nádherné mesto Krumlov v Českej republike

Pamiatky v Česku: Tieto by ste rozhodne mali navštíviť

15. 9. 2023
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Túžite cestovať, ale na dlhé cesty nemáte čas alebo chuť? Susedná Česká republika ponúka množstvo krásnych cieľov, ktoré si užijete vo dvojici alebo v podobe rodinného výletu. Podobný jazyk, priateľský susedný národ, skvelá strava – to všetko robí z Česka mimoriadne obľúbenú destináciu Slovákov.

Záujem Slovákov o české ciele je rekordný

Štatistiky hovoria jasnou rečou. V roku 2022 navštívilo Česko neuveriteľných 779 555 slovenských turistov, čím sme dosiahli náš absolútny cestovateľský rekord. V návštevnosti si pritom dlhodobo udržiavame stabilné druhé miesto. Našich susedov častejšie navštevujú už len Nemci.

Čo vidieť v Čechách: Najobľúbenejšie turistické ciele

#1 Praha a Pražský hrad

Najnavštevovanejšou turistickou destináciou Česka je jednoznačne Praha. Ako svoj cestovateľský cieľ si ho vyberajú nielen zahraniční, ale i domáci turisti. Praha patrí rozhodne k najkrajším historickým miestam v Európe. Jej historické jadro sa nachádza aj v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Pri prechádzke Prahou určite nevynechajte slávny orloj, Karlov most či Pražský hrad. Pohľad na mesto z inej perspektívy si vychutnáte pri plavbe po rieke Vltave alebo z rozhľadne na vrchu Petřín. V meste vás čaká množstvo krásnych parkov a záhrad, ale aj múzeí a kultúrnych podujatí. Skrátka, v Prahe sa nikdy nebudete nudiť.

#2 Zámok Lednice a Valtice

Slováci si okrem Prahy obľúbili najmä Južnú Moravu. A to nielen vďaka lahodnému vínu, ktorá táto vinárska oblasť produkuje. Mimoriadne navštevovaný je najmä Lednicko-valtický areál s dvomi nádhernými zámkami, ktoré sú obklopené čarovnými záhradami. Krásy areálu a priľahlej prírody, do ktorej patrí aj národná prírodná rezervácia Lednické rybníky, môžete objavovať peši alebo zo sedadla bicykla. Cyklotrasy vedú po rovinke a sú mimoriadne nenáročné, preto je oblasť priam stvorená na dovolenku s deťmi.

#3 Český Krumlov

Jedným z najnavštevovanejších miest je aj rozprávkový Český Krumlov, ďalší z architektonických skvostov uprostred prírody. Toto malebné mesto s jedinečnou atmosférou píše svoju históriu už viac ako 700 rokov a jeho krása ho dostala aj do zoznamu UNESCO. Meštianske domy, krčmičky, romantické zákutia – práve taký je Český Krumlov. Zámok sa týči nad mestom ako jeho majestátny ochranca. Nudiť sa však nebudete ani mimo mesta – môžete sa z neho vydať nielen na hrad, ale i na pláž alebo zjazdovku.

#4 Velehrad

Ak vás lákajú pútnické miesta, pri svojich cestách po Česku nevynechajte Velehrad. Jeho história siaha až k príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu a práve vo Velehrade pravdepodobne sídlil aj Metod ako prvý veľkomoravský arcibiskup. V meste rozhodne navštívte jeho srdce – baziliku minor Nanebovzatia Panny Márie z 13. storočia. Ak sa chcete vrátiť do čias Veľkomoravskej ríše, môžete tak urobiť pri návšteve Archeologického skanzenu s vyhliadkovou vežou a replikou kostola z 9. storočia.


Buďte pripravení na každú jednu situáciu s cestovným poistením

Chystáte sa k susedom? Výlet má byť príjemne stráveným časom bez väčších komplikácií. Zahoďte všetky svoje starosti. Vybavte si poistenie do Čiech s vysokým krytím a výhodnými pripoisteniami. Buďte si istí, že aj keď sa niečo stane, nebudete na to sami.


