diaľnica plná áut

Dôsledky zjednania povinného zmluvného poistenia na inú osobu

Cena PZP sa líši a závisí od množstva faktorov, medzi ktoré patrí napríklad výkon vozidla, značka a vek vodiča. Práve posledný spomenutý faktor je pre poisťovne jedným z najdôležitejších, pretože platí, že čím ste mladší, tým menej skúseností máte a existuje preto vyššie riziko, že spôsobíte dopravnú nehodu. Problémom je však to, že uzatvorenie PZP pre inú, staršiu osobu môže predstavovať rôzne zbytočné problémy.

Faktory ovplyvňujúce cenu PZP

Pri výpočte výslednej ceny za povinné zmluvné poistenie berú poisťovne do úvahy množstvo faktorov, medzi ktoré patrí nielen vek, ale aj:

 • Značka a model vozidla – niektoré poisťovne majú vyššie prirážky za určité vozidlá, ktoré majú spravidla vyšší výkon alebo sú vo všeobecnosti drahšie. Môže ísť napríklad o značky ako BMW, Mercedes či Audi.


 • Rok výroby – čím je vozidlo staršie, tým je viac opotrebované. Môže sa preto stať, že už nebude pracovať tak dobre ako nový model, čím sa zvyšuje riziko nehody.


 • Okres – ak majiteľ vozidla žije na dedine alebo v malom meste, PZP je lacnejšie, pretože riziko dopravnej nehody je nižšie.


 • Spôsob používania vozidla – firemné vozidlá majú spravidla drahšie PZP ako súkromné.


 • Pripoistenia – zvyšujú cenu PZP o niekoľko desiatok eur, no rozhodne sa oplatia, a to najmä vodičom, ktorí nemajú uzatvorené havarijné poistenie.


Cenu následne môžu znížiť rôzne bonusy, napríklad:


 • Bonus za dieťa v rodine – ak máte v rodine dieťa (zvyčajne do 15 rokov), môžete získať od poisťovne výhodnú zľavu na povinné zmluvné poistenie. 


 • Bonus za bezškodový priebeh – ak v určitom časovom období (zvyčajne jeden rok) nespôsobíte žiadnu dopravnú nehodu, môžete od poisťovne získať zľavu na PZP v hodnote niekoľkých percent. 


 • Bonus za inú uzatvorenú zmluvu v rovnakej poisťovni – ak uzatvárate PZP v poisťovni, kde už máte nejaké iné poistenie, môžete získať nejakú zľavu na ďalšiu zmluvu.

Logické riešenie zo strany poisťovní

Drahšie poistenie pre mladších vodičov nie je príliš nelogické riešenie. Štatistiky jasne ukazujú, že mladí vodiči jazdia riskantnejšie, majú menej skúseností a spôsobujú viac nehôd ako starší motoristi. Avšak mladí ľudia môžu byť nezrelí a svoje zánovné auto si môžu napríklad poistiť na staršieho príbuzného.

Držiteľ, majiteľ, poistník

Pri povinnom zmluvnom poistení sa môžete stretnúť s tromi základnými pojmami, ktoré je dôležité odlíšiť, pretože každý z nich predstavuje niečo iné.


 • Držiteľ – ide o osobu, ktorá sa uvádza v osvedčení o evidencii časť I. a časť II.


 • Majiteľ – predstavuje osobu, ktorá vlastní vozidlo.


 • Poistník – ide o osobu, ktorá uzatvorila povinné zmluvné poistenie a platí ho.


Držiteľom, majiteľom aj poistníkom určitého vozidla môže byť jedna alebo viacero osôb. Druhý prípad nastáva napríklad vtedy, keď si kúpite vozidlo na lízing. V tomto prípade ste držiteľom a poistníkom, no majiteľom je lízingová spoločnosť.


Pre poisťovne je najdôležitejší držiteľ vozidla, pretože na základe jeho veku sa počíta výsledná suma povinného zmluvného poistenia. Často sa však stáva, že mladí vodiči uvádzajú ako držiteľa vozidla jedného zo svojich rodičov, starých rodičov alebo inú staršiu osobu. 


Ak má táto staršia osoba bezškodový priebeh a dlhé roky skúseností, cena PZP je výhodnejšia. Na prvý pohľad sa teda zdá, že mladší šofér ušetril na poistení. Avšak celá táto situácia môže spôsobiť oveľa viac problémov ako úžitku.

Hlavne, že je to lacnejšie

Mladí ľudia často neuvažujú nad tým, čo sa môže stať, kým sa niečo nepríjemné nestane. Väčšina z nich ani netuší, aký vysoký bonus môžu stratiť. Pre nich je najdôležitejšia konečná cena povinného zmluvného poistenia, pričom čím je lacnejšie, tým lepšie. Ušetrené peniaze dokážu využiť oveľa zaujímavejšie.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk


Toto správanie sa prejavuje aj na cestách. Mladí vodiči sa chovajú príliš sebavedomo, pretože sa neobávajú straty bonusu. Mnohí z nich si myslia, že patria medzi veľmi dobrých vodičov, no realita s týmto názorom nesúhlasí. Mladí vodiči, najmä muži, jazdia príliš rýchlo a riskantne a často spôsobujú dopravné nehody.


