dievca s ruksakom na crhbte pozerajuca sa na lietadlo

Krátkodobé cestovné poistenie

20. 2. 2023
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Cestovné poistenie by malo byť povinnou výbavou každého cestujúceho. Či už je účelom vašej cesty dovolenka alebo služobná cesta, cestovné poistenie v prípade vzniku problémov určite oceníte. Ako si však vybrať z ponuky jednotlivých poisťovní? V akých prípadoch sa oplatí krátkodobé cestovné poistenie a kedy by ste mali uzavrieť celoročné poistenie? Odpovede na tieto otázky nájdete v nasledujúcich riadkoch.

O potrebe uzavrieť pred cestou do zahraničia cestovné poistenie nemusíme polemizovať. Niekoľko investovaných eur sa vám v prípade nehody alebo inej neočakávanej udalosti niekoľkonásobne vráti. Cestovné poistenie totiž dokáže pokryť nielen liečebné náklady, ale poskytuje aj nepretržitú asistenčnú službu. Okrem toho si môžete pridať aj poistenie úrazu, batožiny alebo zodpovednosti za škody.

Výber poistného balíčka by mal zohľadňovať aktivity, ktorým sa počas dovolenky alebo služobnej cesty budete venovať. Ak sa chystáte venovať adrenalínovým športom, budete potrebovať pripoistenie.

Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deň


Čo je krátkodobé cestovné poistenie?

Krátkodobé cestovné poistenie je typ poistenia, ktoré si uzatvárate na obdobie kratšie ako 12 mesiacov. Konkrétne časové obdobie poistenia je zhodné s termínom vašej cesty do zahraničia. Na rozdiel od celoročného poistenia, ktoré vás chráni počas celého poistného obdobia pri každej ceste do zahraničia, sa krátkodobé poistenie vzťahuje len na jednu konkrétnu zahraničnú cestu. 

Krátkodobé versus celoročné cestovné poistenie: Ako si vybrať?

Ak premýšľate nad tým, či sa vám viac oplatí uzavrieť krátkodobé alebo celoročné cestovné poistenie, tak pri výbere zvažujte počet vašich ciest do zahraničia. Krátkodobé poistenie bude pre vás výhodnejšie, ak do zahraničia necestujete často, napríklad jeden- až dvakrát ročne. Cena takéhoto poistenia vás v závislosti od rozsahu poistného krytia vyjde na niekoľko eur, na rozdiel od desiatok eur v prípade celoročného cestovného poistenia. 

Ročné poistenie sa, naopak, oplatí v prípade, že do zahraničia cestujete často, alebo za hranicami dokonca pracujete či študujete. Chráni vás pri každej zahraničnej ceste bez toho, aby ste si museli vybavovať poistenie pred každou cestou zvlášť.

Krátkodobé cestovné poistenie je bežnou službou všetkých poisťovní pôsobiacich na slovenskom trhu. Je si teda z čoho vyberať. Podmienky poistenia však môžu byť v každej poisťovni nastavené inak. Preto si jednotlivé ponuky vopred porovnajte a ustite sa, že poistenie obsahuje presne to, čo potrebujete.

Pri porovnávaní sa nerozhodujte len podľa ceny. Najlacnejšie cestovné poistenie nemusí byť zároveň aj tým najvýhodnejším. Všímajte si predovšetkým rozsah poistenia, teda to, aké riziká vaše poistenie pokrýva. 


V našej online kalkulačke nájdete vždy také poistenie, aké potrebujete. Môžete si v nej vybrať cieľovú destináciu, účel cesty, počet osôb, ale aj rizikovosť skupiny, v ktorej sa nachádzate. Ďalej si môžete zaškrtnúť, či chcete k základnému poisteniu liečebných nákladov aj niečo navyše – napríklad poistenie úrazu, ak plánujete vykonávať extrémne športy alebo poistenie batožiny. Potom už stačí len vybrať si so zobrazených ponúk a zvolené poistenie online aj uzavrieť.

Malá rada na záver

Aj keď plánujete do zahraničia vycestovať len na niekoľko dní, cestovné poistenie si uzatvorte. Nespoliehajte sa na to, že cestujete do bezpečnej krajiny a budete sa venovať len bezpečným činnostiam. Riziko číha všade a neoplatí sa ho podceňovať.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas
  29. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Vybavenie cestovného pasu – od apríla zaplatíte o polovicu viac

  Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko bude tento cestovný doklad stáť? A dostala sa k vám už informácia, že od apríla budú cestovné pasy podstatne drahšie? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • žena na letisku s kufrom v ruke
  28. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poškodenie alebo strata batožiny leteckou spoločnosťou: Ako postupovať?

  Ak ste niekedy cestovali letecky, viete, že letecké spoločnosti niekedy nemanipulujú s batožinou celkom citlivo. To, že ste docestovali v poriadku do cieľa vy, ešte neznamená, že rovnaké šťastie mal aj váš cestovný kufor. Život vám dokáže poriadne skomplikovať aj stratená batožina. Viete, čo robiť, ak počas cesty došlo k poškodeniu alebo strate batožiny?

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.