Dôsledky zjednania povinného zmluvného poistenia na inú osobu

zjednania povinného zmluvného poistenia na inú osobu

Už dávno neplatí, že cenu povinného zmluvného poistenia určujú na základe objemu alebo výkonu motoru poisťovaného vozidla. Zásadnú rolu pri výpočte poistného stále častejšie hrá vek vodiča. Čím mladší ste, tým viac ste pre poisťovne rizikovejší a tým viac zaplatíte za poistenie.

Tento krok poisťovní nie je veľmi nelogický. Štatistiky celkom jasne ukazujú , že mladí vodiči jazdia riskantnejšie, majú menej skúseností a spôsobujú viac nehôd než starší motoristi. Lenže mladí ľudia majú „za ušami“ a svoje zánovné auto si poistia napríklad na svojho dedka.

Na inú osobu má auto poistené takmer 60 % mladých

Zo štatistík vyplýva, že mladí túto obchádzku dobre poznajú. Buď sa o nej dozvedeli od svojich rodičov a starých rodičov, ktorí im túto možnosť ponúkli, ale od známych a kamarátov. Veď nakoniec každé euro navyše je dobré. V niektorých prípadoch ich na túto možnosť dokonca upozornil obchodný zástupca poisťovne. Každý obchod sa počíta. Samozrejme sa táto informácia veľmi rýchlo šíri medzi priateľmi, študentami aj kolegami v práci.

Poisťovňa Generali napríklad uvádza, že 57 % mladých ľudí má povinné zmluvné poistenie na svoje auto zjednané na inú osobu. Najčastejšie ide o otca, matku a starých rodičov. Neobvyklé nie sú ani poistky uzavreté na partnerov, kamarátov alebo dokonca kolegov z práce. Nemuseli pritom svojich príbuzných nijak prehovárať. Väčšinou stačí sľúbiť, že budú jazdiť opatrne. Ostatní mladí vodiči sa zodpovednosti neboja a svoje auto si poistili na seba.

Zaujímavý vplyv má tento trend na chovanie mladších vodičov vo veku do 30 rokov za volantom. Tí, ktorí majú poistenie zjednané na seba spôsobujú menej nehôd. „Z našich analýz pritom jasne vyplýva, že mladí vodiči, ktorí si auto poistia na niekoho iného, havarujú významne častejšie, než tí, ktorí si auto poisťujú na seba,“ uviedol Miroslav Matějka z poisťovne Generali.

Hlavne, že je to lacnejšie

Mladí ľudia príliš nepremýšľajú nad tým, čo sa môže stať, pokiaľ sa to „zlé“ nestane. Mladí ľudia väčšinou dokonca ani netušia, aký vysoký bonus týmto spôsobom získali. Najdôležitejšia pre nich výsledná cena povinného zmluvného poistenia. Čím je lacnejšie, tým lepšie. Ušetrené peniaze predsa dokážu utratiť omnoho zaujímavejším spôsobom.

Podľa toho to tak aj na cestách vyzerá. Hýria sebavedomím, pretože ich netrápi strata bonusu. Veľa z nich je presvedčených, že patrí medzi veľmi dobrých vodičov. Bohužiaľ realita sa s ich názorom nezhoduje. Mladí vodiči, najmä muži, jazdia príliš rýchlo a riskantne, a patria medzi častých vinníkov dopravných nehôd.

Poistenie na inú osobu ale môže mať negatívne dôsledky najmä pre osobu, na ktorú je povinné zmluvné poistenie uzavreté. „Pokiaľ si mladý vodič poistí vozidlo napríklad na otca, potom v prípade, že havaruje, musí počítať s tým, že predovšetkým negatívne ovplyvní najazdený bonus práve jemu. A to s následným dopadom na cenu poistenia ako u vlastného vozidla, tak u vozidla otca. Nakoniec sa tak poistenie predraží celej rodine,“ upozorňuje na možné riziká Miroslav Matějka.

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2