Kedy sa oplatí pripoistenie GAP a na čo slúži?

Prepis vozidla

Skratka GAP predstavuje poistenie finančnej straty, čo znamená, že v prípade totálnej škody na vozidle alebo krádeže dostanete nie zostatkovú či trhovú cenu vozidla, ale sumu, ktorú ste za automobil zaplatili u predajcu. V praxi to znamená, že ak automobil roztrieskate na totálku, tak za poistku si budete môcť kúpiť úplne nové vozidlo.

Rozdiel medzi havarijným poistením a GAP

Pred tým, ako sa rozhodnete pre pripoistenie GAP je dobré vedieť, aký je rozdiel medzi ním a klasickým havarijným poistením. V prvom rade havarijné poistenie kryje riziko iba do trhovej ceny auta. Takže už po opustení predajne má váš automobil omnoho nižšiu cenu, ako nový a každým mesiacom stráca na hodnote. Po troch rokoch je tak trhová auta vozidla približne tretinová a teda na takú sumu vás kryje aj havarijná poistka. Plus je potrebné si odpočítať spoluúčasť. To znamená, že ak vám ukradnú auto po troch rokoch, dostanete tak málo peňazí, že nové si rozhodne nekúpite. A práve tu je priestor pre GAP. Nerieši spoluúčasť, ani vek vozidla. Vždy pri totálnej škode, alebo krádeži dostávate vyplatenú obstarávaciu cenu vozidla.

Výpočet havarijného poistenia

Spočítať ceny poistenia

GAP nie je na stálo

Väčšina poisťovní poskytuje poistenie GAP do veku 3 – 5 rokov vozidla. A tak isto je obmedzená aj cena vozidla. Niekedy to je 40-tisíc, inde až 100-tisíc eur. Čo bez problémov poskytne ochranu väčšine automobilov na slovenských cestách.

Sú aj výluky

Z krytia sú automaticky vylúčené vozidlá taxislužieb, požičovne automobilov, autoškoly a pretekárske vozidlá. Na hrane sa pohybujú aj automobily používajúce aplikácie zdieľanej ekonomiky, ako napríklad UBER. Aj tu môže poisťovňa už na klienta pozerať rizikovo a poistné plnenie zamietnuť. Samozrejme problémom bude ako vždy napríklad závažné porušenie podmienok pravidiel cestnej premávky požitím alkoholu. Vtedy nemôže vodiť čakať poistné plnenie z klasického havarijného poistenie ani GAP.

Zaujímavosť

Najvyšší limit GAP je spravidla 120-tisíc eur. Vyššie čiastky poisťovne neposkytujú, prípadne sa s nimi stretnete len zriedka. Na druhej strane, najnižšia možnosť poistenia je približne 30-tisíc eur.

GAP pri lízingu

Treba povedať, že GAP nie je najlacnejším pripoistením, ale kryje skutočne hodnotu. Pritom nezáleží, či s autom jazdíte rok, alebo dva, stále vám poisťovňa pokryje plnú náhradu škody. Aj to je dôvod, pre ktorý majú lízingové spoločnosti vo svojich podmienkach povinnosť, aby klient toto poistenie uzatvoril. Je to z jednoduchého dôvodu. Ak by skončilo auto v totálnej škode a klient by odmietol splácať, tak spoločnosť vy sa len veľmi ťažko dostala k zabaveniu auta, respektíve to by bolo zničené a bez hodnoty. Na tento výdavok je určite potrebné pamätať pri obstarávaní lízingu. Netreba sa však báť horibilnej sumy, vo všeobecnosti možno povedať, že ročná ochrana GAP stojí približne 1 % ceny auta, klasické kasko 2 %.

Uzavrite si havarijné poistenie rýchlo a jednoducho

 • Najširšia online ponuka na Slovensku
 • Úspora až 50 % ročne
 • Uzavretie do 2 minút
Chcem havarijné poistenie

Čo všetko kryje GAP?

Poistenie finančnej straty kryje viacero oblastí. Zvyčajne ide o:

 • odcudzenie vozidla,

 • havárie,

 • živelné udalosti,

  • povodne,

  • víchrice,

  • veterné smršte,

  • snehové kalamity.

 

Inak povedané, všetko, pri čom sa stane na vozidle totálna škoda.

Výhody GAP poistenia

GAP poistenie má množstvo výhod. K najväčším patria:

 • možnosť až 100 % návratu investície,

 • výška poistnej sumy GAP sa môže vyšplhať až na 120-tisic eur,

 • poistenie sa dá dojednať až do veku 5 rokov,

 • GAP sa dá uzatvoriť na nové aj staršie vozidlá,

 • väčšia istota pri jazdení,

 • minimálne výluky pre bežných šoférov, ktorí chcú vozidlo používať na súkromné účely,

 • s GAP máte istotu návratu 100 % investície, nie len určitej časti, ako pri havarijnom poistení.

 

Takisto je dobré vedieť, že väčšina ponúk GAP je súčasťou havarijného poistenia. V praxi to znamená, že na to, aby ste uzatvorili GAP, musíte mať aj kasko. Nejde však o žiadnu nevýhodu. Kasko vás kryje v prípade, že sa na vozidle stane škoda, ktorú je možné opraviť a auto sa dá naďalej používať.

