5 tipov, ako ušetriť pri cestovaní

 
5 tipov, ako ušetriť pri cestovaní - mapa

Užívať si cestovanie za menej peňazí je snom viacerých z nás. Najmä v prípade, ak ide o zahraničné destinácie. Chcete objavovať svet lacnejšie aj vy? Pripravili sme pre vás niekoľko zaručených tipov, ako na to.  

Tip #1: Upustite zo svojich nárokov 

Iste, každý z nás je zvyknutý na nejaký štandard, ktorý nám vyhovuje. Pri cestovaní je to však inak. Práve luxus je totiž to, na čo si pri cestovaní najviac priplatíte. Pritom stačí vymeniť ubytovanie v hoteli za hostel, obedovanie v reštauráciách za vlastnú kuchyňu či siahnuť po low-costovom prepravcovi namiesto klasického. Práve to je princíp, ktorý sa odráža aj vo väčšine ďalších tipov, ako ušetriť na cestovaní.  

Tip #2: Základom je lacné cestovanie

Najvyššou položkou pri cestovaní sú nepochybne náklady na cestovanie. Ak však máte dostatok trpezlivosti a viete, ako na to, stovky eur dokážete ušetriť napríklad na letenkách. Ak máte vysnívanú destináciu, nastavte si na portáloch, ktoré sa zaoberajú predajom leteniek, upozornenia na akcie. Potom však musíte byť rýchli – akciové letenky sa dokážu vypredať už v priebehu niekoľkých minút. Preto je dôležité, aby ste boli dostatočne flexibilný, a to nielen čo sa týka termínu, ale aj destinácie.

Ďalšou možnosťou, ako získať lacnejšiu letenku, je cestovať len s príručnou batožinou. Čím ďalej tým viac klasických leteckých spoločností sa prikláňa k riešeniu low-costových spoločností, ktoré zahŕňajú do ceny štandardnej cene len príručnú batožinu.

Šetriť sa dá aj pri preprave z letiska. Namiesto toho, aby ste si zobrali taxík, sa vopred informujte o možnostiach dopravy autobusom, vlakom či metrom, ktoré sú omnoho lacnejšie.

Ďalšou možnosťou je samozrejme zvoliť si na dopravu do cieľovej destinácie namiesto leteckej dopravy cestovanie vlakom či autobusom. V mieste pobytu zvoľte na premiestňovanie miestnu verejnú dopravu, ktorá býva spravidla najlacnejšia.  

Tip #3: Ušetrite na ubytovaní

Ubytovanie je hneď po letenkách spravidla hneď druhou najväčšou položkou cestovateľského rozpočtu. Avšak aj v tomto prípade môžete výrazne ušetriť. Stačí, ak viete, kde výhodné ubytovanie hľadať.

Využite rezervačné portály, ako sú napríklad Booking.com, Trivago či AirBnB. Ak hľadáte miesto len na prespatie a nie na trávenie voľného času, ideálnym riešením sú hostely, ktoré v porovnaní s hotelmi zoženiete za oveľa priateľskejšie ceny. Často aj s raňajkami a priateľskou atmosférou plnou ďalších dobrodružných cestovateľov.

A aby sme nezabudli – existuje aj možnosť, ako prenocovať úplne zadarmo. Stačí sa poobhliadnuť na stránke Couchsurfing.com, prostredníctvom ktorého nájdete gauč na prespatie zdarma a navyše často aj domáceho sprievodcu, ktorý vám ukáže destináciu z hľadiska domorodca ako bonus. Zaujímavým riešením môže byť aj tzv. home sitting – v tomto prípade vám ľudia prenechajú svoj dom či byt ako odmenu za to, že sa im postaráte o domáce zvieratko či záhradu. 

5 tipov, ako ušetriť pri cestovaní - ľudia v hosteli

Tip #4: Cestujte mimo sezóny 

Cestovanie mimo sezóny vám prinesie hneď niekoľko výhod. Práve vtedy je najlepšia šanca, že zoženiete najlacnejšie letenky. Zároveň aj poskytovatelia ubytovania ponúkajú svoje kapacity za nižšie ceny ako počas hlavnej sezóny. Ak teda cestujete do zahraničia a nie je to napríklad kvôli dovolenke na pláži, mimo sezóny si cestovanie môžete užiť ešte lepšie – a to navyše bez zástupov všadeprítomných tlačiacich sa turistov. Vyhnite sa samozrejme aj cestovaniu počas sviatkov, ako sú Vianoce či Veľká noc a rovnako aj cestovaniu počas víkendov.  

Tip #5: Ušetriť sa dá aj na strave 

Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale jedným z najväčších výdavkov na cestovanie je aj strava. Najmä pokiaľ máte namierené do drahších destinácií. V tom prípade sa vyhýbajte nielen reštauráciám, ale napríklad aj nákupu jedla na letisku. Tam sú ceny naozaj premrštené. Pokiaľ je to možné, pripravte si jedlo so sebou. Samozrejme, tradičné jedlá v každej destinácii treba ochutnať – v tom prípade však stavte na street food alebo reštaurácie mimo centra, ktoré navštevujú hlavne domáci.

Takže, vychutnajte si dobrodružstvo v zahraničí za pár eur! A ešte jedna malá rada na záver: Kdekoľvek cestujete, určite pred cestou nezabudnite na kvalitné cestovné poistenie. Akákoľvek malá nehoda či zranenie na ceste vám ju totiž v zahraničí dokáže predražiť tak, že dodržanie všetkých predchádzajúcich tipov by vyšlo navnivoč. Ak si neviete poradiť, ako vybaviť cestovné poistenie, naši špecialisti zo Superpoistenie.sk vám s tým radi poradia.

Spočítať cenu

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2

Články súvisiace s týmito výrazmi:

Užívať si cestovanie za menej peňazí je snom viacerých z nás. Chcete objavovať svet lacnejšie aj vy? Pripravili sme pre vás niekoľko zaručených tipov, ako na to.