Cestovné poistenie do zahraničia

Výlet do zahraničia rozhodne neplánujte bez kvalitného cestovného poistenia.

Cestujte bezpečne s cestovným poistením

Ako vám na dovolenke pomôže cestovné poistenie?

Žena sediaca na letisku s batožinou, pozerá do mobilu a počítaču

Chystáte sa vycestovať? Ak áno, určite sa nezabudnite poistiť. Nezáleží na tom, aký je účel vašej cesty, vždy na vás číha nejaké riziko. Spoliehať sa na to, že vaša dovolenka alebo služobná cesta je len krátka, by bolo veľmi nezodpovedné. Ak ste sa nikdy predtým o túto problematiku nezaujímali, môže vás prekvapiť bohatá ponuka a konkurencia na poisťovníckom trhu. Nestraťte hlavu a vyťažte z tejto situácie maximum. Využite porovnanie cestovného poistenia, vďaka ktorému si nájdete ponuku ako šitú na mieru.

Čo je cestovné poistenie?

Cestovné poistenie je typ komerčného poistenia, ktoré sa uzatvára pred vycestovaním do zahraničia. Jeho hlavnou úlohou je kryť vás pred rôznymi úrazmi, nehodami alebo inými problémovými situáciami, do ktorých by ste sa počas cestovania mohli dostať. V súčasnosti je bežnou súčasťou väčšiny cestovných poistení aj krytie ochorenia Covid-19.

Základné cestovné poistenie kryje spravidla liečebné náklady, no pomocou pripoistení si ho môžete rozšíriť aj na krytie straty batožiny alebo dokladov, krytie zodpovednosti za škodu alebo krytie záchranných akcií.

To, čo v rámci cestovného poistenia získate a koľko zaň zaplatíte, sa spravidla odvíja od toho, v akej poisťovni ho uzatvárate. Preto je dôležité, aby ste si jednotlivé ponuky vždy dobre porovnali a zistili, kde získate nielen najvýhodnejšiu, ale aj najzaujímavejšiu vhodnú ponuku pre vás.

Výpočet cestovného poistenia

*
Spočítať ceny poistenia

Zdravotné vs. cestovné poistenie

Mnohí ľudia sa domnievajú, že zdravotné poistenie dokáže v zahraničí nahradiť cestovné poistenie, vďaka čomu si ho nemusia uzatvárať. To však nie je pravda. Zdravotné poistenie je charakteristické tým, že platí len na Slovensku. V prípade nejakého zranenia hradí lekársky zákrok spravidla štát.

Nutnú lekársku pomoc síce dostanete vo väčšine krajín Európskej únie aj bez cestovného poistenia, no mnohé zákroky, ktoré budete potrebovať, budete musieť v takomto prípade zaplatiť zo svojho.

Úplne iná situácia nastáva v krajinách, ktoré nie sú súčasťou EÚ. Bez cestovného poistenia vás nikto neošetrí. Preto je dôležité, aby ste si okrem zdravotného poistenia platného v našej krajine vybavili aj cestovné poistenie. Bude vás kryť v rôznych nepriaznivých situáciách a na základe neho vám poisťovňa zaplatí takmer všetky náklady. Výnimkou sú len niektoré zákroky uvedené v zmluve, ktoré si buď musíte hradiť úplne sami, alebo si musíte doplatiť len určitú časť.

Čo vplýva na cenu cestovného poistenia?

Na cenu cestovného poistenia má vplyv množstvo rôznych faktorov, ako napríklad:

Druh cestovného poistenia

Cestovné poistenie sa spravidla delí na dva základné typy, a to:

  • Krátkodobé cestovné poistenie – ide o ideálny typ poistenia, ktorý využijete najmä vtedy, keď plánujete výlet alebo dovolenku v zahraničí, no viete, že okrem nej nebudete počas roka cestovať niekam inam. Cestovné poistenie si uzatvoríte len na obdobie trvania danej dovolenky. Po tom, ako sa vrátite, sa automaticky zruší.

  • Dlhodobé cestovné poistenie – predstavuje skvelé riešenie pre osoby, ktoré cestujú do zahraničia viackrát do roka. Vďaka tomu, že poistenie platí počas jedného roka, im odpadá nutnosť opakovaného uzatvárania poistenia tesne pred vycestovaním. Dlhodobé cestovné poistenie sa vo väčšine prípadov obnovuje automaticky.

