nádherné mesto Krumlov v Českej republike

TOP 10 pamiatok v Českej republike, ktoré sa oplatí vidieť

9. 12. 2019
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Česká republika je skvelý cieľ každej cesty. Pretože táto krajina je blízko, ponúka mnoho krásnych cieľov na výlety a miesta, ktoré si užijete vo dvojici aj ako celá rodina. Prinášame vám zaujímavé tipy, kam vyraziť. Nezabudnite si však pribaliť cestovné poistenie do Čiech. Pretože hoci je jazyk podobný, predsa len ste v zahraničí.

Hrad Kost

Mohutný stredoveký hrad, ktorý leží v Českom raji neďaleko mesta Sobotka. Bol postavený v 13. storočí Benešom z Vartenberka. Najväčší rozkvet zažil v 15. storočí, potom bol niekoľkokrát upravovaný. Pri prehliadke sa turisti môžu zoznámiť s nádvorím, kaplniek a hradnými palácmi. Na hrade je veľa historických zbraní, archeologických nálezov a je tu tiež stredoveká mučiareň, ktorá skrýva veľké množstvo nástrojov na mučenie. 

Hrad Pernštejn 

Jeden z najnavštevovanejších moravských hradov.  Stojí na vysokej skale a pri vstupe do neho na vás dýchne stredoveká atmosféra. Za celú svoju existenciu nebol nikdy dobytý. Bol postavený v polovici 13. storočia a stoja na okraji Českomoravskej vrchoviny. Pre turistov je okrem hradného paláca prístupná aj temná hladomorňa a honosná hradná kaplnka. 

Hrad Buchlov

Je národnou kultúrnou pamiatkou a nachádza sa na východnej Morave neďaleko Uherského Hradiště. Bol postavený ako väčšina hradov v 1. polovici 13. storočia. Bol založený ako strategicky obranná pevnosť a ako stredisko so súdnou právomocou. Na hrade sú tiež zaujímavé prírodovedné a egyptologické zbierky, najzaujímavejšie exponát je egyptská múmia z 3. storočia pred Kristom. 

Kroměříž

Letná rezidencia olomouckých arcibiskupov. Nádherné interiéry. Natáčal sa tu film Miloša Formana Amadeus. Kroměříž sa prezýva aj ako hanácke Atény.


Buďte pripravení na každú jednu situáciu s cestovným poistením

Chystáte sa k susedom? Výlet má byť príjemne stráveným časom bez väčších komplikácií. Zahoďte všetky svoje starosti. Vybavte si poistenie do Čiech s vysokým krytím a výhodnými pripoisteniami. Buďte si istí, že aj keď sa niečo stane, nebudete na to sami.


Hrad Křivoklát 

Jeden z najvýznamnejších českých hradov. Nachádza sa v stredných Čechách a v stredoveku bol využívaný ako lovecký hrad českých kráľov.  Hrad vznikol v 13. storočí na mieste staršieho hradu. Hrad je postavený v nádhernej krajine a obklopený krásnymi hlbokými lesmi. Okolo podhradie je niekoľko náučných chodníkov, ktoré zoznámi návštevníkov s históriou hradu a prírodou okolo neho. Na Křivokláte sa natáčali poznáme rozprávky a filmy, ako napríklad Traja veteráni, Ako sa budia princezné a ďalšie.

Kutná Hora

Historické centrum s chrámom sv. Barbory a katedrálou Panny Márie. Unikátne dielo vrcholne a neskoro gotickej architektúry. Stavbu začala v roku 1388 huta Petra Parler. Stavebné práce boli niekoľkokrát prerušené a chrám bol dokončený v roku 1905. Pamiatka UNESCO.

Valtice

Pôvodne gotický hrad založený v 12. storočí pasovskými biskupmi. Od roku 1530 sa Valtice stali rezidenciou kniežacieho rodu Liechtensteinov. Bohatstvo rodu demonštruje veľkosť a nádhera výzdoby celého zámockého areálu. Jeho súčasnú podobu mu vtlačila rad významných architektov 17. a 18. storočia - Anton Ospel, Anton Erhard Martinelli a Antonio Beduzzi. V roku 1996 boli zámok a zámocký park zapísané na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Karlštejn 

Zaujíma medzi českými hradmi úplne výnimočné postavenie. Bol založený najslávnejším českým kráľom a rímskym cisárom Karolom IV. v roku 1348 a bol určený ako miesto pre uloženie kráľovských pokladov. Najkrajším priestorom na hrade je kaplnka svätého Kríža, v ktorej boli uložené práve korunovačné klenoty. Hrad turistom ponúka, okrem kaplnky, tiež súkromné a reprezentačné miestnosti Karla IV.

Telč

Mestská pamiatková rezervácia a zámok. Telčský zámok patrí medzi klenoty moravskej renesančnej architektúry. Jeho príťažlivosť je tým väčšia, že sa tu vďaka citlivému prístupu majiteľov k dedičstvu minulosti zachovali vo veľmi dobrom stave pôvodnej interiéry.

Zelená hora

Pôvodne cisterciánsky kláštor z roku 1252 prebudovaný na zámocký areál. V susedstve ej kostol sv. Jána Nepomuckého na Zelenej Hore. Bol zaradený na Zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.


Cestu rozhodne neplánujte bez cestovného poistenia, ktoré si môžete uzatvoriť cez našu online kalkulačku, jednoducho, rýchlo a lacno.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.