Ako nájsť lacné letenky?

ako nájsť lacné letenky

Situácia v leteckom biznise rozhodne nie je ružová. Len pomaly sa nad našimi hlavami opäť objavujú šrámy po lietadlách. No a letecké spoločnosti potrebujú opäť naštartovať cestovný ruch. A hoci je aktuálne o niečo zložitejšie zaletieť si na druhý koniec sveta za pár eur, tak cenová vojna a atraktívne ponuky stále nevymizli. A môžete ich využiť.

Kedy je správny čas?

Nie vždy platí, že najlacnejšie letky sú tie, ktoré si rezervujete dlhodobo dopredu. Nákup leteniek príliš skoro nemusí byť vôbec výhodný. Ak sa rozhodnete ale príliš neskoro, môžete zaplatiť dokonca násobne viac. Podľa analýz facecompare.com by ste mali nákup leteniek smerovať na dobu nie skôr ako 5 mesiacov a nie neskôr než 1,5 mesiaca pred odletom. Vtedy získate najvýhodnejšiu cenu a letenky sú v tomto časovom rozmedzí najvýhodnejšie.

Menšie letiská stoja menej

Každé veľké svetové mesto má viacero letísk. No a tie menšie samozrejme majú lacnejšie poplatky a tým pádom predávajú aj lacnejšie letenky. Nepriletíte priamo do mesta, ale miestna doprava nie je tak drahá, aby sa to neoplatilo. Výhodné je sledovať aj odchodné letiská. Pozrite si všetky okolité letiská ako Viedeň (VIE), Mníchov (MUC) a obe berlínske letiská (BER). V niektorých prípadoch sa oplatí pozrieť aj o Norimberg (NUE), Drážďany (DRS), Lipsko (LEJ) alebo Budapešť (BUD). Veľmi výhodný je aj Krakov (KRK) alebo Katovice (KTW).

Rezervujte si všetky lety naraz

Ďalší zo zlatých pravidiel znie, majte všetky lety ideálne na jednej letenke. Ak kupujete letenky zvlášť, nevzťahuje sa na vás ochrana v prípade meškania nadväzujúcich letov a cesta sa môže dramaticky predražiť.

kde hladat lacne letenky

Využite akcie

Tých je vždy viac ak dosť. Aj aerolinky prichádzajú s radom zľavových akcií, ktoré môžete využiť. Kde na ne narazíte? Trebárs priamo na ich webe, rovnako ako nie je nič neobvyklé ani to, ak dané akcie zverejňujú rôzni cestovatelia. A to s cieľom upozorniť ostatných na možnosti výhodného letu. Aj keď sa letí do celkom luxusnej destinácie, nemusí to znamenať, že za let dáte viac, ako je nevyhnutné. Aj to je jedno veľké plus. Zvlášť pre tých, ktorí hľadajú možnosť výhodných ciest nielen za poznaním, ale aj za oddychom.

Lietajte počas práce

Spraviť si voľno počas pracovných dní má dve výhody. Prvým je, že namiesto práce oddychujete a tým druhým sú lacné letenky.  Ak chcete kúpiť lacno letenku, venujte pozornosť aj správnemu dňu. Kvôli business cestujúcim sú letenky najlacnejšie v utorok, stredu a sobotu. Najdrahšie letenky sú ráno a večer, keďže cestujúci podnikatelia sa chcú po rokovaní väčšinou v ten istý deň ešte vrátiť domov. Rovnako v čase prázdnin, či už ide o letnú či jarné bývajú letenky drahšie. Zvážte to pri nákupoch. 

Nebojte sa prestúpiť

Za pohodlie sa platí, no ak znesiete trochu menšie pohodlie ako priame lety, budete cestovať lacno. Trik ako ma letenky za babku je spojený s možnosťou počas letu prestúpiť. Nie vždy je priamy let nutne tým najlacnejším. Zvyčajne platí, že najviac ušetríte,  keď využijete nízko-nákladovú spoločnosť na jednej trase a druhú spoločnosť na trase ďalšej. Ušetríme vďaka tejto kombinácii aj niekoľko desiatok percent, než ak by sme volili priamy let so spoločnosťou, ktorá konkrétny dve vybrané mestá svojimi lietadlami spája. Aj táto možnosť cesty je v súčasnej dobe celkom vyhľadávaná, čo logicky znamená možnú úsporu aj pre vás.

Oplatí sa poistenie

Čím je situácia neistejšia, tým viac sa oplatí poistenia. V tomto prípade poistenie storna, ktoré je možné využiť aj na letenky. Pri akciových letenkách pritom často nie je možná ich výmena, alebo zmena mena, presun termínu. No a vy nikdy neviete, čo sa vám môže stať, alebo aká bude situácia vo svete. Storno môžete uplatniť napríklad aj vtedy, ak sa v krajine, kam ste mali vycestovať náhle zhorší situácia a budete musieť cestu zrušiť. Takéto poistenie vám určite ochráni peniaze.

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2