Ani cestovatelia ešte nemajú vždy jasno, či sa im oplatí jednorazové cestovné poistenie alebo celoročné poistenie. Je tu niekoľko faktorov, ktoré môžu pomôcť s dobrým výberom. Pretože neplatí, že celoročné je len pre vášnivých cestovateľov, ktorí si doma menia len kufre a naopak, krátkodobé len pre dovolenkárov, čo chodia len raz za rok k moru. Je potrebné zvažovať viacero faktorov, ktoré si môžete prepočítať.

Poistenie si vyberte podľa toho, ako často cestujete do zahraničia

Ak cestujete skutočne len raz ročne, môžete si uzavrieť  krátkodobé cestovné poistenie. Cena pri ňom sa odvíja od toho, koľkí cestujete, čo chcete mať kryté a kam cestujete. Avšak ak nie vždy je jedna cesta výhodná, najmä ak rodina cestuje mimo Európy. Príklad uvádza Marián Búlik z OVB: „Dva týždne pre rodinu. Teda 2 dospelí a dve deti do 14 rokov dovolenkujúcu v Európe vrátane Turecka vyjde cestovné poistenie približne na 55 eur."


Vrátane poistenia liečebných nákladov, úrazového poistenia, poistenia batožiny a zodpovednosti a pod. Ak rodina cestuje mimo Európy, cestovné poistenie by vyšlo približne na 97 eur. V tomto prípade už je lepšie zvážiť celoročné poistenie – na celý rok a do celého sveta vychádza približne na 115 eur. „Výhodou celoročného poistenia je, že nemusíte poistku riešiť pred každou cestou." Preto niekedy môže byť aj drahšie cestovné poistenie de facto lacnejšie. Najmä ak má napríklad lepšie krytie alebo plánujete s rodinou možno aj výlet do Čiech a podobne.


V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Ak pracujete za hranicami, voľte celoročnú ochranu

Na trhu nie je len jedno cestovné poistenie. Je ich viacero. Napríklad bez obmedzenia dĺžky jedného pobytu a krátkodobé pobyty, 90-dňovom cestovnom poistení sú napríklad aj celoročné poistenia platné 12 mesiacov, počas ktorých môžete absolvovať neobmedzený počet ciest s maximálnou dĺžkou jednej cesty 45 dní.

„Takéto poistenie je flexibilné a cenovo výhodné celoročné cestovné poistenie pre klientov, ktorí pracujú v rôznych európskych krajinách a pravidelne sa vracajú domov za svojimi rodinami. Ide o pomerne veľkú skupinu ľudí, ako napríklad opatrovateľky, stavbári, kamionisti, manažéri firiem, obchodníci a zamestnanci, prípadne občania žijúci v prihraničných oblastiach, ktorí pravidelne chodia na nákupy do susedných krajín. Poistenie je taktiež určené pre klientov, pravidelne cestujúcich po Európe, či už na lyžovačky, na dovolenky k moru alebo predĺžené víkendy, ale aj študentov, študujúcich v niektorej európskej krajine," vysvetľuje viceprezident rezortu produktov a upisovania rizík Allianz – SP Jozef Paška.


Na Európsky preukaz sa nespoliehajte

Je potrebné vedieť, že napríklad ak si vo svojej zdravotnej poisťovni vybavíte už Európsky zdravotný preukaz poistenia, tak ide síce o poistenie počas celého roka, ale nedostatočné. Na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia vás síce ošetria v krajinách EÚ, v Srbsku, Lichtenštajnsku, Nórsku, Švajčiarsku a na Islande, ale nevyhnete sa doplatku za ošetrenie, hospitalizáciu alebo za lieky, ktorý sa môže vyšplhať poriadne vysoko. „Dovolenka bez cestovného poistenia vás tak pri spomínaných ťažkostiach vyjde poriadne draho. Pri závažných ochoreniach sa môže suma za hospitalizáciu či operáciu v zahraničí vyšplhať na tisíce eur,“ upozorňuje bývalá hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Istota cestovného poistenia

Preto je omnoho lepšie, ak namiesto preukazu, ktorý síce platí celoročne, využijete práve  celoročné poistenie. Naproti tomu komerčné cestovné poistenie vždy zabezpečí, že výdavky spojené s liečbou nebudete musieť hradiť z vlastného vrecka. Zaplatí ich za vás poisťovňa, a to až do výšky poistnej sumy uvedenej v zmluve. Týka sa to aj ošetrenia v súkromných zdravotníckych zariadeniach.

Rozmýšľate nad cestovným poistením na kratšie či dlhšie obdobie? Nie je problém. Dovolenka má byť príjemne strávený čas bez väčších komplikácií. Zahoďte všetky svoje starosti. Nezabúdajte na cestovné poistenie a vyberte si to najlepšie v ponuke. Jednotlivé možnosti si porovnajte prostredníctvom našej kalkulačky nižšie.


Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.



Čítajte náš blog a zistite viac

  • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
    PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

    Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

  • biele auto na ceste
    16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako zmeniť poisťovňu PZP?

    Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

  • ridicI
    05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

    Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

  • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
    30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

    E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

  • zimne-pneumatiky
    27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

  • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
    25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

    Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

  • cestovni-pojisteni-usa
    21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

    Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

  • Žena trhá papier - zmluvu
    19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

    Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

  • padajúci dážď a turistka
    15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

    Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

  • zaparkovaná auta
    08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

    Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?