Aj vytúžená letná dovolenka sa môže premeniť na nepríjemnú spomienku. Poistná udalosť v zahraničí skrátka neveští žiadne pekné fotky do albumu. Ak ju však dobre zvládnete, dokážete vyjsť s minimálnymi následkami.


Pozor na letné riziká

Podľa štatistík poisťovní je obdobie letných prázdnin a dovoleniek z pohľadu zdravia naozaj najrizikovejšie. O slovo sa hlási niekoľko faktorov. Po prvé teplo, ktoré nás otupuje, v dôsledku čoho máme zníženú pozornosť. Teplo vplýva aj na trvanlivosť a kvalitu potravín, kazia sa oveľa rýchlejšie. Po druhé je to zvýšená športová aktivita. V lete často podnikáme veci, na ktoré inokedy nemáme čas. Chodíme na túry, zliezame skaly, bicyklujeme sa, plávame, potápame sa… Bez skúseností a kondičky sú to do istej miery rizikové aktivity. Ideálny mix na vykoledovanie si poriadneho problému.

Poistenie neochráni, ale pomôže

Nikto samozrejme, netúži po tom, aby strávil leto v nemocnici, no keď sa tak stane, prežíva nepríjemnosť intenzívnejšie, než keby ho postihla, povedzme, na jeseň alebo v zime.

Cestovné poistenie nikoho pred úrazom, chorobou, alergickou reakciou, črevnými problémami či hospitalizáciou neuchráni, ale určite je záchranným kolesom, ktoré nepríjemnú udalosť zjednoduší. „Vždy odporúčame uzavrieť si komplexné cestovné poistenie, ktoré zahŕňa poistenie liečebných nákladov, teda ošetrenie, liečbu a hospitalizáciu pri chorobe či úraze, a v prípade potreby aj repatriáciu na Slovensko,“ hovorí Helena Kanderková, špecialistka externej komunikácie poisťovne Allianz. Cena poistenia pre dospelého v rámci Európy na deň je v tejto inštitúcii 1,70 €.

V zahraničí je všetko viac stresujúce

Podľa Silvie Noskovej Iliášovej z poisťovne Kooperativa cestovné poistenie poskytuje oveľa viac možností ako len nevyhnutnú náhradu nákladov spojených so zdravotnou starostlivosťou pri akútnej zmene zdravotného stavu. Zahŕňa aj finančnú náhradu v prípade úrazu vrátane jeho trvalých následkov, poistenie zodpovednosti za škodu, poistenie batožiny či poistenie neskorého dodania batožiny leteckou spoločnosťou. Jednoducho všetko, aby dovolenka nebola pokazená. Človek, ktorého zdravotný stav sa v zahraničí skomplikoval, však zrejme najviac ocení asistenčné služby poisťovne. Stačí zavolať a hneď vie, kam presne treba ísť, aké dokumenty so sebou vziať, prípadne asistenti zorganizujú odvoz do zdravotníckeho zariadenia.


Ako správne nahlásiť poistnú udalosť?

Vzniknutú poistnú udalosť na dovolenke je možné často nahlásiť aj priamo z dovolenky online prostredníctvom stránky poisťovne svoj počítač, tablet alebo smartfón, prípadne telefonicky alebo po návrate z dovolenky osobne v pobočke poisťovne. Ak sa vám počas dovolenky stane poistná udalosť, pokiaľ nejde o život ohrozujúci stav, odporúčame vždy ako prvú volať 24-hodinovú asistenčnú službu. Operátor na linke vám v prípade choroby či úrazu odporučí najbližšie vhodné zdravotnícke zariadenie a postará sa o všetky potrebné náležitosti. „Nezabudnite si uschovať všetky doklady ako lekársku správu, rozpis úkonov a poplatkov, predpis liekov, a aj doklad o zaplatení, v prípade že ste za ošetrenie zaplatili v hotovosti. Doklady je potrebné predložiť poisťovni,“ vysvetľuje Lucia Muthová z poisťovne Allianz.

V niektorých prípadoch je vhodné kontaktovať poisťovňu aj vopred. Napríklad, ak sa len idete vybrať k lekárovi. Vďaka asistenčnej službe môže totiž lekár napríklad prísť k vám, alebo vám poisťovňa odporučí lekára s ktorým má zmluvu a všetko vybaví za vás. Vrátane ceny za ošetrenie. Následne už len dokončíte svoju dovolenku a po návrate z nej navštívite poisťovňu na uzatvorenie poistnej udalosti. Postup nie je zložitý a hoci netreba myslieť vždy na najhoršie, je vhodné byť pripravený aj na to, že dovolenka nemusí dopadnúť úplne podľa predstáv. Poznať správny postup však zbaví stresu.


Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.