žena stojaca pri nabúranom aute

Kedy sa oplatí pripoistenie GAP a na čo slúži?

11. 2. 2022
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Skratka GAP predstavuje poistenie finančnej straty, čo znamená, že v prípade totálnej škody na vozidle alebo krádeže dostanete nie zostatkovú či trhovú cenu vozidla, ale sumu, ktorú ste za automobil zaplatili u predajcu. V praxi to znamená, že ak automobil roztrieskate na totálku, tak za poistku si budete môcť kúpiť úplne nové vozidlo.

Rozdiel medzi havarijným poistením a GAP

Pred tým, ako sa rozhodnete pre pripoistenie GAP je dobré vedieť, aký je rozdiel medzi ním a klasickým havarijným poistením. V prvom rade havarijné poistenie kryje riziko iba do trhovej ceny auta. Takže už po opustení predajne má váš automobil omnoho nižšiu cenu, ako nový a každým mesiacom stráca na hodnote. Po troch rokoch je tak trhová auta vozidla približne tretinová a teda na takú sumu vás kryje aj havarijná poistka. Plus je potrebné si odpočítať spoluúčasť. To znamená, že ak vám ukradnú auto po troch rokoch, dostanete tak málo peňazí, že nové si rozhodne nekúpite. A práve tu je priestor pre GAP. Nerieši spoluúčasť, ani vek vozidla. Vždy  pri totálnej škode, alebo krádeži dostávate vyplatenú obstarávaciu cenu vozidla.

GAP nie je na stálo

Väčšina poisťovní poskytuje poistenie GAP do veku 3 – 5 rokov vozidla. A tak isto je obmedzená aj cena vozidla. Niekedy to je 40-tisíc, inde až 100-tisíc eur. Čo bez problémov poskytne ochranu väčšine automobilov na slovenských cestách.

Sú aj výluky

Z krytia sú automaticky vylúčené vozidlá taxislužieb, požičovne automobilov, autoškoly a pretekárske vozidlá. Na hrane sa pohybujú aj automobily používajúce aplikácie zdieľanej ekonomiky, ako napríklad UBER. Aj tu môže poisťovňa už na klienta pozerať rizikovo a poistné plnenie zamietnuť. Samozrejme problémom bude ako vždy napríklad závažné porušenie podmienok pravidiel cestnej premávky požitím alkoholu. Vtedy nemôže vodiť čakať poistné plnenie z klasického havarijného poistenie ani GAP.


Zaujímavosť

Najvyšší limit GAP je spravidla 120-tisíc eur. Vyššie čiastky poisťovne neposkytujú, prípadne sa s nimi stretnete len zriedka. Na druhej strane, najnižšia možnosť poistenia je približne 30-tisíc eur.

GAP pri lízingu

Treba povedať, že GAP nie je najlacnejším pripoistením, ale kryje skutočne hodnotu. Pritom nezáleží, či s autom jazdíte rok, alebo dva, stále vám poisťovňa pokryje plnú náhradu škody. Aj to je dôvod, pre ktorý majú lízingové spoločnosti vo svojich podmienkach povinnosť, aby klient toto poistenie uzatvoril. Je to z jednoduchého dôvodu. Ak by skončilo auto v totálnej škode a klient by odmietol splácať, tak spoločnosť vy sa len veľmi ťažko dostala k zabaveniu auta, respektíve to by bolo zničené a bez hodnoty. Na tento výdavok je určite potrebné pamätať pri obstarávaní lízingu. Netreba sa však báť horibilnej sumy, vo všeobecnosti možno povedať, že ročná ochrana GAP stojí približne 1 % ceny auta, klasické kasko 2 %.


Uzavrite si havarijné poistenie rýchlo a jednoducho

 • Najširšia online ponuka na Slovensku
 • Úspora až 50 % ročne
 • Uzavretie do 2 minút


Čo všetko kryje GAP?

Poistenie finančnej straty kryje viacero oblastí. Zvyčajne ide o:


 • odcudzenie vozidla,
 • havárie,
 • živelné udalosti,
 • povodne,
 • víchrice,
 • veterné smršte,
 • snehové kalamity.Inak povedané, všetko, pri čom sa stane na vozidle totálna škoda.

