telefonovanie za volantom

Pripravte na vyššie pokuty za rýchlosť a telefonovanie

12. 9. 2022
|
Dĺžka čítania: 6 min.

V auguste 2022 vstúpila do platnosti novela zákona o cestnej premávke. Okrem iných zmien prináša vodičom aj vyššie pokuty za rýchlosť a telefonovanie za volantom. O aké sprísnenie sankcií teda ide? 

Zákon o cestnej premávke prináša zmeny

Novela  zákona č. č. 8/2009 Z. z.  o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorá nadobúda účinnosť 1. augusta 2022, prináša hneď  niekoľko zmien. Patria medzi ne napríklad tieto: 


 • znížila sa výška správnych poplatkov za vydanie novej tabuľky s evidenčným číslom vozidla (EČV) v prípadoch, kedy po výmene dodávateľa nebolo možné dočasne vydávať všetky druhy tabuliek,

 • ukončili sa niektoré výnimky z plnenia niektorých zákonných povinností či predlžovanie platnosti niektorých dokladov zavedených v súvislosti s koronavírusom (napríklad platnosť dokladov o zdravotnej a psychickej spôsobilosti a vodičského preukazu), 

 • znížila sa veková hranica pre získanie vodičského oprávnenia na vedenie autobusov a nákladných vozidiel: pri vozidlách skupín C a CE: minimálny vek sa zníži z 21 na 18 rokov, pri vozidlách skupín D a DE: minimálny vek sa zníži z 24 na 21 rokov. 


Novela tiež sprísňuje tresty za niektoré vážne porušenia dopravných predpisov. Týkajú sa zavedených sankcií za prekračovanie povolenej rýchlosti a telefonovanie.

Vyššie pokuty za rýchlosť

Máte bežne problém s dodržiavaním rýchlosti? Ak patríte k “chronickým prekračovateľom” rýchlosti, nové pokuty sa dotknú aj vás. 

Podľa novely zákona sa sprísnenie sankcií dotkne vodičov, ktorí budú prekračovať rýchlosť opakovane a výrazne. To znamená: 


 • prekročenie rýchlosti v obci  o najmenej o 50 km/h

 • prekročenie rýchlosti mimo obce o minimálne 60 km/h


Takéto prekročenie rýchlosti sa navyše zaradí medzi porušenia pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom. Bude sa tak počítať medzi tri závažné priestupky počas 12 mesiacov. Čo to znamená? Vodič sa v takomto prípade musí podrobiť určitým opatreniam, ku ktorým patria doškoľovací kurz v autoškole, preskúšanie odbornej spôsobilosti či preskúmanie zdravotnej alebo psychickej spôsobilosti. 

Pri opakovanom porušení, teda v prípadoch, keď vodič tretíkrát a viackrát prekročí rýchlosť počas 12 mesiacov (v obci o min. 50 km/h a mimo obce o min. 60 km/h) sa zruší prednostné prejednanie prekročenia rýchlosti v blokovom konaní a priestupok sa bude môcť riešiť aj v riadnom správnom konaní. Tam už sú vyššie sankcie a je možné uložiť zákaz činnosti

Výška pokuty však v tomto prípade ostáva nezmenená. Maximálna výška pokuty za rýchlosť pritom ostáva nezmenená: 


 • v blokovom konaní: 250 - 800 eur,

 • v riadnom správnom konaní:  500 - 1000 eur.

Za čo dostanete najvyššiu pokutu?

Priestupkov, ktorých sa na cestách môžete dopustiť, je naozaj veľa. Policajti vás môžu zastaviť z rôznych dôvodov. Najjednoduchším spôsobom, ako sa pokutám vyhnúť je dodržiavať pravidlá cestnej premávky, ak nechcete platiť pokuty, ktoré môžu dosiahnuť výšku až 1000 eur a viac. Koľko vám zaúčtujú za prekročenie rýchlosti alebo jazdu na červenú? S akými sumami musíte pri prehreškoch počítať?

Sankcie za telefonovanie za volantom

Prísnejšie sankcie sa dotknú aj telefonovania pri vedení vozidla. Držanie a obsluhovanie telefónu bez systému hands-free počas vedenia vozidla sa zaradí medzi porušenie pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom

Za tento priestupok sa zvýšia horné hranice pokút:

 • v blokovom konaní: zo 100 na 150 eur,

 • v riadnom správnom konaní: z 200 na 300 eur


Za takýto priestupok vám navyše hrozí aj zákaz činnosti a porušenie sa bude rátať medzi tri závažné priestupky počas 12 mesiacov.

Na pokuty pozor i pri PZP

Cestná kontrola vás môže pokutovať za to, že máte neplatné alebo nezaplatené PZP, prípadne sa zelenou kartou neviete vôbec preukázať. Sankcie za nezaplatenie PZP môžu byť pritom aj niekoľkonásobne vyššie ako ročná sadzba poistného. Výška pokuty za nezaplatenie PZP sa môže sa vyšplhať až do výšky 3 320 €. Rozhodne nepodceňujte tento fakt a cestujte s platným povinným zmluvným poistením, ktoré si jednoducho a rýchlo môžete uzatvoriť cez našu kalkulačku nižšie.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.