Celoročné alebo krátkodobé cestovné poistenie?

Ani cestovatelia ešte nemajú vždy jasno, či sa im oplatí jednorazové cestovné poistenie krátkodobé, alebo celoročné poistenie. Je tu niekoľko faktorov, ktoré môžu pomôcť s dobrým výberom. Pretože neplatí, že celoročné je len pre vášnivých cestovateľov, ktorí si ako sa povie doma menia len kufre a krátkodobé je len pre dovolenkárov, čo chodia len raz za rok k moru. Zvažovať je potrebných viacero faktorov, ktoré si môžete prepočítať.

Spočítať
ceny

Poistenie si vyberte podľa toho, ako často cestujete do zahraničia

Ak cestujete skutočne len raz ročne, môžete si uzavrieť krátkodobé cestovné poistenie. Cena pri ňom sa odvíja od toho, koľkí cestujete, čo chcete mať kryté a kam cestujete. Avšak ak nie vždy je jedna cesta výhodná, najmä ak rodina cestuje mimo Európy. Príklad uvádza Marián Búlik z OVB: „Dva týždne pre rodinu. Teda 2 dospelí a dve deti do 14 rokov dovolenkujúcu v Európe vrátane Turecka vyjde cestovné poistenie približne na 55 eur.

Vrátane poistenia liečebných nákladov, úrazového poistenia, poistenia batožiny a zodpovednosti a pod. Ak rodina cestuje mimo Európy, cestovné poistenie by vyšlo približne na 97 eur. V tomto prípade už je lepšie zvážiť celoročné poistenie – na celý rok a do celého sveta vychádza približne na 115 eur. Výhodou celoročného poistenia je, že nemusíte poistku riešiť pred každou cestou.“ Preto niekedy môže byť aj drahšie cestovné poistenie de facto lacnejšie. Najmä ak má napríklad lepšie krytie alebo plánujete s rodinou možno aj výlet do Čiech a podobne.

Ak pracujete za hranicami, voľte celoročnú ochranu

Na trhu nie je len jedno cestovné poistenie. Je ich viacero. Napríklad bez obmedzenia dĺžky jedného pobytu a krátkodobé pobyty, 90-dňovom cestovnom poistení sú napríklad aj celoročné poistenia platné 12 mesiacov, počas ktorých môžete absolvovať neobmedzený počet ciest s maximálnou dĺžkou jednej cesty 45 dní.

„Takéto poistenie je flexibilné a cenovo výhodné celoročné cestovné poistenie pre klientov, ktorí pracujú v rôznych európskych krajinách a pravidelne sa vracajú domov za svojimi rodinami. Ide o pomerne veľkú skupinu ľudí, ako napríklad opatrovateľky, stavbári, kamionisti, manažéri firiem, obchodníci a zamestnanci, prípadne občania žijúci v prihraničných oblastiach, ktorí pravidelne chodia na nákupy do susedných krajín. Poistenie je taktiež určené pre klientov, pravidelne cestujúcich po Európe, či už na lyžovačky, na dovolenky k moru alebo predĺžené víkendy, ale aj študentov, študujúcich v niektorej európskej krajine“, vysvetľuje viceprezident rezortu produktov a upisovania rizík Allianz – SP Jozef Paška.

Na Európsky preukaz sa nespoliehajte

Je potrebné vedieť, že napríklad ak si vo svojej zdravotnej poisťovni vybavíte už Európsky zdravotný preukaz poistenia, tak ide síce o poistenie počas celého roka, ale nedostatočné. Na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia vás síce ošetria v krajinách EÚ, v Srbsku, Lichtenštajnsku, Nórsku, Švajčiarsku a na Islande, ale nevyhnete sa doplatku za ošetrenie, hospitalizáciu alebo za lieky, ktorý sa môže vyšplhať poriadne vysoko. „Dovolenka bez cestovného poistenia vás tak pri spomínaných ťažkostiach vyjde poriadne draho. Pri závažných ochoreniach sa môže suma za hospitalizáciu či operáciu v zahraničí vyšplhať na tisíce eur,“ upozorňuje hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Istota cestovného poistenia

Preto je omnoho lepšie, ak namiesto preukazu, ktorý síce platí celoročne, využijete práve celoročné poistenie. Naproti tomu komerčné cestovné poistenie vždy zabezpečí, že výdavky spojené s liečbou nebudete musieť hradiť z vlastného vrecka. Zaplatí ich za vás poisťovňa, a to až do výšky poistnej sumy uvedenej v zmluve. Týka sa to aj ošetrenia v súkromných zdravotníckych zariadeniach.

Spočítať
ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2

Výhody portálu

  • Okamžitá platnosť poistenia
  • Aktuálne sadzby
  • Ponuky poisťovní
  • Možnosť online platby
  • Bez nutnosti podpisovať papierový návrh zmluvy
  • Akceptovanie návrhu zmluvy zaplatením