ruka na volante

Máte najlacnejšie PZP?

Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho preto musí mať každý majiteľ motorového vozidla. Tu prichádza na rad otázka, či platíte za PZP málo, alebo veľa. Odpoveď na túto otázku nie je jednoznačná. Všetko závisí od vašej poisťovne. To, od čoho sa odvíja výška vášho PZP, si povieme v našom článku.

Aká je výška PZP?

Výška PZP nie je pevne stanovená. Jeho cena sa nelíši len medzi poisťovňami, ale aj v rámci jednej inštitúcie. Vplýva na ňu totiž veľké množstvo faktorov. Ak chcete zistiť, kde dostanete najlacnejšie PZP, musíte porovnať kvantum ponúk vyrátaných podľa hromady údajov.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk

Kedy mám skontrolovať, či nemôžem dostať lacnejšie PZP?

Vplyv na výšku ceny PZP majú nielen údaje o vozidle, ale aj údaje o samotnom poistníkovi. Ak ste si kúpili nové auto a automaticky ostali pri starej poisťovni, možno by ste sa mali pozrieť na cenové ponuky ešte raz. Je totiž celkom možné, že nemáte najlacnejšie PZP, aké by ste mohli mať a zbytočne preplácate. Na výšku PZP vplýva nielen druh, značka a model vozidla, ale aj objem valcov či výkon motora. Samozrejmosťou je aj účel použitia.

Porovnať si ponuky poisťovní by ste mali tiež v prípade, že ste sa presťahovali alebo ste spôsobili autonehodu. Aj tieto faktory totižto vplývajú na výšku PZP.

Zorientovať sa v ponuke všetkých poisťovní, ktoré sa predbiehajú v získavaní zákazníka rôznymi zľavami alebo bonusmi, nie je ľahké. Výborným nástrojom, ktorý vám na to poslúži, je online kalkulačka, ktorá po zadaní konkrétnych údajov nájde relevantné ponuky poisťovní a vy si už len vyberiete najlacnejšie PZP. Samozrejmosťou je aj možnosť dané PZP hneď uzavrieť.


Porovnajte si ceny PZP online

 • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľov na jednom mieste
 • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke
 • Úspora až 50 %

Čo všetko berú poisťovne do úvahy?

Cena povinného zmluvného poistenia je rôzna a odvíja sa od mnohých parametrov. Dá sa o nej povedať, že je veľmi individuálna. Nemôžete ju preto porovnávať s cenou poistenia niekoho známeho. Jej výška kopíruje vaše vozidlo. Ak je výkonnejšie, priplatíte si o trochu viac.

Poďme sa teda pozrieť na všetky parametre, ktoré poisťovne berú do úvahy a akým spôsobom ovplyvňujú ceny.

Údaje o vozidle

Začnime kategóriou vplývajúcou na výsledné ceny PZP najviac. Keďže je poistenie určené práve pre vaše vozidlo, nie je žiadnym prekvapením, že jeho výkon alebo značka ovplyvňujú ponuku najradikálnejšie

Z pohľadu poisťovní sú dôležité parametre:


 • Druh vozidla – znamená to, či uzatvárate zmluvu pre osobné, alebo nákladné vozidlo, motocykel, pracovný stroj s evidenčným číslom alebo bez neho, autobus a iné motorové vozidlá. Cena PZP pre nákladné auto bude prirodzene nižšia, ako cena poistenia pre menšie osobné vozidlo.


 • Vek vozidla – čím je vozidlo staršie, tým väčšie riziko pre poisťovňu predstavuje. Práve preto je poistenie drahšie. Na druhej strane, po 10 – 12 rokoch sa navyšovanie ceny zastaví. Inštitúcia predpokladá, že auto už nebudete používať tak často, prípadne na veľké vzdialenosti.


 • Značka – niektoré poisťovne zvyšujú ceny poistenia aj na základe značiek vozidiel. Napríklad, Škoda je pre nich lacnejšia ako Mercedes. To sa však často spája s výkonom.


 • Výkon – čím je vozidlo výkonnejšie, tým väčšie riziko pre poisťovňu predstavuje. Poistenie je preto drahšie.


 • Využitie vozidla – iné poistenie platíte, ak je auto využívané pre osobné účely a iné, keď pre podnikateľské účely, napríklad autoškola, taxi a podobne.


 • Spôsob nákupu vozidla – ceny sa odlišujú v závislosti aj od toho, či ste vozidlo kúpili štandardne, alebo na leasing.


 • Bezpečnostná výbava – cenu vie niekedy pozitívne ovplyvniť aj bezpečnostná výbava, no vo väčšine prípadov ju poisťovňa neberie do úvahy.


