Cestovné poistenie do USA

Vaša predstava o dovolenke síce môže byť pokojná a pohodová, ale cestovné poistenie by ste si rozhodne mali uzatvoriť aj pred odchodom do USA.


Cestovné poistenie do USA

Empire State Building


Cestovanie do Spojených štátoch amerických je snom viacerých z nás. Zdravotná starostlivosť v USA je však veľmi drahá a aj banálny zákrok či ošetrenie dokáže cestu poriadne predražiť. Kde získate najvýhodnejšie poistenie do USA? Ako sa cestuje do USA v čase covidu a aké sú podmienky vstupu?

Cestovanie do USA v čase Covidu

Dostať sa do USA v dobe covidovej bolo pre Slovákov dlhšiu dobu takmer nemožné. USA totiž v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu zaviedli ešte v marci 2020 zákaz vstupu na svoje územie najskôr pre cestujúcich z Číny, ktorý následne rozšírili aj na cestujúcich z viac ako 30 krajín vrátane väčšiny európskych štátov.

Na územie Spojených štátov amerických mohli odvtedy pricestovať len Američania alebo ľudia so závažným dôvodom. Táto situácia sa zmenila až po takmer 18 mesiacoch. Od 8. novembra 2021 je naplánované otvorenie hraníc do USA, kedy môžu do USA letecky cestovať už aj plne zaočkovaní cestujúci z Európskej únie a Veľkej Británie.

Podmienky vstupu do USA

Pre vstup do USA budete potrebovať:

1. Doklad o zaočkovaní

Za plne zaočkovanú osobu vás budú úrady považovať v prípade, že uplynuli minimálne 2 týždne od podania jednodávkovej vakcíny alebo druhej dávky dvojdávkovej vakcíny. USA pritom uznávajú očkovanie vakcínami odporúčanými WHO - teda od výrobcov Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson, Sinopharm a Sinovac. Cestujúci očkovaní vakcínami Sputnik alebo Covaxin teda nebudú akceptovaní.

2. Negatívny test na COVID-19, ktorý nie je starší ako 72 hodín

Aj v prípade, že ste plne zaočkovaný, na vstup do krajiny musíte absolvovať PCR alebo antigénový test na koronavírus, a to maximálne tri dni pred vycestovaním. Táto povinnosť sa vzťahuje na všetkých cestujúcich od 2 rokov veku. Negatívny výsledok testu preukazujete ešte pred nástupom do lietadla.

Po predložení týchto dokladov nemusíte ísť po príchode do USA do karantény. Samozrejme, existujú aj určité výnimky - napríklad deti a pravdepodobne pribudnú aj ďalšie. V prípade, že cestujúci spadá pod niektorú výnimku bez očkovania, musí sa preukázať negatívnym výsledkom testu na koronavírus, ktorého vzorka bola odobratá najdlhšie 1 deň pred plánovaným odletom.


Okrem toho budete podrobený trasovaniu kontaktov. To znamená, že aerolínii odovzdáte kontaktné údaje, ako telefónne číslo, e-mail či iné informácie, ktoré budú slúžiť na vaše kontaktovanie v prípade, ak ste pri cestovaní prišli do kontaktu s osobou pozitívnou na COVID-19.


Prečo cestovné poistenie do USA?

Cestujete do USA a premýšľate, či sa vám vôbec vyplatí uzatvárať si cestovné poistenie? V žiadnom prípade s rozhodnutím neváhajte. Hoci sa vám určite nechce premýšľať nad možnosťou choroby či úrazu na vysnenej dovolenke, lepšie je však byť pripravený aj na túto možnosť. Náklady na liečbu v Spojených štátoch sú veľmi drahé, aj menšie zákroky sa pohybujú v stovkách eur a pokiaľ ide o vážnejšie zákroky, tie sa môžu vyšplhať aj na desiatky tisíc eur. Pokiaľ navyše v USA plánujete nejaký adrenalínový šport, potom je riziko vyššie a výber vhodného cestovného poistenia ešte dôležitejší.


Cestovné poistenie do USA vás v závislosti od dĺžky vášho pobytu vyjde len na pár desiatok eur. Za túto cenu však získate kvalitné finančné zaistenie, pocit istoty, asistenčné služby a množstvo ďalších užitočných pripoistení.


Cestovné doklady pri ceste do USA

Pre cestovanie do Spojených štátov amerických si vystačíte s cestovným pasom, ktorého platnosť musí byť ešte minimálne 6 mesiacov po návrate. Vízum  je povinné len pri pobytoch dlhších ako 90 dní. Očkovanie s výnimkou očkovania proti COVID-19 nie je povinné, odporúča sa očkovanie proti tetanu a žltačke typu A a B.
 
Socha Slobody


Čo by ste v USA nemali vynechať?

V Spojené štáty amerických nájdete skutočné prírodné bohatstvo a pestré národnostné i kultúrne zloženie. Vďaka veľkej rozlohe môžete na území USA nájsť hypermoderné mestá, panenskú prírodu, nížiny, stepi, ale aj veľhory. Ktoré miesta by ste teda mali v USA určite navštíviť?

Zo známych miest je to napríklad New York so Sochou slobody a veľmi špecifickou atmosférou. Romantické mesto San Franciscopripomína život kvetinových detí a v Las Vegas nájdete desiatky kasín. Populárne Los Angeles je zasa mestom filmu a filmových hrdinov. Práve tu sa totiž nachádza Hollywood.

Z prírodných krás určite nevynechajte Niagarské vodopády, ležiace na hraniciach s Kanadou, národné parky Grand Canyon, Yosemite a Yellowston, Death Valley na hranici štátu Nevada a Kalifornia alebo najväčší štát Aljaška s úchvatnou drsnou a nedotknutou krajinou.

Je naozaj veľmi ťažké vymenovať všetky miesta, ktoré stoja za návštevu. Akonáhle USA navštívite, budete chcieť prísť znova a znova.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny.


Cestovné poistenie a COVID - 19

Pri uzatváraní cestovného poistenia je dôležité myslieť na súčasnú situáciu spojenú s ochorením COVID-19. Okrem podmienok v našej krajine je potrebné naštudovať si všetky informácie aj o podmienkach na mieste, kam cestujete.


Mnohé poisťovne majú v rámci cestovného poistenia aj krytie COVID-19. V niektorých prípadoch to platí dokonca aj vtedy, keď cestujete do rizikovej krajiny. Poistenie s krytím COVID-19 aj do rizikovej krajiny si u nás môžete pohodlne uzavrieť.