#5 Telč

Telč je doslova rozprávkové mesto, ktoré vás očarí nádhernou mestskou pamiatkovou rezerváciou a zámkom s priľahlým parkom. Telčský zámok patrí jednoznačne medzi klenoty moravskej renesančnej architektúry. Jeho príťažlivosť je tým väčšia, že sa tu vďaka citlivému prístupu majiteľov k dedičstvu minulosti zachovali aj pôvodné interiéry.

#5 Hrady a zámky v Česku

Podobne ako Slovensko, aj Česko sa pýši množstvom kamenných hradov a rozprávkových zámkov. Viaceré z nich sme už spomínali – Pražský hrad, zámok Lednice, zámky Český Krumlov či Telč. Ale to ani zďaleka nie je všetko. Výnimočné postavenie medzi českými hradmi zaujíma Karlštejn – hrad založený najslávnejším českým kráľom a rímskym cisárom Karolom IV. Určite vás však nadchnú aj ďalšie. Napríklad Kost – mohutný stredoveký hrad v Českom Raji, lovecký hrad českých kráľov Křivoklát, hrad Pernštejn na okraji Českomoravskej vrchoviny či letná rezidencia olomouckých arcibiskupov – zámok Kroměříž.

#6 Šumava

Česko však neponúka len historické pamiatky, ale láka aj množstvom prírodných cieľov. Jedným z nich je najväčší národný park v Českej republike, Šumava. Česko vyhlásilo túto oblasť za národný park v roku 1991. Pohorie Šumava, ktoré sa rozkladá na pomedzí Českej republiky, Nemecka a Rakúska, je plné krásnych hôr, malebných údolí a ľadovcových jazier, ktoré môžete objavovať na stovkách kilometrov turistických trás a bežkárskych trás či splavením zjazdných riek. Šumava láka aj množstvom hradov a zámkov, lyžiarskych stredísk a aquaparkov, vďaka čomu je ideálny miestom na – možno aj vašu – rodinnú dovolenku.

#7 ZOO Česko

Výlety s deťmi si jednoznačne užijete aj vtedy, ak zamierite do niektorej z viac ako 20 českých zoologických záhrad. Medzi najzaujímavejšie z nich patria najmä ZOO Praha, ZOO Olomouc, ZOO Zlín, ZOO Chomutov či ZOO Liberec. Pravé africké safari si užijete v ZOO Dvůr Králové.

Vyobrazené pamiatky na mape Česka

Potrebujete do Česka cestovné poistenie?

Áno. Aj keď sa vám možno zdá, že krátky výlet k susedom nenesie so sebou žiadne riziko, opak je pravdou. Aj pri návšteve historických pamiatok môžete prísť jednoducho k úrazu, stratiť doklady alebo zažiť akúkoľvek inú neočakávanú udalosť.

Aj pred cestou do Česka sa preto zabezpečte a uzatvorte si kvalitné cestovné poistenie do Českej republiky, ktoré vám pokryje úhradu nákladov na ambulantné ošetrenie, prevoz do nemocnice, akútnu operáciu či akúkoľvek inú situáciu v závislosti od rozsahu zvoleného poistenia. Prípadnú poistnú udalosť vám pomôžu vyriešiť asistenčné služby, vďaka čomu všetko vyriešite rýchlejšie a jednoduchšie.


Cestu rozhodne neplánujte bez cestovného poistenia, ktoré si môžete uzatvoriť cez našu online kalkulačku, jednoducho, rýchlo a lacno.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • žena na letisku s kufrom v ruke
  28. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poškodenie alebo strata batožiny leteckou spoločnosťou: Ako postupovať?

  Ak ste niekedy cestovali letecky, viete, že letecké spoločnosti niekedy nemanipulujú s batožinou celkom citlivo. To, že ste docestovali v poriadku do cieľa vy, ešte neznamená, že rovnaké šťastie mal aj váš cestovný kufor. Život vám dokáže poriadne skomplikovať aj stratená batožina. Viete, čo robiť, ak počas cesty došlo k poškodeniu alebo strate batožiny?

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.