Vodič šoféruje auto

Tipy, ako si zľavniť PZP

Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

Lacné PZP vďaka miestu bydliska

Cena povinného zmluvného poistenia nie je jednotná. Závisí od množstva parametrov, ktoré ju môžu zvýšiť alebo znížiť. Jedným z nich je aj miesto bydliska. Platí, že ak vodič žije na vidieku alebo v malom meste, zaplatí za poistenie menej ako ten, ktorý býva vo veľkom meste.

Dôvodom tejto skutočnosti je to, že poisťovne očakávajú, že vodič pochádzajúci z vidieka nebude jazdiť tak často po preplnených mestských cestách alebo pravidelne využívať rôzne verejné parkoviská s veľkým množstvom áut. Tým sa znižuje riziko rôznych menších aj väčších škôd, ktoré by sa museli preplácať.

Miesto bydliska síce nezníži výslednú cenu poistenia o stovky eur, ale keď ho využijete spolu s ďalšími trikmi, určite si všimnete rozdiel medzi pôvodnou a zľavnenou sumou.

Dieťa v domácnosti

Dieťa v domácnosti je ďalšou zľavou, s ktorou sa môžete stretnúť v mnohých slovenských poisťovniach. Tieto inštitúcie ju poskytujú, pretože predpokladajú, že s najmladším členom rodiny budete šoférovať bezpečnejšie, čím sa znižuje riziko nehôd aj nutnosť preplácania škôd.

Maximálny vek dieťaťa, do ktorého inštitúcie túto zľavu poskytujú, je zvyčajne 3 roky. Niekedy je však hranica nižšia alebo vyššia. Pred uzatvorením zmluvy sa preto nezabudnite o tejto skutočnosti informovať.

Bezškodový priebeh

Každá poisťovňa si svojich klientov pred uzatvorením zmluvy overuje. V prípade povinného zmluvného poistenia napríklad zisťuje, ako dlho šoférujete a koľko dopravných nehôd alebo iných škôd ste za posledné roky, spravidla 3 až 4, spôsobili. Ak ste nespôsobili žiadnu, s veľkou pravdepodobnosťou budete mať nárok na zľavu.

Bezškodový priebeh je pre poisťovne potvrdením, že pri šoférovaní dávate pozor a neberiete ho na ľahkú váhu. Tým predstavujete menej rizikového klienta, ktorý by inštitúciu nemal stáť príliš veľa.


Ak ste sa rozhodli zmeniť poisťovňu, vypýtajte si od predošlej potvrdenie o bezškodovom priebehu. Toto bude slúžiť ako dôkazový materiál pre novú poisťovňu, v ktorej chcete uzatvoriť zmluvu a zároveň získať zľavu.

Ročná zmluva

Cenu povinného zmluvného poistenia niekedy dokáže ovplyvniť aj frekvencia platenia. Platí pritom, že ročná platba je zvyčajne lacnejšia ako mesačná, a to až o 5 % či dokonca 10 %. Vďaka nej nebudete mať preto žiadne ďalšie starosti. Po vykonaní jednej platby nemusíte myslieť na poistenie ďalších dvanásť mesiacov.

Vek držiteľa motorového vozidla

Vek držiteľa motorového vozidla výrazne ovplyvňuje výšku poistného. Poisťovne automaticky považujú mladých vodičov za rizikovejších, a preto platia viac než starší vodiči. Aj keď je toto riešenie logické, mnohí sa ho snažia obchádzať rôznymi spôsobmi. Najčastejšie to robia tým, že ako držiteľa vozidla uvádzajú staršiu osobu, napríklad rodiča.

Avšak uvedenie staršej osoby do osvedčenia o evidencii nie je vždy najlepšie rozhodnutie. Mladí ľudia často šoférujú rýchlo a riskantne, čo z nich robí častých vinníkov dopravných nehôd. Ak spôsobia nehodu, môže to predražiť poistenie celej rodiny. Ako je to možné?

