Žena na letisku s počítačom, mobilom a batožinou

Ako vám na dovolenke pomôže cestovné poistenie?

Chystáte sa vycestovať? Ak áno, určite sa nezabudnite poistiť. Nezáleží na tom, aký je účel vašej cesty, vždy na vás číha nejaké riziko. Spoliehať sa na to, že vaša dovolenka alebo služobná cesta je len krátka, by bolo veľmi nezodpovedné. Ak ste sa nikdy predtým o túto problematiku nezaujímali, môže vás prekvapiť bohatá ponuka a konkurencia na poisťovníckom trhu. Nestraťte hlavu a vyťažte z tejto situácie maximum. Využite porovnanie cestovného poistenia, vďaka ktorému si nájdete ponuku ako šitú na mieru.

Čo je cestovné poistenie?

Cestovné poistenie je typ komerčného poistenia, ktoré sa uzatvára pred vycestovaním do zahraničia. Jeho hlavnou úlohou je kryť vás pred rôznymi úrazmi, nehodami alebo inými problémovými situáciami, do ktorých by ste sa počas cestovania mohli dostať. V súčasnosti je bežnou súčasťou väčšiny cestovných poistení aj krytie ochorenia Covid-19.

Základné cestovné poistenie kryje spravidla liečebné náklady, no pomocou pripoistení si ho môžete rozšíriť aj na krytie straty batožiny alebo dokladov, krytie zodpovednosti za škodu alebo krytie záchranných akcií.

To, čo v rámci cestovného poistenia získate a koľko zaň zaplatíte, sa spravidla odvíja od toho, v akej poisťovni ho uzatvárate. Preto je dôležité, aby ste si jednotlivé ponuky vždy dobre porovnali a zistili, kde získate nielen najvýhodnejšiu, ale aj najzaujímavejšiu vhodnú ponuku pre vás.


Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deň


Zdravotné vs. cestovné poistenie

Mnohí ľudia sa domnievajú, že zdravotné poistenie dokáže v zahraničí nahradiť cestovné poistenie, vďaka čomu si ho nemusia uzatvárať. To však nie je pravda. Zdravotné poistenie je charakteristické tým, že platí len na Slovensku. V prípade nejakého zranenia hradí lekársky zákrok spravidla štát.

Nutnú lekársku pomoc síce dostanete vo väčšine krajín Európskej únie aj bez cestovného poistenia, no mnohé zákroky, ktoré budete potrebovať, budete musieť v takomto prípade zaplatiť zo svojho.

Úplne iná situácia nastáva v krajinách, ktoré nie sú súčasťou EÚ. Bez cestovného poistenia vás nikto neošetrí. Preto je dôležité, aby ste si okrem zdravotného poistenia platného v našej krajine vybavili aj cestovné poistenie. Bude vás kryť v rôznych nepriaznivých situáciách a na základe neho vám poisťovňa zaplatí takmer všetky náklady. Výnimkou sú len niektoré zákroky uvedené v zmluve, ktoré si buď musíte hradiť úplne sami, alebo si musíte doplatiť len určitú časť.

Čo vplýva na cenu cestovného poistenia?

Na cenu cestovného poistenia má vplyv množstvo rôznych faktorov, ako napríklad:

Druh cestovného poistenia

Cestovné poistenie sa spravidla delí na dva základné typy, a to:

 • Krátkodobé cestovné poistenie – ide o ideálny typ poistenia, ktorý využijete najmä vtedy, keď plánujete výlet alebo dovolenku v zahraničí, no viete, že okrem nej nebudete počas roka cestovať niekam inam. Cestovné poistenie si uzatvoríte len na obdobie trvania danej dovolenky. Po tom, ako sa vrátite, sa automaticky zruší.


 • Dlhodobé cestovné poistenie – predstavuje skvelé riešenie pre osoby, ktoré cestujú do zahraničia viackrát do roka. Vďaka tomu, že poistenie platí počas jedného roka, im odpadá nutnosť opakovaného uzatvárania poistenia tesne pred vycestovaním. Dlhodobé cestovné poistenie sa vo väčšine prípadov obnovuje automaticky.

