dovolenka-autom

Cestujete do zahraničia autom? Aké poistenie zvoliť?

16. 6. 2022
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Či už cestujete do zahraničia na dovolenku, kratší výlet alebo služobnú cestu, výber auta ako dopravného prostriedku má v porovnaní s inými možnosťami množstvo výhod. Prináša nielen pohodlie, ale aj časovú flexibilitu. Na aké poistenie by ste však nemali zabudnúť, ak za hranice vyrážate autom? Vystačíte si s poisteniami, s ktorými brázdite slovenské cesty alebo je potrebné myslieť aj na ďalšie?

#1 Povinné zmluvné poistenie

Ak vlastníte vozidlo, ktoré je vedené v evidencii vozidiel, musíte mať uzavreté  povinné zmluvné poistenie (PZP). Bez PZP nemôžete jazdiť ani na slovenských, ani na zahraničných cestách. A práve z tohto poistenia v prípade potreby poisťovňa uhradí škody, ktoré spôsobíte prevádzkou vášho vozidla. 

Dokladom o uzavretí PZP je zelená karta - medzinárodne uznávaný doklad, ktorý potvrdzuje uzavretie poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Práve táto karta vám ako motoristovi umožňuje vstup a prevádzku vozidla na území cudzieho štátu, ktorý je členom Systému zelenej karty. 

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %


Pre väčšinu blízkych krajín vám teda toto poistenie vystačí - členmi Systému zelenej karty sú totiž európske štáty, Turecko, Izrael a ďalšie. Samozrejme, toto poistenie musí byť - tak pre jazdu po slovenských, ako i zahraničných cestách - platné, preto si platnosť PZP pred odjazdom nezabudnite skontrolovať. V zahraničí vás totiž za neplatné povinné poistenie môže postihnúť oveľa vyššia pokuta ako na Slovensku.

Náš TIP

Podrobnejšie informácie o členoch Systému zelenej karty a tiež údaje o tom, v ktorých štátoch je a nie je potrebné preukazovať sa zelenou kartou, nájdete na stránke Slovenskej kancelárie poisťovateľov. Tieto informácie sú uvedené aj na zadnej strane zelenej karty.


Ak sa váš cieľový štát na zozname nenachádza, kontaktujte svoju poisťovňu, ktorá vás bude informovať o možnostiach. Prípadne si budete musieť uzavrieť poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou vozidla, ktoré je požadované pre územie tohto štátu (tzv. hraničné poistenie).

V rámci PZP dnes poisťovne ponúkajú aj asistenčné služby, ktorých rozsah sa však od poisťovne k poisťovni líši. Vo všeobecnosti však ide o veľmi užitočné služby, ktoré vám v prípade neočakávanej nehody v zahraničí môžu veľmi pomôcť, napríklad tlmočenie pri cestnej kontrole alebo styku s políciou, oznámenie nehody konzulátu alebo zabezpečenie iných formalít či technická asistencia rôzneho druhu (pomoc pri poruche vozidla, pri vymknutí, odťah vozidla a podobne). Pred cestou do zahraničia si preverte, čo všetko balík asistenčných služieb v rámci vášho PZP zahŕňa a v prípade potreby si pripoistite aspoň rozšírenú asistenciu. 

Apropo, pripoistenia. Ak máte k svojmu PZP uzavreté pripoistenia, preverte si ich územnú platnosť. Mnohé pripoistenia vám totiž platia len na Slovensku.  

#2 Havarijné poistenie

PZP doma ani v zahraničí vám však nezabezpečí úradu škôd, ktoré ste si spôsobili na svojom vozidle vlastným pričinením, prípadne vznikli živelnou udalosťou (napríklad v dôsledku víchrice, požiaru či povodne), krádežou či vandalizmom. Práve takéto udalosti pokrýva havarijné poistenie, ktoré môže byť v zahraničí častokrát ešte dôležitejšie ako na Slovensku.

Nemáte havarijné poistenie?

Porovnajte si ponuky havarijného poistenia a vyberte si to správne poistenie pre vaše vozidlo.
Jeho súčasťou sú totiž aj asistenčné služby. Asistenčné služby v zahraničí vám pomôžu v prípade nehody, pri zabezpečení tlmočníka, prípadne náhradného vozidla. Poskytnú vám podporu pri všetkých náležitostiach, ktoré by ste napríklad na Slovensku vôbec nemuseli riešiť. Samozrejme, čím väčší rozsah asistenčná služba má, tým lepšie pre vás. 

Ak už máte havarijné poistenie uzavreté, opäť si preverte jeho územnú platnosť. Tú si totiž volíte už pri podpise poistnej zmluvy a obvykle sa vzťahuje na Slovensko alebo Európu. Pred cestou do zahraničia si môžete územnú platnosť rozšíriť. 

#3 Cestovné poistenie

No a napokon je tu ešte ďalšia možnosť - uzavrieť cestovné poistenie auta do zahraničia. Takéto riešenie je vhodné v prípade, ak pre cesty do zahraničia nemáte uzavreté havarijné poistenie, ale chcete cestovať bezpečnejšie.  

Takéto poistenie má obmedzenú časovú platnosť a vzťahuje sa na určité krajiny alebo skupiny krajín. Z hľadiska poistných produktov môže ísť napríklad o poistenie asistenčných služieb, ktoré vám prinesie podobné benefity ako asistenčné služby v rámci PZP alebo havarijného poistenia. Zabezpečí vám pomoc pri nehode alebo poruche vozidla, pri náhradnej preprave či preplatení ubytovania.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.A ešte jedna malá rada na záver: Pred cestou autom si nezabudnite skontrolovať a zbaliť všetky doklady od auta - vodičský preukaz, technický preukaz, zelenú kartu, kartu asistenčnej služby, doklady o technickej a emisnej kontrole. Ak cestujete požičaným vozidlom, mali by ste mať so sebou aj úradne overené splnomocnenie na používanie vozidla v angličtine.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • 11. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako prekonať časový posun?

  Spoznávanie vzdialenejších kultúr a miest sa často nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. Preto sa na časový posun vopred pripravte. Umožní vám to vyrovnať sa s ním, a svoju dovolenku si tak užijete bez obmedzení.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • nádherné mesto Krumlov v Českej republike
  15. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Pamiatky v Česku: Tieto by ste rozhodne mali navštíviť

  Túžite cestovať, ale na dlhé cesty nemáte čas alebo chuť? Susedná Česká republika ponúka množstvo krásnych cieľov, ktoré si užijete vo dvojici alebo v podobe rodinného výletu. Podobný jazyk, priateľský susedný národ, skvelá strava – to všetko robí z Česka mimoriadne obľúbenú destináciu Slovákov.

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.