Ako prekonať časový posun?

Ako prekonať časový posun?

Spoznávanie ďalekých kultúr a miest sa nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. No a nikto nechce prísť do vysnívanej destinácie a krajiny a namiesto zážitkov iba snívať. Preto je dobré pripraviť sa na časový posun zvaný jet lag a vyrovnať sa s ním čo najlepšie, aby ste si užili dovolenku bez obmedzení.

Jet lag nie je len o časovom pásme

Nielen časový posun stojí za problémami, ktoré nazývame jet lag. Súčasťou biorytmu každého človeka sú reakcie na svetlo a tmu v pravidelnom striedaní. Narušenie je síce hlavnou príčinou, nemusí byť ale príčinou jedinou. Problémom je aj samotné prostredie lietadlá, predovšetkým množstvo kyslíka v kabíne, vlhkosť vzduchu a klimatizačné jednotky. Jet leg teda možno charakterizovať ako únavu, vyčerpanie, bolesti hlavy, žalúdočné ťažkosti, dezorientáciu, dehydratáciu, nespavosť. Ľudia sú podráždení, cítia stres, úzkosť a nemôžu sa sústrediť. Problémy môžu pretrvávať aj niekoľko dní. Je skutočne nepríjemné, keď vám jet lag ukradne niekoľko dní z vašej vysnívanej dovolenky. No dá sa to zmeniť.

Pripravte sa pred nástupom do lietadla

Ešte než nastúpite do lietadla, chvíľu si zacvičte. Naťahujte sa tiež v priebehu celého letu. Približne raz za hodinu precvičujte horné a dolné končatiny krúživými pohybmi a ďalšími jednoduchými cvikmi tak, aby sa vám rozprúdila krv.

Občas vstaňte a prejdite sa uličkou. Striedavo sa stavajte na päty a na špičky, čím tiež podporíte krvný obeh. Inak by totiž mohlo dochádzať k vzniku opuchov, kŕčových žíl, či dokonca hlbokej žilovej trombózy. Prípadným opuchom zabránite aj nosením elastických kompresných podkolienok alebo ponožiek.

Podporte imunitu

Následkom jet lagu klesá aj imunita, takže ju čo najskôr naštartujte. Bude super, ak hneď prvý deň svojho pobytu vyrazíte von na slnko a budete sa čo najviac hýbať. Ak sa vám nebude chcieť opúšťať hotelový areál, prejdite sa aspoň k bazénu. Alebo si zaskočte do niektorej z miestnych reštaurácií, doprajte si miestne delikatesy a nasajte atmosféru. Pre istotu zvýšte denný príjem vitamínov.

Prvá pomoc

Neplánujte si náročné výlety hneď na prvé dni. Zvoľte pokojnejší program, ale snažte sa byť čo najviac na slnku a čerstvom vzduchu. Skúsenosti hovoria, že pomáha aj ľahšia športová aktivita ako je prechádzka alebo plávanie. Pozor však na ostré slnečné lúče. Pokúste sa čo najskôr dodržať večerné zaspávanie podľa nového času. Hneď po prílete nesmerujte vaše kroky do spálne, ale von. Ak je vám z únavy skutočne nevoľno, spánok si počas prvého dňa dovoliť môžete. Skúste ale spať len jednu hodinu. To pomôže pre regeneráciu a dovolí vám zaspať skôr večer. A zaspávať vo večerných hodinách podľa nového času je najlepším spôsobom, ako zvládnuť časový posun.

Pite dostatok vody a čaju

Počas letu nezabúdajte na dodržiavanie pitného režimu. Zníženie tlaku vzduchu v lietadle totiž prispieva k dehydratácii, a tá je tiež jednou z príčin pásmovej choroby. Na čas úplne vynechajte alkohol a kávu. Nielenže odvodňujú organizmus, ale tiež vás zbytočne udržujú v bdelom stave. Výborne pomáha čaj Yerba maté, ktorý robí dobre celému telu, je známy svojimi posilňujúcimi a stimulačnými účinkami. Navyše je veľmi osviežujúci, a tak vám hneď ráno dodá potrebnú energiu a navodí dobrú náladu. Blahodarné účinky má aj ginkgo biloba, ktoré navodzuje telesnú i duševnú pohodu.

Vyskúšať môžete aj ženšen, ktorý pozitívne pôsobí na obehový systém a zvyšuje odolnosť organizmu pri vypätí a preťažení. Pre lepší spánok si pripravte bylinný čaj s obsahom valeriány lekárskej, levandule alebo harmančeka. Začnite s jeho popíjaním radšej už pár večerov pred odletom na dovolenku. Niektoré bylinné prostriedky totiž nemusia účinkovať okamžite.

Osprchujte sa

To je po prílete prirodzené, ale voľte správnu sprchu. Chladná sprcha ráno vás prebudí oveľa lepšie ako šálka kávy. Studená sprcha zlepšuje krvný obeh, zvyšuje tepovú frekvenciu a uvoľňuje svalové napätie, navyše pomáha na stuhnutý krk či bolesti chrbta.

Naopak teplá sprcha pred spaním pomôže zvýšiť produkciu melatonínu, hormónu podporujúceho spánok.

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2