkárov zo Slovenska. O to viac, že za dovolenkou v Chorvátsku nie je nutné cestovať letecky, ale stačí niekoľko hodín v aute. 


Chorvátsko víta každoročne naozaj veľké množstvo turistov. Avšak lákadlom nie sú len pláže Jadranského mora, ale aj nádherná príroda národných parkov (ako sú napríklad Plitvické jazerá) a množstvo historických miest.  Staré uličky, katedrály a kostoly vás očaria v historických mestách Dubrovník, Zadar či Split

Ak netúžite po masách ľudí, vyberte sa na dovolenku mimo sezóny. Jeseň v Chorvátsku je svojím počasím rovnako priaznivá ako leto. Naplánujte si cestu do Chorvátska napríklad na september. 

Dovolenka Taliansko

Do prvej päťky top dovolenkových destinácií patrí zaslúžene aj Taliansko. Táto krajina je pomerne blízko, a cestovanie do nej teda nie je veľmi náročné. 

Taliansko láka turistov nielen svojím príjemným stredomorským podnebím a krásnymi plážami, ale aj nádhernou horskou prírodou a historickými miestami.  Rím, Neapol, Florencia a mnohé ďalšie miesta priam dýchajú históriou. Ak preferujete pokojnejšiu dovolenku, namiesto známych miest zvoľte radšej ostrovy. Sardínia a Sicília sú populárne, no nikdy v nich nie je toľko turistov, ako napríklad v Ríme. 

Ešte lepšie spravíte, ak si aj dovolenku v Taliansku naplánujete na prvé septembrové týždne. Leto bude pomaly končiť a ľudí ubúdať. V Taliansku si však aj v tomto období užijete horúce letné počasie. 


Dovolenka Zanzibar 

Chceli by ste zažiť exotiku a láka vás niečo iné, ako klasika vo forme Talianska či Chorvátska? V tom prípade si kúpte  letenky na Zanzibar. Toto súostrovie si mnohí Slováci obľúbili už počas minulých sezón. A táto nebude výnimkou. 

Dovolenku na Zanzibare si môžete naplánovať od júla až do marca. V tomto období vás čakajú príjemne vysoké teploty a pekné počasie. Pri cestovaní však nezabudnite na to, že Zanzibar vyžaduje víza. Tie si však dokážete vybaviť aj po ceste v lietadle. 

Dovolenka Maldivy 

A na záver ešte jedna exotika. Priam dokonalú dovolenku môžete zažiť na jednom z najkrajších miest sveta - súostroví Maldivy v Indickom oceáne. Očaria vás bielymi piesočnatými plážami a tyrkysovou vodou, ktoré sú ako stvorené na relax. Maldivy ponúkajú skvelé možnosti aj pre aktívnych dovolenkárov, ktorí milujú potápanie, šnorchlovanie, rybolov či vodné športy ako napríklad windsurfing. Čerešničkou na torte je skvelá exotická kuchyňa, ktorá využíva čerstvé morské plody a miestne bylinky a koreniny.

Maldivy sú pre nás Slovákov už o niečo vzdialenejšie - najjednoduchší let z Viedne trvá približne 10 hodín. Dlhšia cesta však za nádhernú dovolenku rozhodne stojí. Hoci Maldivy sú skvelou destináciou pre dovolenku po celý rok, za sezónu sa považuje obdobie od decembra do apríla, kedy je počasie najpríjemnejšie. 

Cestovné poistenie

Tak ako, inšpirovali sme vás? Ak už sa v myšlienkach pomaly balíte na cestu, nezabudnite ešte na jednu dôležitú vec: kvalitné cestovné poistenie. V prípade potreby vám zabezpečí nielen úhradu nákladov na liečbu ochorení či úrazov v zahraničí, ale oceníte ho aj v iných prípadoch - napríklad  pri strate batožiny či škodách spôsobených iným osobám. Neoceniteľnú pomoc v zahraničí vám poskytnú aj asistenčné služby k cestovnému poisteniu, ktoré vám poskytnú pomoc v núdzi. 


Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.