cestovani-mapa

5 tipov, ako ušetriť pri cestovaní

6. 4. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Užívať si cestovanie za menej peňazí je snom viacerých z nás. Najmä v prípade, ak ide o zahraničné destinácie. Chcete objavovať svet lacnejšie aj vy? Pripravili sme pre vás niekoľko zaručených tipov, ako na to.

Tip #1: Upustite zo svojich nárokov 

Iste, každý z nás je zvyknutý na nejaký štandard, ktorý nám vyhovuje. Pri cestovaní je to však inak. Práve luxus je totiž to, na čo si pri cestovaní najviac priplatíte. Pritom stačí vymeniť ubytovanie v hoteli za hostel, obedovanie v reštauráciách za vlastnú kuchyňu či siahnuť po low-costovom prepravcovi namiesto klasického. Práve to je princíp, ktorý sa odráža aj vo väčšine ďalších tipov, ako ušetriť na cestovaní.  

Tip #2: Základom je lacné cestovanie

Najvyššou položkou pri cestovaní sú nepochybne náklady na cestovanie. Ak však máte dostatok trpezlivosti a viete, ako na to,  stovky eur dokážete ušetriť napríklad na letenkách. Ak máte vysnívanú destináciu, nastavte si na portáloch, ktoré sa zaoberajú predajom leteniek, upozornenia na akcie. Potom však musíte byť rýchli – akciové letenky sa dokážu vypredať už v priebehu niekoľkých minút. Preto je dôležité, aby ste boli dostatočne flexibilný, a to nielen čo sa týka termínu, ale aj destinácie.

Ďalšou možnosťou, ako získať lacnejšiu letenku, je cestovať len s príručnou batožinou. Čím ďalej tým viac klasických leteckých spoločností sa prikláňa k riešeniu low-costových spoločností, ktoré zahŕňajú do ceny štandardnej cene len príručnú batožinu.

Šetriť sa dá aj pri preprave z letiska. Namiesto toho, aby ste si zobrali taxík, sa vopred informujte o možnostiach dopravy autobusom, vlakom či metrom, ktoré sú omnoho lacnejšie.

Ďalšou možnosťou je samozrejme zvoliť si na dopravu do cieľovej destinácie namiesto leteckej dopravy cestovanie vlakom či autobusom. V mieste pobytu zvoľte na premiestňovanie miestnu verejnú dopravu, ktorá býva spravidla najlacnejšia.  

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.


Tip #3: Ušetrite na ubytovaní

Ubytovanie je hneď po letenkách spravidla hneď druhou najväčšou položkou cestovateľského rozpočtu. Avšak aj v tomto prípade môžete výrazne ušetriť. Stačí, ak viete, kde výhodné ubytovanie hľadať.

Využite rezervačné portály, ako sú napríklad Booking.com, Trivago či AirBnB. Ak hľadáte miesto len na prespatie a nie na trávenie voľného času, ideálnym riešením sú hostely, ktoré v porovnaní s hotelmi zoženiete za oveľa priateľskejšie ceny. Často aj s raňajkami a priateľskou atmosférou plnou ďalších dobrodružných cestovateľov.

A aby sme nezabudli – existuje aj možnosť, ako prenocovať úplne zadarmo. Stačí sa poobhliadnuť na stránke Couchsurfing.com, prostredníctvom ktorého nájdete gauč na prespatie zdarma a navyše často aj domáceho sprievodcu, ktorý vám ukáže destináciu z hľadiska domorodca ako bonus. Zaujímavým riešením môže byť aj tzv. home sitting – v tomto prípade vám ľudia prenechajú svoj dom či byt ako odmenu za to, že sa im postaráte o domáce zvieratko či záhradu.

hostel

Tip #4: Cestujte mimo sezóny 

Cestovanie mimo sezóny vám prinesie hneď niekoľko výhod. Práve vtedy je najlepšia šanca, že zoženiete najlacnejšie letenky. Zároveň aj poskytovatelia ubytovania ponúkajú svoje kapacity za nižšie ceny ako počas hlavnej sezóny. Ak teda cestujete do zahraničia a nie je to napríklad kvôli dovolenke na pláži, mimo sezóny si cestovanie môžete užiť ešte lepšie – a to navyše bez zástupov všadeprítomných tlačiacich sa turistov. Vyhnite sa samozrejme aj cestovaniu počas sviatkov, ako sú Vianoce či Veľká noc a rovnako aj cestovaniu počas víkendov.   

Tip #5: Ušetriť sa dá aj na strave 

Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale jedným z najväčších výdavkov na cestovanie je aj strava. Najmä pokiaľ máte namierené do drahších destinácií. V tom prípade sa vyhýbajte nielen reštauráciám, ale napríklad aj nákupu jedla na letisku. Tam sú ceny naozaj premrštené. Pokiaľ je to možné, pripravte si jedlo so sebou. Samozrejme, tradičné jedlá v každej destinácii treba ochutnať – v tom prípade však stavte na street food alebo reštaurácie mimo centra, ktoré navštevujú hlavne domáci.

Takže, vychutnajte si dobrodružstvo v zahraničí za pár eur! A ešte jedna malá rada na záver: Kdekoľvek cestujete, určite pred cestou nezabudnite na  kvalitné cestovné poistenie. Akákoľvek malá nehoda či zranenie na ceste vám ju totiž v zahraničí dokáže predražiť tak, že dodržanie všetkých predchádzajúcich tipov by vyšlo navnivoč. Ak si neviete poradiť, ako vybaviť cestovné poistenie, naši špecialisti zo Superpoistenie.sk vám s tým radi poradia.

V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • žena na letisku s kufrom v ruke
  28. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poškodenie alebo strata batožiny leteckou spoločnosťou: Ako postupovať?

  Ak ste niekedy cestovali letecky, viete, že letecké spoločnosti niekedy nemanipulujú s batožinou celkom citlivo. To, že ste docestovali v poriadku do cieľa vy, ešte neznamená, že rovnaké šťastie mal aj váš cestovný kufor. Život vám dokáže poriadne skomplikovať aj stratená batožina. Viete, čo robiť, ak počas cesty došlo k poškodeniu alebo strate batožiny?

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • nádherné mesto Krumlov v Českej republike
  15. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Pamiatky v Česku: Tieto by ste rozhodne mali navštíviť

  Túžite cestovať, ale na dlhé cesty nemáte čas alebo chuť? Susedná Česká republika ponúka množstvo krásnych cieľov, ktoré si užijete vo dvojici alebo v podobe rodinného výletu. Podobný jazyk, priateľský susedný národ, skvelá strava – to všetko robí z Česka mimoriadne obľúbenú destináciu Slovákov.