dovolenka-autom

Cestujete do zahraničia autom? Aké poistenie zvoliť?

16. 6. 2022
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Či už cestujete do zahraničia na dovolenku, kratší výlet alebo služobnú cestu, výber auta ako dopravného prostriedku má v porovnaní s inými možnosťami množstvo výhod. Prináša nielen pohodlie, ale aj časovú flexibilitu. Na aké poistenie by ste však nemali zabudnúť, ak za hranice vyrážate autom? Vystačíte si s poisteniami, s ktorými brázdite slovenské cesty alebo je potrebné myslieť aj na ďalšie?

#1 Povinné zmluvné poistenie

Ak vlastníte vozidlo, ktoré je vedené v evidencii vozidiel, musíte mať uzavreté  povinné zmluvné poistenie (PZP). Bez PZP nemôžete jazdiť ani na slovenských, ani na zahraničných cestách. A práve z tohto poistenia v prípade potreby poisťovňa uhradí škody, ktoré spôsobíte prevádzkou vášho vozidla. 

Dokladom o uzavretí PZP je zelená karta - medzinárodne uznávaný doklad, ktorý potvrdzuje uzavretie poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Práve táto karta vám ako motoristovi umožňuje vstup a prevádzku vozidla na území cudzieho štátu, ktorý je členom Systému zelenej karty. 

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %


Pre väčšinu blízkych krajín vám teda toto poistenie vystačí - členmi Systému zelenej karty sú totiž európske štáty, Turecko, Izrael a ďalšie. Samozrejme, toto poistenie musí byť - tak pre jazdu po slovenských, ako i zahraničných cestách - platné, preto si platnosť PZP pred odjazdom nezabudnite skontrolovať. V zahraničí vás totiž za neplatné povinné poistenie môže postihnúť oveľa vyššia pokuta ako na Slovensku.

Náš TIP

Podrobnejšie informácie o členoch Systému zelenej karty a tiež údaje o tom, v ktorých štátoch je a nie je potrebné preukazovať sa zelenou kartou, nájdete na stránke Slovenskej kancelárie poisťovateľov. Tieto informácie sú uvedené aj na zadnej strane zelenej karty.


Ak sa váš cieľový štát na zozname nenachádza, kontaktujte svoju poisťovňu, ktorá vás bude informovať o možnostiach. Prípadne si budete musieť uzavrieť poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou vozidla, ktoré je požadované pre územie tohto štátu (tzv. hraničné poistenie).

V rámci PZP dnes poisťovne ponúkajú aj asistenčné služby, ktorých rozsah sa však od poisťovne k poisťovni líši. Vo všeobecnosti však ide o veľmi užitočné služby, ktoré vám v prípade neočakávanej nehody v zahraničí môžu veľmi pomôcť, napríklad tlmočenie pri cestnej kontrole alebo styku s políciou, oznámenie nehody konzulátu alebo zabezpečenie iných formalít či technická asistencia rôzneho druhu (pomoc pri poruche vozidla, pri vymknutí, odťah vozidla a podobne). Pred cestou do zahraničia si preverte, čo všetko balík asistenčných služieb v rámci vášho PZP zahŕňa a v prípade potreby si pripoistite aspoň rozšírenú asistenciu. 

Apropo, pripoistenia. Ak máte k svojmu PZP uzavreté pripoistenia, preverte si ich územnú platnosť. Mnohé pripoistenia vám totiž platia len na Slovensku.  

#2 Havarijné poistenie

PZP doma ani v zahraničí vám však nezabezpečí úradu škôd, ktoré ste si spôsobili na svojom vozidle vlastným pričinením, prípadne vznikli živelnou udalosťou (napríklad v dôsledku víchrice, požiaru či povodne), krádežou či vandalizmom. Práve takéto udalosti pokrýva havarijné poistenie, ktoré môže byť v zahraničí častokrát ešte dôležitejšie ako na Slovensku.

Nemáte havarijné poistenie?

Porovnajte si ponuky havarijného poistenia a vyberte si to správne poistenie pre vaše vozidlo.
Jeho súčasťou sú totiž aj asistenčné služby. Asistenčné služby v zahraničí vám pomôžu v prípade nehody, pri zabezpečení tlmočníka, prípadne náhradného vozidla. Poskytnú vám podporu pri všetkých náležitostiach, ktoré by ste napríklad na Slovensku vôbec nemuseli riešiť. Samozrejme, čím väčší rozsah asistenčná služba má, tým lepšie pre vás. 

Ak už máte havarijné poistenie uzavreté, opäť si preverte jeho územnú platnosť. Tú si totiž volíte už pri podpise poistnej zmluvy a obvykle sa vzťahuje na Slovensko alebo Európu. Pred cestou do zahraničia si môžete územnú platnosť rozšíriť. 

#3 Cestovné poistenie

No a napokon je tu ešte ďalšia možnosť - uzavrieť cestovné poistenie auta do zahraničia. Takéto riešenie je vhodné v prípade, ak pre cesty do zahraničia nemáte uzavreté havarijné poistenie, ale chcete cestovať bezpečnejšie.  

Takéto poistenie má obmedzenú časovú platnosť a vzťahuje sa na určité krajiny alebo skupiny krajín. Z hľadiska poistných produktov môže ísť napríklad o poistenie asistenčných služieb, ktoré vám prinesie podobné benefity ako asistenčné služby v rámci PZP alebo havarijného poistenia. Zabezpečí vám pomoc pri nehode alebo poruche vozidla, pri náhradnej preprave či preplatení ubytovania.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.A ešte jedna malá rada na záver: Pred cestou autom si nezabudnite skontrolovať a zbaliť všetky doklady od auta - vodičský preukaz, technický preukaz, zelenú kartu, kartu asistenčnej služby, doklady o technickej a emisnej kontrole. Ak cestujete požičaným vozidlom, mali by ste mať so sebou aj úradne overené splnomocnenie na používanie vozidla v angličtine.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

  Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
  25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

  Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • Žena trhá papier - zmluvu
  19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

  Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?