Povinné zmluvné poistenie

Nepreplácajte na PZP, porovnajte si jednotlivé ponuky a ušetrite.

Nepreplácajte na PZP

Čo všetko vplýva na výšku PZP?

Nové červené auto na ceste

Cena povinného zmluvného poistenia nie je pre každého rovnaká. Dvaja vodiči s rovnakým autom v rovnakej poisťovni nemusia platiť rovnakú sumu. PZP sa totiž pre každého vodiča určuje individuálne. Aké parametre teda zohľadňujú poisťovne pri určovaní výšky poistného?

Výšku poistného podmieňujú rôzne parametre

Ak ste si zisťovali výšku poistného PZP v rôznych poisťovniach, iste viete, že cena povinného zmluvného poistenia (PZP) sa v jednotlivých poisťovniach odlišuje. Prečo je to tak? Poisťovne pri výpočte PZP zohľadňujú rôzne parametre. Sú to predovšetkým značka a model vozidla, výkon a objem motora, hmotnosť vozidla, rok výroby a ďalšie. Výška poistného sa odvíja aj od vášho veku a od toho, či už ste niekedy zavinili dopravnú nehodu. Pozrime sa spolu na jednotlivé faktory bližšie. 

#1 Základné parametre vozidla

Zásadný vplyv na výšku poistného majú predovšetkým parametre poisťovaného vozidla. Sú to najmä: 

 • motorizácia vozidla (objem a výkon motora) - čím je vozidlo výkonnejšie, tým viac škôd dokáže spôsobiť, a preto je cena PZP vyššia;

 • hmotnosť a model vozidla - ovplyvňujú výšku spôsobených škôd (veľké modely zapríčiňujú škody v úzkych uličkách alebo pri parkovaní), preto je cena pre väčšie a ťažšie modely vyššia; 

 • rok výroby - PZP pre nové vozidlá je vzhľadom na ich bezpečnosť lacnejšie; cena sa zvyšuje do 10 - 12 rokov, a pre staršie vozidlá sa opäť znižuje;

 • značka vozidla - poisťovne zohľadňujú výrobcu vozidla menej, ale stáva sa, že drahšie značky majú vyššie poistné ako tie lacnejšie. 

Porovnajte si ceny PZP online

 • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľov na na jednom mieste
 • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke
 • Úspora až 50 %
Spočítať ceny PZP

#2 Spôsob používania

Ako budete vozidlo využívať? Budete ho používať na bežné účely alebo si s ním plánujete zriadiť taxislužbu? Od spôsobu používania sa odvíja riziko, ktoré poisťovne zohľadňujú pri stanovení ceny PZP. Medzi štandardné spôsoby používania pritom patria: 

 • bežné použitie,

 • taxi,

 • požičiavanie, 

 • autoškola,

 • právo prednostnej jazdy,

 • preprava nebezpečného nákladu. 

#3 Lokalita

Okrem technických štandardov zohľadňujú poisťovne aj ďalšie premenné. Medzi ne patrí napríklad aj fakt, či ste vodič z malého mesta alebo bývate vo veľkom meste s exponovanou dopravou. 

#4 Vek vodiča

Veľmi dôležitým faktorom je aj vek vodiča. Pri starších vodičoch poisťovňa počíta s nižšou rizikovosťou ako pri čerstvých absolventoch autoškoly. Od toho sa, samozrejme, odvíja aj výška poistenia. Je preto vcelku bežné, že dvaja vodiči s rovnakými autami v rovnakej poisťovni, ale s rozdielnym dátumom narodenia, budú platiť poistné v inej výške. 

#5 Bonus a malus

Vplyv na výšku ceny PZP má aj systém bonusov a malusov, ktorý zohľadňuje históriu vodiča z hľadiska jeho rizikovosti. Vodiči, ktorí dlhé roky jazdia bez nehody, sú obvykle v poisťovniach odmení za bezškodový priebeh zníženou cenou. Môžu tak získať zaujímavý cenový bonus. Naopak, malus ako prirážka k základnej cene PZP následkom škodových udalostí pôvodnú cenu PZP zvyšuje. Poisťovne využívajú tento systém v odlišnej miere.

#6 Vernosť a akcie

Poisťovne sa zvyknú odmeniť používateľom za vernosť. Poskytujú tiež zaujímavé zvýhodnenia pri platení; ušetriť napríklad môžete, ak poistku zaplatíte jednorazovo. Využiť sa však dajú aj mnohé iné akcie. 

Nenechajte si rozkazovať

Býva zvykom, že poisťovne k výročiu zmluvy pri výzve na predĺženie poistného sumu poistného zdvihnú. Takéto upozornenie posielajú spravidla v dostatočnom predstihu, teda v čase, keď človek ešte má možnosť zmeniť poisťovňu. Netreba preto okamžite novú platbu akceptovať. Namiesto toho si preverte, koľko by ste za poistku zaplatili inde. V niektorých prípadoch nakoniec poisťovňu meniť nemusíte. Pri snahe vypovedať PZP vie často cenu upraviť aj vaša pôvodná poisťovňa. 

Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2022

Podľa posledných odhadov sa na Slovensku očakáva rok zdražovania PZP. Dôvodov je hneď niekoľko. V nasledujúcich riadkoch odhalíme príčiny zvyšovania cien a poradíme vám tiež možnosti, ako na PZP ušetriť.

Celý článok >

Chcete ušetriť? Vybavte si PZP online

Na získanie cenovo najvýhodnejšieho PZP existuje jedna overená cesta. Porovnávajte. Nie je nič jednoduchšie, ako sadnúť si k notebooku alebo mobilu, zadať do kalkulačky pre PZP evidenčné číslo vášho vozidla a pár informácií o vás ako držiteľovi vozidla. Na základe týchto údajov vám porovnáme ponuky všetkých poisťovní, ktoré poskytujú PZP na našom trhu a vy si vyberiete tú najvýhodnejšiu. Následne dokážete u nás PZP online aj uzavrieť. 

Pozor však, cena je síce dôležitá, nemala by byť však jediným faktorom, podľa ktorého sa budete rozhodovať. Všímajte si aj možné pripoistenia a rozsah asistenčných služieb. Dôležité sú aj výšky limitov, ktoré vám budú vyplatené v prípade nehody. Len ak zvážite všetky tieto parametre, dokážete si vybrať PZP, ktoré bude pre vás najvýhodnejšie. 

 

Povinné zmluvné poistenie

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 4