Žena na letisku s počítačom, mobilom a batožinou

Ako vám na dovolenke pomôže cestovné poistenie?

Chystáte sa vycestovať? Ak áno, určite sa nezabudnite poistiť. Nezáleží na tom, aký je účel vašej cesty, vždy na vás číha nejaké riziko. Spoliehať sa na to, že vaša dovolenka alebo služobná cesta je len krátka, by bolo veľmi nezodpovedné. Ak ste sa nikdy predtým o túto problematiku nezaujímali, môže vás prekvapiť bohatá ponuka a konkurencia na poisťovníckom trhu. Nestraťte hlavu a vyťažte z tejto situácie maximum. Využite porovnanie cestovného poistenia, vďaka ktorému si nájdete ponuku ako šitú na mieru.

Čo je cestovné poistenie?

Cestovné poistenie je typ komerčného poistenia, ktoré sa uzatvára pred vycestovaním do zahraničia. Jeho hlavnou úlohou je kryť vás pred rôznymi úrazmi, nehodami alebo inými problémovými situáciami, do ktorých by ste sa počas cestovania mohli dostať. V súčasnosti je bežnou súčasťou väčšiny cestovných poistení aj krytie ochorenia Covid-19.

Základné cestovné poistenie kryje spravidla liečebné náklady, no pomocou pripoistení si ho môžete rozšíriť aj na krytie straty batožiny alebo dokladov, krytie zodpovednosti za škodu alebo krytie záchranných akcií.

To, čo v rámci cestovného poistenia získate a koľko zaň zaplatíte, sa spravidla odvíja od toho, v akej poisťovni ho uzatvárate. Preto je dôležité, aby ste si jednotlivé ponuky vždy dobre porovnali a zistili, kde získate nielen najvýhodnejšiu, ale aj najzaujímavejšiu vhodnú ponuku pre vás.


Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

  • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
  • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
  • Za pár centov na deň


Zdravotné vs. cestovné poistenie

Mnohí ľudia sa domnievajú, že zdravotné poistenie dokáže v zahraničí nahradiť cestovné poistenie, vďaka čomu si ho nemusia uzatvárať. To však nie je pravda. Zdravotné poistenie je charakteristické tým, že platí len na Slovensku. V prípade nejakého zranenia hradí lekársky zákrok spravidla štát.

Nutnú lekársku pomoc síce dostanete vo väčšine krajín Európskej únie aj bez cestovného poistenia, no mnohé zákroky, ktoré budete potrebovať, budete musieť v takomto prípade zaplatiť zo svojho.

Úplne iná situácia nastáva v krajinách, ktoré nie sú súčasťou EÚ. Bez cestovného poistenia vás nikto neošetrí. Preto je dôležité, aby ste si okrem zdravotného poistenia platného v našej krajine vybavili aj cestovné poistenie. Bude vás kryť v rôznych nepriaznivých situáciách a na základe neho vám poisťovňa zaplatí takmer všetky náklady. Výnimkou sú len niektoré zákroky uvedené v zmluve, ktoré si buď musíte hradiť úplne sami, alebo si musíte doplatiť len určitú časť.

Čo vplýva na cenu cestovného poistenia?

Na cenu cestovného poistenia má vplyv množstvo rôznych faktorov, ako napríklad:

Druh cestovného poistenia

Cestovné poistenie sa spravidla delí na dva základné typy, a to:

  • Krátkodobé cestovné poistenie – ide o ideálny typ poistenia, ktorý využijete najmä vtedy, keď plánujete výlet alebo dovolenku v zahraničí, no viete, že okrem nej nebudete počas roka cestovať niekam inam. Cestovné poistenie si uzatvoríte len na obdobie trvania danej dovolenky. Po tom, ako sa vrátite, sa automaticky zruší.


  • Dlhodobé cestovné poistenie – predstavuje skvelé riešenie pre osoby, ktoré cestujú do zahraničia viackrát do roka. Vďaka tomu, že poistenie platí počas jedného roka, im odpadá nutnosť opakovaného uzatvárania poistenia tesne pred vycestovaním. Dlhodobé cestovné poistenie sa vo väčšine prípadov obnovuje automaticky.

