Vodič šoféruje auto

Tipy, ako si zľavniť PZP

18. 5. 2020
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Povinné zmluvné poistenie je povinné. S tým nič neurobíte, ak chcete jazdiť, musíte ho uzatvoriť. No a za povinnosti chceme platiť samozrejme čo najmenej. Preto je dobré poznať pár možností, ako môžete mať PZP lacnejšie ako doteraz. Pritom neohrozíte kvalitu poistenia. Pretože stačí pár drobností a za rovnaké poistenie môžete zaplatiť menej.

Nespravte žiadnu škodu

Je to jednoduché. Najmenej budete platiť, ak nebudú musieť za vás platiť poisťovne škody, ktoré spôsobíte. Čím menej budú platiť poisťovne, tým menej budete platiť aj vy. Preto je potrebné jazdiť obozretne a nespoliehať sa na to, že poisťovne za váš škody zahladia. Určite áno, ale v ďalšom roku sa vám nad cenou PZP zatočí hlava. Nepomáha už ani zmena poisťovne, nakoľko budete potrebovať potvrdenie o bezškodovom priebehu. Ak ho nedostanete, dostanete vyššie poistenie. Škody sa pritom s vami budú niesť poriadne dlho. Na druhej strane, čím dlhšie nespôsobíte škodu, tým viac bonusov vám poisťovne dajú.

Skúste zmenu

Ak máte bezškodový priebeh, poisťovne si takéhoto vodiča vážia. Radi si ho udržia aj odmenia. Preto ak vám napríklad dlhšie už poistenie neupravovali, alebo ho zdražia, je na mieste k výročiu zmluvy požiadať aj o zmenu poisťovne. Vtedy obvykle stará poisťovňa nechce stratiť klienta a osloví vás s dobrou ponukou. Avšak súčasne si môžete porovnať aj iné ponuky poisťovní, napríklad na internetovej kalkulačke a vypočítať si, koľko dostanete zľavu inde. Poisťovne sa vedia prispôsobiť a dajú vám novú výraznú zľavu, alebo jednoducho využijete lacnejšiu ponuku. Na tom nič nie je.

zákonné poistenie

Uzatvorte poistenie cez internet

Je to veľmi pohodlné a jednoduché. PZP patrí k veľmi často uzatváraným poisteniam prostredníctvom internetu. Dôvod je ten, že stačí vyplniť len niekoľko údajov a výpočet ceny je prakticky automatický. Stačí zaplatiť a poistenie bude platné. Za to, že si uľahčíte prácu a ušetríte čas, vás poisťovne odmenia. Ušetrili ste totiž aj ich čas a personálne kapacity.   Za to zvyknú dávať bonus niekde okolo 5 – 10 percent. Takže rovnaké poistenie, ako by ste uzatvorili na pobočke dostanete cez internet lacnejšie.

Využite možnosť malého mesta

Mnoho obyvateľov veľkých miest si necháva trvalý pobyt v menšom meste, alebo majú auto napísané na člena rodiny, ktorý býva v menšom meste, či obci. Pretože práve aj veľkosť mesta, kde vodič žije, rozhoduje o cene PZP. Vo veľkých mestách ako Bratislava bude cena PZP vyššia ako napríklad ak vodič býva v Partizánskom. Poisťovňu pritom nezaujíma, kde jazdíte najčastejšie, ale kde je vaše trvalé bydlisko. 

Skombinujte poistenia

Poisťovne rovnako ako iné spoločnosti majú radi, ak od nich klient využíva viacero produktov. Ak niektorá poisťovňa poskytuje najlacnejšie PZP, to ešte neznamená, že ho nemôžete mať u inej aj lacnejšie. Ako je to možné? Napríklad v prípade, ak skombinujete havarijné poistenie s PZP v jednej poisťovni. Alebo poisťovňa môže dať výraznú zľavu na PZP aj v prípade, že máte u nich životné poistenie, alebo už poistené iné automobily. Preto je vhodné informovať sa aj na „množstevné“ zľavy viacerých poistiek. 

Skúste hybrid

Nemusíte mať rovno elektromobil, ale už aj na hybrid budete mať lacnejšie PZP. Poisťovne totiž majú rôzne ceny za PZP, hoci jedným z dôležitých faktorov stále ostáva zdvihový objem motora a výkon motora. Avšak zdvihový objem elektromobilu má pri výpočte hodnotu 0. Zohľadnené je aj palivo, benzínové a naftové autá platia za PZP viac. Preto ak chcete ušetriť na PZP a páči sa vám niektorý automobil, ktorý má hybridný pohon, pokojne po ňom siahnite. Investícia sa vráti nielen v lacnejšom jazdení, ale aj v cene PZP.


Porovnajte si ceny PZP online

 • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľov na jednom mieste
 • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke
 • Úspora až 50 %

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.