Čo všetko vplýva na výšku PZP?

Cena povinného zmluvného poistenia nie je pre každého rovnaká. Dvaja vodiči s rovnakým autom v rovnakej poisťovni nemusia platiť rovnakú sumu. PZP sa totiž pre každého vodiča určuje jednotlivo. Záleží od mnohých okolností.


Základné parametre auta

Pri klasickom výpočte PZP sa vždy ako prvé zohľadňujú parametre, ktoré sú všeobecné a patrí k nim výkon vozidla, objem valcov, hmotnosť vozidla, typ, ale tak isto vek vozidla. V princípe možno povedať, že ako prvý parameter pre výpočet ceny poistného sa určujú technické parametre automobilu. No tými sa výpočet nekončí.

Spočítať
ceny

Špecifické kategórie

Okrem technických štandardov poisťovne zohľadňujú aj ďalšie premenné. Medzi ne napríklad patrí aj fakt, či je vodič z malého mesta, alebo býva vo veľkom meste s exponovanou dopravou. Veľmi dôležitým faktorom je aj vek vodička. Pri starších vodičoch poisťovňa počíta s nižšou rizikovosťou ako pri čerstvých absolventoch autoškoly a od toho sa samozrejme vyvíja aj výška poistenia. Je preto vcelku bežné, že dvaja vodiči s rovnakými autami v rovnakej poisťovni, ale s rozdielnym dátumom narodenia dostanú inú výšku poistky.


Bonus

Vodiči, ktorí dlhé roky jazdia bez nehody sú obvykle v poisťovniach odmení za bezškodový priebeh zníženou cenou. Preto je veľmi vhodné, najmä pri prechode do inej poisťovne, vypýtať si potvrdenie o bezškodovom priebehu. Môžete tak získať zaujímavý cenový bonus.


Malus

O maluse, teda akejsi pokute za škody sa hovorilo už približne 15 rokov, no až v súčasnosti ich poisťovne pri PZP aj začínajú reálne uplatňovať. V minulosti poisťovne doslova súťažili o nových klientov. Až do takej miery, že často bolo potrebné PZP dotovať z iných poistení. Neraz sa totiž stávalo, že vodič ktorý spôsobil škodu a poisťovňa mu následne zvýšila poistné platby, prešiel výhodne do inej poisťovne. Dnes už má každý poisťovňa prehľad o tom, aké škody spôsobil v minulosti daný klient. To znamená, že začína uplatňovať nielen bonusy, ale rovnako aj pokuty, v tomto prípade vyššie sadzby na poistení.


Vernosť a akcie

Poisťovne sa zvyknú odmeniť používateľom za vernosť, alebo naopak v rôznych akciách poskytovať zaujímavé zvýhodnenia pri platení. Preto je vždy dobré aspoň raz ročne si prepočítať poistenie.


Nenechajte si rozkazovať

Býva dobrým zvykom, že niekedy poisťovne k výročiu zmluvy pri výzve na predĺženie poistného, zdvihnú sumu. Obvykle takéto upozornenie posielajú v dostatočnom predstihu, teda v čase, keď človek ešte má možnosť zmeniť poisťovňu. Netreba preto okamžite akceptovať novú platbu. Napríklad prostredníctvom online kalkulačiek si môžete overiť, koľko by ste platili inde. Niekedy ani nemusíte nakoniec meniť poisťovňu, pri snahe odhlásiť sa vie často aj stará poisťovňa cenu upraviťSpočítať
ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 3