 

Okrem základných typov poistenia sa stretnete aj so špeciálnymi poisteniami. K nim patrí napríklad poistenie do hôr, ktoré môže byť krátkodobé aj dlhodobé. Poistenie spravidla platí len na území Slovenskej republiky. Jeho charakteristickou črtou je to, že v rámci neho je hradený výjazd Horskej záchrannej služby, čo nie je bežnou súčasťou cestovných poistení.

Do kategórie špeciálnych poistení by sme následne mohli zaradiť aj poistenie storna zájazdu alebo storna letenky. Tieto poistenia zároveň patria ku krátkodobým. Platnosť majú len počas obdobia od kúpy letenky alebo zájazdu po vaše vycestovanie.


Rada odborníka

Dlhodobé cestovné poistenie je spravidla charakteristické výhodnejšou cenou ako krátkodobé. Ak teda plánujete viacero ciest alebo si chcete byť istí, že budete krytí vždy, keď niekam vycestujete, vyberte si dlhodobý variant.

Limit krytia cestovného poistenia

Cestovné poistenie je komerčným typom poistenia. Znamená to, že poisťovne si môžu nastavovať svoje vlastné limity krytia. Preto je dôležité, aby ste si jednotlivé ponuky dobre porovnali a vždy poriadne premysleli, aké krytie vám bude postačujúce. Vo všeobecnosti platí, že čím je vyššie, tým lepšie.

Ak plánujete napríklad dlhšiu cestu do krajín, kde sa musíte prepraviť lietadlom, odporúčaná suma krytia je nad 100 000 eur. Dôvodom tejto sumy je fakt, že ak by sa vám náhodou niečo stalo, okrem liečebných nákladov budete potrebovať aj cestu späť, ktorú by vám poisťovňa mala zaplatiť (všetko sa odvíja od podmienok poistenia). Ak by však limit nebol dostatočne vysoký, určitú čiastku by ste si museli doplácať.

Na cestovnom poistení zbytočne nešetrite. Príliš nízke limity krytia spôsobia, že v prípade úrazu alebo inej komplikácie budete musieť doplácať stovky až tisíce eur zo svojho.

Ďalšie faktory vplývajúce na cenu

Na cenu ďalej vplývajú ešte faktory, ako:


 • Pripoistenia – rozširujú poistenie, preto sa rozhodne oplatí priplatiť si za ne. Zvoliť si môžete napríklad pripoistenie rizikových športov, nadštandardnú asistenciu alebo pripoiste
 • Vek – deti majú spravidla lacnejšie poistenie ako dospelí. Zaujímavé zľavy poskytujú poisťovne aj seniorom.
 • Cieľová destinácia – poisťovne delia cestovné poistenie na tri oblasti, a to Európa, Svet a Svet, vrátane Kanady a USA. Európa býva spravidla najlacnejšia, Svet vrátane USA a Kanady najdrahší. Priplácať si následne budete aj za poistenie do nebezpečnej krajiny postihnutej vojnovými konfliktmi.
 • Účel cesty – cena poistenia sa odlišuje aj v závislosti od toho, či idete na dovolenku, alebo pracovnú cestu.

Cestovné poistenie – online porovnanie

Či už plánujete kratšiu dovolenku v Chorvátsku, alebo dlhú cestu po Ázii, je dôležité, aby ste si vybavili kvalitné cestovné poistenie s vysokými limitmi krytia. Bude vás kryť v prípade akejkoľvek nepredvídateľnej situácie. Ešte predtým, ako si však jednu z ponúk vyberiete, si ich nezabudnite všetky porovnať. Len tak si budete istí, že ste si vybrali správne.


V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas
  29. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Vybavenie cestovného pasu – od apríla zaplatíte o polovicu viac

  Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko bude tento cestovný doklad stáť? A dostala sa k vám už informácia, že od apríla budú cestovné pasy podstatne drahšie? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • 11. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako prekonať časový posun?

  Spoznávanie vzdialenejších kultúr a miest sa často nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. Preto sa na časový posun vopred pripravte. Umožní vám to vyrovnať sa s ním, a svoju dovolenku si tak užijete bez obmedzení.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?