 • Ďalšie – cenu môže ešte ovplyvniť objem motora, druh paliva, maximálna prípustná hmotnosť, počet miest na sedenie a iné.

Údaje o držiteľovi vozidla

Poisťovne následne hľadia aj na samotného držiteľa vozidla. V tomto prípade zaváži:


 • či ide o fyzickú osobu, alebo o podnikateľa,
 • vek fyzickej osoby – mladší a menej skúsení vodiči platia drahšie poistenie,
 • adresa trvalého bydliska alebo sídlo firmy,
 • historická škodovosť držiteľa vozidla.

Škodovosť

Nie každému to síce pri poistení napadne, no škodovosť je jedným z dôvodov, prečo je poistenie vyššie. Ak ste v minulosti zapríčinili dopravnú nehodu, poisťovňa vás berie ako rizikového klienta. Za PZP si preto priplatíte o niekoľko desiatok eur viac.

Platí to však aj naopak. Ak ste v minulosti dopravnú nehodu nespôsobili, poisťovňa vám poskytne lacnejšiu ponuku.

Zľavy a benefity

Pri vybavovaní povinného zmluvného poistenia máte nárok aj na určité zľavy a benefity. Presnejšie ide o:


 • deti v rodine  – väčšina poisťovní poskytuje rodičom detí do 15 rokov rôzne zľavy, prípadne bezplatné pripoistenia,


 • preukaz ZŤP alebo vek nad 65 rokov,


 • bydlisko na vidieku  – jazda v dedine alebo mimo nej predstavuje menšie riziko zrážky alebo dopravnej nehody ako v meste,


 • ďalšia zmluva v poisťovni – ak už máte vo svojej poisťovni nejaké poistenie alebo ho vybavujete zároveň s PZP, máte možnosť získať zľavu,


 • elektronická komunikácia  – niektoré poisťovne poskytujú zľavy v prípade, že súhlasíte s elektronickou formou komunikácie,


 • ďalšie benefity a zľavy  – odvíjajú sa od konkrétnej poisťovne.

Pripoistenia

Väčšina poisťovní poskytuje k povinnému zmluvnému poisteniu výhodné pripoistenia, ktoré môžu kryť vás alebo váš majetok. Z určitej časti vedia nahradiť havarijné poistenie. Sú väčšinou za skvelú cenu. K najobľúbenejším patria:


 • pripoistenie čelného skla,
 • pripoistenie úrazu posádky,
 • pripoistenie stretu so zverou,
 • pripoistenie výtlku,
 • pripoistenie živlov.


Rada odborníka

Niektoré pripoistenia majú spoluúčasť vo výške od 5 – 15 %. O tejto skutočnosti sa vždy vopred informujte v poisťovni. Pri škodovej udalosti sa tak vyhnete nepríjemnému prekvapeniu.

Samotné poisťovne

Ceny a ich výška sa odvíjajú aj od toho, v akej poisťovni sa nachádzate. Niektoré majú vo všeobecnosti sumy nižšie, iné zas vyššie. Pri výbere je preto si dôležité jednotlivé ponuky porovnať a zistiť, ktorá je pre vás najlepšia.

Dávajte si však pozor na príliš výhodné a nízke ceny. Na prvý pohľad sa môžu zdať veľmi príťažlivé, no v skutočnosti neposkytujú dostatočne vysoké krytie alebo vás kryjú len v určitých oblastiach a ostatné si musíte doplatiť sami.

Zaujímavé balíky vás vyjdú lacnejšie

Poisťovne často poskytujú časovo obmedzené balíky poistení v akciových cenách. Ušetriť na nich môžete desiatky eur. Ich výhodami sú vysoké limity krytia a zaujímavé pripoistenia. V niektorých prípadoch sa dokonca stretnete aj s kombináciou PZP a havarijného poistenia.

Keď uzatvoríte nevýhodné PZP

Občas sa stane, že v rýchlosti uzatvoríte zmluvu, ktorá nie je taká výhodná, ako vyzerá alebo sa po čase podmienky zmenia a poistenie už nemá také krytie ako predtým. V takýchto situáciách je možné PZP jednoducho vypovedať. Nezabudnite si však po jeho vypovedaní vybrať nové, aby ste nezostali úplne bez neho.

Vyberte si najvýhodnejšie PZP

Povinné zmluvné poistenie je dôležité a nesmie vám chýbať. Jeho výber  by ste si však mali dobre premyslieť. Vyhnete sa tým uzatvoreniu zmlúv, ktoré sú zbytočne drahé. Porovnajte si všetky možnosti pre svoje vozidlo na jednom mieste. Urýchlite si celý proces a kryte sa vždy, keď vyjdete na cesty.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.

 • Rakúske hory.
  27. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

  Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová.