Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?
Väčšina z nás vyhľadáva dovolenku v exotike práve kvôli slnečným lúčom. Druhú skupinu cestovateľov tvoria dobrodruhovia, ktorým nejde o more a pláže, ale skôr o vzrušujúce cestovateľské zážitky.
Či už patríte do prvej alebo druhej skupiny cestovateľov, pokiaľ je to možné, cestovaniu počas obdobia dažďov sa radšej vyhnite. Váš výlet by sa totiž mohol poriadne skomplikovať.
Nehovoríme len o zvýšenej vlhkosti, ktorá môže byť pre niektorých ľudí nepohodlná. Silné dažde môžu napríklad spôsobiť záplavy alebo zosuvy pôdy a zvyšujú tiež výskyt komárov a iného hmyzu prenášajúcich choroby ako malária alebo horúčka dengue. Mnohé outdoorové aktivity, ako sú trekking či potápanie, sú v tomto období menej príjemné či dokonca nebezpečné. Rátať musíte aj s oneskorením plánovaných letov alebo ich úplným zrušením.
Ak sa predsa len rozhodnete cestovať v období dažďov, berte tieto nástrahy do úvahy a buďte pripravení svoje plány flexibilne meniť. A pokiaľ sa im chcete vyhnúť úplne, v čase dažďov do krajiny necestujte. Vyberte si inú destináciu alebo preložte svoju dovolenku na čas, keď bude počasie vhodnejšie.
Aby sme vám uľahčili rozhodovanie, kedy a kde nemáte cestovať, pripravili sme pre vás prehľad vybraných dovolenkových destinácií spolu s cestovateľskými odporúčaniami. Náš výber zahŕňa obľúbené dovolenkové destinácie v Indickom oceáne, v Afrike i Karibiku.
V Indii sa striedajú 3 ročné obdobia, ktorým by ste mali prispôsobiť plánovanie svojej cesty. Od marca do mája vládne v Indii horúce leto, ktoré nie je vhodné na cestovanie kvôli extrémne vysokým teplotám. Cez deň sa dokážu vyšplhať až na 40 – 50 °C.
Od júna do septembra ovplyvňujú počasie v Indii monzúny. Teploty sú vysoké a pravidelne prší. Obdobie dažďov sa najintenzívnejšie prejavuje v auguste. Ani tieto mesiace nie je vhodné na letné dovolenky či turistiku. A napokon, časové rozmedzie medzi decembrom a februárom je značne chladné a vyskytujú sa aj časté hmly.
Cestovanie do Indie: Ideálne mesiace na návštevu Indie sú najmä október – november a február – marec. Práve tento čas je na cestovanie ako stvorený. Samozrejme, vzhľadom na rozlohu Indie závisí vhodnosť cestovania aj od konkrétnej oblasti – podmienky sú iné v Nepále a iné na juhu Indie.
Pomerne nestále počasie má aj Srí Lanka. Poveternostné podmienky na tomto ostrove sa odvíjajú nielen od konkrétneho obdobia, ale tiež od miesta, kde sa nachádzate. Kým severovýchod je suchší, juh je presným opakom. Podnebie Srí Lanky ovplyvňuje najmä teplý Indický oceán.
Cestovanie Srí Lanka: Rovnako ako v Indii, aj na Srí Lanke sa striedajú 3 ročné obdobia. Zimné obdobie od októbra do februára prináša chladnejšie a suchšie počasie, ktoré je vhodné na turistiku a objavovanie nových miest. Podobne vhodné na cestovanie je aj prechodné obdobie od marca do júna. Letný monzún so sebou prináša vlhkosť a výdatné dažde.
Počasie na Maldivách je pomerne stabilné. V období sucha na pevninu padne len veľmi malé percento zrážok. To sa však mení príchodom monzúnových dažďov, ktoré sa začína v apríli a končí približne v októbri alebo v novembri. Aj letná dovolenka na Maldivách môže byť teda často veľmi daždivá.
Cestovanie na Maledivy: Táto obľúbená dovolenková destinácia priťahuje mnohých turistov nielen v letných mesiacoch. Krásne miesta vytvorené prírodou chce veľa cestovateľov zažiť bez tisícok iných turistov. To je dôvod, prečo plánujú Maledivy navštíviť tesne pred začiatkom dovolenkovej sezóny. Ak sa však chcete vyhnúť vysokému množstvu zrážok, svoj výlet by ste mali presunúť na čas od decembra do marca.
