duha nad morom

Exotika v zime: Ktoré krajiny navštíviť?

Niekedy príde jednoducho chuť vyraziť v zimnom alebo sychravom období za teplým počasím. Možno práve nemáte možnosť odletieť za exotikou hneď, ale vždy je dobré mať poruke ťahák, ktorý vám poradí letovú dráhu do lepších miest.

Thajsko

Krajina východu plná mystiky, umenia aj exotických korenín a príchutí. V Bangkoku sa snúbi dávna história s modernými technológiami a vymoženosťami súčasnosti. Obdivovať môžete viac ako 500 chrámov a svätýň. Okrem tradičných turistických cieľov, ako je Kráľovský palác, Wat Phra Kaeo, Wat Pho, Wat Traimit, Wat Arun, sa môžete prejsť po rieke Chao Phraya alebo zavítať na nákupy do jednej z viac ako 300 tržníc. Slávne sú aj trhy na vode. Je to raj pre ľudí, ktorí si chcú vychutnať vzdialenú krajinu na počkanie. Pretože je tu lacno, netreba mať na cestovanie extra solventný rozpočet.

Ak ste milovníci jedla, thajskú kuchyňu si nesmiete nechať ujsť. Je všeobecným omylom, že čokoľvek thajské musí byť zároveň ostré. Naopak, tunajšie pokrmy oplývajú mnohých chuťami a každý si tu určite nájde tú svoju.


Myslite na cestovné poistenie

Stovky slovenských turistov každoročne mieri na dovolenku do exotiky, ktorá sľubuje nevšedné zážitky. Nie všetci však myslia aj na svoje zdravie a bezpečie. Dovolenka nemusí prebiehať vždy bez problémov a preto je vhodné mať uzavreté kvalitné cestovné poistenie, ktoré zaistí dostatočnú finančnú oporu pre prípady úrazov a chorôb.


Srí Lanka

Jedna z najdôležitejších pamätihodností je pevnosť z 16. storočia, celá rad budhistických chrámov, ako napríklad Kelani Rajamaha Viharaya, Vajiraramaya a Gota Vihare. Zavítať môžete na množstvo bazárov, kde okrem zeleniny, ovocia, korenín či cejlonského čaju zoženiete aj zlaté šperky, drahokamy či strieborné a mosadzné výrobky.

Nezabudnuteľná je návšteva romantického parku Vihara maha Devi, ktorý je vybudovaný v koloniálnom štýle a zdobia ho veľké sochy Budhu, rad vodných fontán a dokonca aj malá zoologická záhrada. Navyše Srí Lanka je bohatá na množstvo safari parkov a super pobrežia, takže dovolenku si tu užije každý. 

Thajsko - Bali

Gambia

Stále neobjavená perla Afriky. Ak už máte dosť komerčného Tuniska, či Egypta, tak pre vás bude Gambia voľbou číslo jedna. Gambia je síce jedna z najmenších krajín afrického kontinentu, no atrakcie mnohonásobne prekračuje jej veľkosť. Na pobreží Gambie čakajú zlaté pláže, malebné lagúny, čarokrásne rybárske dedinky a biologicky bohaté pobrežné rezervácie. Rozhodne nevynechajte krásne národné parky Kiang West a Gambia River, ktoré sa pýšia veľkou populáciou hrochov, krokodílov, šimpanzov a vtáctva.

Maroko

Overená klasika. Krajina, kde chodili aj Beatles a písali tu najlepšie songy histórie. A vonkoncom nie zbytočne.  Nájdete tu známe  pohorie Atlas, starobylé mestá, rozsiahle púšte i nádherné pláže. Marocká mestá sú jedna z najzaujímavejších na africkom kontinente a Marakéš, Fes alebo Rabat musíte vidieť. V oblastiach Essaouira a Taghazout si prídu na svoje milovníci surfovania, vďaka vysokým vlnám patrí medzi najlepšie na svete. 

Mexiko

Mexiko je bohaté na starodávne kultúry, ale aj moderné výdobytky. Teotihuacán, Toltec, Mayovia, Aztékovia a mnohí ďalší tu zapustili korene. Počas vašej dovolenky môžete navštíviť ich mestá, chrámy a pyramídy. 

Najviac mayských archeologických pamiatok nájdete v Mexiku na Yucatáne. Vydajte sa do zrúcanín mesta Chichen Itza s pyramídou a chrámom El Castillo. Napríklad pyramída Slnka je druhou najväčšou stavbou v Strednej Amerike. Hlavný chrám Aztékov, Templo Mayor, uvidíte pri návšteve Mexico City. Nesmieme zabudnúť ani na krásne pláže s bielym pieskom. Mexiko je jednoducho pre každého. 


Uzavrite si cestovné poistenie do zahraničia

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deň


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

  Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
  25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

  Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • Žena trhá papier - zmluvu
  19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

  Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?