Ceny lekárskych zákrokov v zahraničí

Na Slovensku máme bezplatnú lekársku starostlivosť a doplatky za lieky nie sú obvykle veľké. Na ošetrenie či až ambulantné alebo akútne sa vám stačí preukázať preukazom poistenca. No situácia je úplne iná v prípade, že prekročíte hranice. Aj keď sú dnes už slovenské zdravotné preukazy zjednotené s Európskymi zdravotnými preukazmi, ani tie nezabezpečujú plnú starostlivosť za hranicami.

Spočítať
ceny

Ceny za ošetrenie sa rôznia a sú vysoké aj v Európe

Cena za ošetrenie závisí od rozsahu zranenia, vážnosti ochorenia a indikácie ďalších potrebných ošetrení, či operačných zákrokov. Ak sa pozrieme na ošetrenie v zahraničí. Priemerná cena za hospitalizáciu do 5 dní sa pohybuje vo výške cca 1 500 € bez operácie. Pri rozsiahlejšom zranení a nutnosti operačného zákroku aj cca 10 000 €. Ambulantné ošetrenie v Európe vyjde v priemere na 100 €. Treba pripomenúť, že z európskeho preukazu by bolo hradené len základné ošetrenie v štátnej nemocnici a doplatky by ste hradili z vlastného.

Ceny ošetrenia v USA

V USA je ošetrenie finančne náročnejšie ako v Európe a tu už ani základ nekryje európsky zdravotný preukaz. „V USA môže vyjsť niekoľkodňová hospitalizácia za zápal pľúc približne 20 000 USD, v prípade oftalmológie, chirurgie až 60 000 USD. Jednorazové ambulantné ošetrenie v USA vás vyjde na 500 USD. Kontrolné ošetrenie na 300 USD,“ vymenúva ceny Silvia Vlasková z UNIQA poisťovne. Prevoz vrtuľníkom za oceánom z miesta udalosti do nemocnice stojí zhruba 8 000 €. Prevoz vrtuľníkom po nehode do nemocnice vrátane záchranných akcií počas letu môže vyjsť aj na 17 000 €. Prevoz vrtuľníkom zo svahu k sanitke na 3 000 €. Cestovné poistenie pritom kryje ambulantné ošetrenie a hospitalizáciu až do sumy 250 000 € na osobu a na dojednanú poistnú dobu, ošetrenie zubov až do 400 € na osobu a poistnú udalosť.

Poistné udalosti sú drahé

O tom, koľko stojí ošetrenie za hranicami hovoria aj štatistiky poisťovne. Podľa ČSOB poisťovne zhruba každá desiata poistná udalosť presiahla 1000 eur. Náročnosť ošetrenia ilustruje na príklade Anna Jamborová z ČSOB:. „Ide o prípad klienta, ktorý dostal počas dovolenky na Maldivách infarkt. Tento vážny stav si samozrejme vyžadoval okamžitý letecký transport a hospitalizáciu. Poistné plnenie, ktoré sme mu vyplatili, dosiahlo v tomto prípade až 106 794 eur, z ktorého boli pokryté náklady na nielen na prevoz helikoptérou (57 000 eur), lekársku starostlivosť (37 000 eur), ale tiež náklady spojené s dopravou rodinného príslušníka zo Slovenska a jeho ubytovaním.“ Bez by to bola poriadne drahá dovolenka.

Náklady na ošetrenie bývajú v zahraničí neraz veľmi vysoké a skúsenosti turistov ukazujú, že podcenenie cestovného poistenia sa nevypláca. Svoje o tom vie aj ďalší dovolenkár zo Slovenska, ktorý ochorel začiatkom júna na Cypre. Z cestovného poistenia za neho ČSOB Poisťovňa uhradila viac ako 13 000 eur za ošetrenie a liečbou. O 14 000 eur navyše by sa predražila aj dovolenka ďalšieho z klientov, ktorý ochorel počas pobytu v Thajsku. Náklady mu však boli uhradené z cestovného poistenia.

Vám sa nič nemôže stať? Omyl.

Nešťastie sa môže stať okamžite a v zahraničí, kde je mnoho neznámych miesta situácií. Človek stráca ostražitosť a hneď sa zle stane. Potvrdzuje to aj Matej Neumann z Union poisťovne: „ Klienta pohrýzol v hoteli v Štrasburgu pes, keď sa ho pokúsil pohladkať. Cena za pohladkanie psa nebola malá, pretože následné zašitie ruky u lekára stálo cez 200 eur. Iného klienta by komplikovaná zlomenina krčku stehennej kosti v Španielsku s následnou operáciou a leteckým transportom na Slovensko bez poistenia vyšla až na 50 000 eur, nakoľko niektoré výkony v rámci operácie, transport do nemocnice a následne letecký transport do vlasti by nepokryl ani európsky preukaz zdravotného poistenia.“

Spočítať
ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2

Výhody portálu

  • Okamžitá platnosť poistenia
  • Aktuálne sadzby
  • Ponuky poisťovní
  • Možnosť online platby
  • Bez nutnosti podpisovať papierový návrh zmluvy
  • Akceptovanie návrhu zmluvy zaplatením