Obdobie dažďov v Thajsku je veľmi podobné ako na Maldivách. Začína sa v mesiacoch marec a apríl a suché obdobie ho strieda na prelome októbra a novembra. Thajsko teda nie je príliš dobrou voľbou pre letné dovolenky – a to nielen kvôli samotným dažďom, ale aj pre vysoké teploty, ktoré v lete presahujú 40 ºC.
Cestovanie Thajsko: Ak chcete navštíviť Thajsko bez dažďov, naplánujte si dovolenku na január alebo február. U nás je síce v týchto mesiacoch chladno, no v tejto oblasti dosahujú teploty viac 30 ºC.
Obdobie dažďov na Bali prebieha úplne opačne. Začína sa v novembri a trvá až do marca. Počas týchto mesiacov dosahuje vlhkosť vzduchu až 85 %. Dovolenke na Bali sa v tomto čase radšej vyhnite.
Cestovanie na Bali: Suché obdobie, ktoré je vhodné na cestovanie, sa začína v apríli a trvá do októbra. Vtedy sa teploty sa šplhajú nad 30 ºC, vďaka čomu je skvelou voľbou na letné dovolenky. V letných mesiacoch však na ostrove vládne hlavná turistická sezóna, ktorá sa premieta nielen do množstva turistov, ale aj do výšky cien. Na Bali sa preto vyberte na jar alebo na jeseň. Užijete si nielen príjemné počasie, ale aj menej turistov.
Aj keď krajiny vo východnej Afrike sa považujú za celoročné dovolenkové destinácie, počas obdobia dažďov v nich musíte očakávať iné počasie. Týka sa to aj súostrovia Zanzibar, ktoré sa nachádza neďaleko východného pobrežia Tanzánie.
Tropické podnebie Zanzibaru má 4 rozdielne ročné obdobia: dve suché a dve vlhké obdobia. Počas krátkych dažďov, ktoré trvajú približne 5 týždňov od konca novembra do decembra, sa vyskytujú lokálne dažde a prehánky, ktoré rýchlo ustanú. Výdatnejšie zrážky prináša obdobie dlhých dažďov od mája až do začiatku júna, keď sa vyskytujú aj celodenné dažde. Práve po nich je krajina najzelenšia.
Cestovanie Zanzibar: Ideálny čas na dovolenku v Zanzibare je od júna do februára, za hlavnú sezónu sa považuje krátke obdobie sucha v mesiacoch január a február.
Podobné striedanie období sucha a dažďov je typické aj pre Karibik. Hoci Kuba je celoročná destinácia a teploty sa celoročne držia na úrovni okolo 30 °C, od mája do októbra vládne v oblasti obdobie dažďov a často sa vyskytujú aj hurikány. V týchto mesiacoch si preto neplánujte dovolenku nielen na Kubu, ale ani do Dominikánskej republiky, na Bahamy či Jamajku.
Cestovanie na Kubu: Na Kubu zamierte radšej od novembra do apríla, keď u nás prevláda studenšie počasie.
Počasie býva naozaj zradné. Aj keď sa obdobiu dažďov vo vašej vysnívanej dovolenkovej destinácii vyhnete, živelné udalosti sú nevyspytateľné. Práve pre takéto prípady je užitočné uzavrieť cestovné poistenie. Pomôže vám nielen v prípade, že vás postihne choroba alebo úraz, ale aj vtedy, keď prídete o batožinu alebo spôsobíte škodu tretím osobám.
Cestovné poistenie pokrýva tiež zachraňovacie a vyslobodzovacie náklady na horách či vo vode. Ak krajinu, kde sa nachádzate, postihne živelná pohroma, s poistením storno poplatkov môžete zájazd bez problémov zrušiť. Za rovnakých podmienok môžete prerušiť cestu, ak živel zasiahne oblasť, v ktorej sa nachádzate. Úhrada nákladov sa uhradí z poistenia prerušenia cesty.
Cestovanie do exotických krajín je vzrušujúce a ponúka množstvo nových zážitkov. Pred odchodom na dovolenku si však nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. V prípade neočakávanej udalosti v zahraničí budete krytí nielen finančne, ale asistenčná služba poisťovne vám pomôže dostať sa z nepríjemných situácií.