Vodič šoféruje auto

Tipy, ako si zľavniť PZP

18. 5. 2020
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Povinné zmluvné poistenie je povinné. S tým nič neurobíte, ak chcete jazdiť, musíte ho uzatvoriť. No a za povinnosti chceme platiť samozrejme čo najmenej. Preto je dobré poznať pár možností, ako môžete mať PZP lacnejšie ako doteraz. Pritom neohrozíte kvalitu poistenia. Pretože stačí pár drobností a za rovnaké poistenie môžete zaplatiť menej.

Nespravte žiadnu škodu

Je to jednoduché. Najmenej budete platiť, ak nebudú musieť za vás platiť poisťovne škody, ktoré spôsobíte. Čím menej budú platiť poisťovne, tým menej budete platiť aj vy. Preto je potrebné jazdiť obozretne a nespoliehať sa na to, že poisťovne za váš škody zahladia. Určite áno, ale v ďalšom roku sa vám nad cenou PZP zatočí hlava. Nepomáha už ani zmena poisťovne, nakoľko budete potrebovať potvrdenie o bezškodovom priebehu. Ak ho nedostanete, dostanete vyššie poistenie. Škody sa pritom s vami budú niesť poriadne dlho. Na druhej strane, čím dlhšie nespôsobíte škodu, tým viac bonusov vám poisťovne dajú.

Skúste zmenu

Ak máte bezškodový priebeh, poisťovne si takéhoto vodiča vážia. Radi si ho udržia aj odmenia. Preto ak vám napríklad dlhšie už poistenie neupravovali, alebo ho zdražia, je na mieste k výročiu zmluvy požiadať aj o zmenu poisťovne. Vtedy obvykle stará poisťovňa nechce stratiť klienta a osloví vás s dobrou ponukou. Avšak súčasne si môžete porovnať aj iné ponuky poisťovní, napríklad na internetovej kalkulačke a vypočítať si, koľko dostanete zľavu inde. Poisťovne sa vedia prispôsobiť a dajú vám novú výraznú zľavu, alebo jednoducho využijete lacnejšiu ponuku. Na tom nič nie je.

zákonné poistenie

Uzatvorte poistenie cez internet

Je to veľmi pohodlné a jednoduché. PZP patrí k veľmi často uzatváraným poisteniam prostredníctvom internetu. Dôvod je ten, že stačí vyplniť len niekoľko údajov a výpočet ceny je prakticky automatický. Stačí zaplatiť a poistenie bude platné. Za to, že si uľahčíte prácu a ušetríte čas, vás poisťovne odmenia. Ušetrili ste totiž aj ich čas a personálne kapacity.   Za to zvyknú dávať bonus niekde okolo 5 – 10 percent. Takže rovnaké poistenie, ako by ste uzatvorili na pobočke dostanete cez internet lacnejšie.

Využite možnosť malého mesta

Mnoho obyvateľov veľkých miest si necháva trvalý pobyt v menšom meste, alebo majú auto napísané na člena rodiny, ktorý býva v menšom meste, či obci. Pretože práve aj veľkosť mesta, kde vodič žije, rozhoduje o cene PZP. Vo veľkých mestách ako Bratislava bude cena PZP vyššia ako napríklad ak vodič býva v Partizánskom. Poisťovňu pritom nezaujíma, kde jazdíte najčastejšie, ale kde je vaše trvalé bydlisko. 

Skombinujte poistenia

Poisťovne rovnako ako iné spoločnosti majú radi, ak od nich klient využíva viacero produktov. Ak niektorá poisťovňa poskytuje najlacnejšie PZP, to ešte neznamená, že ho nemôžete mať u inej aj lacnejšie. Ako je to možné? Napríklad v prípade, ak skombinujete havarijné poistenie s PZP v jednej poisťovni. Alebo poisťovňa môže dať výraznú zľavu na PZP aj v prípade, že máte u nich životné poistenie, alebo už poistené iné automobily. Preto je vhodné informovať sa aj na „množstevné“ zľavy viacerých poistiek. 

Skúste hybrid

Nemusíte mať rovno elektromobil, ale už aj na hybrid budete mať lacnejšie PZP. Poisťovne totiž majú rôzne ceny za PZP, hoci jedným z dôležitých faktorov stále ostáva zdvihový objem motora a výkon motora. Avšak zdvihový objem elektromobilu má pri výpočte hodnotu 0. Zohľadnené je aj palivo, benzínové a naftové autá platia za PZP viac. Preto ak chcete ušetriť na PZP a páči sa vám niektorý automobil, ktorý má hybridný pohon, pokojne po ňom siahnite. Investícia sa vráti nielen v lacnejšom jazdení, ale aj v cene PZP.


Porovnajte si ceny PZP online

 • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľov na jednom mieste
 • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke
 • Úspora až 50 %

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.