dievca s ruksakom na crhbte pozerajuca sa na lietadlo

Krátkodobé cestovné poistenie

20. 2. 2023
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Cestovné poistenie by malo byť povinnou výbavou každého cestujúceho. Či už je účelom vašej cesty dovolenka alebo služobná cesta, cestovné poistenie v prípade vzniku problémov určite oceníte. Ako si však vybrať z ponuky jednotlivých poisťovní? V akých prípadoch sa oplatí krátkodobé cestovné poistenie a kedy by ste mali uzavrieť celoročné poistenie? Odpovede na tieto otázky nájdete v nasledujúcich riadkoch.

O potrebe uzavrieť pred cestou do zahraničia cestovné poistenie nemusíme polemizovať. Niekoľko investovaných eur sa vám v prípade nehody alebo inej neočakávanej udalosti niekoľkonásobne vráti. Cestovné poistenie totiž dokáže pokryť nielen liečebné náklady, ale poskytuje aj nepretržitú asistenčnú službu. Okrem toho si môžete pridať aj poistenie úrazu, batožiny alebo zodpovednosti za škody.

Výber poistného balíčka by mal zohľadňovať aktivity, ktorým sa počas dovolenky alebo služobnej cesty budete venovať. Ak sa chystáte venovať adrenalínovým športom, budete potrebovať pripoistenie.

Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deň


Čo je krátkodobé cestovné poistenie?

Krátkodobé cestovné poistenie je typ poistenia, ktoré si uzatvárate na obdobie kratšie ako 12 mesiacov. Konkrétne časové obdobie poistenia je zhodné s termínom vašej cesty do zahraničia. Na rozdiel od celoročného poistenia, ktoré vás chráni počas celého poistného obdobia pri každej ceste do zahraničia, sa krátkodobé poistenie vzťahuje len na jednu konkrétnu zahraničnú cestu. 

Krátkodobé versus celoročné cestovné poistenie: Ako si vybrať?

Ak premýšľate nad tým, či sa vám viac oplatí uzavrieť krátkodobé alebo celoročné cestovné poistenie, tak pri výbere zvažujte počet vašich ciest do zahraničia. Krátkodobé poistenie bude pre vás výhodnejšie, ak do zahraničia necestujete často, napríklad jeden- až dvakrát ročne. Cena takéhoto poistenia vás v závislosti od rozsahu poistného krytia vyjde na niekoľko eur, na rozdiel od desiatok eur v prípade celoročného cestovného poistenia. 

Ročné poistenie sa, naopak, oplatí v prípade, že do zahraničia cestujete často, alebo za hranicami dokonca pracujete či študujete. Chráni vás pri každej zahraničnej ceste bez toho, aby ste si museli vybavovať poistenie pred každou cestou zvlášť.

Krátkodobé cestovné poistenie je bežnou službou všetkých poisťovní pôsobiacich na slovenskom trhu. Je si teda z čoho vyberať. Podmienky poistenia však môžu byť v každej poisťovni nastavené inak. Preto si jednotlivé ponuky vopred porovnajte a ustite sa, že poistenie obsahuje presne to, čo potrebujete.

Pri porovnávaní sa nerozhodujte len podľa ceny. Najlacnejšie cestovné poistenie nemusí byť zároveň aj tým najvýhodnejším. Všímajte si predovšetkým rozsah poistenia, teda to, aké riziká vaše poistenie pokrýva. 


V našej online kalkulačke nájdete vždy také poistenie, aké potrebujete. Môžete si v nej vybrať cieľovú destináciu, účel cesty, počet osôb, ale aj rizikovosť skupiny, v ktorej sa nachádzate. Ďalej si môžete zaškrtnúť, či chcete k základnému poisteniu liečebných nákladov aj niečo navyše – napríklad poistenie úrazu, ak plánujete vykonávať extrémne športy alebo poistenie batožiny. Potom už stačí len vybrať si so zobrazených ponúk a zvolené poistenie online aj uzavrieť.

Malá rada na záver

Aj keď plánujete do zahraničia vycestovať len na niekoľko dní, cestovné poistenie si uzatvorte. Nespoliehajte sa na to, že cestujete do bezpečnej krajiny a budete sa venovať len bezpečným činnostiam. Riziko číha všade a neoplatí sa ho podceňovať.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

  Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
  25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

  Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • Žena trhá papier - zmluvu
  19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

  Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?