Ako prekonať časový posun?

11. 3. 2024
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Spoznávanie vzdialenejších kultúr a miest sa často nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. Preto sa na časový posun vopred pripravte. Umožní vám to vyrovnať sa s ním, a svoju dovolenku si tak užijete bez obmedzení.

Jet lag: Čo to je?

Jet lag je vlastne pásmová choroba. Je to stav, ktorý bežne nastáva pri cestovaní cez rôzne časové pásma a vzniká narušením prirodzeného rytmu tela, na ktorý sme navyknutí. Povedané ľudskou rečou, cestovanie cez rôzne časové pásma vlastne pomýli naše vnútorné hodiny, posunie čas bdenia a spánku, čím náš organizmus zmätie.

Príznaky jet lagu

Medzi najčastejšie symptómy, ktoré sprevádzajú pásmovú chorobu, patria predovšetkým:

  • únava, podráždenosť, letargia,

  • ospalosť, nespavosť,

  • pocit miernej dezorientácie,

  • mierne tráviace problémy (napr. nevoľnosť, hnačka).

Treba však povedať, že tieto príznaky sú spravidla mierne. Ak teda trpíte vážnejšími symptómami (horúčka, vracanie a pod.), zrejme nejde o jet lag. Výraznejšie príznaky však budete pociťovať, ak prechádzate viacerými časovými pásmami.

Viete že…

…príznaky jet lagu sa spravidla prejavujú do 12 hodín od príchodu na nové miesto a môžu trvať aj niekoľko dní? Mladší ľudia sa s týmito príznakmi dokážu popasovať lepšie ako tí starší. Jednoduchšie je pritom cestovať na západ, pretože sa skôr prinútite spať ako dlhšie bdieť.

Ako prekonať jet lag? Príprava je dôležitejšia, ako si myslíte

Je skutočne nepríjemné, keď vám jet lag ukradne niekoľko dní z vašej vysnívanej dovolenky. Môžete to však zmeniť. S jet lagom sa totiž vyrovnáte ľahšie, keď ste pripravení.

Pripravte sa ešte pred nástupom do lietadla

Najmä v prípade, že cestujete na východ, upravte už niekoľko dní vopred svoj režim, aby sa telo mohlo lepšie prispôsobiť. Sústreďte sa predovšetkým na kvalitný spánok. Pomôže vám s ním napríklad bylinkový čaj s obsahom valeriány lekárskej, levandule alebo harmančeka. S jeho popíjaním začnite už pár večerov pred odletom na dovolenku. Niektoré bylinné prostriedky totiž nemusia účinkovať okamžite.

Opatrenia počas letu

Zacvičte si

Ešte pred nástupom do lietadla si chvíľu zacvičte. Naťahujte sa tiež v priebehu celého letu. Približne raz za hodinu precvičujte horné a dolné končatiny krúživými pohybmi a ďalšími jednoduchými cvikmi tak, aby sa vám rozprúdila krv.

Občas vstaňte a prejdite sa uličkou. Striedavo sa stavajte na päty a na špičky, čím tiež podporíte krvný obeh. Inak by totiž mohlo dôjsť k vzniku opuchov, kŕčových žíl, či dokonca hlbokej žilovej trombózy. Prípadným opuchom zabránite aj nosením elastických kompresných podkolienok alebo ponožiek.

Pite dostatok tekutín

Počas letu nezabúdajte na dodržiavanie pitného režimu. Zníženie tlaku vzduchu v lietadle totiž prispieva k dehydratácii, ktorá je tiež jednou z príčin pásmovej choroby. Úplne vynechajte kávu a alkohol. Nielenže odvodňujú organizmus, ale zbytočne vás tiež udržiavajú bdelom stave.

Siahnite radšej po bylinkových čajoch. Výborne pomáha napríklad čaj Yerba maté, ktorý je známy svojimi posilňujúcimi a stimulačnými účinkami. Navyše je veľmi osviežujúci, a tak vám dodá potrebnú energiu a navodí dobrú náladu. Blahodarné účinky má aj ginkgo biloba, ktoré navodzuje telesnú i duševnú pohodu. Vyskúšať môžete aj ženšen, ktorý pozitívne pôsobí na obehový systém a zvyšuje odolnosť organizmu pri vypätí a preťažení, a tiež bylinky pre lepší spánok.

