Tipy, ako si zľavniť PZP

najlacnejšie povinné zmluvné poistenie auta

Povinné zmluvné poistenie je povinné. S tým nič neurobíte, ak chcete jazdiť, musíte ho uzatvoriť. No a za povinnosti chceme platiť samozrejme čo najmenej. Preto je dobré poznať pár možností, ako môžete mať PZP lacnejšie ako doteraz. Pritom neohrozíte kvalitu poistenia. Pretože stačí pár drobností a za rovnaké poistenie môžete zaplatiť menej.

Nespravte žiadnu škodu

Je to jednoduché. Najmenej budete platiť, ak nebudú musieť za vás platiť poisťovne škody, ktoré spôsobíte. Čím menej budú platiť poisťovne, tým menej budete platiť aj vy. Preto je potrebné jazdiť obozretne a nespoliehať sa na to, že poisťovne za váš škody zahladia. Určite áno, ale v ďalšom roku sa vám nad cenou PZP zatočí hlava. Nepomáha už ani zmena poisťovne, nakoľko budete potrebovať potvrdenie o bezškodovom priebehu. Ak ho nedostanete, dostanete vyššie poistenie. Škody sa pritom s vami budú niesť poriadne dlho. Na druhej strane, čím dlhšie nespôsobíte škodu, tým viac bonusov vám poisťovne dajú.

Skúste zmenu

Ak máte bezškodový priebeh, poisťovne si takéhoto vodiča vážia. Radi si ho udržia aj odmenia. Preto ak vám napríklad dlhšie už poistenie neupravovali, alebo ho zdražia, je na mieste k výročiu zmluvy požiadať aj o zmenu poisťovne. Vtedy obvykle stará poisťovňa nechce stratiť klienta a osloví vás s dobrou ponukou. Avšak súčasne si môžete porovnať aj iné ponuky poisťovní, napríklad na internetovej kalkulačke a vypočítať si, koľko dostanete zľavu inde. Poisťovne sa vedia prispôsobiť a dajú vám novú výraznú zľavu, alebo jednoducho využijete lacnejšiu ponuku. Na tom nič nie je.

zákonné poistenie

Uzatvorte poistenie cez internet

Je to veľmi pohodlné a jednoduché. PZP patrí k veľmi často uzatváraným poisteniam prostredníctvom internetu. Dôvod je ten, že stačí vyplniť len niekoľko údajov a výpočet ceny je prakticky automatický. Stačí zaplatiť a poistenie bude platné. Za to, že si uľahčíte prácu a ušetríte čas, vás poisťovne odmenia. Ušetrili ste totiž aj ich čas a personálne kapacity.  Za to zvyknú dávať bonus niekde okolo 5 – 10 percent. Takže rovnaké poistenie, ako by ste uzatvorili na pobočke dostanete cez internet lacnejšie.

Využite možnosť malého mesta

Mnoho obyvateľov veľkých miest si necháva trvalý pobyt v menšom meste, alebo majú auto napísané na člena rodiny, ktorý býva v menšom meste, či obci. Pretože práve aj veľkosť mesta, kde vodič žije, rozhoduje o cene PZP. Vo veľkých mestách ako Bratislava bude cena PZP vyššia ako napríklad ak vodič býva v Partizánskom. Poisťovňu pritom nezaujíma, kde jazdíte najčastejšie, ale kde je vaše trvalé bydlisko. 

Skombinujte poistenia

Poisťovne rovnako ako iné spoločnosti majú radi, ak od nich klient využíva viacero produktov. Ak niektorá poisťovňa poskytuje najlacnejšie PZP, to ešte neznamená, že ho nemôžete mať u inej aj lacnejšie. Ako je to možné? Napríklad v prípade, ak skombinujete havarijné poistenie s PZP v jednej poisťovni. Alebo poisťovňa môže dať výraznú zľavu na PZP aj v prípade, že máte u nich životné poistenie, alebo už poistené iné automobily. Preto je vhodné informovať sa aj na „množstevné“ zľavy viacerých poistiek. 

Skúste hybrid

Nemusíte mať rovno elektromobil, ale už aj na hybrid budete mať lacnejšie PZP. Poisťovne totiž majú rôzne ceny za PZP, hoci jedným z dôležitých faktorov stále ostáva zdvihový objem motora a výkon motora. Avšak zdvihový objem elektromobilu má pri výpočte hodnotu 0. Zohľadnené je aj palivo, benzínové a naftové autá platia za PZP viac. Preto ak chcete ušetriť na PZP a páči sa vám niektorý automobil, ktorý má hybridný pohon, pokojne po ňom siahnite. Investícia sa vráti nielen v lacnejšom jazdení, ale aj v cene PZP.

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2