 

Okrem základných typov poistenia sa stretnete aj so špeciálnymi poisteniami. K nim patrí napríklad poistenie do hôr, ktoré môže byť krátkodobé aj dlhodobé. Poistenie spravidla platí len na území Slovenskej republiky. Jeho charakteristickou črtou je to, že v rámci neho je hradený výjazd Horskej záchrannej služby, čo nie je bežnou súčasťou cestovných poistení.

Do kategórie špeciálnych poistení by sme následne mohli zaradiť aj poistenie storna zájazdu alebo storna letenky. Tieto poistenia zároveň patria ku krátkodobým. Platnosť majú len počas obdobia od kúpy letenky alebo zájazdu po vaše vycestovanie.


Rada odborníka

Dlhodobé cestovné poistenie je spravidla charakteristické výhodnejšou cenou ako krátkodobé. Ak teda plánujete viacero ciest alebo si chcete byť istí, že budete krytí vždy, keď niekam vycestujete, vyberte si dlhodobý variant.

Limit krytia cestovného poistenia

Cestovné poistenie je komerčným typom poistenia. Znamená to, že poisťovne si môžu nastavovať svoje vlastné limity krytia. Preto je dôležité, aby ste si jednotlivé ponuky dobre porovnali a vždy poriadne premysleli, aké krytie vám bude postačujúce. Vo všeobecnosti platí, že čím je vyššie, tým lepšie.

Ak plánujete napríklad dlhšiu cestu do krajín, kde sa musíte prepraviť lietadlom, odporúčaná suma krytia je nad 100 000 eur. Dôvodom tejto sumy je fakt, že ak by sa vám náhodou niečo stalo, okrem liečebných nákladov budete potrebovať aj cestu späť, ktorú by vám poisťovňa mala zaplatiť (všetko sa odvíja od podmienok poistenia). Ak by však limit nebol dostatočne vysoký, určitú čiastku by ste si museli doplácať.

Na cestovnom poistení zbytočne nešetrite. Príliš nízke limity krytia spôsobia, že v prípade úrazu alebo inej komplikácie budete musieť doplácať stovky až tisíce eur zo svojho.

Ďalšie faktory vplývajúce na cenu

Na cenu ďalej vplývajú ešte faktory, ako:


  • Pripoistenia – rozširujú poistenie, preto sa rozhodne oplatí priplatiť si za ne. Zvoliť si môžete napríklad pripoistenie rizikových športov, nadštandardnú asistenciu alebo pripoiste
  • Vek – deti majú spravidla lacnejšie poistenie ako dospelí. Zaujímavé zľavy poskytujú poisťovne aj seniorom.
  • Cieľová destinácia – poisťovne delia cestovné poistenie na tri oblasti, a to Európa, Svet a Svet, vrátane Kanady a USA. Európa býva spravidla najlacnejšia, Svet vrátane USA a Kanady najdrahší. Priplácať si následne budete aj za poistenie do nebezpečnej krajiny postihnutej vojnovými konfliktmi.
  • Účel cesty – cena poistenia sa odlišuje aj v závislosti od toho, či idete na dovolenku, alebo pracovnú cestu.

Cestovné poistenie – online porovnanie

Či už plánujete kratšiu dovolenku v Chorvátsku, alebo dlhú cestu po Ázii, je dôležité, aby ste si vybavili kvalitné cestovné poistenie s vysokými limitmi krytia. Bude vás kryť v prípade akejkoľvek nepredvídateľnej situácie. Ešte predtým, ako si však jednu z ponúk vyberiete, si ich nezabudnite všetky porovnať. Len tak si budete istí, že ste si vybrali správne.


V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
    PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

    Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

  • biele auto na ceste
    16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako zmeniť poisťovňu PZP?

    Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

  • ridicI
    05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

    Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

  • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
    30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

    E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

  • zimne-pneumatiky
    27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

  • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
    25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

    Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

  • cestovni-pojisteni-usa
    21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

    Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

  • Žena trhá papier - zmluvu
    19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

    Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

  • padajúci dážď a turistka
    15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

    Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

  • zaparkovaná auta
    08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

    Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?