Čo si zbaliť na cestu do USA?

čo zbaliť na cestu do USA

Spojené štáty americké sú lákavou destináciou pre mnohých cestovateľov. Navyše dnes nie je ani drahé, ani náročné zaletieť za oceán. Na niekoľko vecí však musíte pamätať, pretože platí, že iný kraj, je aj iný mrav.

Ako je to s vízami?

Toto je najčastejšia otázka, ktorú si kladú cestovatelia. Je teda nutné mať do USA víza, alebo nie? „Bezvízový program umožňuje cestujúcim z určených krajín cestovať do USA za účelom turistiky alebo služobnej cesty, nie práce, na dobu nepresahujúcu 90 dní bez víz. Pre občanov Slovenskej republiky, ktorí sú držiteľmi biometrických turistických cestovných pasov  je od 17. novembra 2008 zrušená vízová povinnosť na cesty do USA za účelom turistiky, návštevy fyzickej osoby, obchodnej návštevy právnickej osoby na 90 dní, ale nie za účelom práce”, upozorňuje Veľvyslanectvo Slovenskej republiky vo Washingtone a dopĺňa: „Do limitu 90 dní sa započítava aj vycestovanie do Mexika alebo Kanady. Po uplynutí 90 dní povoleného pobytu začína nepovolený pobyt. Porušenie limitu môže mať za následok deportáciu z krajiny a odopretie vstupu do USA v budúcnosti“ 

Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite na poistenie storna letenky. Ako to funguje?

Celý článok >

Potrebujete ESTA povolenie

Víza to nie sú, ale na druhej strane nemôžete ísť do Ameriky len tak s pasom, ako napríklad do Turecka. Budete potrebovať Esta povolenie. Povolenie ESTA si vybavíte z pohodlia domova vyplnením online formuláru. Nič zložité. Po prílete do USA prejdete malým pohovorom s pár otázkami ako pri bežnej colnej kontrole. 

Nezabudnite na poistenie liečebných nákladov

USA je úplne iný svet, kde nemajú ani domáci povinné zdravotné poistenie. Preto sa musíte dobre pripraviť na prípadné problémy. V prípade akéhokoľvek cestovného poistenia je najdôležitejšie mať poistené liečebné náklady a to najmä v prípade cesty do USA. V prípade vážnych zdravotných problémov, operácie alebo dlhšej hospitalizácie by sa totiž mohol pobyt v zahraničí bez poistenia predražiť až niekoľkonásobne. Navyše v USA sa vyskytujú aj situácie, s ktorými na Slovensku nepočítame.

„Z dôvodu vyčíňania hurikánu Irma v USA klientke meškal let a mala následne problém dostať sa domov. Klientke sme v spolupráci s asistenčnou službou  pomohli dostať sa späť na Slovensko a poskytli sme jej mimoriadne plnenie vo výške 718 eur,“ hovorí Peter Ripka z ČSOB

Cena za ošetrenie závisí od rozsahu zranenia, vážnosti ochorenia a indikácie ďalších potrebných ošetrení, či operačných zákrokov.  

V USA môže vyjsť niekoľkodňová hospitalizácia za zápal pľúc zhruba 20 000 USD, v prípade oftalmológie, chirurgie až 60 000 USD. Jednorazové ambulantné ošetrenie v USA Vás vyjde na 500 USD. Kontrolné ošetrenie na 300 USD.  Prevoz vrtuľníkom z miesta udalosti do nemocnice stojí cca. 8 000 €. Prevoz vrtuľníkom po nehode do nemocnice vrátane záchranných akcií počas letu môže vyjsť aj na 17 000 €. Prevoz vrtuľníkom zo svahu k sanitke na 3 000 €.

Preto je vhodné voliť cestovné poistenie s vyšším krytím, ktoré kryje  ambulantné ošetrenie a hospitalizáciu až do sumy 250 000 € na osobu a na dojednanú poistnú dobu, ošetrenie zubov až do 400 € na osobu a poistnú udalosť. 

Poistenie do zahraničia online, jednoducho a rýchlo

  • V súvislosti s cestovaním do USA, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.
Chcem cestovné poistenie do USA

Pomoc na telefóne aj v USA

V prípade, že potrebujete ošetrenie lekára v USA, odporúčame kontaktovať asistenčnú službu. Ak je potrebná hospitalizácia, má dokonca klient povinnosť kontaktovať asistenčnú službu najneskôr 3. deň od vzniku poistnej udalosti. 

V prípade hospitalizácie asistenčná služba uhradí náklady za hospitalizáciu priamo zdravotníckemu stredisku. Pri ambulantnom ošetrení závisí na klientovi, či si náklady za ošetrenie  uhradí sám a následne si ich nechá preplatiť v poisťovni, alebo najskôr kontaktuje asistenčnú službu a dohodne sa vopred na úhrade nákladov cez asistenčnú službu. 

Výpočet cestovného poistenia

*
Spočítať ceny poistenia

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 3