Koľko stojí GAP poistenie?

Na Slovensku máme Slovenský raj a Vysoké a Nízke tatry. Avšak to sú trasy, ktoré už pozná každý Slovák, ktorý aspoň trochu obľubuje turistické ciele v prírode. Čo tak tento rok skúsiť aj niečo iné? Kombinovať zaujímavé turistické výstupy aj s návštevou zaujímavých miest, či podujatí. Nech sa páči, poďte na výlet s nami.

Celý článok >

Aké možnosti máte?

GAP poistenie poskytujú viaceré poisťovne. Ich ponuky sa odlišujú v závislosti od toho, akú výšku krytia poskytnú, prípadne, na aký dlhý čas poistenie uzatvárajú. Pre zjednodušenie celého procesu sme pre vás porovnali jednotlivé možnosti.

Allianz

Poisťovňa Allianz poskytuje poistenie finančnej straty v balíku havarijného poistenia s názvom Max, ktorý poskytuje najširšie krytie.

GAP je možné získať pre vozidlá nie staršie ako 6 mesiacov a po dobu uvedenú v poistnej zmluve. Presnú dobu určuje poisťovňa na základe vášho vozidla. Tieto podmienky platia pre osobné a malé nákladné vozidlá s celkovou hmotnosťou do 3,5 t.

Kooperativa

V poisťovni Kooperativa si môžete vybrať poistenie finančnej straty ako pripoistenie k havarijnému poisteniu Auto Komplet. Dohodnúť sa dá na dobu 3, 4 alebo 5 rokov a kryje riziko:

 • finančnej straty v dôsledku odcudzenia (krádeže, lúpeže) vozidla,

 • finančnej straty v dôsledku totálneho zničenia vozidla (pri havárii), v dôsledku živelnej udalosti, napríklad povodne, záplavy, požiaru, zrútenia skál, zeminy alebo lavíny, pádu stromov alebo stožiarov, krupobitia alebo víchrice.

VÚB

Poistenie finančnej straty si vo VÚB môžete vybaviť na 3, 4 alebo 5 rokov. Územná platnosť je v tomto prípade rovnaká ako pri dojednanom havarijnom poistení. Aj tu platí, že GAP predstavuje pripoistenie k havarijnému poisteniu. Štandardne sa dojednáva pre motorové vozidlá do 3,5 tony.

Uniqa

Poistenie finančnej straty je možné dojednať ako pripoistenie k havarijnému poisteniu. Uzatvoriť sa dá na 3, 4 alebo 5 rokov. Jeho výška sa odvíja od vášho auta. To isté platí aj o cene a ďalších detailoch.

Generali

Generali poskytuje poistenie finančnej straty ako pripoistenie k havarijnému poisteniu. Pre majiteľov nových vozidiel do 3,5 tony ho poskytuje dokonca na 2 roky zadarmo. Limit poistného plnenia je maximálne 30-tisîc eur a uzatvoriť ho viete na 1 až 5 rokov. Poistenie sa dá dojednať s náhradou alebo bez náhrady spoluúčasti.

ČSOB

Aj ČSOB má voliteľné pripoistenia k havarijnému poisteniu, vrátane poistenia finančnej straty (GAP). To sa dá uzatvoriť do rôznych limitov a na rôznu dĺžku. Zvyčajne do obdobia maximálne 5 rokov. Všetko sa odvíja od vášho vozidla a ďalších podrobností.

Ako uzatvoriť GAP poistenie?

Poistenie GAP sa uzatvára veľmi jednoducho a podobne, ako povinné zmluvné alebo havarijné poistenie. Stačí zájsť do poisťovne a uzatvoriť zmluvu. Ešte predtým by ste si však mali všetky možnosti porovnať a zistiť, ktorá je najvýhodnejšia.

Výpočet havarijného poistenia

Spočítať ceny poistenia

Pri výbere GAP je nutné vyplniť v poisťovni základné údaje, a to:

 • dátum kúpy vozidla,

 • dátum začiatku poistenia,

 • rok výroby vozidla,

 • kúpna cena vozidla,

 • stav vozidla (nové alebo jazdené),

 • značka vozidla.

 

Jednotlivé informácie sa odvíjajú od poisťovní a od toho, aké podrobnosti a detaily potrebujú.

Oplatí sa GAP?

Otázkou však stále zostáva, či sa GAP oplatí. Odpoveď je áno. Dáva vám istotu minimálne počas prvých rokov po kúpe. Nikdy neviete, čo sa môže stať. Namiesto toho, aby ste získali len niekoľko percent z počiatočnej investície, vráti sa vám celá.

Samozrejme, treba počítať s tým, že poistenie nie je najlacnejšie. Zvyčajne sa odvíja od hodnoty auta a predstavuje 1 %, maximálne 2 % z kúpnej ceny. Vždy je to však lepšie ako kupovať nové vozidlo.

Preto si pri výbere GAP dobre prečítajte podrobnosti v zmluve. Zistite, aké má poisťovňa podmienky a či vám vyhovujú.

Porovnať ceny havarijného poistenia online

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 20