Kupujete si auto z druhej ruky? Robí to tak veľa vodičov. Akurát si musíte dávať pozor na iné veci, ako keď kupujete auto nové v predajni. Preto je vhodné poznať postupy, ako kúpiť kvalitné auto za dobré peniaze a nie predražené a poškodené auto za vysokú cenu.

Aké auto je dobré?

Ojazdené auto v dobrom stave a za výhodnú cenu nájdete v každom autobazáre aj na internete. Problémom je len, že každý predajca to o svojom aute bude tvrdiť. Realita však môže byť úplne iná. Až neskôr zistíte, že to, čo sa javilo ako výhodná kúpa, až také výhodné nebolo. Stáčané kilometre, zamlčané poškodenia, neoriginálne náhradné diely, či dokonca odcudzené vozidlo. Aj s takýmito nepríjemnosťami sa stretli viacerí motoristi, ktorí si kupovali auto „na vlastnú päsť“. Čo robiť a na čo si dať pozor pri kúpe ojazdeného auta?

Ako postupovať pri kúpe ojazdeného vozidla?

Ako prvé si zoberte si na obhliadku pri kúpe odborníka, napríklad niekoho zo servisu, ktorý presne vie, čo si treba všímať a poradí vám. Ak vám to predajca nedovolí, dajte od auta ruky preč. Urobte vizuálnu obhliadku kupovaného vozidla, pričom si všímajte interiér vozidla, opotrebenie sedadla vodiča, prípadné zmeny okolo čalúnení dverí, stav hlavice riadiacej páky, opotrebovanie pedálov. Ak vidíte napríklad fľaky na čalúnené, je to problém. Autom mohlo byť zatopené a tým pádom môže do pár týždňov ostať úplne nefunkčné.

Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.Chyby v karosérii

Veľmi dobre si na aute všímajte aj exteriér, opotrebenie svetiel, čelného skla, stav brzdových kotúčov, lak prednej kapoty a blatníkov, celkový vzhľad karosérie aj čistotu motorového priestoru. Tak si viete rozpoznať neoriginalitu niektorých dielov. Je viditeľná aj voľným okom, všímajte si odlišnosti – nepriliehajú riadne ku karosérii, medzi dielmi sú rozdielne škáry, a podobne. Ak boli niektoré lakované diely opravované či vymenené, to, že nejde o pôvodný diel zistí kontrola merania vrstvenia laku špeciálnym hrúbkomerom.

Overte si históriu

Vždy sa informujte na históriu vozidla teda o bezškodovom priebehu vozidla a či bolo dovezené zo zahraničia alebo kupované na Slovensku – vozidlo kúpené na Slovensku má jasnejšiu a preveriteľnejšiu históriu. Informujte sa u predávajúceho, či vozidlo malo poistnú udalosť, či bolo na ňu priznané poistné plnenie, a či bola vykonaná aj oprava a požiadajte o kontrolu originality. Kontrolou originality sa zisťuje, či nebolo neoprávnene zasahované do konštrukcie vozidla alebo do dokladov a či nebolo vozidlo kradnuté.

Vyžiadajte si od majiteľa servisnú knižku vozidla

Servisná knižka obsahuje informácie o opravách a počte najazdených kilometrov, môže byť v elektronickej alebo fyzickej podobe, úplnú servisnú históriu s dátumom vykonania opravy a stavom kilometrov je možné u väčšiny značiek preveriť v značkovom servise alebo u predajcu konkrétnej značky.

Overte si auto v registri

Od januára 2017 funguje register poistných udalostí, kde si môžu členské poisťovne Slovenskej asociácie poisťovni (SLASPO) overovať informácie o poistných udalostiach. Register obsahuje údaje o škodách a poistných udalostiach, ako meno poškodeného, adresa, dátum a číslo poistnej udalosti a tiež evidenčné a VIN čísla vozidiel. Po novom môžu do registra pribúdať aj údaje o poisťovni, ktorá danú škodu riešila, aj údaje o výške vyplateného poistného plnenia. „Register tak pomáha poisťovniam overovať pravdivosť a úplnosť údajov o vzniknutých poistných udalostiach a predchádzať tak neoprávnenému vyplateniu poistného plnenia,“ dodáva Jaroslava Zemanová z poisťovne Allianz.

Nezabudnite na poistky

Samozrejmosťou aj pri aute z bazáru je poistenie. PZP musíte mať uzatvorené skôr, ako s autom opustíte bazár, no a havarijné poistenie je už na vás. Vo všeobecnosti sa oplatí najviac autám do desať rokov, ktoré používate denne.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk