cestovani-mapa

5 tipov, ako ušetriť pri cestovaní

6. 4. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Užívať si cestovanie za menej peňazí je snom viacerých z nás. Najmä v prípade, ak ide o zahraničné destinácie. Chcete objavovať svet lacnejšie aj vy? Pripravili sme pre vás niekoľko zaručených tipov, ako na to.

Tip #1: Upustite zo svojich nárokov 

Iste, každý z nás je zvyknutý na nejaký štandard, ktorý nám vyhovuje. Pri cestovaní je to však inak. Práve luxus je totiž to, na čo si pri cestovaní najviac priplatíte. Pritom stačí vymeniť ubytovanie v hoteli za hostel, obedovanie v reštauráciách za vlastnú kuchyňu či siahnuť po low-costovom prepravcovi namiesto klasického. Práve to je princíp, ktorý sa odráža aj vo väčšine ďalších tipov, ako ušetriť na cestovaní.  

Tip #2: Základom je lacné cestovanie

Najvyššou položkou pri cestovaní sú nepochybne náklady na cestovanie. Ak však máte dostatok trpezlivosti a viete, ako na to,  stovky eur dokážete ušetriť napríklad na letenkách. Ak máte vysnívanú destináciu, nastavte si na portáloch, ktoré sa zaoberajú predajom leteniek, upozornenia na akcie. Potom však musíte byť rýchli – akciové letenky sa dokážu vypredať už v priebehu niekoľkých minút. Preto je dôležité, aby ste boli dostatočne flexibilný, a to nielen čo sa týka termínu, ale aj destinácie.

Ďalšou možnosťou, ako získať lacnejšiu letenku, je cestovať len s príručnou batožinou. Čím ďalej tým viac klasických leteckých spoločností sa prikláňa k riešeniu low-costových spoločností, ktoré zahŕňajú do ceny štandardnej cene len príručnú batožinu.

Šetriť sa dá aj pri preprave z letiska. Namiesto toho, aby ste si zobrali taxík, sa vopred informujte o možnostiach dopravy autobusom, vlakom či metrom, ktoré sú omnoho lacnejšie.

Ďalšou možnosťou je samozrejme zvoliť si na dopravu do cieľovej destinácie namiesto leteckej dopravy cestovanie vlakom či autobusom. V mieste pobytu zvoľte na premiestňovanie miestnu verejnú dopravu, ktorá býva spravidla najlacnejšia.  

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.


Tip #3: Ušetrite na ubytovaní

Ubytovanie je hneď po letenkách spravidla hneď druhou najväčšou položkou cestovateľského rozpočtu. Avšak aj v tomto prípade môžete výrazne ušetriť. Stačí, ak viete, kde výhodné ubytovanie hľadať.

Využite rezervačné portály, ako sú napríklad Booking.com, Trivago či AirBnB. Ak hľadáte miesto len na prespatie a nie na trávenie voľného času, ideálnym riešením sú hostely, ktoré v porovnaní s hotelmi zoženiete za oveľa priateľskejšie ceny. Často aj s raňajkami a priateľskou atmosférou plnou ďalších dobrodružných cestovateľov.

A aby sme nezabudli – existuje aj možnosť, ako prenocovať úplne zadarmo. Stačí sa poobhliadnuť na stránke Couchsurfing.com, prostredníctvom ktorého nájdete gauč na prespatie zdarma a navyše často aj domáceho sprievodcu, ktorý vám ukáže destináciu z hľadiska domorodca ako bonus. Zaujímavým riešením môže byť aj tzv. home sitting – v tomto prípade vám ľudia prenechajú svoj dom či byt ako odmenu za to, že sa im postaráte o domáce zvieratko či záhradu.

hostel

Tip #4: Cestujte mimo sezóny 

Cestovanie mimo sezóny vám prinesie hneď niekoľko výhod. Práve vtedy je najlepšia šanca, že zoženiete najlacnejšie letenky. Zároveň aj poskytovatelia ubytovania ponúkajú svoje kapacity za nižšie ceny ako počas hlavnej sezóny. Ak teda cestujete do zahraničia a nie je to napríklad kvôli dovolenke na pláži, mimo sezóny si cestovanie môžete užiť ešte lepšie – a to navyše bez zástupov všadeprítomných tlačiacich sa turistov. Vyhnite sa samozrejme aj cestovaniu počas sviatkov, ako sú Vianoce či Veľká noc a rovnako aj cestovaniu počas víkendov.   

Tip #5: Ušetriť sa dá aj na strave 

Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale jedným z najväčších výdavkov na cestovanie je aj strava. Najmä pokiaľ máte namierené do drahších destinácií. V tom prípade sa vyhýbajte nielen reštauráciám, ale napríklad aj nákupu jedla na letisku. Tam sú ceny naozaj premrštené. Pokiaľ je to možné, pripravte si jedlo so sebou. Samozrejme, tradičné jedlá v každej destinácii treba ochutnať – v tom prípade však stavte na street food alebo reštaurácie mimo centra, ktoré navštevujú hlavne domáci.

Takže, vychutnajte si dobrodružstvo v zahraničí za pár eur! A ešte jedna malá rada na záver: Kdekoľvek cestujete, určite pred cestou nezabudnite na  kvalitné cestovné poistenie. Akákoľvek malá nehoda či zranenie na ceste vám ju totiž v zahraničí dokáže predražiť tak, že dodržanie všetkých predchádzajúcich tipov by vyšlo navnivoč. Ak si neviete poradiť, ako vybaviť cestovné poistenie, naši špecialisti zo Superpoistenie.sk vám s tým radi poradia.

V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • Jadranské more v Chorvátsku
    24. mája 2023|Daniel Výcha
    Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

    Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

  • lietadlo v oblakoch
    14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
    Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

    Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


  • kam_na_dovolenku_
    29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

    Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

  • dopravni-nehoda-trojuhelnik
    25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

    Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

  • dovolená a brigáda v letních dnech
    21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

    Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

  • obsah autolekárničky
    17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

    V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

  • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

    Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

  • dopravná nehoda
    07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

    Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

  • let-letadlem
    31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
    Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

    Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

  • povinna-vybava-motorka
    28. marca 2023|Daniel Výcha
    Povinná výbava pre motocykle

    Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.