krádež auta

Ako zabezpečiť auto pred krádežou

10. 5. 2019
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Auto nie je len veľká investícia, ale pre každého majiteľa aj srdcová záležitosť. Preto pri krádeži auta nejde len o stratu súkromia, či krádež finančnej hodnoty, ale zlodeji siahnu aj na vaše potešenie. Preto je vhodné si vozidlo zabezpečiť omnoho precíznejšie, ako len vstavaným imobilizérom, ktorý už má väčšina automobilov v základnej výbave. No to však aj znamená, že túto prekážku zlodeji prekonajú ako orechovú škrupinku.

Mechanické aj elektronické zabezpečenie

Je ideálne mať na vozidle tieto obe zložky. Mechanické sa ťažko prekonáva. Obzvlášť, ak parkujete napríklad na sídlisku, bolo by priveľmi nápadné, ak by zlodeji pílili, vytrhávali, alebo inak poškodí mechanické bariéry proti krádeži. Mechanické zabezpečenie je napríklad blokovanie riadiacej páky alebo volantu. Zlodeja v princípe zdrží a síce ho prekoná, ale vyvolá neželanú pozornosť.

Tak isto elektronické zabezpečenie nevidieť a môže zlodeja prekvapiť. Napríklad alarm z výroby, ktorý sa však dá obísť pomocou rušičiek. Výhodou je tak kombinácia elektromechanického zabezpečenia vozidla V takomto prípade nebude možné vozidlo napadnúť pomocou rušičky GPS/GSM/GPRS signálu ani čítačkou kódov či diaľkových ovládaní. A plus bude musieť zlodej prekonávať prakticky neprekonateľnú zábranu.

GPS monitor

Je vhodné ho mať v automobile. Pretože dá sa odhaliť aj zneškodniť, ale niekedy si to zlodeji nemusia všimnúť. GPS lokácia pritom stojí pár eur, ale okamžite budete vidieť, kde sa s vozidlom jazdí a pri rýchlom zakročení tak máte vysokú šancu, že sa vám vozidlo opäť vráti do garáže vďaka identifikácii jeho pohybu a zaistenia zlodejov.

Aplikačný monitoring

Dnes je veľmi vhodné a moderné mať v automobile aj zabezpečenie, ktoré vám automaticky upozorní napríklad pomocou mobilnej aplikácie, že sa s vozidlom niečo deje. Napríklad prebieha kontrola teploty motora, GPS monitoring a ďalšie funkcie, ako aj detektor pohybu, ktoré vám povedia, že je na čase zavolať políciu.

Havarijné poistenie ako pasívna forma ochrany

Nie všetky ochrany vozidla musia byť bariérové. Ako sa totiž hovorí, zlodeji sú vždy o krok vpredu pred tými, čo vyvíjajú ochranu automobilov. Avšak je tu havarijné poistenie, ktoré kryje auto aj pre prípad krádeže. To v praxi znamená, že ak vám automobil ukradnú, tak si za peniaze z poisťovne budete môcť kúpiť porovnateľné auto ako ste mali. Preto sa havarijné poistenie oplatí aj vodičom, ktorí sú si istí, že nepôsobia nehodu. Pretože ani tí nikdy nemôžu s istotou povedať, že im auto spred domu nikdy nezmizne.

Poistite si celé nové vozidlo

Pri výbere zohľadnite aj poistné plnenie zo strany poisťovne. Kým v prípade likvidácie škody z PZP vinníka môže napríklad poisťovňa uplatniť amortizáciu, teda nepreplatí celé náklady na opravu a odpočíta si „zhodnotenie“ vozidla vďaka namontovaniu nových dielcov, v prípade likvidácie škody z havarijného poistenia amortizáciu neodpočíta.

Pokiaľ však dôjde k totálnej škode vozidla, napríklad ku krádeži alebo havárii auta, kde je nerentabilné vozidlo opravovať, poisťovňa poskytuje v prípade havarijného poistenia plnenie len do výšky trhovej ceny auta.

Havarijné poistenie sa uzatvára na cenníkovú cenu vozidla bez zliav. Táto suma je aj hornou hranicou plnenia poisťovne. Trhová cena auta je tak v prípade jeho totálnej škody zvyčajne nižšia, než účtovná zostatková hodnota vozidla v čase poistnej udalosti. Klient poisťovne tak znáša rozdiel. Môže ísť o tisícky eur. Preto kryje finančnú stratu, teda rozdiel medzi účtovnou zostatkovou hodnotou vozidla v čase poistnej udalosti a trhovou cenou auta, poistenie GAP.

Nemáte havarijné poistenie?

Porovnajte si ponuky havarijného poistenia a vyberte si to správne poistenie pre vaše vozidlo.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • Jadranské more v Chorvátsku
    24. mája 2023|Daniel Výcha
    Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

    Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

  • lietadlo v oblakoch
    14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
    Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

    Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


  • kam_na_dovolenku_
    29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

    Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

  • dopravni-nehoda-trojuhelnik
    25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

    Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

  • dovolená a brigáda v letních dnech
    21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

    Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

  • obsah autolekárničky
    17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

    V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

  • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

    Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

  • dopravná nehoda
    07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

    Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

  • let-letadlem
    31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
    Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

    Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

  • povinna-vybava-motorka
    28. marca 2023|Daniel Výcha
    Povinná výbava pre motocykle

    Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.