cestovni-pojisteni-usa

Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

21. 10. 2023
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

Víza do USA: Budete ich potrebovať?

Už od roku 2008 môžu Slováci do USA cestovať v rámci bezvízového programu. Znamená to, že na vycestovanie do Spojených štátov amerických budete potrebovať biometrický pas a schválenú cestovnú autorizáciu ESTA.

Bezvízový program a povolenie ESTA sú určené len na turistické alebo súkromné služobné účely. Vaša cesta nesmie trvať dlhšie ako 90 dní. Ak sa chystáte do USA z iného dôvodu – napríklad za štúdiom či prácou – musíte pred cestou požiadať o vízum. Ak však už máte platné americké vízum, povolenie ESTA potrebovať nebudete.

ESTA víza do USA

ESTA nie sú víza v pravom zmysle slova, je to skôr cestovná autorizácia. Pred cestou do USA sa musíte kvalifikovať na turistickú alebo služobnú cestu prostredníctvom jednoduchej elektronickej žiadosti, ktorá je k dispozícii aj v slovenčine.

V žiadosti uvediete meno, dátum narodenia, informácie z cestovného pasu a plán vašej cesty. Žiadosť môžete vyplniť kedykoľvek pred cestou, ideálne však najneskôr 72 hodín pred cestou. V priebehu niekoľkých sekúnd vám príde jedna z týchto odpovedí:


 • Autorizácia je schválená: cesta je schválená, nie je potrebná ďalšia dokumentácia.

 • Autorizácia je pozastavená: overte si konečnú odpoveď na internetovej stránke ESTA v priebehu nasledujúcich 72 hodín.

 • Cesta nie je schválená: cestujúci si musí pred cestou požiadať o vízum na veľvyslanectve USA.


Autorizácia ESTA platí 2 roky alebo do skončenia platnosti vášho pasu. Platí aj na viacnásobný vstup do USA.

POZOR

Na internete existujú falošné stránky, ktoré ponúkajú ESTA registráciu za poplatok. Niektoré vyzerajú ako oficiálna stránka ESTA. Oficiálna internetová stránka ESTA je len jedna a nájdete ju na https://esta.cbp.dhs.gov

Zdravotná starostlivosť v USA je najdrahšia na svete

USA je úplne iný svet, kde štát nezabezpečuje zdravotnú starostlivosť pre všetkých obyvateľov. Pritom zdravotná starostlivosť je porovnaní s ostatnými štátmi najdrahšia na svete. Poplatky za ošetrenie sú mimoriadne vysoké a závisia od rozsahu zranenia, vážnosti ochorenia a indikácie ďalších potrebných ošetrení či operačných zákrokov. Za všetky hovorí len niekoľko príkladov:


 • výjazd sanitky: 600 – 2000 eur

 • ošetrenie zlomeniny bez chirurgického zákroku: 2 300 eur

 • zlomenina nohy s chirurgickým ošetrením: 15 500 – 30 000 eur

 • pobyt v nemocnici v trvaní 5 dní, bez zákrokov: viac ako 9 000 eur

 • pobyt v nemocnici v trvaní 5 dní, so zákrokmi: viac ako 18 000 eur

 • tehotenstvo – 9 mesiacov lekár + pôrod: 6 500 – 15 600 eur


V USA sú aj veľmi vysoké ceny liekov, pretože na rozdiel od iných krajín štát s výrobcami liekov nevyjednáva ceny.


Na tieto situácie sa zodpovedne pripravte a poistite si predovšetkým liečebné náklady, ktoré sú súčasťou cestovného poistenia. V prípade vážnych zdravotných problémov, operácie alebo dlhšej hospitalizácie by sa totiž mohol váš pobyt v zahraničí niekoľkonásobne predražiť.

tlačivo na vysplnenie víz a pas

Cestovné poistenie do USA

Cestovné poistenie do USA vás v závislosti od dĺžky vášho pobytu vyjde len na niekoľko desiatok eur. Za túto cenu však získate istotu, že v prípade neočakávaných udalostí sa máte na koho spoľahnúť.

Cestovné poistenie totiž nezahŕňa len poistenie liečebných nákladov, ale aj úrazové poistenie či asistenčné služby. Pripoistiť si môžete aj svoju batožinu alebo zodpovednosť za škodu.

Skrátka, možnosti sú otvorené. Porovnajte si ponuky jednotlivých poisťovní a vyberte si cestovné poistenie do USA, ktoré najviac zodpovedá vašim cestovateľským plánom a potrebám.

Poistenie do zahraničia online, jednoducho a rýchlo

V súvislosti s cestovaním do USA, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.

Čo by ste mali vidieť v USA?

Spojené štáty americké sú neskutočne rozmanité a každý cestovateľ si príde na svoje. Či už ste milovníkom prírody, histórie alebo moderných miest, USA má čo ponúknuť naozaj všetkým.

Pri návšteve východného pobrežia rozhodne nevynechajte hlavné mesto Washington a unikátny New York so Sochou slobody či univerzitné mesto Boston. Na juhu východného pobrežia vás zas čaká Florida a jej očarujúce piesočnaté pláže v Miami.

Ak mierite na západ, určite navštívte romantické San Francisco s jeho typickými mestskými električkami a červeným mostom Golden Gate či Las Vegas s desiatkami kasín. Druhé najväčšie mesto USA Los Angeles láka svojimi plážami, luxusom a, samozrejme, filmovými štúdiami v Hollywoode. Nezabudnuteľné zážitky vám ponúkne aj národný park Grand Canyon a najsuchšie miesto Kalifornie Death Valley.

Lákavých miest na návštevu je však oveľa viac. Zbaľte si len svoju batožinu do lietadla USA a vyrazte na cesty.


Mali by ste vedieť:

Vzhľadom na bezpečnostné opatrenia bude vaša batožina do lietadla USA pravdepodobne kontrolovaná. Cenné veci si zabaľte do príručnej batožiny. Prečítajte si aj článok, čo si môžete zobrať do lietadla.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • nádherné mesto Krumlov v Českej republike
  15. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Pamiatky v Česku: Tieto by ste rozhodne mali navštíviť

  Túžite cestovať, ale na dlhé cesty nemáte čas alebo chuť? Susedná Česká republika ponúka množstvo krásnych cieľov, ktoré si užijete vo dvojici alebo v podobe rodinného výletu. Podobný jazyk, priateľský susedný národ, skvelá strava – to všetko robí z Česka mimoriadne obľúbenú destináciu Slovákov.

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.