auto-a-cena-pzp

Čo všetko vplýva na výšku PZP?

18. 11. 2022
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Cena povinného zmluvného poistenia nie je pre každého rovnaká. Dvaja vodiči s rovnakým autom v rovnakej poisťovni nemusia platiť rovnakú sumu. PZP sa totiž pre každého vodiča určuje individuálne. Aké parametre teda zohľadňujú poisťovne pri určovaní výšky poistného?

Výšku poistného podmieňujú rôzne parametre

Ak ste si zisťovali výšku poistného PZP v rôznych poisťovniach, iste viete, že cena povinného zmluvného poistenia (PZP) sa v jednotlivých poisťovniach odlišuje. Prečo je to tak? Poisťovne pri výpočte PZP zohľadňujú rôzne parametre. Sú to predovšetkým značka a model vozidla, výkon a objem motora, hmotnosť vozidla, rok výroby a ďalšie. Výška poistného sa odvíja aj od vášho veku a od toho, či už ste niekedy zavinili dopravnú nehodu. Pozrime sa spolu na jednotlivé faktory bližšie. 

#1 Základné parametre vozidla

Zásadný vplyv na výšku poistného majú predovšetkým parametre poisťovaného vozidla. Sú to najmä: 

 • motorizácia vozida (objem a výkon motora) - čím je vozidlo výkonnejšie, tým viac škôd dokáže spôsobiť, a preto je cena PZP vyššia;

 • hmotnosť a model vozidla - ovplyvňujú výšku spôsobených škôd (veľké modely zapríčiňujú škody v úzkych uličkách alebo pri parkovaní), preto je cena pre väčšie a ťažšie modely vyššia; 

 • rok výroby- PZP pre nové vozidlá je vzhľadom na ich bezpečnosť lacnejšie; cena sa zvyšuje do 10 - 12 rokov, a pre staršie vozidlá sa opäť znižuje;

 • značka vozidla - poisťovne zohľadňujú výrobcu vozidla menej, ale stáva sa, že drahšie značky majú vyššie poistné ako tie lacnejšie. 

Porovnajte si ceny PZP online

 • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľov na na jednom mieste

 • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke

 • Úspora až 50 %

#2 Spôsob používania

Ako budete vozidlo využívať? Budete ho používať na bežné účely alebo si s ním plánujete zriadiť taxislužbu? Od spôsobu používania sa odvíja riziko, ktoré poisťovne zohľadňujú pri stanovení ceny PZP. Medzi štandardné spôsoby používania pritom patria: 

 • bežné použitie,

 • taxi,

 • požičiavanie, 

 • autoškola,

 • právo prednostnej jazdy,

 • preprava nebezpečného nákladu. 

#3 Lokalita

Okrem technických štandardov zohľadňujú poisťovne aj ďalšie premenné. Medzi ne patrí napríklad aj fakt, či ste vodič z malého mesta alebo bývate vo veľkom meste s exponovanou dopravou. 

#4 Vek vodiča

Veľmi dôležitým faktorom je aj vek vodiča. Pri starších vodičoch poisťovňa počíta s nižšou rizikovosťou ako pri čerstvých absolventoch autoškoly. Od toho sa, samozrejme, odvíja aj výška poistenia. Je preto vcelku bežné, že dvaja vodiči s rovnakými autami v rovnakej poisťovni, ale s rozdielnym dátumom narodenia, budú platiť poistné v inej výške. 

#5 Bonus a malus

Vplyv na výšku ceny PZP má aj systém bonusov a malusov, ktorý zohľadňuje históriu vodiča z hľadiska jeho rizikovosti. Vodiči, ktorí dlhé roky jazdia bez nehody, sú obvykle v poisťovniach odmení za bezškodový priebeh zníženou cenou. Môžu tak získať zaujímavý cenový bonus. Naopak, malus ako prirážka k základnej cene PZP následkom škodových udalostí pôvodnú cenu PZP zvyšuje. Poisťovne využívajú tento systém v odlišnej miere.

#6 Vernosť a akcie

Poisťovne sa zvyknú odmeniť používateľom za vernosť. Poskytujú tiež zaujímavé zvýhodnenia pri platení; ušetriť napríklad môžete, ak poistku zaplatíte jednorazovo. Využiť sa však dajú aj mnohé iné akcie. 

Nenechajte si rozkazovať

Býva zvykom, že poisťovne k výročiu zmluvy pri výzve na predĺženie poistného sumu poistného zdvihnú. Takéto upozornenie posielajú spravidla v dostatočnom predstihu, teda v čase, keď človek ešte má možnosť zmeniť poisťovňu. Netreba preto okamžite novú platbu akceptovať. Namiesto toho si preverte, koľko by ste za poistku zaplatili inde. V niektorých prípadoch nakoniec poisťovňu meniť nemusíte. Pri snahe vypovedať PZP vie často cenu upraviť aj vaša pôvodná poisťovňa. 

Chcete ušetriť? Vybavte si PZP online

Na získanie cenovo najvýhodnejšieho PZP existuje jedna overená cesta. Porovnávajte. Nie je nič jednoduchšie, ako sadnúť si k notebooku alebo mobilu, zadať do kalkulačky pre PZP evidenčné číslo vášho vozidla a pár informácií o vás ako držiteľovi vozidla. Na základe týchto údajov vám porovnáme ponuky všetkých poisťovní, ktoré poskytujú PZP na našom trhu a vy si vyberiete tú najvýhodnejšiu. Následne dokážete u nás PZP online aj uzavrieť. 

Pozor však, cena je síce dôležitá, nemala by byť však jediným faktorom, podľa ktorého sa budete rozhodovať. Všímajte si aj možné pripoistenia a rozsah asistenčných služieb. Dôležité sú aj výšky limitov, ktoré vám budú vyplatené v prípade nehody. Len ak zvážite všetky tieto parametre, dokážete si vybrať PZP, ktoré bude pre vás najvýhodnejšie. 

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.

 • Rakúske hory.
  27. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

  Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová. 

 • Chorvatsko-dalnice
  22. marca 2023|Daniel Výcha
  Aké sú diaľničné poplatky v Chorvátsku

  Pri ceste do Chorvátska treba počítať s tým, že klasickú diaľničnú známku ako u nás alebo v Rakúsku si nekúpite. V Chorvátskej republike sa mýto, čiže diaľničný poplatok, platí podľa dĺžky použitého úseku diaľnice a typu vozidla. Môžete však ušetriť niekoľkými spôsobmi.