dievca s ruksakom na crhbte pozerajuca sa na lietadlo

Krátkodobé cestovné poistenie

20. 2. 2023
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Cestovné poistenie by malo byť povinnou výbavou každého cestujúceho. Či už je účelom vašej cesty dovolenka alebo služobná cesta, cestovné poistenie v prípade vzniku problémov určite oceníte. Ako si však vybrať z ponuky jednotlivých poisťovní? V akých prípadoch sa oplatí krátkodobé cestovné poistenie a kedy by ste mali uzavrieť celoročné poistenie? Odpovede na tieto otázky nájdete v nasledujúcich riadkoch.

O potrebe uzavrieť pred cestou do zahraničia cestovné poistenie nemusíme polemizovať. Niekoľko investovaných eur sa vám v prípade nehody alebo inej neočakávanej udalosti niekoľkonásobne vráti. Cestovné poistenie totiž dokáže pokryť nielen liečebné náklady, ale poskytuje aj nepretržitú asistenčnú službu. Okrem toho si môžete pridať aj poistenie úrazu, batožiny alebo zodpovednosti za škody.

Výber poistného balíčka by mal zohľadňovať aktivity, ktorým sa počas dovolenky alebo služobnej cesty budete venovať. Ak sa chystáte venovať adrenalínovým športom, budete potrebovať pripoistenie.

Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deň


Čo je krátkodobé cestovné poistenie?

Krátkodobé cestovné poistenie je typ poistenia, ktoré si uzatvárate na obdobie kratšie ako 12 mesiacov. Konkrétne časové obdobie poistenia je zhodné s termínom vašej cesty do zahraničia. Na rozdiel od celoročného poistenia, ktoré vás chráni počas celého poistného obdobia pri každej ceste do zahraničia, sa krátkodobé poistenie vzťahuje len na jednu konkrétnu zahraničnú cestu. 

Krátkodobé versus celoročné cestovné poistenie: Ako si vybrať?

Ak premýšľate nad tým, či sa vám viac oplatí uzavrieť krátkodobé alebo celoročné cestovné poistenie, tak pri výbere zvažujte počet vašich ciest do zahraničia. Krátkodobé poistenie bude pre vás výhodnejšie, ak do zahraničia necestujete často, napríklad jeden- až dvakrát ročne. Cena takéhoto poistenia vás v závislosti od rozsahu poistného krytia vyjde na niekoľko eur, na rozdiel od desiatok eur v prípade celoročného cestovného poistenia. 

Ročné poistenie sa, naopak, oplatí v prípade, že do zahraničia cestujete často, alebo za hranicami dokonca pracujete či študujete. Chráni vás pri každej zahraničnej ceste bez toho, aby ste si museli vybavovať poistenie pred každou cestou zvlášť.

Krátkodobé cestovné poistenie je bežnou službou všetkých poisťovní pôsobiacich na slovenskom trhu. Je si teda z čoho vyberať. Podmienky poistenia však môžu byť v každej poisťovni nastavené inak. Preto si jednotlivé ponuky vopred porovnajte a ustite sa, že poistenie obsahuje presne to, čo potrebujete.

Pri porovnávaní sa nerozhodujte len podľa ceny. Najlacnejšie cestovné poistenie nemusí byť zároveň aj tým najvýhodnejším. Všímajte si predovšetkým rozsah poistenia, teda to, aké riziká vaše poistenie pokrýva. 


V našej online kalkulačke nájdete vždy také poistenie, aké potrebujete. Môžete si v nej vybrať cieľovú destináciu, účel cesty, počet osôb, ale aj rizikovosť skupiny, v ktorej sa nachádzate. Ďalej si môžete zaškrtnúť, či chcete k základnému poisteniu liečebných nákladov aj niečo navyše – napríklad poistenie úrazu, ak plánujete vykonávať extrémne športy alebo poistenie batožiny. Potom už stačí len vybrať si so zobrazených ponúk a zvolené poistenie online aj uzavrieť.

Malá rada na záver

Aj keď plánujete do zahraničia vycestovať len na niekoľko dní, cestovné poistenie si uzatvorte. Nespoliehajte sa na to, že cestujete do bezpečnej krajiny a budete sa venovať len bezpečným činnostiam. Riziko číha všade a neoplatí sa ho podceňovať.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.