Avšak poistenie na inú osobu môže mať negatívne dôsledky, najmä pre osobu, ktorá je vlastníkom vozidla, na ktoré sa uzatvorilo povinné zmluvné poistenie. „Ak si mladý vodič poistí vozidlo napríklad na svojho otca, musí rátať s tým, že v prípade havárie to najviac ovplyvní práve jeho bonus. A to bude mať následky na cene poistenia nielen u jeho vozidla, ale aj u vozidla jeho otca. Takto sa cena poistenia predraží celej rodine,“ upozorňuje Miroslav Matějka z poisťovne Generali na možné riziká.


Okrem toho je dôležité myslieť aj na tzv. objektívnu zodpovednosť. Držiteľ vozidla môže byť pokutovaný aj v prípade, že za volantom sedel jeho syn alebo vnuk a nedodržal právne predpisy.

Lacné neznamená výhodné

Mnohí vodiči, nielen tí mladí, ale aj starší, ktorí majú množstvo skúseností, sa snažia nájsť tú najlacnejšiu ponuku PZP. Zdá sa im totiž, že povinné poistenie auta je zbytočným výdavkom, ktorý platia len preto, že uzavretie tejto zmluvy vyplýva zo zákona.

Problém však spočíva v tom, že lacné poistenie neznamená vždy aj výhodné. V prípade nehody môže byť mnohokrát nedostatočné. Toto si však vodiči uvedomia až vtedy, keď už bude príliš neskoro na uzatvorenie novej zmluvy.

Výber povinného zmluvného poistenia je preto potrebné dôkladne zvážiť. Okrem dostatočnej výšky krytia je dôležité zvážiť aj dodatočné služby, ako napríklad pripoistenie alebo prémiovú asistenciu.


Rada odborníka

Nezabúdajte, že s PZP sú spojené aj rôzne výluky, pri ktorých poisťovňa nemusí preplatiť celú škodu. Medzi najčastejšie výluky patria škody spôsobené prevádzkou vozidla v súvislosti s vojnovou udalosťou a teroristickým činom, škody vzniknuté počas motoristických pretekov a súťaží a škody spôsobené využívaním motorového vozidla ako pracovného stroja.

Prečo je PZP také dôležité?

Povinné zmluvné poistenie slúži na to, aby vás krylo v prípade dopravnej nehody. V praxi to znamená, že ak spôsobíte dopravnú nehodu, poisťovňa by mala za vás preplatiť všetky škody.

PZP kryje niekoľko základných oblastí, ku ktorým patria:


 • škody na zdraví, náklady na usmrtenie osôb, náklady na liečbu, kompenzácie a ďalšie odškodnenia pozostalých, 
 • škody pri poškodení, zničení, odcudzení alebo strate majetku, 
 • náklady na právne zastupovanie poškodených v prípade nárokovania vecí z dvoch predchádzajúcich bodov, 
 • náklady na ušlý zisk (platí najmä v prípade právnických osôb).


PZP môže kryť sčasti aj váš majetok alebo zdravie. Stáva sa tak v prípade, keď si objednáte pripoistenia, ako napríklad pripoistenie vodiča, posádky, stretu so zverou či batožiny.

Poistenie auta – online kalkulačka

Ak si zo širokej ponuky neviete vybrať, porovnajte si jednotlivé možnosti. Zistite, ktorá z nich by pre vás a váš automobil mohla byť najvhodnejšia. V prípade pochybností sa poraďte s odborníkom, ktorý vám predstaví všetky alternatívy a pomôže vám vybrať najlepšiu možnosť.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.

 • asistenční služby
  16. júla 2023|Martina Pisarčíková
  Využitie asistenčných služieb pri nehode

  Poistenie už dnes neslúži len na krytie škôd, ale funguje aj ako dobrý priateľ, ktorého spoznáte v núdzi. Vďaka asistenčným službám sa podarí odstrániť každú nehodu aj poruchu, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Práve preto poisťovne neustále inovujú a zlepšujú segment asistenčných služieb.

 • povinne-ruceni-motorka
  11. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Najlepšie PZP na motorku: Ako si vybrať?

  Rovnako ako pre automobil, aj pre motocykel potrebujete povinné zmluvné poistenie. Ak vlastníte motorku, platné poistenie musíte mať uzatvorené ešte predtým, ako s ňou vyrazíte na cesty. Zákon sa vzťahuje na všetky druhy motocyklov bez výnimky - od malej babety až po Harley-Davidson.