Ako prekonať časový posun?

9. 9. 2020
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Spoznávanie ďalekých kultúr a miest sa nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. No a nikto nechce prísť do vysnívanej destinácie a krajiny a namiesto zážitkov iba snívať. Preto je dobré pripraviť sa na časový posun zvaný jet lag a vyrovnať sa s ním čo najlepšie, aby ste si užili dovolenku bez obmedzení.

Jet lag nie je len o časovom pásme

Nielen časový posun stojí za problémami, ktoré nazývame jet lag. Súčasťou biorytmu každého človeka sú reakcie na svetlo a tmu v pravidelnom striedaní. Narušenie je síce hlavnou príčinou, nemusí byť ale príčinou jedinou. Problémom je aj samotné prostredie lietadlá, predovšetkým množstvo kyslíka v kabíne, vlhkosť vzduchu a klimatizačné jednotky. Jet leg teda možno charakterizovať ako únavu, vyčerpanie, bolesti hlavy, žalúdočné ťažkosti, dezorientáciu, dehydratáciu, nespavosť. Ľudia sú podráždení, cítia stres, úzkosť a nemôžu sa sústrediť. Problémy môžu pretrvávať aj niekoľko dní. Je skutočne nepríjemné, keď vám jet lag ukradne niekoľko dní z vašej vysnívanej dovolenky. No dá sa to zmeniť.

Pripravte sa pred nástupom do lietadla

Ešte než nastúpite do lietadla, chvíľu si zacvičte. Naťahujte sa tiež v priebehu celého letu. Približne raz za hodinu precvičujte horné a dolné končatiny krúživými pohybmi a ďalšími jednoduchými cvikmi tak, aby sa vám rozprúdila krv.

Občas vstaňte a prejdite sa uličkou. Striedavo sa stavajte na päty a na špičky, čím tiež podporíte krvný obeh. Inak by totiž mohlo dochádzať k vzniku opuchov, kŕčových žíl, či dokonca hlbokej žilovej trombózy. Prípadným opuchom zabránite aj nosením elastických kompresných podkolienok alebo ponožiek.

Podporte imunitu

Následkom jet lagu klesá aj imunita, takže ju čo najskôr naštartujte. Bude super, ak hneď prvý deň svojho pobytu vyrazíte von na slnko a budete sa čo najviac hýbať. Ak sa vám nebude chcieť opúšťať hotelový areál, prejdite sa aspoň k bazénu. Alebo si zaskočte do niektorej z miestnych reštaurácií, doprajte si miestne delikatesy a nasajte atmosféru. Pre istotu zvýšte denný príjem vitamínov.

Prvá pomoc

Neplánujte si náročné výlety hneď na prvé dni. Zvoľte pokojnejší program, ale snažte sa byť čo najviac na slnku a čerstvom vzduchu. Skúsenosti hovoria, že pomáha aj ľahšia športová aktivita ako je prechádzka alebo plávanie. Pozor však na ostré slnečné lúče. Pokúste sa čo najskôr dodržať večerné zaspávanie podľa nového času. Hneď po prílete nesmerujte vaše kroky do spálne, ale von. Ak je vám z únavy skutočne nevoľno, spánok si počas prvého dňa dovoliť môžete. Skúste ale spať len jednu hodinu. To pomôže pre regeneráciu a dovolí vám zaspať skôr večer. A zaspávať vo večerných hodinách podľa nového času je najlepším spôsobom, ako zvládnuť časový posun.

Pite dostatok vody a čaju

Počas letu nezabúdajte na dodržiavanie pitného režimu. Zníženie tlaku vzduchu v lietadle totiž prispieva k dehydratácii, a tá je tiež jednou z príčin pásmovej choroby. Na čas úplne vynechajte alkohol a kávu. Nielenže odvodňujú organizmus, ale tiež vás zbytočne udržujú v bdelom stave. Výborne pomáha čaj Yerba maté, ktorý robí dobre celému telu, je známy svojimi posilňujúcimi a stimulačnými účinkami. Navyše je veľmi osviežujúci, a tak vám hneď ráno dodá potrebnú energiu a navodí dobrú náladu. Blahodarné účinky má aj ginkgo biloba, ktoré navodzuje telesnú i duševnú pohodu.

Vyskúšať môžete aj ženšen, ktorý pozitívne pôsobí na obehový systém a zvyšuje odolnosť organizmu pri vypätí a preťažení. Pre lepší spánok si pripravte bylinný čaj s obsahom valeriány lekárskej, levandule alebo harmančeka. Začnite s jeho popíjaním radšej už pár večerov pred odletom na dovolenku. Niektoré bylinné prostriedky totiž nemusia účinkovať okamžite.

Osprchujte sa

To je po prílete prirodzené, ale voľte správnu sprchu. Chladná sprcha ráno vás prebudí oveľa lepšie ako šálka kávy. Studená sprcha zlepšuje krvný obeh, zvyšuje tepovú frekvenciu a uvoľňuje svalové napätie, navyše pomáha na stuhnutý krk či bolesti chrbta.

Naopak teplá sprcha pred spaním pomôže zvýšiť produkciu melatonínu, hormónu podporujúceho spánok.


V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • žena na letisku s kufrom v ruke
  28. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poškodenie alebo strata batožiny leteckou spoločnosťou: Ako postupovať?

  Ak ste niekedy cestovali letecky, viete, že letecké spoločnosti niekedy nemanipulujú s batožinou celkom citlivo. To, že ste docestovali v poriadku do cieľa vy, ešte neznamená, že rovnaké šťastie mal aj váš cestovný kufor. Život vám dokáže poriadne skomplikovať aj stratená batožina. Viete, čo robiť, ak počas cesty došlo k poškodeniu alebo strate batožiny?

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • nádherné mesto Krumlov v Českej republike
  15. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Pamiatky v Česku: Tieto by ste rozhodne mali navštíviť

  Túžite cestovať, ale na dlhé cesty nemáte čas alebo chuť? Susedná Česká republika ponúka množstvo krásnych cieľov, ktoré si užijete vo dvojici alebo v podobe rodinného výletu. Podobný jazyk, priateľský susedný národ, skvelá strava – to všetko robí z Česka mimoriadne obľúbenú destináciu Slovákov.

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.