žena stojaca pri nabúranom aute

Kedy sa oplatí pripoistenie GAP a na čo slúži?

11. 2. 2022
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Skratka GAP predstavuje poistenie finančnej straty, čo znamená, že v prípade totálnej škody na vozidle alebo krádeže dostanete nie zostatkovú či trhovú cenu vozidla, ale sumu, ktorú ste za automobil zaplatili u predajcu. V praxi to znamená, že ak automobil roztrieskate na totálku, tak za poistku si budete môcť kúpiť úplne nové vozidlo.

Rozdiel medzi havarijným poistením a GAP

Pred tým, ako sa rozhodnete pre pripoistenie GAP je dobré vedieť, aký je rozdiel medzi ním a klasickým havarijným poistením. V prvom rade havarijné poistenie kryje riziko iba do trhovej ceny auta. Takže už po opustení predajne má váš automobil omnoho nižšiu cenu, ako nový a každým mesiacom stráca na hodnote. Po troch rokoch je tak trhová auta vozidla približne tretinová a teda na takú sumu vás kryje aj havarijná poistka. Plus je potrebné si odpočítať spoluúčasť. To znamená, že ak vám ukradnú auto po troch rokoch, dostanete tak málo peňazí, že nové si rozhodne nekúpite. A práve tu je priestor pre GAP. Nerieši spoluúčasť, ani vek vozidla. Vždy  pri totálnej škode, alebo krádeži dostávate vyplatenú obstarávaciu cenu vozidla.

GAP nie je na stálo

Väčšina poisťovní poskytuje poistenie GAP do veku 3 – 5 rokov vozidla. A tak isto je obmedzená aj cena vozidla. Niekedy to je 40-tisíc, inde až 100-tisíc eur. Čo bez problémov poskytne ochranu väčšine automobilov na slovenských cestách.

Sú aj výluky

Z krytia sú automaticky vylúčené vozidlá taxislužieb, požičovne automobilov, autoškoly a pretekárske vozidlá. Na hrane sa pohybujú aj automobily používajúce aplikácie zdieľanej ekonomiky, ako napríklad UBER. Aj tu môže poisťovňa už na klienta pozerať rizikovo a poistné plnenie zamietnuť. Samozrejme problémom bude ako vždy napríklad závažné porušenie podmienok pravidiel cestnej premávky požitím alkoholu. Vtedy nemôže vodiť čakať poistné plnenie z klasického havarijného poistenie ani GAP.


Zaujímavosť

Najvyšší limit GAP je spravidla 120-tisíc eur. Vyššie čiastky poisťovne neposkytujú, prípadne sa s nimi stretnete len zriedka. Na druhej strane, najnižšia možnosť poistenia je približne 30-tisíc eur.

GAP pri lízingu

Treba povedať, že GAP nie je najlacnejším pripoistením, ale kryje skutočne hodnotu. Pritom nezáleží, či s autom jazdíte rok, alebo dva, stále vám poisťovňa pokryje plnú náhradu škody. Aj to je dôvod, pre ktorý majú lízingové spoločnosti vo svojich podmienkach povinnosť, aby klient toto poistenie uzatvoril. Je to z jednoduchého dôvodu. Ak by skončilo auto v totálnej škode a klient by odmietol splácať, tak spoločnosť vy sa len veľmi ťažko dostala k zabaveniu auta, respektíve to by bolo zničené a bez hodnoty. Na tento výdavok je určite potrebné pamätať pri obstarávaní lízingu. Netreba sa však báť horibilnej sumy, vo všeobecnosti možno povedať, že ročná ochrana GAP stojí približne 1 % ceny auta, klasické kasko 2 %.


Uzavrite si havarijné poistenie rýchlo a jednoducho

 • Najširšia online ponuka na Slovensku
 • Úspora až 50 % ročne
 • Uzavretie do 2 minút


Čo všetko kryje GAP?

Poistenie finančnej straty kryje viacero oblastí. Zvyčajne ide o:


 • odcudzenie vozidla,
 • havárie,
 • živelné udalosti,
 • povodne,
 • víchrice,
 • veterné smršte,
 • snehové kalamity.



Inak povedané, všetko, pri čom sa stane na vozidle totálna škoda.

Výhody GAP poistenia

GAP poistenie má množstvo výhod. K najväčším patria:


 • možnosť až 100 % návratu investície,
 • výška poistnej sumy GAP sa môže vyšplhať až na 120-tisic eur,
 • poistenie sa dá dojednať až do veku 5 rokov,
 • GAP sa dá uzatvoriť na nové aj staršie vozidlá,
 • väčšia istota pri jazdení,
 • minimálne výluky pre bežných šoférov, ktorí chcú vozidlo používať na súkromné účely,
 • s GAP máte istotu návratu 100 % investície, nie len určitej časti, ako pri havarijnom poistení.