Rada odborníka

Počas letu sa vyhnite sledovaniu filmov. Aj keď čas pri nich rýchlo plynie, modré svetlo potláča prirodzenú tvorbu melatonínu, ktorý je dôležitý pre spánok.

Po prílete

Osprchujte sa

To je síce po prílete prirodzené, treba si však zvoliť správnu sprchu. Ráno vás studená sprcha prebudí oveľa lepšie ako šálka kávy. Zlepšuje krvný obeh, zvyšuje tepovú frekvenciu a uvoľňuje svalové napätie, navyše pomáha na stuhnutý krk či bolesti chrbta. Naopak, teplá sprcha pred spaním vám pomôže zvýšiť produkciu melatonínu.

Začnite zľahka

Ak je to možné, prileťte skôr a doprajte si čas na aklimatizáciu. Neplánujte si náročné výlety hneď na prvé dni. Zvoľte pokojnejší program, ale snažte sa byť čo najviac na čerstvom vzduchu. Skúsenosti hovoria, že pomáhajú aj ľahšie športové aktivity, ako sú napríklad prechádzka alebo plávanie. Pozor však na ostré slnečné lúče.

Pokúste sa čo najskôr dodržať večerné zaspávanie podľa nového času. Hneď po prílete nesmerujte vaše kroky do spálne, ale von. Ak je vám z únavy skutočne nevoľno, spánok si počas prvého dňa dovoliť môžete. Skúste ale spať len jednu hodinu. To vám pomôže pri regenerácii a umožní zaspať večer skôr.

Ak trpíte nespavosťou, môžete na jet lag užívať aj melatonín. Tabletky vám pomôžu vrátiť sa do normálneho denného rytmu.

Rada odborníka

Pri jet lagu rozhodne neužívajte tabletky na spanie. Zbytočne vám naruší spánkové návyky a úplne vám ich rozhodí.

Podporte imunitu

Následkom jet lagu klesá aj imunita, takže ju čo najskôr naštartujte. Bude super, ak hneď prvý deň svojho pobytu vyrazíte von na slnko a budete sa čo najviac hýbať. Ak sa vám nebude chcieť opúšťať hotelový areál, prejdite sa aspoň k bazénu. Alebo si zaskočte do niektorej z lokálnych reštaurácií, doprajte si miestne delikatesy a nasajte atmosféru. Pre istotu zvýšte denný príjem vitamínov.

Nezabudnite na cestovné poistenie

Pred odchodom do zahraničia si nezabudnite uzavrieť kvalitné cestovné poistenie. V prípade, ak vás na cestách postihne choroba, úraz alebo iná neočakávaná udalosť, poistenie ochráni vás i váš rodinný rozpočet pred výdavkami, s ktorými ste na vašej ceste možno nepočítali.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • zena - pas - kufor
    19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
    Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

    Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

  • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
    30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

    Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

  • žena s kufrom na letisku
    27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

    Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

  • sjezdovka lyžařů
    18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

    Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

  • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

    Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

  • cestovni-pojisteni-usa
    21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

    Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

  • žena na letisku s kufrom v ruke
    28. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Poškodenie alebo strata batožiny leteckou spoločnosťou: Ako postupovať?

    Ak ste niekedy cestovali letecky, viete, že letecké spoločnosti niekedy nemanipulujú s batožinou celkom citlivo. To, že ste docestovali v poriadku do cieľa vy, ešte neznamená, že rovnaké šťastie mal aj váš cestovný kufor. Život vám dokáže poriadne skomplikovať aj stratená batožina. Viete, čo robiť, ak počas cesty došlo k poškodeniu alebo strate batožiny?

  • letenka a cestovný pas
    20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

    Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

  • nádherné mesto Krumlov v Českej republike
    15. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Pamiatky v Česku: Tieto by ste rozhodne mali navštíviť

    Túžite cestovať, ale na dlhé cesty nemáte čas alebo chuť? Susedná Česká republika ponúka množstvo krásnych cieľov, ktoré si užijete vo dvojici alebo v podobe rodinného výletu. Podobný jazyk, priateľský susedný národ, skvelá strava – to všetko robí z Česka mimoriadne obľúbenú destináciu Slovákov.