čakanie muža na lietadlo v hale na letisku

5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

15. 8. 2023
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

Lacné letenky: Ako ich získať?

#1 Hľadajte letenky na osvedčených portáloch

Najlacnejšie letenky hľadajte v prvom rade na stránkach na vyhľadávanie leteniek. V porovnaní so stránkami leteckých spoločností vám spravidla poskytnú lepšie ceny, rôzne kombinácie letov, prípadne väčšie množstvo dostupných letov v rôznych dátumoch. 

Najzaujímavejšie ponuky nájdete predovšetkým na týchto portáloch


 • Pelikan.sk – najznámejší portál na vyhľadávanie leteniek na Slovensku. Okrem akciových leteniek na ňom nájdete aj ponuku výhodných pobytov, služby prenájmu vozidiel a ďalšie cestovateľské služby. 

 • Kiwi.com – český internetový vyhľadávač leteniek po celom svete. Zameriava sa na prepájanie letov spoločností, ktoré spolu bežne nespolupracujú.

 • ScyScanner.net – britský portál, jeden z najznámejších vyhľadávačov leteniek na svete, ktorý ponúka podobné služby ako Pelikán, na orientáciu v ňom však už potrebujete angličtinu. 

 • Kayak.com – stránka americkej online cestovnej kancelárie ponúka podobné služby, navyše aj možnosť vyhľadávania vlakových a autobusových spojov.

 • Google Flights – ďalšia zaujímavá možnosť priamo z dielne firmy Google, ktorá umožňuje online rezervácie letov prostredníctvom tretích spoločností.  


Lacné letenky mnohokrát nájdete aj vo vybraných facebookových skupinách či na stránkach alebo sociálnych sieťach samotných leteckých spoločností, ktoré častokrát robia bleskové výpredaje. Zaujímavý je napríklad vyhľadávač Ryanair Fare Finder, kde nájdete Ryanair lacné letenky. Rozhodne sa oplatí sledovať aj rôznych cestovateľov, ktorí radi upozorňujú ostatných na možnosti výhodných letov.

Boarding pass - letenky Bratislava - Atény

#2 Kľúčové je načasovanie

Základom lacného cestovania je flexibilita. Nefixujte sa na konkrétny dátum. Naplánujte si  svoju dovolenku tak, aby ste mohli svoj prílet či odlet o pár dní posunúť. Aj párdňový posun vám totiž môže ušetriť desiatky až stovky eur. Samozrejme, ideálne je cestovať mimo sezóny.

Nákup leteniek s príliš veľkým časovým predstihom nemusí byť vôbec výhodný. Skôr ušetríte pri last-minute ponukách. Ak vám však záleží na tom, aby ste sa dostali do konkrétnej destinácie, podľa analýz Facecompare.com je ideálny čas na nákup medzinárodných leteniek v rozmedzí 5 až 1,5 mesiaca pred odletom. Letenky v tomto časovom rozpätí sú štatisticky najlacnejšie. 

#3 Nevyhýbajte sa menším letiskám

Každé veľké svetové mesto má viacero letísk. Tie menšie majú lacnejšie poplatky, a preto môžu predávať lacnejšie letenky. Hoci nepriletíte priamo do cieľového mesta, miestna doprava nie je tak drahá, aby sa to neoplatilo. Samozrejme, náklady na miestnu dopravu si do celkových nákladov započítajte, aby ste vedeli porovnať, či sa vám takýto spôsob cestovania naozaj vyplatí. 

Z najbližších letísk sú výhodné najmä Bratislava, Košice, Brno, Ostrava, Praha, Viedeň, Budapešť, Krakow či Katowice, odkiaľ lietajú nízkonákladové spoločnosti Ryanair a Wizzair.

#4 Lietajte s prestupom

Aj keď priamy let je bezpochyby najpohodlnejší, nemusí byť aj najlacnejší. Pri dlhších trasách najviac ušetríte, ak využijete kombináciu leteckých spoločností. Na jednej trase využite nízkonákladovú spoločnosť a na ďalšej klasickú spoločnosť. Vďaka tejto kombinácii ušetríte aj niekoľko desiatok percent v porovnaní s priamym letom jednou spoločnosťou. 


Samozrejme, takýmto spôsobom ušetríte peniaze, ale rozhodne nie čas. Každým prestupom sa čas potrebný na cestu predlžuje. Ak plánujete po cieľovej krajine cestovať, skúste si zvoliť odlet z iného mesta, než do ktorého priletíte.

#5 Nastavte si vyhľadávacieho agenta

Ak túžite navštíviť niektorú destináciu dlhodobo, rozhodne sa vám oplatí nastaviť si na stránkach vyhľadávacích agentov (známych tiež ako strážne psy), ktorí vám vystopujú najvýhodnejšiu letenku podľa vašich inštrukcií. Nastavíte si notifikácie a informácia o nižšej cene vám už neujde. Môžete si ich využiť na stránkach leteckých spoločností, vyhľadávačoch alebo priamo prostredníctvom služby Airfarewatchdog.

Výhodný let lietadlom: Neverte všetkým mýtom

Ak ste na internete narazili na články, ktoré vám odporúčajú kupovať letenky v konkrétny deň a hodinu, napríklad v utorok o tretej, neverte im. Podobne ani radám o tom, ako hľadať letenky v režime inkognito. Na kúpenie lacnej letenky neexistuje žiadny konkrétny mesiac, deň či hodina.

Pri kúpe leteniek predovšetkým porovnávajte. Nekupujte si prvú letenku, na ktorú na webových stránkach narazíte. Hľadajte, pátrajte, kombinujte. Práve to je cesta, ktorá vás povedie k najlacnejším letenkám.

S poistením sa cestuje ešte lepšie

Zaplatili ste za letenku a nastali nečakané udalosti, kvôli ktorým nemôžete odcestovať? V tom prípade vás ochraní poistenie storna letenky. Vďaka nemu vám poisťovňa preplatí storno poplatky, ktoré často predstavujú až 80 % zaplatenej ceny letenky. Poistenie storna letenky však nie je jediným poistením, ktoré vás pri cestách do zahraničia ochráni. Výlet do zahraničia rozhodne neplánujte bez kvalitného cestovného poistenia


Cestujte naplno

Nikdy neviete, aké udalosti vás na cestách stretnú a s poistením znížite riziko finančných ťažkostí v prípade neočakávaných udalostí. 

Uzavrite si cestovné poistenie cez našu online kalkulačku a cestujte s väčším pocitom bezpečia


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.