čakanie muža na lietadlo v hale na letisku

5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

15. 8. 2023
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

Lacné letenky: Ako ich získať?

#1 Hľadajte letenky na osvedčených portáloch

Najlacnejšie letenky hľadajte v prvom rade na stránkach na vyhľadávanie leteniek. V porovnaní so stránkami leteckých spoločností vám spravidla poskytnú lepšie ceny, rôzne kombinácie letov, prípadne väčšie množstvo dostupných letov v rôznych dátumoch. 

Najzaujímavejšie ponuky nájdete predovšetkým na týchto portáloch


 • Pelikan.sk – najznámejší portál na vyhľadávanie leteniek na Slovensku. Okrem akciových leteniek na ňom nájdete aj ponuku výhodných pobytov, služby prenájmu vozidiel a ďalšie cestovateľské služby. 

 • Kiwi.com – český internetový vyhľadávač leteniek po celom svete. Zameriava sa na prepájanie letov spoločností, ktoré spolu bežne nespolupracujú.

 • ScyScanner.net – britský portál, jeden z najznámejších vyhľadávačov leteniek na svete, ktorý ponúka podobné služby ako Pelikán, na orientáciu v ňom však už potrebujete angličtinu. 

 • Kayak.com – stránka americkej online cestovnej kancelárie ponúka podobné služby, navyše aj možnosť vyhľadávania vlakových a autobusových spojov.

 • Google Flights – ďalšia zaujímavá možnosť priamo z dielne firmy Google, ktorá umožňuje online rezervácie letov prostredníctvom tretích spoločností.  


Lacné letenky mnohokrát nájdete aj vo vybraných facebookových skupinách či na stránkach alebo sociálnych sieťach samotných leteckých spoločností, ktoré častokrát robia bleskové výpredaje. Zaujímavý je napríklad vyhľadávač Ryanair Fare Finder, kde nájdete Ryanair lacné letenky. Rozhodne sa oplatí sledovať aj rôznych cestovateľov, ktorí radi upozorňujú ostatných na možnosti výhodných letov.

Boarding pass - letenky Bratislava - Atény

#2 Kľúčové je načasovanie

Základom lacného cestovania je flexibilita. Nefixujte sa na konkrétny dátum. Naplánujte si  svoju dovolenku tak, aby ste mohli svoj prílet či odlet o pár dní posunúť. Aj párdňový posun vám totiž môže ušetriť desiatky až stovky eur. Samozrejme, ideálne je cestovať mimo sezóny.

Nákup leteniek s príliš veľkým časovým predstihom nemusí byť vôbec výhodný. Skôr ušetríte pri last-minute ponukách. Ak vám však záleží na tom, aby ste sa dostali do konkrétnej destinácie, podľa analýz Facecompare.com je ideálny čas na nákup medzinárodných leteniek v rozmedzí 5 až 1,5 mesiaca pred odletom. Letenky v tomto časovom rozpätí sú štatisticky najlacnejšie. 

#3 Nevyhýbajte sa menším letiskám

Každé veľké svetové mesto má viacero letísk. Tie menšie majú lacnejšie poplatky, a preto môžu predávať lacnejšie letenky. Hoci nepriletíte priamo do cieľového mesta, miestna doprava nie je tak drahá, aby sa to neoplatilo. Samozrejme, náklady na miestnu dopravu si do celkových nákladov započítajte, aby ste vedeli porovnať, či sa vám takýto spôsob cestovania naozaj vyplatí. 

Z najbližších letísk sú výhodné najmä Bratislava, Košice, Brno, Ostrava, Praha, Viedeň, Budapešť, Krakow či Katowice, odkiaľ lietajú nízkonákladové spoločnosti Ryanair a Wizzair.

#4 Lietajte s prestupom

Aj keď priamy let je bezpochyby najpohodlnejší, nemusí byť aj najlacnejší. Pri dlhších trasách najviac ušetríte, ak využijete kombináciu leteckých spoločností. Na jednej trase využite nízkonákladovú spoločnosť a na ďalšej klasickú spoločnosť. Vďaka tejto kombinácii ušetríte aj niekoľko desiatok percent v porovnaní s priamym letom jednou spoločnosťou. 


