Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

Nezaplatené povinné zmluvné poistenie

Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je povinné zmluvné poistenie a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú

Často ide o nepozornosť 

To, že niektorí vodiči nemajú platnú STK, neznamená, že tak urobili naschvál. Často sa totižto stáva, že na túto maličkosť človek zabudne. Ak ste majiteľom vozidla, určite viete, že pri nových autách sa technickou kontrolou prechádza prvýkrát po štyroch rokoch od prihlásenia do evidencie vozidiel. Po prvej kontrole je následne potrebné STK absolvovať každé dva roky.

To, že má auto neplatnú STK, vám však nikto nepovie. Nepríde vám ani žiadne upozornenie do e-mailu či do mobilného telefónu. Termín ďalšej kontroly je potrebné zapísať si do kalendára alebo si ho jednoducho zapamätajte. Ak si chcete byť istí, najlepšie spravíte, keď si na nasledujúci termín nastavíte pripomienku. 

Či už ste zabudli alebo ste neabsolvovali naschvál, je úplne jedno. Od roku 2016 totižto ministerstvo dopravy a výstavby zaradilo do používania nový systém. Ten automaticky vyhľadáva autá, ktorým chýba STK, a majiteľom zasiela pokuty vo výške 165 €. Plnú sumu zaplatiť nemusíte, ak do 15 dní od pokutovania STK navštívite. V tom prípade zaplatíte len ⅔ z celkovej sumy, čiže 110 €.

Neplatná STK a dopravná nehoda 

Možno sa to zdá ako veľká náhoda, no vozidlá bez platnej STK sa často stávajú účastníkmi dopravných nehôd. Je možné v takejto sitáci požadovať od poisťovne peniaze? S veľkou pravdepodobnosťou nie. Väčšina poisťovní odmietne uhradiť škody z dôvodu porušenia zmluvných podmienok. 

Kým niektoré poisťovne vás odmietnu, iné vám škody uhradia, ale pod jednou podmienkou. Príčinou dopravnej nehody nesmie byť zlý technický stav vozidla. Nevýhodou je však to, že táto podmienka sa len veľmi ťažko dokazuje. 

Ak sa teda stanete účastníkom dopravnej nehody a vaše vozidlo nemá platnú STK, s veľkou pravdepodobnosťou budete musieť zaplatiť všetko z vlastného vrecka.

Ako STK vybaviť? 

Na technickú kontrolu sa musíte dopredu objednať. Čakacia lehota nie je príliš dlhá. Na deň kontroly sa následne treba správne pripraviť. Vo vašom aute nesmie chýbať povinná výbava, ako je výstražný trojuholník, reflexný odev, autolekárnička, náhradné koleso a všetko na to, aby ste mohli opraviť defekt. 

Vozidlo umyte a zvnútra povysávajte. Nezabudnite ani na evidenčné a VIN číslo, ktoré musia byť viditeľné. Dopredu sa uistite, či všetko osvetlenie vo vozidle funguje. Sami si ho pred kontrolou vyskúšajte. Skontrolujte aj prevádzkové kvapaliny, brzdy a klaksón. Ak je niečo z vymenovaných nefunkčné, pred STK je to potrebné opraviť. Vozidlo v zlom stave kontrolou neprejde.

Ak je všetko v poriadku, stačí sa načas dostaviť na určené miesto.Prineste si všetky dôležité dokumenty, ako napríklad originál osvedčenia o evidencii a potvrdenie o montáži fólií (ak má vozidlo nalepené fólie). Po úspešnej kontrole môžete vozidlo používať ďalšie dva roky

Čo robiť keď vozidlo kontrolou neprejde? 

Občas sa stáva, že vozidlo technickou kontrolou neprejde. Ak sa vám niečo podobné stalo, netreba sa báť. Pracovníci, ktorí vaše auto prezreli, vám povedia príčinu. Tú musíte odstrániť a na STK prísť znova. 

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2