 

Okrem základných typov poistenia sa stretnete aj so špeciálnymi poisteniami. K nim patrí napríklad poistenie do hôr, ktoré môže byť krátkodobé aj dlhodobé. Poistenie spravidla platí len na území Slovenskej republiky. Jeho charakteristickou črtou je to, že v rámci neho je hradený výjazd Horskej záchrannej služby, čo nie je bežnou súčasťou cestovných poistení.

Do kategórie špeciálnych poistení by sme následne mohli zaradiť aj poistenie storna zájazdu alebo storna letenky. Tieto poistenia zároveň patria ku krátkodobým. Platnosť majú len počas obdobia od kúpy letenky alebo zájazdu po vaše vycestovanie.

Rada odborníka

Dlhodobé cestovné poistenie je spravidla charakteristické výhodnejšou cenou ako krátkodobé. Ak teda plánujete viacero ciest alebo si chcete byť istí, že budete krytí vždy, keď niekam vycestujete, vyberte si dlhodobý variant.

Limit krytia cestovného poistenia

Cestovné poistenie je komerčným typom poistenia. Znamená to, že poisťovne si môžu nastavovať svoje vlastné limity krytia. Preto je dôležité, aby ste si jednotlivé ponuky dobre porovnali a vždy poriadne premysleli, aké krytie vám bude postačujúce. Vo všeobecnosti platí, že čím je vyššie, tým lepšie.

Ak plánujete napríklad dlhšiu cestu do krajín, kde sa musíte prepraviť lietadlom, odporúčaná suma krytia je nad 100 000 eur. Dôvodom tejto sumy je fakt, že ak by sa vám náhodou niečo stalo, okrem liečebných nákladov budete potrebovať aj cestu späť, ktorú by vám poisťovňa mala zaplatiť (všetko sa odvíja od podmienok poistenia). Ak by však limit nebol dostatočne vysoký, určitú čiastku by ste si museli doplácať.

Na cestovnom poistení zbytočne nešetrite. Príliš nízke limity krytia spôsobia, že v prípade úrazu alebo inej komplikácie budete musieť doplácať stovky až tisíce eur zo svojho.

Poistenie do zahraničia

Či už sa chystáte na dovolenku pri mori alebo cestovať po exotických krajinách s batohom na chrbte, nemali by ste zabúdať na cestovné poistenie do zahraničia. Veď ako sa hovorí, nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch.

Celý článok >

Ďalšie faktory vplývajúce na cenu

Na cenu ďalej vplývajú ešte faktory, ako:

  • Pripoistenia – rozširujú poistenie, preto sa rozhodne oplatí priplatiť si za ne. Zvoliť si môžete napríklad pripoistenie rizikových športov, nadštandardnú asistenciu alebo pripoistenie zodpovednosti za škodu. 

  • Vek – deti majú spravidla lacnejšie poistenie ako dospelí. Zaujímavé zľavy poskytujú poisťovne aj seniorom.

  • Cieľová destinácia – poisťovne delia cestovné poistenie na tri oblasti, a to Európa, Svet a Svet, vrátane Kanady a USA. Európa býva spravidla najlacnejšia, Svet vrátane USA a Kanady najdrahší. Priplácať si následne budete aj za poistenie do nebezpečnej krajiny postihnutej vojnovými konfliktmi.

  • Účel cesty – cena poistenia sa odlišuje aj v závislosti od toho, či idete na dovolenku, alebo pracovnú cestu.

Cestovné poistenie – online porovnanie

Či už plánujete kratšiu dovolenku v Chorvátsku, alebo dlhú cestu po Ázii, je dôležité, aby ste si vybavili kvalitné cestovné poistenie s vysokými limitmi krytia. Bude vás kryť v prípade akejkoľvek nepredvídateľnej situácie. Ešte predtým, ako si však jednu z ponúk vyberiete, si ich nezabudnite všetky porovnať. Len tak si budete istí, že ste si vybrali správne.

Cestovné poistenie do zahraničia je nutnosťou

Lekárske ošetrenie, operácia alebo hospitalizácia v zahraničí vás môže vyjsť na niekoľko tisíc eur. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem liečebných nákladov si môžete poistiť i stratu batožiny či meškanie letu.

Mám záujem o cestovné poistenie

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 3