Takisto je dobré vedieť, že väčšina ponúk GAP je súčasťou havarijného poistenia. V praxi to znamená, že na to, aby ste uzatvorili GAP, musíte mať aj kasko. Nejde však o žiadnu nevýhodu. Kasko vás kryje v prípade, že sa na vozidle stane škoda, ktorú je možné opraviť a auto sa dá naďalej používať.

Aké možnosti máte?

GAP poistenie poskytujú viaceré poisťovne. Ich ponuky sa odlišujú v závislosti od toho, akú výšku krytia poskytnú, prípadne, na aký dlhý čas poistenie uzatvárajú. Pre zjednodušenie celého procesu sme pre vás porovnali jednotlivé možnosti.

Allianz

Poisťovňa Allianz poskytuje poistenie finančnej straty v balíku havarijného poistenia s názvom Max, ktorý poskytuje najširšie krytie.

GAP je možné získať pre vozidlá nie staršie ako 6 mesiacov a po dobu uvedenú v poistnej zmluve. Presnú dobu určuje poisťovňa na základe vášho vozidla. Tieto podmienky platia pre osobné a malé nákladné vozidlá s celkovou hmotnosťou do 3,5 t.

Kooperativa

V poisťovni Kooperativa si môžete vybrať poistenie finančnej straty ako pripoistenie k havarijnému poisteniu Auto Komplet. Dohodnúť sa dá na dobu 3, 4 alebo 5 rokov a kryje riziko:


 • finančnej straty v dôsledku odcudzenia (krádeže, lúpeže) vozidla,

 • finančnej straty v dôsledku totálneho zničenia vozidla (pri havárii), v dôsledku živelnej udalosti, napríklad povodne, záplavy, požiaru, zrútenia skál, zeminy alebo lavíny, pádu stromov alebo stožiarov, krupobitia alebo víchrice.

VÚB

Poistenie finančnej straty si vo VÚB môžete vybaviť na  3, 4 alebo 5 rokov. Územná platnosť je v tomto prípade rovnaká ako pri dojednanom havarijnom poistení. Aj tu platí, že GAP predstavuje pripoistenie k havarijnému poisteniu. Štandardne sa dojednáva pre motorové vozidlá do 3,5 tony.

Uniqa

Poistenie finančnej straty je možné dojednať ako pripoistenie k havarijnému poisteniu. Uzatvoriť sa dá na 3, 4 alebo 5 rokov. Jeho výška sa odvíja od vášho auta. To isté platí aj o cene a ďalších detailoch.

Generali

Generali poskytuje poistenie finančnej straty ako pripoistenie k havarijnému poisteniu. Pre majiteľov nových vozidiel do 3,5 tony ho poskytuje dokonca na 2 roky zadarmo. Limit poistného plnenia je maximálne 30-tisîc eur a uzatvoriť ho viete na 1 až 5 rokov. Poistenie sa dá dojednať s náhradou alebo bez náhrady spoluúčasti.

ČSOB

Aj ČSOB  má voliteľné pripoistenia k havarijnému poisteniu, vrátane poistenia finančnej straty (GAP). To sa dá uzatvoriť do rôznych limitov a na rôznu dĺžku. Zvyčajne do obdobia maximálne 5 rokov. Všetko sa odvíja od vášho vozidla a ďalších podrobností.

Ako uzatvoriť GAP poistenie?

Poistenie GAP sa uzatvára veľmi jednoducho a podobne, ako povinné zmluvné alebo havarijné poistenie. Stačí zájsť do poisťovne a uzatvoriť zmluvu. Ešte predtým by ste si však mali všetky možnosti porovnať  a zistiť, ktorá je najvýhodnejšia.


Nemáte havarijné poistenie?

Porovnajte si ponuky havarijného poistenia a vyberte si to správne poistenie pre vaše vozidlo.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.

 • asistenční služby
  16. júla 2023|Martina Pisarčíková
  Využitie asistenčných služieb pri nehode

  Poistenie už dnes neslúži len na krytie škôd, ale funguje aj ako dobrý priateľ, ktorého spoznáte v núdzi. Vďaka asistenčným službám sa podarí odstrániť každú nehodu aj poruchu, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Práve preto poisťovne neustále inovujú a zlepšujú segment asistenčných služieb.

 • povinne-ruceni-motorka
  11. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Najlepšie PZP na motorku: Ako si vybrať?

  Rovnako ako pre automobil, aj pre motocykel potrebujete povinné zmluvné poistenie. Ak vlastníte motorku, platné poistenie musíte mať uzatvorené ešte predtým, ako s ňou vyrazíte na cesty. Zákon sa vzťahuje na všetky druhy motocyklov bez výnimky - od malej babety až po Harley-Davidson.