dvaja cestovatelia - muž a žena

Prečo uzavrieť ročné cestovné poistenie?

4. 2. 2021
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Ak cestujete do zahraničia - či už služobne alebo na dovolenku - mali by ste myslieť aj na uzatvorenie cestovného poistenia. Vedeli ste, že existuje možnosť uzavrieť aj ročné cestovné poistenie? V akých prípadoch sa vám toto poistenie oplatí? 

Prečo uzavrieť cestovné poistenie? 

Pri pobyte na Slovensku máme bežné výdavky, ktoré sú spojené s lekárskou starostlivosťou, hradené zo systému všeobecného zdravotného poistenia. Pri ceste do zahraničia nám však toto poistenie na pokrytie prípadných liečebných nákladov už stačiť nemusí. Hoci v členských štátoch Európskej únie, Európskeho hospodárskeho priestoru a Švajčiarsku máme na základe  európskeho preukazu zdravotného poistenia  nárok na potrebnú zdravotnú starostlivosť, na úhradu všetkých nákladov spojených so zdravotnou starostlivosťou nám stačiť nemusí.

Nárok na základe európskeho preukazu zdravotného poistenia totiž na rozdiel od komerčného poistenia nekryje


 • náklady za vašu spoluúčasť, 

 • náklady za potrebný prevoz na Slovensko a repatriáciu, 

 • náklady pri ošetrení v zdravotníckom zariadenie a u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí nie sú napojení na miestny systém verejného zdravotného poistenia.

 

Preto aj keď cestujete do krajiny Európskej únie, odporúča sa využiť kombináciu verejného a komerčného poistenia. Cestovné poistenie vás navyše chráni nielen v prípade choroby či zranenia, ale aj pri iných neočakávaných udalostiach, akou je napríklad strata batožiny. Súčasťou cestovného poistenia bývajú navyše aj asistenčné služby, ktoré vám pomôžu v problematických situáciách.

Takéto poistenie väčšina poisťovní ponúka s platnosťou v rámci celej Európy alebo celého sveta. 

Krátkodobé či dlhodobé cestovné poistenie?  

Komerčné cestovné poistenie pritom môžete uzatvoriť ako krátkodobé alebo ako dlhodobé. Krátkodobé cestovné poistenie je vhodné v prípade, ak podnikáte jednorazovú cestu. Môže ísť aj o jednodňový výlet či niekoľkodňovú dovolenku.

Dlhodobé cestovné poistenie by ste mali uzavrieť vtedy, ak do zahraničia cestujete častejšie alebo na dlhšie časové obdobie. Štandardne sa uzatvára ako celoročné poistenie. 

Muž na letisku

Kedy sa oplatí celoročné poistenie? 

Do celoročného poistenia sa vám oplatí investovať vtedy, ak chodíte do zahraničia často alebo sa tam dlhodobo zdržiavate. Dôvody pritom môžu byť rôzne - dovolenka, služobná cesta či študijný alebo iný pobyt. Krátkodobé poistenie vás totiž spravidla v prepočte na deň vyjde drahšie. A nezanedbateľné sú určite tiež úspory času a námahy, ktoré by ste vynaložili na opakované uzatváranie krátkodobého poistenia.

Celoročné poistenie môžete pritom uzavrieť nielen ako individuálne, ale aj ako skupinové či rodinné. Takéto poistenie vám poskytuje poistnú ochranu pre neobmedzený počet ciest počas celého trvania poistného vzťahu.


Upozornenie

Pri vycestovaní si preverte podmienky uzavretého poistenia. Hoci počet ciest do zahraničia nie je limitovaný, obmedzený býva počet dní, počas ktorých platí poistná ochrana. Slovenské poisťovne majú túto dobu nastavenú rôzne a pohybuje sa od 30 až do 90 dní. Existujú však aj produkty bez nutnosti návratu počas roka, či dokonca viacročné cestovné poistenie.


Počet dní, na ktoré sa vzťahuje poistná ochrana, však nie je jediným parametrom, v ktorom sa podmienky jednotlivých poisťovní odlišujú. Celoročné cestovné poistenie sa u jednotlivých poisťovní môže líšiť aj limitmi poistného krytia, cenou a rôznymi ďalšími parametrami.

Samozrejme, aj v rámci jednej poisťovne sa bude cena cestovného poistenia líšiť, a to v závislosti od rôznych parametrov:


 • cieľová destinácia - ak cestujete len v rámci Európy, nemusíte uzatvárať poistenie pre celý svet; 

 • dĺžka pobytu - krátkodobé poistenie vychádza v prepočte na deň drahšie;  

 • typ a účel cesty - turistika / rekreácia, služobná cesta, rizikové športy; 

 • vek poistenca - pre poistencov nad 75 rokov sa často vzťahujú prirážky; 

 • prípadné pripoistenia - v rámci bežnej ceny nie sú spravidla kryté ani rekreačné športy; 

 • poistná suma pre cestovné poistenie - v menej vyspelých krajinách vám stačí nižšie krytie, vo vyspelých je lepšie zvoliť neobmedzené krytie liečebných nákladov.


Náš TIP

Ak uzatvárate rodinné cestovné poistenie, preverte si, či sa poistná suma liečebných nákladov delí počtom osôb alebo je každá osoba poistená na plnú výšku poistnej sumy.


Faktorov, ktoré pri uzatváraní ročného cestovného poistenia musíte brať do úvahy, je teda naozaj veľa. Pýtate sa teda, ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Najjednoduchšou cestou, ako to zistiť, je  porovnať si ceny cestovného poistenia  u jednotlivých poisťovní prostredníctvom online kalkulačky.

Vo formulári upresnite cieľ cesty, dobu poistenia, typ cesty, počet poisťovaných osôb a ich vek. Algoritmus vám spočíta aktuálne ponuky jednotlivých poisťovní. Vy si z nich môžete vybrať tú najvýhodnejšiu a cestovné poistenie si môžete uzatvoriť aj priamo cez internet. Je to zároveň najjednoduchší spôsob, ako vybaviť cestovné poistenie.


Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deň


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.