telefonovanie za volantom

Pripravte na vyššie pokuty za rýchlosť a telefonovanie

12. 9. 2022 | Aktualizované: 3. 10. 2023
|
Dĺžka čítania: 6 min.

V auguste 2022 vstúpila do platnosti novela zákona o cestnej premávke. Okrem iných zmien prináša vodičom aj vyššie pokuty za rýchlosť a telefonovanie za volantom. O aké sprísnenie sankcií teda ide? 

Zákon o cestnej premávke prináša zmeny

Novela  zákona č. č. 8/2009 Z. z.  o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorá nadobúda účinnosť 1. augusta 2022, prináša hneď  niekoľko zmien. Patria medzi ne napríklad tieto: 


  • znížila sa výška správnych poplatkov za vydanie novej tabuľky s evidenčným číslom vozidla (EČV) v prípadoch, kedy po výmene dodávateľa nebolo možné dočasne vydávať všetky druhy tabuliek,

  • ukončili sa niektoré výnimky z plnenia niektorých zákonných povinností či predlžovanie platnosti niektorých dokladov zavedených v súvislosti s koronavírusom (napríklad platnosť dokladov o zdravotnej a psychickej spôsobilosti a vodičského preukazu), 

  • znížila sa veková hranica pre získanie vodičského oprávnenia na vedenie autobusov a nákladných vozidiel: pri vozidlách skupín C a CE: minimálny vek sa zníži z 21 na 18 rokov, pri vozidlách skupín D a DE: minimálny vek sa zníži z 24 na 21 rokov. 


Novela tiež sprísňuje tresty za niektoré vážne porušenia dopravných predpisov. Týkajú sa zavedených sankcií za prekračovanie povolenej rýchlosti a telefonovanie.

Vyššie pokuty za rýchlosť

Máte bežne problém s dodržiavaním rýchlosti? Ak patríte k “chronickým prekračovateľom” rýchlosti, nové pokuty sa dotknú aj vás. 

Podľa novely zákona sa sprísnenie sankcií dotkne vodičov, ktorí budú prekračovať rýchlosť opakovane a výrazne. To znamená: 


  • prekročenie rýchlosti v obci  o najmenej o 50 km/h

  • prekročenie rýchlosti mimo obce o minimálne 60 km/h


Takéto prekročenie rýchlosti sa navyše zaradí medzi porušenia pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom. Bude sa tak počítať medzi tri závažné priestupky počas 12 mesiacov. Čo to znamená? Vodič sa v takomto prípade musí podrobiť určitým opatreniam, ku ktorým patria doškoľovací kurz v autoškole, preskúšanie odbornej spôsobilosti či preskúmanie zdravotnej alebo psychickej spôsobilosti. 

Pri opakovanom porušení, teda v prípadoch, keď vodič tretíkrát a viackrát prekročí rýchlosť počas 12 mesiacov (v obci o min. 50 km/h a mimo obce o min. 60 km/h) sa zruší prednostné prejednanie prekročenia rýchlosti v blokovom konaní a priestupok sa bude môcť riešiť aj v riadnom správnom konaní. Tam už sú vyššie sankcie a je možné uložiť zákaz činnosti

Výška pokuty však v tomto prípade ostáva nezmenená. Maximálna výška pokuty za rýchlosť pritom ostáva nezmenená: 


  • v blokovom konaní: 250 - 800 eur,

  • v riadnom správnom konaní:  500 - 1000 eur.

Za čo dostanete najvyššiu pokutu?

Priestupkov, ktorých sa na cestách môžete dopustiť, je naozaj veľa. Policajti vás môžu zastaviť z rôznych dôvodov. Najjednoduchším spôsobom, ako sa pokutám vyhnúť je dodržiavať pravidlá cestnej premávky, ak nechcete platiť pokuty, ktoré môžu dosiahnuť výšku až 1000 eur a viac. Koľko vám zaúčtujú za prekročenie rýchlosti alebo jazdu na červenú? S akými sumami musíte pri prehreškoch počítať?

Sankcie za telefonovanie za volantom

Prísnejšie sankcie sa dotknú aj telefonovania pri vedení vozidla. Držanie a obsluhovanie telefónu bez systému hands-free počas vedenia vozidla sa zaradí medzi porušenie pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom

Za tento priestupok sa zvýšia horné hranice pokút:

  • v blokovom konaní: zo 100 na 150 eur,

  • v riadnom správnom konaní: z 200 na 300 eur


Za takýto priestupok vám navyše hrozí aj zákaz činnosti a porušenie sa bude rátať medzi tri závažné priestupky počas 12 mesiacov.

Pokuta za parkovanie na chodníku

Od 1. 10. 2023 je zavedený celoplošný zákaz parkovania na chodníkoch s výnimkou osobitne vyznačených miest.

Za porušenie tohto zákona sa vodičovi ukladá pokuta v blokovom konaní na mieste do výšky 50 eur, v správnom konaní do 100 eur.

Na pokuty pozor i pri PZP

Cestná kontrola vás môže pokutovať za to, že máte neplatné alebo nezaplatené PZP, prípadne sa zelenou kartou neviete vôbec preukázať. Sankcie za nezaplatenie PZP môžu byť pritom aj niekoľkonásobne vyššie ako ročná sadzba poistného. Výška pokuty za nezaplatenie PZP sa môže sa vyšplhať až do výšky 3 320 €. Rozhodne nepodceňujte tento fakt a cestujte s platným povinným zmluvným poistením, ktoré si jednoducho a rýchlo môžete uzatvoriť cez našu kalkulačku nižšie.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
  • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

  • Zelená karta ihneď

  • Úspora až 50 %

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • pneu4
    27. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
    Jarné prezúvanie pneumatík: Ako na to?

    Hoci slovenské zákony prezutie zimných pneumatík na letné vyslovene neprikazujú, predsa je vhodné myslieť na jar aj na túto povinnosť. Viete, kedy je ten správny čas na výmenu pneumatík? Závisí to nielen od počasia, ale aj od legislatívnych opatrení. Tie sa, navyše, líšia aj v jednotlivých krajinách. Prečítajte si výber najdôležitejších informácií, ktoré potrebujete vedieť.

  • pohár whisky a kľúče od auta na stole
    29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

    Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

  • autá na parkovisku bez EČV
    20. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

    V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.

  • dálnice-Slovensko
    13. decembra 2023|Martina Pisarčíková
    Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

    Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?

  • čierne auto neznámej značky
    14. novembra 2023|Daniel Výcha
    Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

    Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.

  • ridicI
    05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

    Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

  • zimne-pneumatiky
    27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

  • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
    25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

    Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

  • 04. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Čo je akontácia a od čoho závisí jej výška?

    Akontácia je mimoriadna alebo prvá splátka, ktorú zaplatíte z dohodnutej ceny za predmet lízingu, resp. hypotéky či iného úveru. Vo väčšine prípadov ju musíte zaplatiť ešte predtým, ako predmet dostanete a jej výška závisí od samotného vozidla, prenajímateľa aj nájomcu.

  • preberanie kľúčov od auta
    30. septembra 2023|Martina Pisarčíková
    Dovoz auta zo zahraničia: Aké sú riziká?

    Pri kúpe ojazdeného auta je často lákavým variantom dovoz zo zahraničia, ktorý vás môže prilákať dobrým a širším výberom. Za zahraničnými inzerciami sa často skrýva premyslená pasca pre kupujúcich, ktorí nedávajú pozor. Medzi najčastejšie riziká patria zavádzajúce údaje o cene, stočené kilometre, horší technický stav a iné.