dovolenka-autom

Cestujete do zahraničia autom? Aké poistenie zvoliť?

16. 6. 2022
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Či už cestujete do zahraničia na dovolenku, kratší výlet alebo služobnú cestu, výber auta ako dopravného prostriedku má v porovnaní s inými možnosťami množstvo výhod. Prináša nielen pohodlie, ale aj časovú flexibilitu. Na aké poistenie by ste však nemali zabudnúť, ak za hranice vyrážate autom? Vystačíte si s poisteniami, s ktorými brázdite slovenské cesty alebo je potrebné myslieť aj na ďalšie?

#1 Povinné zmluvné poistenie

Ak vlastníte vozidlo, ktoré je vedené v evidencii vozidiel, musíte mať uzavreté  povinné zmluvné poistenie (PZP). Bez PZP nemôžete jazdiť ani na slovenských, ani na zahraničných cestách. A práve z tohto poistenia v prípade potreby poisťovňa uhradí škody, ktoré spôsobíte prevádzkou vášho vozidla. 

Dokladom o uzavretí PZP je zelená karta - medzinárodne uznávaný doklad, ktorý potvrdzuje uzavretie poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Práve táto karta vám ako motoristovi umožňuje vstup a prevádzku vozidla na území cudzieho štátu, ktorý je členom Systému zelenej karty. 

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %


Pre väčšinu blízkych krajín vám teda toto poistenie vystačí - členmi Systému zelenej karty sú totiž európske štáty, Turecko, Izrael a ďalšie. Samozrejme, toto poistenie musí byť - tak pre jazdu po slovenských, ako i zahraničných cestách - platné, preto si platnosť PZP pred odjazdom nezabudnite skontrolovať. V zahraničí vás totiž za neplatné povinné poistenie môže postihnúť oveľa vyššia pokuta ako na Slovensku.

Náš TIP

Podrobnejšie informácie o členoch Systému zelenej karty a tiež údaje o tom, v ktorých štátoch je a nie je potrebné preukazovať sa zelenou kartou, nájdete na stránke Slovenskej kancelárie poisťovateľov. Tieto informácie sú uvedené aj na zadnej strane zelenej karty.


Ak sa váš cieľový štát na zozname nenachádza, kontaktujte svoju poisťovňu, ktorá vás bude informovať o možnostiach. Prípadne si budete musieť uzavrieť poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou vozidla, ktoré je požadované pre územie tohto štátu (tzv. hraničné poistenie).

V rámci PZP dnes poisťovne ponúkajú aj asistenčné služby, ktorých rozsah sa však od poisťovne k poisťovni líši. Vo všeobecnosti však ide o veľmi užitočné služby, ktoré vám v prípade neočakávanej nehody v zahraničí môžu veľmi pomôcť, napríklad tlmočenie pri cestnej kontrole alebo styku s políciou, oznámenie nehody konzulátu alebo zabezpečenie iných formalít či technická asistencia rôzneho druhu (pomoc pri poruche vozidla, pri vymknutí, odťah vozidla a podobne). Pred cestou do zahraničia si preverte, čo všetko balík asistenčných služieb v rámci vášho PZP zahŕňa a v prípade potreby si pripoistite aspoň rozšírenú asistenciu. 

Apropo, pripoistenia. Ak máte k svojmu PZP uzavreté pripoistenia, preverte si ich územnú platnosť. Mnohé pripoistenia vám totiž platia len na Slovensku.  

#2 Havarijné poistenie

PZP doma ani v zahraničí vám však nezabezpečí úradu škôd, ktoré ste si spôsobili na svojom vozidle vlastným pričinením, prípadne vznikli živelnou udalosťou (napríklad v dôsledku víchrice, požiaru či povodne), krádežou či vandalizmom. Práve takéto udalosti pokrýva havarijné poistenie, ktoré môže byť v zahraničí častokrát ešte dôležitejšie ako na Slovensku.

Nemáte havarijné poistenie?

Porovnajte si ponuky havarijného poistenia a vyberte si to správne poistenie pre vaše vozidlo.
Jeho súčasťou sú totiž aj asistenčné služby. Asistenčné služby v zahraničí vám pomôžu v prípade nehody, pri zabezpečení tlmočníka, prípadne náhradného vozidla. Poskytnú vám podporu pri všetkých náležitostiach, ktoré by ste napríklad na Slovensku vôbec nemuseli riešiť. Samozrejme, čím väčší rozsah asistenčná služba má, tým lepšie pre vás. 

Ak už máte havarijné poistenie uzavreté, opäť si preverte jeho územnú platnosť. Tú si totiž volíte už pri podpise poistnej zmluvy a obvykle sa vzťahuje na Slovensko alebo Európu. Pred cestou do zahraničia si môžete územnú platnosť rozšíriť. 

#3 Cestovné poistenie

No a napokon je tu ešte ďalšia možnosť - uzavrieť cestovné poistenie auta do zahraničia. Takéto riešenie je vhodné v prípade, ak pre cesty do zahraničia nemáte uzavreté havarijné poistenie, ale chcete cestovať bezpečnejšie.  

Takéto poistenie má obmedzenú časovú platnosť a vzťahuje sa na určité krajiny alebo skupiny krajín. Z hľadiska poistných produktov môže ísť napríklad o poistenie asistenčných služieb, ktoré vám prinesie podobné benefity ako asistenčné služby v rámci PZP alebo havarijného poistenia. Zabezpečí vám pomoc pri nehode alebo poruche vozidla, pri náhradnej preprave či preplatení ubytovania.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.A ešte jedna malá rada na záver: Pred cestou autom si nezabudnite skontrolovať a zbaliť všetky doklady od auta - vodičský preukaz, technický preukaz, zelenú kartu, kartu asistenčnej služby, doklady o technickej a emisnej kontrole. Ak cestujete požičaným vozidlom, mali by ste mať so sebou aj úradne overené splnomocnenie na používanie vozidla v angličtine.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.