Základom je PZP

Porovnajte si ceny PZP pre váš motocykel

Základom je PZP

Najlepšie PZP na motocykel: Ako si vybrať?

nejlepšie PZP na motocykel

Rovnako ako automobil, aj motocykel potrebuje povinné zmluvné poistenie. Pri PZP motocykla pratí oproti autu niekoľko rozdielností. No zároveň je nutné povedať, že na motocykle bez PZP sa rozhodne sadať neoplatí.

Motocyklista je zraniteľnejší

Oproti vodičom v autách sú totiž oveľa zraniteľnejší a preto im pri kolízii a páde hrozia vážne zranenia s trvalými následkami alebo smrť. „Ochranné oblečenie a prilba by preto mali byť samozrejmosťou, rovnako tak kontrola technického stavu motocykla po zime,“  hovorí riaditeľ oddelenia poistenia motorových vozidiel UNIQA poisťovne Július Baláž. 

Polícia tiež  každoročne vyzýva najmä mladých neskúsených vodičov, aby jazdili opatrne a radšej si pred výjazdom na cestu a po zimnej sezóne urobili niekoľko tréningových jázd. Koniec koncov, práve aj to, koľko spôsobíte nehôd sa odrazí na cene PZP.

Bez PZP s motocyklom na cesty nechoďte 

Motocyklov na Slovensku každým rokom pribúda, podľa policajných štatistík ich počet vzrástol za 10 rokov o 87%. Len za posledný rok narástlo povinné zmluvné poistenie (PZP) pre motocykle o 20% a v rovnakom objeme sa zvýšilo aj havarijné poistenie

Výpočet havarijného poistenia

Spočítať ceny poistenia

Odborníci radia nepodceňovať najmä PZP, ktoré musí mať zo zákona uzatvorené každé motorové vozidlo s priradeným evidenčným číslom, teda aj motocykel. Nemali by naň zabúdať ani ľudia, ktorí motorku využívajú len na rekreačné jazdenie. „Ak by vodič nepoisteného vozidla zapríčinil dopravnú nehodu následkom ktorej by niekto iný utrpel škody na zdraví či majetku, odškodnenie by musel zaplatiť z vlastného vrecka,“ upozorňuje Július Baláž z UNIQA poisťovne. 

Jednorazové odškodnenia najmä za škody na zdraví sa často šplhajú k vysokým sumám, v niektorých prípadoch poisťovňa platí z PZP dlhé roky rentu za celoživotnú invaliditu. „Keďže z PZP sa hradia škody spôsobené inej osobe, vodič motocykla si môže k PZP uzatvoriť vlastné pripoistenie pre prípad smrti alebo trvalých následkov po havárii s poistnou sumou až do 50 000 EUR,“ vysvetľuje J. Baláž .

Čo určuje cenu PZP na motocykel?

V princípe je to podobné ako pri automobiloch. Pri PZP na motorku do výpočtu vstupuje predovšetkým výkon motora v kW a objem valcov v cm3. Aj tu ako pri autách platí, že čím silnejší motorka, tým drahšie PZP.

Cenu PZP na motorku ovplyvňuje aj samotný majiteľ vozidla. Rozhodujúci je vek majiteľa vozidla, trvalé bydlisko, počet škôd, ktoré spôsobil za posledných 3 až 8 rokov.

Rizikovou skupinou sú predovšetkým mladí vodiči do 26 rokov. 

Sú krátko po autoškole s chuťou riskovať, čo stojí aj nejaké tie nehody. Preto PZP na motorku pre mladých vodičov  bude drahšie, ako pre vodičov, ktorí majú nad 30 rokov. 

Výhodné PZP na motorku

Pri PZP na motorku je rovnako ako pri aute vhodné použiť internetové kalkulačky a porovnávače. Pretože rovnako ako pri automobiloch uzatvorenie PZP na motorku nie je vôbec zložité a dá sa veľmi rýchlo aj jednoducho realizovať prostredníctvom internetu. 

Povinné zmluvné poistenie

Vďaka tomu viete aj ušetriť, pretože poisťovne dávajú pri uzatváraní poistiek cez internet automaticky zľavu. Navyše máte vždy k dispozícii najnovšie ceny a aktuálne akcie. Stačí len zadať parametre a dostanete aktuálne porovnanie. Aj tu však platí, že najlacnejšia poistka nemusí byť najlepšia. Dobre si pozrite aj čo poistka ponúka. Vrátane asistenčných služieb a rozsahov krytia.

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2