Výhody GAP poistenia

GAP poistenie má množstvo výhod. K najväčším patria:


 • možnosť až 100 % návratu investície,
 • výška poistnej sumy GAP sa môže vyšplhať až na 120-tisic eur,
 • poistenie sa dá dojednať až do veku 5 rokov,
 • GAP sa dá uzatvoriť na nové aj staršie vozidlá,
 • väčšia istota pri jazdení,
 • minimálne výluky pre bežných šoférov, ktorí chcú vozidlo používať na súkromné účely,
 • s GAP máte istotu návratu 100 % investície, nie len určitej časti, ako pri havarijnom poistení.


Takisto je dobré vedieť, že väčšina ponúk GAP je súčasťou havarijného poistenia. V praxi to znamená, že na to, aby ste uzatvorili GAP, musíte mať aj kasko. Nejde však o žiadnu nevýhodu. Kasko vás kryje v prípade, že sa na vozidle stane škoda, ktorú je možné opraviť a auto sa dá naďalej používať.

Aké možnosti máte?

GAP poistenie poskytujú viaceré poisťovne. Ich ponuky sa odlišujú v závislosti od toho, akú výšku krytia poskytnú, prípadne, na aký dlhý čas poistenie uzatvárajú. Pre zjednodušenie celého procesu sme pre vás porovnali jednotlivé možnosti.

Allianz

Poisťovňa Allianz poskytuje poistenie finančnej straty v balíku havarijného poistenia s názvom Max, ktorý poskytuje najširšie krytie.

GAP je možné získať pre vozidlá nie staršie ako 6 mesiacov a po dobu uvedenú v poistnej zmluve. Presnú dobu určuje poisťovňa na základe vášho vozidla. Tieto podmienky platia pre osobné a malé nákladné vozidlá s celkovou hmotnosťou do 3,5 t.

Kooperativa

V poisťovni Kooperativa si môžete vybrať poistenie finančnej straty ako pripoistenie k havarijnému poisteniu Auto Komplet. Dohodnúť sa dá na dobu 3, 4 alebo 5 rokov a kryje riziko:


 • finančnej straty v dôsledku odcudzenia (krádeže, lúpeže) vozidla,

 • finančnej straty v dôsledku totálneho zničenia vozidla (pri havárii), v dôsledku živelnej udalosti, napríklad povodne, záplavy, požiaru, zrútenia skál, zeminy alebo lavíny, pádu stromov alebo stožiarov, krupobitia alebo víchrice.

VÚB

Poistenie finančnej straty si vo VÚB môžete vybaviť na  3, 4 alebo 5 rokov. Územná platnosť je v tomto prípade rovnaká ako pri dojednanom havarijnom poistení. Aj tu platí, že GAP predstavuje pripoistenie k havarijnému poisteniu. Štandardne sa dojednáva pre motorové vozidlá do 3,5 tony.

Uniqa

Poistenie finančnej straty je možné dojednať ako pripoistenie k havarijnému poisteniu. Uzatvoriť sa dá na 3, 4 alebo 5 rokov. Jeho výška sa odvíja od vášho auta. To isté platí aj o cene a ďalších detailoch.

Generali

Generali poskytuje poistenie finančnej straty ako pripoistenie k havarijnému poisteniu. Pre majiteľov nových vozidiel do 3,5 tony ho poskytuje dokonca na 2 roky zadarmo. Limit poistného plnenia je maximálne 30-tisîc eur a uzatvoriť ho viete na 1 až 5 rokov. Poistenie sa dá dojednať s náhradou alebo bez náhrady spoluúčasti.

ČSOB

Aj ČSOB  má voliteľné pripoistenia k havarijnému poisteniu, vrátane poistenia finančnej straty (GAP). To sa dá uzatvoriť do rôznych limitov a na rôznu dĺžku. Zvyčajne do obdobia maximálne 5 rokov. Všetko sa odvíja od vášho vozidla a ďalších podrobností.

Ako uzatvoriť GAP poistenie?

Poistenie GAP sa uzatvára veľmi jednoducho a podobne, ako povinné zmluvné alebo havarijné poistenie. Stačí zájsť do poisťovne a uzatvoriť zmluvu. Ešte predtým by ste si však mali všetky možnosti porovnať  a zistiť, ktorá je najvýhodnejšia.


Nemáte havarijné poistenie?

Porovnajte si ponuky havarijného poistenia a vyberte si to správne poistenie pre vaše vozidlo.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.

 • Rakúske hory.
  27. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

  Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová.