Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

Žena sedí na automobile a pozerá do mapy

Pri cestovaní do zahraničia je dobré naštudovať si nielen základné informácie o krajine, kam plánujete ísť, ale taktiež o počasí. Silný vietor, veľké množstvo snehu či dážď môžu celú situáciu skomplikovať. Ktoré krajiny sú charakteristické obdobím dažďov a kedy by ste si ich návštevu nemali plánovať?

Maledivy

Obľúbená dovolenková destinácia priťahuje mnohých turistov nielen počas letného obdobia. Krásne miesta vytvorené prírodou chcú niektorí vidieť bez tisícok turistov. To je dôvod, prečo plánujú Maledivy navštíviť tesne pred začiatkom dovolenkovej sezóny. Ak sa však chcete vyhnúť vysokému množstvu zrážok, svoj výlet by ste mali presunúť na obdobie od decembra do marca.

Počasie na Maledivách je pomerne stabilné. Deliť sa dá na dve skupiny. Tou prvou je obdobie sucha, počas ktorého padne len veľmi malé percento zrážok. Druhou je obdobie monzúnových dažďov, ktoré začína v apríli a končí približne v októbri alebo v novembri. Letná dovolenka na tomto mieste môže byť často veľmi daždivá.

Výpočet cestovného poistenia

*
Spočítať ceny poistenia

Thajsko

Obdobie dažďov v Thajsku je veľmi podobné ako to na Maledivách. Začína v mesiacoch marec a apríl. Suché obdobie ho strieda na prelome októbra a novembra. Ak chcete navštíviť Thajsko bez dažďov, naplánujte si dovolenku na január alebo február. U nás je síce v tomto období chladno, no v tejto oblasti dosahujú teploty viac 30 ºC.

Okrem toho, Thajsko nie je príliš dobrou voľbou pre letné dovolenky. Dôvodov je hneď niekoľko. Tým prvým je dážď, ktorý by vám mohol pokaziť množstvo plánov. Druhým sú vysoké teploty. Tie dosahujú aj 40 ºC.

Bali

Obdobie dažďov na Bali je presným opakom v porovnaní s prvými dvomi spomenutými destináciami. Suché obdobie, vhodné na cestovanie, začína v apríli a trvá do októbra. Teploty sa šplhajú nad 30 ºC, vďaka čomu je skvelou voľbou na letné dovolenky.

V prípade, že plánujete cestu na toto miesto, vyhnite sa jeho mokrému obdobiu. To začína v novembri a trvá do marca. Počas týchto mesiacov dosahuje vlhkosť vzduchu až 85 %.

Bali

Na Bali odporúčame vycestovať na jar alebo na jeseň. Cez letné mesiace ide o hlavnú turistickú sezónu, ktorá je prejavená i vysokými cenami. Sezóna dažďov a občasných večerných prehánok začína v zimných mesiacoch.

Nepál

Nepál láka svojou prírodou mnohých turistov. Ak ste jedným z nich aj vy, v tejto krajine je taktiež potrebné počítať s obdobím sucha a dažďov. Na cestovanie je najlepšie sucho, ktoré trvá od októbra do mája. V tomto období sa stretnete aj s príjemnými teplotami, ktoré spravidla neklesnú pod 10 °C.

Naopak, cestovať by ste nemali v mesiacoch od júna do septembra. Okrem množstva dažďov by ste sa mohli stretnúť aj s povodňami či zosuvmi pôdy, ktoré sú nebezpečné.

Srí Lanka

Srí Lanka je jedným z miest, ktoré má pomerne nestále počasie. Odvíja sa nielen od obdobia, ale taktiež od miesta, kde sa nachádzate. Kým severovýchod je suchší, juh je presným opakom.

V rámci období sa na ostrove rozlišujú tri. Prvým je zimný monzún, trvajúci od októbra do februára, kedy je počasie chladnejšie a suchšie. Vhodné je preto na turistiku a objavovanie nových miest. Rovnako je na tom aj prechodné obdobie od marca do júna.

Letný monzún so sebou prináša vlhkosť. Preto je dobré počítať s výdatnými dažďami. Ak sa chcete tomuto obdobiu vyhnúť, na Srí Lanku necestujte od júla do novembra.

Indonézia

Hlavná turistická sezóna v Indonézii je od mája do októbra. Apríl spolu s koncom októbra a začiatkom novembra sa označujú za vedľajšiu turistickú sezónu, kde hrozí občasný dážď.

India

V Indii sa rozlišujú tri ročné obdobia, podľa ktorých by ste mali zvážiť aj svoje plánovanie. Jedným z nich je horúce obdobie v mesiacoch apríl a máj, ktoré nie je vhodné na cestovanie. Dôvodom sú vysoké teploty. Tie sa dokážu vyšplhať až na 50 °C.

Ďalším je vlhké obdobie, ktoré trvá od júna do septembra. Teploty sú vysoké a pravidelne prší. Ani toto obdobie nie je vhodné na letné dovolenky či turistiku. Tretím, a posledným, obdobím je chladné obdobie. To je na cestovanie ako stvorené. Teploty sa pomaly znižujú a daždivé počasie končí.

Dobré počasie je dôležité

Na prvý pohľad to tak možno nevyzerá, no na to, aby ste si užili dovolenku či turistiku, je dobré počasie základom. Pred plánovaním svojho najbližšieho výletu ho preto nezabudnite skontrolovať.

Bez cestovného poistenia ani na krok

Pred odchodom na dovolenku si preto nezabudnite uzatvoriť výhodné cestovné poistenie. Uistite sa, že v prípade úrazov, straty batožiny alebo storna ste krytí vďaka cestovnému poisteniu.

Cestovné poistenie na dovolenku

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 3