Cesta na iný kontinent. Ako sa správne poistiť?

Opúšťate prístav Európy aj Európskej únie, mierite na iný kontinent, do miest, kde európske spoločenstvo nemá ani najmenší dosah. Európsky preukaz zdravotného poistenia môžete nechať doma, platiť vám nebude. No aj tu potrebujete pre prípad núdze dostatočné zdravotné krytie. Viete, ako si ho ustrážiť?

Starostlivosť a starostlivosť

Hoci ide o jedno slovo, v každej krajine môže mať iný význam. Napríklad v Ázii je bežné, že si musíte do nemocnice doniesť aj plachty a posteľnú bielizeň. V USA sú napríklad zasa nemocnice, ktorú vyzerajú ako vesmírne centrá a doslova postavia na nohy aj polomŕtveho, no sú drahé. Zdravotná starostlivosť v USA patrí k najdrahším na svete. Preto je vhodné pri výbere cestovného poistenia voliť poistné limity aj vzhľadom na nákladnosť liečby. Samozrejme, aj v Ázii, Thajsku, na Srí lanke nájdete špičkové súkromné kliniky, no ich cena je porovnateľná so západom. Platí, že čím ďalej a na dlhšie cestujete, tým by mal byť poistný limit vyšší, alebo neobmedzený.

Spočítať ceny

Pozor na zodpovednosť

Okrem poistenia liečebných nákladov vstupuje do hry aj poistenie zodpovednosti za škodu. Napríklad v Ázii nie je zvykom príliš veľa sa zaoberať právnikmi, ale toto poistenie naberá na vážnosti napríklad v Austrálii, alebo Amerike, kde je právne povedomie vyššie. A nie je to len novinárska kačica, že napríklad práve Američania sa veľmi radi súdia a vedia vysúdiť pekný balík peňazí ako odškodné. Preto je poistenie zodpovednosti za škodu v tejto krajine nutnosťou. Neberú sa totiž ohľady, či začne prebiehať súd s domácim alebo bude spor realizovaný cez Atlantik.

Premyslite si, čo všetko budete robiť

Cestovné poistenie je produkt, ktorý je vhodné si vyskladať podľa potrieb. Základom je poistenie liečebných nákladov. Ide o absolútny základ celého poistenia a medzi hlavné piliere patrí aj poistenie zodpovednosti a storno. Potom je už na vás, čomu sa chcete venovať a podľa toho si vybrať rôzne pripoistenia ako napríklad poistenie športových činností, poistenie batožiny a vecí osobnej potreby, poistenie záchranných akcií horskej služby, či poistenie právnej ochrany. V princípe sa však potreby poistenia príliš nelíšia pri ceste na iný kontinent ako pri ceste do susednej krajiny.

Spočítať ceny

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2