Ak mladý vodič, ktorý poistí vozidlo napríklad na otca, spôsobí nehodu, musí počítať s tým, že negatívne ovplyvní bonus za bezškodový priebeh svojho otca. Tým ovplyvní cenu poistenia nielen svojho otca, ale aj svojho vozidla a potenciálne aj iných poistení, ak je otec zapísaný ako držiteľ ďalších vozidiel.

Mladí vodiči, ktorí chcú znížiť cenu poistenia, by mali namiesto obchádzania pravidiel využiť iné, menej rizikové spôsoby zníženia ceny PZP.

Model vozidla

Drahé vozidlá so silným motorom predstavujú oveľa väčšie riziko než lacnejšie a menšie autá. Pri zrážkach alebo iných škodách môžu spôsobiť rozsiahlejšie a drahšie škody. Poisťovne si uvedomujú tento detail myslia a pripravujú sa naň tým, že vodičom ponúkajú drahšiu zmluvu.

Ak teda nechcete platiť za poistenie príliš vysoké sumy, spravíte dobre, ak zvážite, aké vozidlo si zaobstaráte.

Zmluvy kombinujte

Poisťovne obľubujú klientov, ktorí u nich majú otvorených viac ako jednu zmluvu. Týmto klientom poskytujú rôzne benefity a zľavy, čím znižujú výslednú cenu poistenia. Na zníženie sumy PZP môžete mať akékoľvek ďalšie poistenie. Nemusí ísť len o kasko alebo GAP. Do úvahy pripadajú aj poistenia domu alebo domácnosti, ako aj životné a cestovné poistenie.

V prípade, že už máte nejaké poistenie, informujte sa o možnostiach získania zľavy na PZP priamo vo vašej poisťovni.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

PZP a havarijné poistenie v jednom

Mnohí vodiči si, najmä v prvých rokoch po kúpe, platia okrem PZP aj kasko. Kombinácia týchto poistení však niekedy predstavuje príliš vysokú sumu, ktorú si nemôže dovoliť každý. Riešením tohto problému môžu byť pripoistenia.

Je dôležité povedať, že pripoistenia nemôžu plnohodnotne nahradiť klasické havarijné poistenie. Môžu však kryť špecifické oblasti, ako napríklad stret so zverou, čelné sklo, výtlky alebo batožinu.

K zmluve o PZP si môžete pridať pripoistenia z ponuky vašej poisťovne. Niektoré inštitúcie vám navyše môžu ponúknuť aj zaujímavé akcie, napríklad 50 % zľavu v prípade troch a viacerých pripoistení, alebo pripoistenie zadarmo počas prvého roka.


Porovnanie PZP online

 • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľov na jednom mieste
 • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke
 • Úspora až 50 %
Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • povinna-vybava-auta-rakusko
  22. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v Rakúsku

  Na Slovensku sa ako vodiči nezaobídeme bez autolekárničky, výstražného trojuholníka, reflexnej vesty či náhradného kolesa. Povinná výbava v Rakúsku je síce podobná, ale v niektorých detailoch sa odlišuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás zhrnuli užitočné informácie, na čo by ste si mali pri cestách do Rakúska dávať pozor.

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • výstražný trojuholník
  03. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

  Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba. 

 • Peniaze a autíčko
  29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

  Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

 • kúpa vozidla z druhej ruky
  30. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri prepise vozidla?

  Od 1. januára 2023 došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • pes v aute
  09. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Všetko, čo treba vedieť o poistení psa

  Pes sa považuje za najlepšieho priateľa človeka, a nie je to žiadne klišé. Týchto štvornohých kamošov často vnímame ako súčasť rodiny. Okrem našej lásky, ochrany a starostlivosti si teda rozhodne zaslúžia aj zodpovedajúcu zdravotnú starostlivosť – hoci vieme, že veterinárne náklady sa dokážu vyšplhať na značne vysoké sumy. S výdavkami môžeme rátať aj v prípade, že náš pes spôsobí škodu, ktorú musíme uhradiť. Ako teda psíka poistiť pre prípad vzniku neočakávaných nákladov?

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.