diaľnica plná áut

Dôsledky zjednania povinného zmluvného poistenia na inú osobu

Cena PZP sa líši a závisí od množstva faktorov, medzi ktoré patrí napríklad výkon vozidla, značka a vek vodiča. Práve posledný spomenutý faktor je pre poisťovne jedným z najdôležitejších, pretože platí, že čím ste mladší, tým menej skúseností máte a existuje preto vyššie riziko, že spôsobíte dopravnú nehodu. Problémom je však to, že uzatvorenie PZP pre inú, staršiu osobu môže predstavovať rôzne zbytočné problémy.

Faktory ovplyvňujúce cenu PZP

Pri výpočte výslednej ceny za povinné zmluvné poistenie berú poisťovne do úvahy množstvo faktorov, medzi ktoré patrí nielen vek, ale aj:

 • Značka a model vozidla – niektoré poisťovne majú vyššie prirážky za určité vozidlá, ktoré majú spravidla vyšší výkon alebo sú vo všeobecnosti drahšie. Môže ísť napríklad o značky ako BMW, Mercedes či Audi.


 • Rok výroby – čím je vozidlo staršie, tým je viac opotrebované. Môže sa preto stať, že už nebude pracovať tak dobre ako nový model, čím sa zvyšuje riziko nehody.


 • Okres – ak majiteľ vozidla žije na dedine alebo v malom meste, PZP je lacnejšie, pretože riziko dopravnej nehody je nižšie.


 • Spôsob používania vozidla – firemné vozidlá majú spravidla drahšie PZP ako súkromné.


 • Pripoistenia – zvyšujú cenu PZP o niekoľko desiatok eur, no rozhodne sa oplatia, a to najmä vodičom, ktorí nemajú uzatvorené havarijné poistenie.


Cenu následne môžu znížiť rôzne bonusy, napríklad:


 • Bonus za dieťa v rodine – ak máte v rodine dieťa (zvyčajne do 15 rokov), môžete získať od poisťovne výhodnú zľavu na povinné zmluvné poistenie. 


 • Bonus za bezškodový priebeh – ak v určitom časovom období (zvyčajne jeden rok) nespôsobíte žiadnu dopravnú nehodu, môžete od poisťovne získať zľavu na PZP v hodnote niekoľkých percent. 


 • Bonus za inú uzatvorenú zmluvu v rovnakej poisťovni – ak uzatvárate PZP v poisťovni, kde už máte nejaké iné poistenie, môžete získať nejakú zľavu na ďalšiu zmluvu.

Logické riešenie zo strany poisťovní

Drahšie poistenie pre mladších vodičov nie je príliš nelogické riešenie. Štatistiky jasne ukazujú, že mladí vodiči jazdia riskantnejšie, majú menej skúseností a spôsobujú viac nehôd ako starší motoristi. Avšak mladí ľudia môžu byť nezrelí a svoje zánovné auto si môžu napríklad poistiť na staršieho príbuzného.

Držiteľ, majiteľ, poistník

Pri povinnom zmluvnom poistení sa môžete stretnúť s tromi základnými pojmami, ktoré je dôležité odlíšiť, pretože každý z nich predstavuje niečo iné.


 • Držiteľ – ide o osobu, ktorá sa uvádza v osvedčení o evidencii časť I. a časť II.


 • Majiteľ – predstavuje osobu, ktorá vlastní vozidlo.


 • Poistník – ide o osobu, ktorá uzatvorila povinné zmluvné poistenie a platí ho.


Držiteľom, majiteľom aj poistníkom určitého vozidla môže byť jedna alebo viacero osôb. Druhý prípad nastáva napríklad vtedy, keď si kúpite vozidlo na lízing. V tomto prípade ste držiteľom a poistníkom, no majiteľom je lízingová spoločnosť.


Pre poisťovne je najdôležitejší držiteľ vozidla, pretože na základe jeho veku sa počíta výsledná suma povinného zmluvného poistenia. Často sa však stáva, že mladí vodiči uvádzajú ako držiteľa vozidla jedného zo svojich rodičov, starých rodičov alebo inú staršiu osobu. 


Ak má táto staršia osoba bezškodový priebeh a dlhé roky skúseností, cena PZP je výhodnejšia. Na prvý pohľad sa teda zdá, že mladší šofér ušetril na poistení. Avšak celá táto situácia môže spôsobiť oveľa viac problémov ako úžitku.

Hlavne, že je to lacnejšie

Mladí ľudia často neuvažujú nad tým, čo sa môže stať, kým sa niečo nepríjemné nestane. Väčšina z nich ani netuší, aký vysoký bonus môžu stratiť. Pre nich je najdôležitejšia konečná cena povinného zmluvného poistenia, pričom čím je lacnejšie, tým lepšie. Ušetrené peniaze dokážu využiť oveľa zaujímavejšie.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk


Toto správanie sa prejavuje aj na cestách. Mladí vodiči sa chovajú príliš sebavedomo, pretože sa neobávajú straty bonusu. Mnohí z nich si myslia, že patria medzi veľmi dobrých vodičov, no realita s týmto názorom nesúhlasí. Mladí vodiči, najmä muži, jazdia príliš rýchlo a riskantne a často spôsobujú dopravné nehody.


Avšak poistenie na inú osobu môže mať negatívne dôsledky, najmä pre osobu, ktorá je vlastníkom vozidla, na ktoré sa uzatvorilo povinné zmluvné poistenie. „Ak si mladý vodič poistí vozidlo napríklad na svojho otca, musí rátať s tým, že v prípade havárie to najviac ovplyvní práve jeho bonus. A to bude mať následky na cene poistenia nielen u jeho vozidla, ale aj u vozidla jeho otca. Takto sa cena poistenia predraží celej rodine,“ upozorňuje Miroslav Matějka z poisťovne Generali na možné riziká.


