obdobi-destu

Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

14. 11. 2020
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Pri cestovaní do zahraničia je dobré naštudovať si nielen základné informácie o krajine, kam plánujete ísť, ale taktiež o počasí. Silný vietor, veľké množstvo snehu či dážď môžu celú situáciu skomplikovať. Ktoré krajiny sú charakteristické obdobím dažďov a kedy by ste si ich návštevu nemali plánovať?

Maledivy

Obľúbená dovolenková destinácia priťahuje mnohých turistov nielen počas letného obdobia. Krásne miesta vytvorené prírodou chcú niektorí vidieť bez tisícok turistov. To je dôvod, prečo plánujú Maledivy  navštíviť tesne pred začiatkom dovolenkovej sezóny. Ak sa však chcete vyhnúť vysokému množstvu zrážok, svoj výlet by ste mali presunúť na obdobie od decembra do marca.

Počasie na Maledivách je pomerne stabilné. Deliť sa dá na dve skupiny. Tou prvou je obdobie sucha, počas ktorého padne len veľmi malé percento zrážok. Druhou je obdobie monzúnových dažďov, ktoré začína v apríli a končí približne v októbri alebo v novembri. Letná dovolenka na tomto mieste môže byť často veľmi daždivá.

Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deň


Thajsko

Obdobie dažďov v Thajsku je veľmi podobné ako to na Maledivách. Začína v mesiacoch marec a apríl. Suché obdobie ho strieda na prelome októbra a novembra. Ak chcete navštíviť Thajsko  bez dažďov, naplánujte si dovolenku na január alebo február. U nás je síce v tomto období chladno, no v tejto oblasti dosahujú teploty viac 30 ºC.

Okrem toho, Thajsko  nie je príliš dobrou voľbou pre letné dovolenky. Dôvodov je hneď niekoľko. Tým prvým je dážď, ktorý by vám mohol pokaziť množstvo plánov. Druhým sú vysoké teploty. Tie dosahujú  aj 40 ºC.

Bali

Obdobie dažďov na Bali je  presným opakom v porovnaní s prvými dvomi spomenutými destináciami. Suché obdobie, vhodné na cestovanie, začína v apríli a trvá do októbra. Teploty sa šplhajú  nad 30 ºC, vďaka čomu je skvelou voľbou na letné dovolenky.

V prípade, že plánujete cestu na toto miesto, vyhnite sa jeho mokrému obdobiu. To začína v novembri a trvá do marca. Počas týchto mesiacov dosahuje vlhkosť vzduchu až 85 %.

cestovni-pojisteni-vietnam

Na Bali odporúčame vycestovať na jar alebo na jeseň. Cez letné mesiace ide o hlavnú turistickú sezónu, ktorá je prejavená i vysokými cenami. Sezóna dažďov a občasných večerných prehánok začína v zimných mesiacoch.

Nepál

Nepál láka svojou prírodou mnohých turistov. Ak ste jedným z nich aj vy, v tejto krajine je taktiež potrebné počítať s obdobím sucha a dažďov. Na cestovanie je najlepšie sucho, ktoré trvá od októbra do mája. V tomto období sa stretnete aj s príjemnými teplotami, ktoré spravidla neklesnú pod 10 °C.

Naopak, cestovať by ste nemali v mesiacoch od júna do septembra. Okrem množstva dažďov by ste sa mohli stretnúť aj s povodňami či zosuvmi pôdy, ktoré sú nebezpečné.

Srí Lanka

Srí Lanka je jedným z miest, ktoré má pomerne nestále počasie. Odvíja sa nielen od obdobia, ale taktiež od miesta, kde sa nachádzate. Kým severovýchod je suchší, juh je presným opakom.

V rámci období sa na ostrove rozlišujú tri. Prvým je zimný monzún, trvajúci od októbra do februára, kedy je počasie chladnejšie a suchšie. Vhodné je preto na turistiku a objavovanie nových miest. Rovnako je na tom aj prechodné obdobie od marca do júna.

Letný monzún so sebou prináša vlhkosť. Preto je dobré počítať s výdatnými dažďami. Ak sa chcete tomuto obdobiu vyhnúť, na Srí Lanku  necestujte od júla do novembra.

thajsko

Hlavná turistická sezóna v Indonézii je od mája do októbra. Apríl spolu s koncom októbra a začiatkom novembra sa označujú za vedľajšiu turistickú sezónu, kde hrozí občasný dážď.

India

V Indii sa rozlišujú tri ročné obdobia, podľa ktorých by ste mali zvážiť aj svoje plánovanie. Jedným z nich je horúce obdobie v mesiacoch apríl a máj, ktoré nie je vhodné na cestovanie. Dôvodom sú vysoké teploty. Tie sa dokážu vyšplhať až na 50 °C.

Ďalším je vlhké obdobie, ktoré trvá od júna do septembra. Teploty sú vysoké a pravidelne prší. Ani toto obdobie nie je vhodné na letné dovolenky či turistiku. Tretím, a posledným, obdobím je  chladné obdobie. To je na cestovanie ako stvorené. Teploty sa pomaly znižujú a daždivé počasie končí.

Dobré počasie je dôležité

Na prvý pohľad to tak možno nevyzerá, no na to, aby ste si užili dovolenku či turistiku, je dobré počasie základom. Pred plánovaním svojho najbližšieho výletu ho preto nezabudnite skontrolovať.

Bez cestovného poistenia ani na krok

Pred odchodom na dovolenku si preto nezabudnite uzatvoriť výhodné cestovné poistenie. Uistite sa, že v prípade úrazov, straty batožiny alebo storna ste krytí vďaka cestovnému poisteniu.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.