muž drží v rukách papiere od auta

Poplatky za prihlásenie auta zo zahraničia

6. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 6 min.

V prípade, že ste si zakúpili nové auto zo zahraničia, musíte splniť poslednú povinnosť. Je ňou prihlásenie auta do evidencie vozidiel v rámci Slovenskej republiky. Ak ste si zadovážili nové auto, prihlási ho za vás autorizovaný predajca. Naopak, ak ste si vozidlo doviezli, bude to na vašich pleciach.

Ako dlho trvá prihlásenie auta do evidencie vozidiel?

Celý  proces trvá asi mesiac. Samozrejme, záleží to aj na momentálnej vyťaženosti poskytovateľa potrebných služieb a okresného úradu. Na trhu existujú aj spoločnosti, ktoré tieto úkony urýchlia a zabezpečia za pár dní. 

Väčšinou  stačí, ak uhradíte poplatok za dané úkony a poskytnete  notársky overené splnomocnenie na to, aby boli vykonané všetky potrebné náležitosti.

Myslite na úradné preklady

K prihláseniu dovezeného auta musíte mať preloženú kúpno-predajnú zmluvu, prípadne faktúru a technický preukaz.  Faktúra spoločne so zmluvou sa predkladá pri kontrole originality a technický preukaz, ktorý bude tiež preložený, je nutné predložiť na okresnom úrade.

Výška ceny závisí aj od predkladaného jazyka, ale aj od poskytovateľa služby.  Suma sa pohybuje od 20 € do 40 € za 1 normostranu. Na preklady si musíte počkať 1 až 3 pracovné dni. 

Kontrola originality

Samotnú kontrolu originality  musíte mať vykonanú na všetkých jednotlivo dovezených autách zo zahraničia

Vďaka nej sa overuje:


 • originalita dokladov od vášho auta, 

 • či neboli urobené zásahy do konštrukcie auta,

 • neoprávnené zmeny identifikátorov auta. 


Výsledok je zaznamenaný do odborného posudku, ktorý sa týka kontroly originality vozidla. Rovnako si ho môžete nájsť aj na internete. Odborný posudok má administratívnu platnosť, ktorá trvá 15 dní.

Samotný termín, ktorý sa týka kontroly originality závisí aj od okresu a vyťaženosti poskytovateľov. Obvykle ho dostanete do obdobia týždňa. Kontrola trvá asi hodinu a suma má výšku od 80 € do 100 €.

Ktoré dokumenty potrebujem k vykonaniu kontroly originality?


 • originálny technický preukaz z krajiny vývozu vozidla,

 • originál spolu s preloženým dokladom o nadobudnutí vozidla (kúpno-predajná zmluva, respektíve faktúra),

 • preukaz totožnosti,

 • certifikát konformity COC (v rámci nových áut a pri ojazdených, ak vám ho predajca odovzdal).

Technická a emisná kontrola

Ide o zákonom stanovené povinnosti, vďaka ktorým musíte podrobiť vozidlo kontrolám. Sú to kontroly, ktoré posudzujú jeho celkový technický a emisný stav. Technická a emisná kontrolaTechnická a emisná kontrola  sa musí vykonať v prípade, že auto, ktoré prihlasujete, má viac než 4 roky. 

Ak malo vaše vozidlo vykonané kontroly v zahraničí, protokoly o kontrolách si môžete úradne preložiť, vďaka čomu vozidlo nebude musieť opätovne podstúpiť kontrolu v krajine, v ktorom sa prihlasuje. 

Ak potrebujete odstrániť chyby na vozidle, alternatívou budú viaceré autorizované či neautorizované servisy. 

Termín na  technickú a emisnú kontrolu je závislý od okresu a celkovej vyťaženosti poskytovateľov. Vo väčšine prípadov ho dostanete do mesiaca. Kontrola trvá asi hodinu a zaplatíte od 80 € do 100 €, a to za obidve kontroly.

K vykonaniu technickej a emisnej kontroly potrebujete:


 • originál technického preukazu z krajiny vývozu,

 • originál spolu s preloženým dokladom o nadobudnutí auta (faktúra, kúpno-predajná zmluva),

 • preukaz totožnosti,

 • odborný posudok o kontrole originality vozidla.

Administratívna technická a emisná kontrola

V rámci vozidiel, ktoré sú staršie ako 4 roky, musíte vykonať aj administratívnu emisnú a technickú kontrolu. Vykonáva sa najneskôr do 15 dní od prihlásenia vozidla na ktorejkoľvek stanici technickej a emisnej kontroly. 

Ide o overenie údajov o aute a vystavenie nového protokolu o emisnej a technickej kontrole. Cena tejto služby je od 20 € do 35 €.


TIP

V rámci dovezených áut zo zahraničia je nevyhnutné, aby ste uhradili poplatok potvrdzujúci prevzatie zodpovednosti za nakladanie s odpadom, ktoré vylučuje vozidlo. Cenu si môžete vyrátať pri uvedení VIN čísla na stránke idovoz.sk.

Potrebujete aj žiadosť o uznanie typového schválenia EÚ 

Budete potrebovať aj schválenie jednotlivo dovezeného vozidla z členského štátu alebo iného zmluvného štátu. Záleží to na krajine, odkiaľ pochádza vozidlo.

Žiadosti o jednotlivé uznania sa podávajú na okresnom úrade, prípadne klientskom centre. Musíte ju podať vtedy, ak ide o dovezené vozidlo. 

Okresnému úradu trvá vybavenie vašej žiadosti 30 dní po uhradení poplatku za štandardné konanie v sume 100 €.  Ak uhradíte poplatok za rýchle konanie v sume 300 €, žiadosť budete mať hotovú do 5 pracovných dní.

PZP

Auto, ktoré prihlásite do evidencie vozidiel SR, musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie. O toto poistenie môžete požiadať vo viacerých poisťovniach či využiť služby poisťovacích agentov.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Prihlásenie auta do evidencie motorových vozidiel SR

Musíte ho vykonať na dopravnom inšpektoráte vo vašom okrese, kde bude auto prihlásené. Výsledkom bude prihlásenie vozidla do evidencie a udelenie evidenčného čísla.

Poplatok za prihlásenie vozidla záleží na type vozidla, dátume prvej evidencie a celkového výkonu auta. Dôležité je uhradiť poplatok 16,50 € za každé evidenčné číslo.

Zhrnutie

Prihlásenie auta zo zahraničia je dlhý proces, ktorý si vyžaduje viaceré kontroly aj náklady. Kúpou auta to nekončí. Buďte preto obozretní a snažte sa o splnenie všetkých podmienok, ktoré sú s týmto úkonom spojené. Či už ide o kontrolu originality, PZP, alebo technickú a emisnú kontrolu, majte všetko pod palcom.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.

 • Rakúske hory.
  27. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

  Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová. 

 • Chorvatsko-dalnice
  22. marca 2023|Daniel Výcha
  Aké sú diaľničné poplatky v Chorvátsku

  Pri ceste do Chorvátska treba počítať s tým, že klasickú diaľničnú známku ako u nás alebo v Rakúsku si nekúpite. V Chorvátskej republike sa mýto, čiže diaľničný poplatok, platí podľa dĺžky použitého úseku diaľnice a typu vozidla. Môžete však ušetriť niekoľkými spôsobmi.