povinne-ruceni-motorka

Najlepšie PZP na motorku: Ako si vybrať?

11. 7. 2023
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Rovnako ako pre automobil, aj pre motocykel potrebujete povinné zmluvné poistenie. Ak vlastníte motorku, platné poistenie musíte mať uzatvorené ešte predtým, ako s ňou vyrazíte na cesty. Zákon sa vzťahuje na všetky druhy motocyklov bez výnimky - od malej babety až po Harley-Davidson.

Motocyklista je zraniteľnejší

V porovnaní s vodičmi áut sú motocyklisti oveľa zraniteľnejší. Pri prípadnej kolízii alebo páde im hrozia vážne zranenia s trvalými následkami alebo smrť. To sa, prirodzene, odráža aj v štatistikách nehodovosti motorkárov. Polícia uvádza, že v roku 2021 sa na slovenských cestách stalo 302 dopravných nehôd, ktoré zavinili motocyklisti. Takmer 20 z nich nehodu neprežilo. 

Nesadajte si na motorku bez uzatvoreného poistenia. Odborníci radia nepodceňovať najmä PZP, ktoré musí mať zo zákona uzatvorené každé motorové vozidlo s prideleným evidenčným číslom, teda aj motocykel. Na povinné zmluvné poistenie motocykla nezabúdajte ani v prípade, ak ju využívate len rekreačne. 

Ak by ste totiž jazdou na nepoistenom motocykli spôsobili nehodu, následkom ktorej by iný účastník utrpel škody na zdraví alebo majetku, náklady na odškodnenie by ste museli zaplatiť z vlastných zdrojov. A tie sa v prípade dopravnej nehody môžu vyšplhať až do výšky státisícov eur.  


Poistenie motocykla: cena PZP je rôzna 

Uzatvorené PZP na motorku vás teda ochráni, ak prevádzkou motocykla spôsobíte škody tretím osobám. Nejde len o majetkové škody, ale aj o škody na zdraví a živote a škody na ušlom zisku. PZP sa pritom vzťahuje na všetky druhy motoriek - od skútrov cez naháče, motokrosové motorky, superšporty až po choppre. 

A čo ovplyvňuje výšku poistného? Cena PZP na motocykel sa odvíja od podobných parametrov, ako je to v prípade PZP pre osobné automobily. Pri cenotvorbe berie poisťovňa do úvahy kombináciu niekoľkých základných faktorov.Položky - hmotnosť a výkon motorky či jeho majiteľ sú pre poisťovne najdôležitejšie. Objem hrá čím ďalej menšiu rolu v cene poistenia. Niektoré poisťovne zohľadňujú ešte rok výroby, ale minimálne. Zaujímavé je tiež, že niektoré poisťovne určujú výšku poistného pre motocykle s hmotnosťou prevyšujúcou 400 kg rovnako ako v prípade osobného automobilu alebo štvorkolky. U týchto motoriek sú preto rozdiely vo výške PZP medzi jednotlivými poisťovňami najväčšie a pohybujú sa od 30 až po 130 eur.

Výrazne môžete ušetriť aj vďaka segmentácii. Poisťovne vedia, že slabá motorka napácha menšie škody ako veľká. Preto sa rozdiely v cenách PZP pre babetu alebo silný superšport pohybujú v násobkoch ceny. K zohľadňovaniu tejto skutočnosti postupne spejú všetky poisťovne, ale ešte stále sa nájdu také, ktoré segmentáciu neriešia.


PZP online: Ako uzatvoriť najvýhodnejšie poistenie PZP? 

Jednotlivé poisťovne teda pri cenotvorbe zohľadňujú rôzne parametre. To je dôvod, prečo môžete výrazne ušetriť, ak si ceny PZP vopred porovnáte. Pomôže vám pritom naša online kalkulačka, kde zadáte základné údaje o svojej motorke a o vás ako jej majiteľovi. 

V priebehu pár sekúnd získate prehľad o aktuálnych ponukách poisťovní, ktoré automaticky zohľadňujú aktuálne akcie a zľavy pri uzatvorení cez internet. 


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %


Veľmi jednoducho môžete PZP online aj uzavrieť. Vyberiete si z ponúk najvýhodnejšie poistenie PZP a zmluvu uzavriete v priebehu niekoľkých minút cez internet. Aj v tomto prípade však platí, že najlacnejšia poistka nemusí byť zároveň aj tá najlepšia. Preštudujte si, čo poistka ponúka. Všímajte si najmä rozsah krytia, asistenčné služby a možnosti doplnkových pripoistení.  


Malá rada na záver

Nepodceňujte pravidelnú kontrolu technického stavu svojho motocykla a nevyhnutnosť ochranného odevu, prilby a reflexných prvkov. Jazdite opatrne a po zime si urobte niekoľko tréningových jázd. Jazdite primeranou rýchlosťou, dodržiavajte bezpečný odstup a buďte predvídavý. Poistenie na motorku je potom už len čerešničkou na torte, ktorá vašu bezpečnosť ešte znásobí.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.