povinne-ruceni-motorka

Najlepšie PZP na motorku: Ako si vybrať?

11. 7. 2023
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Rovnako ako pre automobil, aj pre motocykel potrebujete povinné zmluvné poistenie. Ak vlastníte motorku, platné poistenie musíte mať uzatvorené ešte predtým, ako s ňou vyrazíte na cesty. Zákon sa vzťahuje na všetky druhy motocyklov bez výnimky - od malej babety až po Harley-Davidson.

Motocyklista je zraniteľnejší

V porovnaní s vodičmi áut sú motocyklisti oveľa zraniteľnejší. Pri prípadnej kolízii alebo páde im hrozia vážne zranenia s trvalými následkami alebo smrť. To sa, prirodzene, odráža aj v štatistikách nehodovosti motorkárov. Polícia uvádza, že v roku 2021 sa na slovenských cestách stalo 302 dopravných nehôd, ktoré zavinili motocyklisti. Takmer 20 z nich nehodu neprežilo. 

Nesadajte si na motorku bez uzatvoreného poistenia. Odborníci radia nepodceňovať najmä PZP, ktoré musí mať zo zákona uzatvorené každé motorové vozidlo s prideleným evidenčným číslom, teda aj motocykel. Na povinné zmluvné poistenie motocykla nezabúdajte ani v prípade, ak ju využívate len rekreačne. 

Ak by ste totiž jazdou na nepoistenom motocykli spôsobili nehodu, následkom ktorej by iný účastník utrpel škody na zdraví alebo majetku, náklady na odškodnenie by ste museli zaplatiť z vlastných zdrojov. A tie sa v prípade dopravnej nehody môžu vyšplhať až do výšky státisícov eur.  


Poistenie motocykla: cena PZP je rôzna 

Uzatvorené PZP na motorku vás teda ochráni, ak prevádzkou motocykla spôsobíte škody tretím osobám. Nejde len o majetkové škody, ale aj o škody na zdraví a živote a škody na ušlom zisku. PZP sa pritom vzťahuje na všetky druhy motoriek - od skútrov cez naháče, motokrosové motorky, superšporty až po choppre. 

A čo ovplyvňuje výšku poistného? Cena PZP na motocykel sa odvíja od podobných parametrov, ako je to v prípade PZP pre osobné automobily. Pri cenotvorbe berie poisťovňa do úvahy kombináciu niekoľkých základných faktorov.Položky - hmotnosť a výkon motorky či jeho majiteľ sú pre poisťovne najdôležitejšie. Objem hrá čím ďalej menšiu rolu v cene poistenia. Niektoré poisťovne zohľadňujú ešte rok výroby, ale minimálne. Zaujímavé je tiež, že niektoré poisťovne určujú výšku poistného pre motocykle s hmotnosťou prevyšujúcou 400 kg rovnako ako v prípade osobného automobilu alebo štvorkolky. U týchto motoriek sú preto rozdiely vo výške PZP medzi jednotlivými poisťovňami najväčšie a pohybujú sa od 30 až po 130 eur.

Výrazne môžete ušetriť aj vďaka segmentácii. Poisťovne vedia, že slabá motorka napácha menšie škody ako veľká. Preto sa rozdiely v cenách PZP pre babetu alebo silný superšport pohybujú v násobkoch ceny. K zohľadňovaniu tejto skutočnosti postupne spejú všetky poisťovne, ale ešte stále sa nájdu také, ktoré segmentáciu neriešia.


PZP online: Ako uzatvoriť najvýhodnejšie poistenie PZP? 

Jednotlivé poisťovne teda pri cenotvorbe zohľadňujú rôzne parametre. To je dôvod, prečo môžete výrazne ušetriť, ak si ceny PZP vopred porovnáte. Pomôže vám pritom naša online kalkulačka, kde zadáte základné údaje o svojej motorke a o vás ako jej majiteľovi. 

V priebehu pár sekúnd získate prehľad o aktuálnych ponukách poisťovní, ktoré automaticky zohľadňujú aktuálne akcie a zľavy pri uzatvorení cez internet. 


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %


Veľmi jednoducho môžete PZP online aj uzavrieť. Vyberiete si z ponúk najvýhodnejšie poistenie PZP a zmluvu uzavriete v priebehu niekoľkých minút cez internet. Aj v tomto prípade však platí, že najlacnejšia poistka nemusí byť zároveň aj tá najlepšia. Preštudujte si, čo poistka ponúka. Všímajte si najmä rozsah krytia, asistenčné služby a možnosti doplnkových pripoistení.  


Malá rada na záver

Nepodceňujte pravidelnú kontrolu technického stavu svojho motocykla a nevyhnutnosť ochranného odevu, prilby a reflexných prvkov. Jazdite opatrne a po zime si urobte niekoľko tréningových jázd. Jazdite primeranou rýchlosťou, dodržiavajte bezpečný odstup a buďte predvídavý. Poistenie na motorku je potom už len čerešničkou na torte, ktorá vašu bezpečnosť ešte znásobí.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

 • pes v aute
  09. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Všetko, čo treba vedieť o poistení psa

  Pes sa považuje za najlepšieho priateľa človeka, a nie je to žiadne klišé. Týchto štvornohých kamošov často vnímame ako súčasť rodiny. Okrem našej lásky, ochrany a starostlivosti si teda rozhodne zaslúžia aj zodpovedajúcu zdravotnú starostlivosť – hoci vieme, že veterinárne náklady sa dokážu vyšplhať na značne vysoké sumy. S výdavkami môžeme rátať aj v prípade, že náš pes spôsobí škodu, ktorú musíme uhradiť. Ako teda psíka poistiť pre prípad vzniku neočakávaných nákladov?

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

 • Žena trhá papier - zmluvu
  19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

  Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

 • nehoda dvoch áut
  26. septembra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zmluvné poistenie: Čo všetko kryje?

  Povinné zmluvné poistenie, známe aj pod skratkou PZP, sa zameriava na krytie tretích osôb. V praxi to znamená, že v prípade dopravnej nehody, ktorú spôsobíte vy, by mala poisťovňa preplatiť všetky náklady spojené so škodami na zdraví a majetku ostatných účastníkov dopravnej nehody.

 • 11. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Stret so zverou: Ako postupovať?

  Zrážka so zverou môže byť veľmi nebezpečná. Lesná zver často končí mŕtva alebo ťažko zranená, auto značne poškodené. Existuje tiež vysoké riziko poškodenia života a zdravia cestujúcich. Niekedy sa však kolízii s divou zverou jednoducho nevyhnete. Viete, ako by ste mali po takejto udalosti postupovať?

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • motorkár sediaci na svojej motorke
  26. júna 2023|Martina Pisarčíková
  Dovolenka na motorke: Na čo si dať pozor?

  S vetrom vo vlasoch je dovolenka jednoducho krajšia. Prežijete skvelé okamihy plné dokonalého adrenalínu a navyše objavíte aj kus sveta. Jazda na motorke je dobrodružstvo, zážitok, niečo, čo treba zažiť, ale so všetkou opatrnosťou.