Okrem toho je dôležité myslieť aj na tzv. objektívnu zodpovednosť. Držiteľ vozidla môže byť pokutovaný aj v prípade, že za volantom sedel jeho syn alebo vnuk a nedodržal právne predpisy.

Lacné neznamená výhodné

Mnohí vodiči, nielen tí mladí, ale aj starší, ktorí majú množstvo skúseností, sa snažia nájsť tú najlacnejšiu ponuku PZP. Zdá sa im totiž, že povinné poistenie auta je zbytočným výdavkom, ktorý platia len preto, že uzavretie tejto zmluvy vyplýva zo zákona.

Problém však spočíva v tom, že lacné poistenie neznamená vždy aj výhodné. V prípade nehody môže byť mnohokrát nedostatočné. Toto si však vodiči uvedomia až vtedy, keď už bude príliš neskoro na uzatvorenie novej zmluvy.

Výber povinného zmluvného poistenia je preto potrebné dôkladne zvážiť. Okrem dostatočnej výšky krytia je dôležité zvážiť aj dodatočné služby, ako napríklad pripoistenie alebo prémiovú asistenciu.


Rada odborníka

Nezabúdajte, že s PZP sú spojené aj rôzne výluky, pri ktorých poisťovňa nemusí preplatiť celú škodu. Medzi najčastejšie výluky patria škody spôsobené prevádzkou vozidla v súvislosti s vojnovou udalosťou a teroristickým činom, škody vzniknuté počas motoristických pretekov a súťaží a škody spôsobené využívaním motorového vozidla ako pracovného stroja.

Prečo je PZP také dôležité?

Povinné zmluvné poistenie slúži na to, aby vás krylo v prípade dopravnej nehody. V praxi to znamená, že ak spôsobíte dopravnú nehodu, poisťovňa by mala za vás preplatiť všetky škody.

PZP kryje niekoľko základných oblastí, ku ktorým patria:


 • škody na zdraví, náklady na usmrtenie osôb, náklady na liečbu, kompenzácie a ďalšie odškodnenia pozostalých, 
 • škody pri poškodení, zničení, odcudzení alebo strate majetku, 
 • náklady na právne zastupovanie poškodených v prípade nárokovania vecí z dvoch predchádzajúcich bodov, 
 • náklady na ušlý zisk (platí najmä v prípade právnických osôb).


PZP môže kryť sčasti aj váš majetok alebo zdravie. Stáva sa tak v prípade, keď si objednáte pripoistenia, ako napríklad pripoistenie vodiča, posádky, stretu so zverou či batožiny.

Poistenie auta – online kalkulačka

Ak si zo širokej ponuky neviete vybrať, porovnajte si jednotlivé možnosti. Zistite, ktorá z nich by pre vás a váš automobil mohla byť najvhodnejšia. V prípade pochybností sa poraďte s odborníkom, ktorý vám predstaví všetky alternatívy a pomôže vám vybrať najlepšiu možnosť.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Kľúče od nového auta
  23. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Auto na splátky v roku 2024: Aké sú podmienky?

  Rozhodli ste sa pre kúpu nového auta? Predtým, ako si vyberiete značku a typ vozidla, zamyslite sa nad dôležitejšou otázkou. Z čoho budete kúpu auta financovať? Alternatív, vďaka ktorým si môžete kúpiť nové auto, je viacero. Ktorá z nich bude pre vás tou navýhodnejšou?

 • Zhorené staré auto
  22. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Šrotovné na autá: Ako funguje? Bude aj v roku 2024?

  Finančný príspevok na auto sa na Slovensku v minulosti objavil už niekoľkokrát. Mimoriadne populárne bolo predovšetkým tzv. šrotovné, kde bol príspevok na auto podmienený likvidáciou starého vozidla. Ako vlastne proces šrotovania vozidla prebieha? A kedy bude šrotovné na autá opäť? Čítajte ďalej, všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • pneu4
  27. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Jarné prezúvanie pneumatík: Ako na to?

  Hoci slovenské zákony prezutie zimných pneumatík na letné vyslovene neprikazujú, predsa je vhodné myslieť na jar aj na túto povinnosť. Viete, kedy je ten správny čas na výmenu pneumatík? Závisí to nielen od počasia, ale aj od legislatívnych opatrení. Tie sa, navyše, líšia aj v jednotlivých krajinách. Prečítajte si výber najdôležitejších informácií, ktoré potrebujete vedieť.

 • pohár whisky a kľúče od auta na stole
  29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

  Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

 • povinna-vybava-auta-rakusko
  22. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v Rakúsku

  Na Slovensku sa ako vodiči nezaobídeme bez autolekárničky, výstražného trojuholníka, reflexnej vesty či náhradného kolesa. Povinná výbava v Rakúsku je síce podobná, ale v niektorých detailoch sa odlišuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás zhrnuli užitočné informácie, na čo by ste si mali pri cestách do Rakúska dávať pozor.

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • biele auto na ceste bez EČV
  22. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Zrušenie PZP pri predaji vozidla

  Predávate auto, ale stále máte platné povinné zmluvné poistenie? Čo by ste mali urobiť, ak do konca poistného obdobia ostáva ešte pár mesiacov? Dostanete zaplatené peniaze späť? Zisťovali sme odpovede za vás.

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • výstražný trojuholník
  03. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

  Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba. 

 • Peniaze a autíčko
  29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

  Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.