dvaja cestovatelia - muž a žena

Prečo uzavrieť ročné cestovné poistenie?

4. 2. 2021
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Ak cestujete do zahraničia - či už služobne alebo na dovolenku - mali by ste myslieť aj na uzatvorenie cestovného poistenia. Vedeli ste, že existuje možnosť uzavrieť aj ročné cestovné poistenie? V akých prípadoch sa vám toto poistenie oplatí? 

Prečo uzavrieť cestovné poistenie? 

Pri pobyte na Slovensku máme bežné výdavky, ktoré sú spojené s lekárskou starostlivosťou, hradené zo systému všeobecného zdravotného poistenia. Pri ceste do zahraničia nám však toto poistenie na pokrytie prípadných liečebných nákladov už stačiť nemusí. Hoci v členských štátoch Európskej únie, Európskeho hospodárskeho priestoru a Švajčiarsku máme na základe  európskeho preukazu zdravotného poistenia  nárok na potrebnú zdravotnú starostlivosť, na úhradu všetkých nákladov spojených so zdravotnou starostlivosťou nám stačiť nemusí.

Nárok na základe európskeho preukazu zdravotného poistenia totiž na rozdiel od komerčného poistenia nekryje


 • náklady za vašu spoluúčasť, 

 • náklady za potrebný prevoz na Slovensko a repatriáciu, 

 • náklady pri ošetrení v zdravotníckom zariadenie a u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí nie sú napojení na miestny systém verejného zdravotného poistenia.

 

Preto aj keď cestujete do krajiny Európskej únie, odporúča sa využiť kombináciu verejného a komerčného poistenia. Cestovné poistenie vás navyše chráni nielen v prípade choroby či zranenia, ale aj pri iných neočakávaných udalostiach, akou je napríklad strata batožiny. Súčasťou cestovného poistenia bývajú navyše aj asistenčné služby, ktoré vám pomôžu v problematických situáciách.

Takéto poistenie väčšina poisťovní ponúka s platnosťou v rámci celej Európy alebo celého sveta. 

Krátkodobé či dlhodobé cestovné poistenie?  

Komerčné cestovné poistenie pritom môžete uzatvoriť ako krátkodobé alebo ako dlhodobé. Krátkodobé cestovné poistenie je vhodné v prípade, ak podnikáte jednorazovú cestu. Môže ísť aj o jednodňový výlet či niekoľkodňovú dovolenku.

Dlhodobé cestovné poistenie by ste mali uzavrieť vtedy, ak do zahraničia cestujete častejšie alebo na dlhšie časové obdobie. Štandardne sa uzatvára ako celoročné poistenie. 

Muž na letisku

Kedy sa oplatí celoročné poistenie? 

Do celoročného poistenia sa vám oplatí investovať vtedy, ak chodíte do zahraničia často alebo sa tam dlhodobo zdržiavate. Dôvody pritom môžu byť rôzne - dovolenka, služobná cesta či študijný alebo iný pobyt. Krátkodobé poistenie vás totiž spravidla v prepočte na deň vyjde drahšie. A nezanedbateľné sú určite tiež úspory času a námahy, ktoré by ste vynaložili na opakované uzatváranie krátkodobého poistenia.

Celoročné poistenie môžete pritom uzavrieť nielen ako individuálne, ale aj ako skupinové či rodinné. Takéto poistenie vám poskytuje poistnú ochranu pre neobmedzený počet ciest počas celého trvania poistného vzťahu.


Upozornenie

Pri vycestovaní si preverte podmienky uzavretého poistenia. Hoci počet ciest do zahraničia nie je limitovaný, obmedzený býva počet dní, počas ktorých platí poistná ochrana. Slovenské poisťovne majú túto dobu nastavenú rôzne a pohybuje sa od 30 až do 90 dní. Existujú však aj produkty bez nutnosti návratu počas roka, či dokonca viacročné cestovné poistenie.


Počet dní, na ktoré sa vzťahuje poistná ochrana, však nie je jediným parametrom, v ktorom sa podmienky jednotlivých poisťovní odlišujú. Celoročné cestovné poistenie sa u jednotlivých poisťovní môže líšiť aj limitmi poistného krytia, cenou a rôznymi ďalšími parametrami.

Samozrejme, aj v rámci jednej poisťovne sa bude cena cestovného poistenia líšiť, a to v závislosti od rôznych parametrov:


 • cieľová destinácia - ak cestujete len v rámci Európy, nemusíte uzatvárať poistenie pre celý svet; 

 • dĺžka pobytu - krátkodobé poistenie vychádza v prepočte na deň drahšie;  

 • typ a účel cesty - turistika / rekreácia, služobná cesta, rizikové športy; 

 • vek poistenca - pre poistencov nad 75 rokov sa často vzťahujú prirážky; 

 • prípadné pripoistenia - v rámci bežnej ceny nie sú spravidla kryté ani rekreačné športy; 

 • poistná suma pre cestovné poistenie - v menej vyspelých krajinách vám stačí nižšie krytie, vo vyspelých je lepšie zvoliť neobmedzené krytie liečebných nákladov.


Náš TIP

Ak uzatvárate rodinné cestovné poistenie, preverte si, či sa poistná suma liečebných nákladov delí počtom osôb alebo je každá osoba poistená na plnú výšku poistnej sumy.


Faktorov, ktoré pri uzatváraní ročného cestovného poistenia musíte brať do úvahy, je teda naozaj veľa. Pýtate sa teda, ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Najjednoduchšou cestou, ako to zistiť, je  porovnať si ceny cestovného poistenia  u jednotlivých poisťovní prostredníctvom online kalkulačky.

Vo formulári upresnite cieľ cesty, dobu poistenia, typ cesty, počet poisťovaných osôb a ich vek. Algoritmus vám spočíta aktuálne ponuky jednotlivých poisťovní. Vy si z nich môžete vybrať tú najvýhodnejšiu a cestovné poistenie si môžete uzatvoriť aj priamo cez internet. Je to zároveň najjednoduchší spôsob, ako vybaviť cestovné poistenie.


Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deň


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • žena na letisku s kufrom v ruke
  28. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poškodenie alebo strata batožiny leteckou spoločnosťou: Ako postupovať?

  Ak ste niekedy cestovali letecky, viete, že letecké spoločnosti niekedy nemanipulujú s batožinou celkom citlivo. To, že ste docestovali v poriadku do cieľa vy, ešte neznamená, že rovnaké šťastie mal aj váš cestovný kufor. Život vám dokáže poriadne skomplikovať aj stratená batožina. Viete, čo robiť, ak počas cesty došlo k poškodeniu alebo strate batožiny?

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • nádherné mesto Krumlov v Českej republike
  15. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Pamiatky v Česku: Tieto by ste rozhodne mali navštíviť

  Túžite cestovať, ale na dlhé cesty nemáte čas alebo chuť? Susedná Česká republika ponúka množstvo krásnych cieľov, ktoré si užijete vo dvojici alebo v podobe rodinného výletu. Podobný jazyk, priateľský susedný národ, skvelá strava – to všetko robí z Česka mimoriadne obľúbenú destináciu Slovákov.