Samozrejme, takýmto spôsobom ušetríte peniaze, ale rozhodne nie čas. Každým prestupom sa čas potrebný na cestu predlžuje. Ak plánujete po cieľovej krajine cestovať, skúste si zvoliť odlet z iného mesta, než do ktorého priletíte.

#5 Nastavte si vyhľadávacieho agenta

Ak túžite navštíviť niektorú destináciu dlhodobo, rozhodne sa vám oplatí nastaviť si na stránkach vyhľadávacích agentov (známych tiež ako strážne psy), ktorí vám vystopujú najvýhodnejšiu letenku podľa vašich inštrukcií. Nastavíte si notifikácie a informácia o nižšej cene vám už neujde. Môžete si ich využiť na stránkach leteckých spoločností, vyhľadávačoch alebo priamo prostredníctvom služby Airfarewatchdog.

Výhodný let lietadlom: Neverte všetkým mýtom

Ak ste na internete narazili na články, ktoré vám odporúčajú kupovať letenky v konkrétny deň a hodinu, napríklad v utorok o tretej, neverte im. Podobne ani radám o tom, ako hľadať letenky v režime inkognito. Na kúpenie lacnej letenky neexistuje žiadny konkrétny mesiac, deň či hodina.

Pri kúpe leteniek predovšetkým porovnávajte. Nekupujte si prvú letenku, na ktorú na webových stránkach narazíte. Hľadajte, pátrajte, kombinujte. Práve to je cesta, ktorá vás povedie k najlacnejším letenkám.

S poistením sa cestuje ešte lepšie

Zaplatili ste za letenku a nastali nečakané udalosti, kvôli ktorým nemôžete odcestovať? V tom prípade vás ochraní poistenie storna letenky. Vďaka nemu vám poisťovňa preplatí storno poplatky, ktoré často predstavujú až 80 % zaplatenej ceny letenky. Poistenie storna letenky však nie je jediným poistením, ktoré vás pri cestách do zahraničia ochráni. Výlet do zahraničia rozhodne neplánujte bez kvalitného cestovného poistenia


Cestujte naplno

Nikdy neviete, aké udalosti vás na cestách stretnú a s poistením znížite riziko finančných ťažkostí v prípade neočakávaných udalostí. 

Uzavrite si cestovné poistenie cez našu online kalkulačku a cestujte s väčším pocitom bezpečia


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • 11. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako prekonať časový posun?

  Spoznávanie vzdialenejších kultúr a miest sa často nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. Preto sa na časový posun vopred pripravte. Umožní vám to vyrovnať sa s ním, a svoju dovolenku si tak užijete bez obmedzení.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • žena na letisku s kufrom v ruke
  28. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poškodenie alebo strata batožiny leteckou spoločnosťou: Ako postupovať?

  Ak ste niekedy cestovali letecky, viete, že letecké spoločnosti niekedy nemanipulujú s batožinou celkom citlivo. To, že ste docestovali v poriadku do cieľa vy, ešte neznamená, že rovnaké šťastie mal aj váš cestovný kufor. Život vám dokáže poriadne skomplikovať aj stratená batožina. Viete, čo robiť, ak počas cesty došlo k poškodeniu alebo strate batožiny?

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • nádherné mesto Krumlov v Českej republike
  15. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Pamiatky v Česku: Tieto by ste rozhodne mali navštíviť

  Túžite cestovať, ale na dlhé cesty nemáte čas alebo chuť? Susedná Česká republika ponúka množstvo krásnych cieľov, ktoré si užijete vo dvojici alebo v podobe rodinného výletu. Podobný jazyk, priateľský susedný národ, skvelá strava – to všetko robí z Česka mimoriadne obľúbenú destináciu Slovákov.