Ako prekonať časový posun?

9. 9. 2020
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Spoznávanie ďalekých kultúr a miest sa nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. No a nikto nechce prísť do vysnívanej destinácie a krajiny a namiesto zážitkov iba snívať. Preto je dobré pripraviť sa na časový posun zvaný jet lag a vyrovnať sa s ním čo najlepšie, aby ste si užili dovolenku bez obmedzení.

Jet lag nie je len o časovom pásme

Nielen časový posun stojí za problémami, ktoré nazývame jet lag. Súčasťou biorytmu každého človeka sú reakcie na svetlo a tmu v pravidelnom striedaní. Narušenie je síce hlavnou príčinou, nemusí byť ale príčinou jedinou. Problémom je aj samotné prostredie lietadlá, predovšetkým množstvo kyslíka v kabíne, vlhkosť vzduchu a klimatizačné jednotky. Jet leg teda možno charakterizovať ako únavu, vyčerpanie, bolesti hlavy, žalúdočné ťažkosti, dezorientáciu, dehydratáciu, nespavosť. Ľudia sú podráždení, cítia stres, úzkosť a nemôžu sa sústrediť. Problémy môžu pretrvávať aj niekoľko dní. Je skutočne nepríjemné, keď vám jet lag ukradne niekoľko dní z vašej vysnívanej dovolenky. No dá sa to zmeniť.

Pripravte sa pred nástupom do lietadla

Ešte než nastúpite do lietadla, chvíľu si zacvičte. Naťahujte sa tiež v priebehu celého letu. Približne raz za hodinu precvičujte horné a dolné končatiny krúživými pohybmi a ďalšími jednoduchými cvikmi tak, aby sa vám rozprúdila krv.

Občas vstaňte a prejdite sa uličkou. Striedavo sa stavajte na päty a na špičky, čím tiež podporíte krvný obeh. Inak by totiž mohlo dochádzať k vzniku opuchov, kŕčových žíl, či dokonca hlbokej žilovej trombózy. Prípadným opuchom zabránite aj nosením elastických kompresných podkolienok alebo ponožiek.

Podporte imunitu

Následkom jet lagu klesá aj imunita, takže ju čo najskôr naštartujte. Bude super, ak hneď prvý deň svojho pobytu vyrazíte von na slnko a budete sa čo najviac hýbať. Ak sa vám nebude chcieť opúšťať hotelový areál, prejdite sa aspoň k bazénu. Alebo si zaskočte do niektorej z miestnych reštaurácií, doprajte si miestne delikatesy a nasajte atmosféru. Pre istotu zvýšte denný príjem vitamínov.

Prvá pomoc

Neplánujte si náročné výlety hneď na prvé dni. Zvoľte pokojnejší program, ale snažte sa byť čo najviac na slnku a čerstvom vzduchu. Skúsenosti hovoria, že pomáha aj ľahšia športová aktivita ako je prechádzka alebo plávanie. Pozor však na ostré slnečné lúče. Pokúste sa čo najskôr dodržať večerné zaspávanie podľa nového času. Hneď po prílete nesmerujte vaše kroky do spálne, ale von. Ak je vám z únavy skutočne nevoľno, spánok si počas prvého dňa dovoliť môžete. Skúste ale spať len jednu hodinu. To pomôže pre regeneráciu a dovolí vám zaspať skôr večer. A zaspávať vo večerných hodinách podľa nového času je najlepším spôsobom, ako zvládnuť časový posun.

Pite dostatok vody a čaju

Počas letu nezabúdajte na dodržiavanie pitného režimu. Zníženie tlaku vzduchu v lietadle totiž prispieva k dehydratácii, a tá je tiež jednou z príčin pásmovej choroby. Na čas úplne vynechajte alkohol a kávu. Nielenže odvodňujú organizmus, ale tiež vás zbytočne udržujú v bdelom stave. Výborne pomáha čaj Yerba maté, ktorý robí dobre celému telu, je známy svojimi posilňujúcimi a stimulačnými účinkami. Navyše je veľmi osviežujúci, a tak vám hneď ráno dodá potrebnú energiu a navodí dobrú náladu. Blahodarné účinky má aj ginkgo biloba, ktoré navodzuje telesnú i duševnú pohodu.

Vyskúšať môžete aj ženšen, ktorý pozitívne pôsobí na obehový systém a zvyšuje odolnosť organizmu pri vypätí a preťažení. Pre lepší spánok si pripravte bylinný čaj s obsahom valeriány lekárskej, levandule alebo harmančeka. Začnite s jeho popíjaním radšej už pár večerov pred odletom na dovolenku. Niektoré bylinné prostriedky totiž nemusia účinkovať okamžite.

Osprchujte sa

To je po prílete prirodzené, ale voľte správnu sprchu. Chladná sprcha ráno vás prebudí oveľa lepšie ako šálka kávy. Studená sprcha zlepšuje krvný obeh, zvyšuje tepovú frekvenciu a uvoľňuje svalové napätie, navyše pomáha na stuhnutý krk či bolesti chrbta.

Naopak teplá sprcha pred spaním pomôže zvýšiť produkciu melatonínu, hormónu podporujúceho spánok.


V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • luxusné auto značky Ferrari
    29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
    Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

    Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

  • prípojka na vozík
    22. augusta 2023|Daniel Výcha
    PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

    Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

  • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
    15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
    5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

    Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

  • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
    11. augusta 2023|Daniel Výcha
    Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

    Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

  • obdobi-destu-bali
    07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
    Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

    Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

  • autodoplnky - držiak na mobil
    31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
    6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

    Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

  • vlny na pláži
    25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

    Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

  • dovolenka v Tatrách
    19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

    Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.

  • asistenční služby
    16. júla 2023|Martina Pisarčíková
    Využitie asistenčných služieb pri nehode

    Poistenie už dnes neslúži len na krytie škôd, ale funguje aj ako dobrý priateľ, ktorého spoznáte v núdzi. Vďaka asistenčným službám sa podarí odstrániť každú nehodu aj poruchu, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Práve preto poisťovne neustále inovujú a zlepšujú segment asistenčných služieb.

  • povinne-ruceni-motorka
    11. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Najlepšie PZP na motorku: Ako si vybrať?

    Rovnako ako pre automobil, aj pre motocykel potrebujete povinné zmluvné poistenie. Ak vlastníte motorku, platné poistenie musíte mať uzatvorené ešte predtým, ako s ňou vyrazíte na cesty. Zákon sa vzťahuje na všetky druhy motocyklov bez výnimky - od malej babety až po Harley-Davidson.